Iron Maiden - Dance Of Death

Τελικά μετά από πολλές ακροάσεις έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι είναι δισκάρα. Παρόλο που στην αρχή το άκουσα 1 φορά και το παράτησα για 1-2 μήνες. Κατά την άποψη μου καλύτερο από το “Brave New World”, στο οποίο υπήρχαν ορισμένα χτυπητά κομμάτια. Αυτό ακούγεται ολόκληρο άνετα, αλλά ίσως χρειαστεί λίγο χρόνο για να σας αρέσει. Δε μιλάμε για πρωτοτυπίες και νέα πράγματα, αλλά αν σκεφτεί κανείς την ηλικία και την ιστορία των Maiden, ο δίσκος αυτός ήταν ότι καλύτερο μπορούσαν να κάνουν.

Κ όμως, νομίζω ότι οι Maiden ακόμα προοδεύουν και εξελίσσονται! Έχουμε πραγματικά να κάνουμε με ένα μεγάλο album, album που δείχνει πως ένα group των 80s μπορεί να γράψει καλή μουσική εν έτει 2004…
Υπόδειγμα για ορισμένες μπάντες που απλά συντηρούνται με ένα μέτριο album το χρόνο… :roll:

τα ίδια και τα ίδια είναι η δικιά μου άποψη και σίγουρα στο παρελθόν έχουνε κάνει καλύτερα οπότε γιατί να μην ακούω εκείνα ξανά και ξανά?

Γιατί παλιά δεν είχαν γράψει Paschendale :roll:

Συμφωνώ με τον unholy_martyr.Και προσθέτω: Εκτός των φοβερών τραγουδιών όπως το Pachendale, το Dance Of Death είναι σαν σύνολο φοβερό άλμπουμ,πράγμα αρκετά σπάνιο!

Ε, όχι και σπάνιο για τους Maiden, αλλά όπως ξαναείπα, για δίσκο μπάντας με τεράστια προυπηρεσία στο χώρο, ναι, σπανιότατο!!!

Το Paschendale όντως κομματάρα! Όπως και το No More Lies

Θα συμφωνησω, αλλα και θα διαφωνησω μαζι σας. Κατα την αποψη μου το DANCE OF DEATH ειναι οντως ενα πολυ καλο και δεμενο αλμπουμ, το οποιο θα βαθμολογουσα με 8,5 (αριστα το 10). Για μενα το BRAVE NEW WORLD ειναι ανυπερβλητο, παρολο που δεν το εχει καταλαβει ακομα ο κοσμος. Σ’ αυτο μου θυμιζει καπως το 7nth son of a 7nth son, για το οποιο οπως θα θυμουνται οι παλιοι fans χρειαστηκε καποια χρονια για να “κατανοησουμε” πληρως το μεγαλειο του. Παντως και το DANCE OF DEATH εχει μεγαλειωδεις στιγμες και παρολο που καποιοι θα διαφωνησετε μαζι μου νομιζω οτι και στα δυο αλμπουμ υπαρχει μια δοση πειραματισμου, οχι τοσο εμφανη βεβαια. Ισως την αποψη μου για το DANCE OF DEATH να την επηρεαζει εν πολλοις το “κολλημα” που εχω φαει απο την ημερα που βγηκε με το TRAIN OF THOUGHT. Οπως και να 'χει το metal δειχνει να ανακαμπτει, διακρινω ενα κυμα νοσταλγιας για τα 70’s και 80’s, αλλωστε μην ξεχνατε οτι τοτε οι μεγαλες μπαντες πουλουσαν 10 και 20 εκατομμυρια δισκους και αυτο κατα την αποψη μου ειναι πολυ καλο!!!

tha simfoniso me ton telisvas se oti afora sto brave new world.to theoro fantastiko album kai isaxio ton kaliteron album pou ebgalan sta 80s.toso oi sintheseis oso kai oi stixoi alla kai o ixos sindiazontai apsoga gia na bgaloun mia futuristiki atmosfaira kai pisteyo oti tha itan to teleio soundtrack gia mia tainia epistimonikis fantasias.to dance of death mou arese en merei alla perimena kati perissotero.genika itan ligo asindeto kai apo pleyra stixon mou fanike katotero eno o ixos itan poli diaforetikos apo tragoudi se tragoudi kai genika den bgazei kapoio sinaisthima pou tha eprepe.

