?IRON MAIDEN: Flight 666?

είναι και ένας λόγο που δεν πω και τις 2 μπάντες…πιο πολύ τους μαιδεν…την ταινία θα την δω,αλλά όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω,να είναι καλά το mininova και όλα αυτά τα site…
τεσπα μεγάλη κουβέντα που έχει γίνει άπειρες φορές,στο τέλος καταντάει αηδία όπως είπες…


Now playing: Anathema - Angelica
via FoxyTunes

Ε περιμενε ντε!Ακομα δεν εχουν μπει αυτοι που θα πουν οτι το some kind of monster ειναι καλυτερο απο το flight 666,και ετσι να λυσουμε ποια ειναι καλυτερη μπαντα μειντεν η μεταλλικα!εχουμε ακομα μεχρι να γινει αηδια!

Υ.Γ:Ειχα διαβασει πριν 1 η 2 χρονια συνεντευξη η του harris η του dickisnson και ελεγε οτι αυτοι(οι μειντεν δλδ) δεν θα κανουν ποτε ταινια οπως εκαναν οι μεταλλικα…

εκαναν τετοια ταινια?

εισαι στο FC?τα IMTV τα εβλεπες?

Δεν ειναι το ιδιο.
Περισοτερο στο στυλ του ντοκιμαντερ θα ειναι αυτο των Maiden.

Anyway, για αλλη μια φορα θα ειναι στο κεντρο της δημοσιοτητας.
Κινητρο? Σιγουρα τα φραγκα αλλα πιο πολυ θα ελεγα η επιθυμια τους να διατηρηθουν μεσα στις εξελιξεις.(τα χρηματα πολλοι τα αρνηθηκαν τη δοξα κανενας)
Δεν θελουν να γινουν περιοδευον θιασος σαν αλλες μπαντες. Και πιστευω οτι το εχουν καταφερει καθως το να δεις μια συναυλια τους δεν το κανεις μονο χαρην νοσταλγιας αλλα… γουσταρεις. Οποιος τους δει τους… ερωτευεται.

Παντως υπαρχει το δικαιωμα της επιλογης. Οποιος θελει παει στη πρεμιερα, οποιος θελει τους γειωνει.

Για τους αρρωστους Μαιντανους ομως… εχει πολυ ενδιαφερον8O

Ε δεν διαλυοντε για να κανουν παρομοια ταινια αλλα στη συνεντευξη ειχαν πει οτι δεν προκειται να κνουν αμερικανικα πραγματα οπωςσ το να κανουν μια ταινια…

Οχι δεν ειμαι στο fc και το μονο imtv που εχω δει ειανι αυτο απο την ελλαδα!

γιατι να μην το κανουν ρε παιδια δεν το καταλαβαινω αυτο…μιλαμε για ενα απο τα καλυτερα tour που εχουν κανει…εγω την βρισκω πολυ καλη κινηση…και οπως πολλοι εχουν πει ετσι θα πω και γω …οποιος δεν γουσταρει να μην σωσει να το αγορασει…γραψτε και κατι νεο να σας παρουμε λιγο στα σοβαρα,ΙΛΕΟΣ…:p:p

Αυτο το σκεπτικο “οποιος δεν 8ελει δεν αγοραζει” δεν νομιζω να ειναι η απαντηση σε ολα.Δεν ειναι το 8εμα οτι δεν θα κρατηθουμε και θα τρεξουμε να αγορασουμε το dvd,ειναι οτι μια απο τις μεγαλυτερες μπαντες ενω δεν εχει αναγκη τα χρηματα κανει κυκλοφοριες καθαρα για οικονομικους σκοπους…Και οταν τετοιες κινησεις πλυθαινουν πλητεται και η εικονα της μπαντας…

Υ.Γ:Εννοειται πως θα δω την ταινια,απλα δεν θα πληρωσω να πας να την δω!

Πειραζει που δεν εχω καταλαβει που ειναι το προβλημα;;; :-s

Δεν τους εχω ικανουθς να κανουν τετοια βλακεια!Αλλα θα εχει πολυ γελιο ετσι και βγει!!Να δω τον Bruce Dickinson ηθοποιο κ ας παιθανω!!Υπαρχει περιπτωσι να δυαλυθουν?:-k Δν θα το ανεξω αυτο!!!Μεγαλωσα με τους Iron Maiden!!:cry:

Και ξερετε ε,ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα ακολουθησει και soundtrack(best of κοινως…)…ε τι τωρα,βγαινει καμια ταινια διχως soundtrack???