Πες τα μεγαλε… Epic, progressive, power, κλασικος maidenikos ηχος, ακομα και poser σε μερικα σημεια συνθετουν ενα σπουδαιο πολυ συγχρονο αλμπουμ. Το DANCE OF DEATH ειναι πιο 80’s.

Ναι αυτό όντως ισχύει. Το “Dance Of Death” δεν έχει κάποιο κοινό ύφος είναι λίγο απ’ όλα (ποιος θα φανταζόταν για το “Journeyman”). Αλλά ένα “Paschendale” μπορεί να κάνει τη διαφορά.

Τα Brave new world και Dance of Death μου θυμιζουν καπως την φαση με 7nth son of a 7nth son και Fear of the dark αντιστοιχα. Το No prayer for the dying που κυκλοφορησε ενδιαμεσα το ξεπερναω, γιατι κατα την αποψη μου ηταν απλα καλο, για τα μετρα των maiden παντα. Τα πρωτα ειναι πολυ πρωτοπορικα και τα δευτερα πιο κλασικα, με καποιο κομματι να ξεχωριζει εμφανως. Παντως συναολικα απο maiden τπ αγαπημενο μου αλμπουμ ειναι το πρωτο!!!

Πολύ καλο αλμπουμ. Τα τραγούδια οπως paschendale και No more lies μου αρέσουν πολυ, καθως και το Dance of death το τραγουδι ειναι ωραιο.

Παίδες ηρεμίστε…

Είναι σχετικά ενα κλασσικό Maiden album!!!

Και μήν ξεχνάτε οτι είναι οι Maiden, δεν μπορούν να
γράφουν αηδίες (ποίο X-Factor? Δεν το ξέρω… Χαχαχαχαχα)

Μα αυτό είναι το καλό της υπόθεσης. Δεν τους κατηγόρησε κανείς για το ότι βγάζουν ακόμα κλασικά albums και δεν έχουν αλλάξει τον ήχο τους. Ίσα ίσα εγώ το θεωρώ καλό αυτό. Και επιπλέον δε νομίζω να είναι σε θέση τώρα να κάνουν κάποια αλλαγή στο ύφος και τον ήχο τους. Καλύτερα πιστοί στα ίδια και να βγάζουν δισκάρες.

Paidia, tous Maiden tous gnoriza, eixa kapoia klassika kommatia tous alla pote den eixa asxolithei idiaitera.

Meta to Dance Of Death, agorasa oli tin diskografia tous (entaksei, isos na ftaiei kai to gegonos oti tous gnorisa kiolas, alla den nomizo giati gnorisa kai allous kai den me trellanan toso poly).

Den eixa dosei idiaiteri simasia sto album, mexri pou to akousa live kai epatha plaka.

O Dickinson eksakolouthei na einai mia korufaia foni kai skiniki parousia.

Oi 3 kithares afieronoun averta… O Nicko mou areze eksapanekathen… Trellokomeio…

Kai fysika to mpasaki… :wink:

Loipon, pera tis plakas, mporei na theoreitai klassiko Maiden album, alla einai mia oasi mesa stin erimo twn kakwn albums gia ta xronia pou zoume…

__Αυτό ακριβώς. Αλλωστε μην είμαστε υπεραπαιτητικοί. Αν μάλιστα ο επόμενος τους είναι και λίγο καλύτερος, τότε τι άλλο να ζητήσει κανείς απο μία μπάντα που έχει δώσει τόσα πολλά και καταφέρνει να είναι ακόμα αξιοπρεπής μπάντα. Εντάξει και οι Purple με τις “μπανάνες” τους, αξιοπρεπέστατοι ήταν… αλλά νομίζω πως τους έλλειπε αυτό το κάτι που οι Maiden το είχαν.

Sumfwnw apolutws,kai mu sunevh akrivws to idio me to sugekrimeno disko.Kai exontas akousei olh th diskografia twn Maiden,nomizw oti o,ti eixan na dwsoun s’auton ton tomea,to edwsan.Oxi pws den apolamvanw tous kainourgious diskous tous,isa-isa,pou exoun polu kala kommatia,alla entaksei,apo to fear of the dark kai meta,gia mena den evgalan kati pragmatika entupwsiako.Se sxesh pantws me ena swro alles mpantes pou exoun tosa xronia sto xwro kai uparxoun akoma,oi maiden aggizoun POLU upshla standards IMO.