Ε οτι θα βγει θα βγει. Ειναι γνωστο εδω και πολυ καιρο. Απλα τωρα βγηκε το trailer.
Ειναι documentary δεν ειναι ταινια με την κλασικη εννοια αρα δεν προκειται να δεις κανεναν ηθοποιο (αν και θα χε πλακα:)

Περιπτωση να διαλυθουν? Οχι στα κοντα μαλλον. Θελουν να βγαλουν ακομη ενα τουλαχιστον studio album του χρονου. Ε αν ειναι το τελευταιο φαντασου τις αποχαιρετιστηριες περιοδειες που θα ακολουθησουν.

Η “ταινια” εντασεται στο ιδιο πλαισιο με τις υπολοιπες κινησεις των τελευταιων ετων. Εξαργυρωνουν την επιτυχια που ειχαν και εχουν στο επακρο. Εμπορικες κινησεις σαφως.

Παντως οτι κανουν ειναι προσεγμενο (περιοδειες, DVDs, συλλογες κτλ) και εχει μια αισθητικη… χαρακτηριστικη

Προσεγμένο, ναι. Αλλά η χαρακτηριστική αισθητική, κατά τη γνώμη μου, έχει χαθεί από το The X Factor και μετά.

Η καραμέλα «εμπορικοί σκοποί» επίσης δεν είναι απάντηση για όλα. Κατά τη γνώμη μου, η εικόνα της μπάντας όχι μόνο δεν πλήττεται, παρά τη γκρίνια ορισμένων φαν, αλλά ωφελείται και πολύ. Η πρόσφατη συναυλία τους στην Ελλάδα μάζεψε περισσότερο κόσμο από κάθε παλιότερη και μάλιστα εν μέσω διακοπών κλπ. Αν δεν πωλούνταν τα προϊόντα της, η μπάντα δεν θα τα κυκλοφορούσε. Είναι γεγονός ότι ό,τι και να κάνουν οι Maiden, όχλοι θα τρέξουν να τους θάψουν. Κουβέντα να γίνεται, δηλαδή, με αγαπημένα κλισέ και τζάμπα ηθικολογίες.

Παρεμπιπτόντως, δεν αντελήφθην πλήρως το αστείο του υστερόγραφου, αλλά επειδή η άποψη αυτή εκφράσθηκε και σε προηγούμενο post: Να (συγ)χαρώ εγώ τους τιμωρούς του καταναλωτισμού, που καταναλώνουν χωρίς να πληρώνουν. Εύγε, άξιοι Ρομπέν των Δασών, που ανακατανέμετε τον πλούτο πίσω από μια οθόνη. Μιλάμε για μαγκιά, όχι αστεία!

Πριν δεκαπέντε χρόνια, δεν είχα δει τον Ozzy ή τους Maiden, παρά μόνο ακίνητους σε φωτογραφίες δίσκων. Όταν κατάφερα να βρω πα-νά-κρι-βες βιντεοκασέτες με παλαιολιθικό υλικό, κιτρινισμένη εικόνα και τρισάθλιο ήχο, ένοιωσα σαν τον Αλί Μπαμπά. Δεν ετίθετο θέμα να δω σε βίντεο συνεντεύξεις από τους καλλιτέχνες που θαύμαζα, ενώ το να αποθανατίσει κανείς σε βίντεο έστω λίγα αυθεντικά δευτερόλεπτα από backstage ήταν τόσο σπάνιο, που θα το βλέπαμε 10 φορές απανωτές. Το να δούμε ζωντανά τέτοιους θρύλους ήταν αδιανόητο αίτημα στις προσευχές μας.

Σήμερα, τόσο η γενιά που «τα έχει όλα», όσο και η γενιά που «τα ξέχασε όλα» κάνουν τσαχπινιές και παραπονούνται γιατί ? άκουσον, άκουσον ? οι καλλιτέχνες «ξεφτιλίζονται» προσφέροντάς μας κάτι που θέλουμε (και το θέλουμε αποδεδειγμένα δε, από τις πωλήσεις και παρότι το dowloading μαστίζει το χώρο και νοθεύει το αποτέλεσμα).

Φιλε καλα ολα αυτα που λες.Πλεον ομως εχουν αλλαξει τα πραματα και δε μπορουμε να μενουμε στο παρελθον.Και σε σχεση με τοτε πολλα εχουν αλλαξει προς το χειροτερο και στο καλυτερο.Νομιζω τουλαχιστον τα τελευταια χρονια εχεις αποζημιωθει στο επακρο για τα backstage που εχασες στα χρονια της αθωοτητας,και μεσα σου καπου θα λες οχι παλι.Ειδικα οι Μαιντεν ειναι φουλ απο τετοιο υλικο και εχουν υπερκαλυψει τους παντες.Εγω δεν εχω προβλημα με το τι κανουν,αφου τα βλεπω και μαρεσουν.Οπως επισης δεν εχω προβλημα με τη προθεση τους να βγαλουν λεφτα.Εξαλλου ποιος λεει οχι στα λεφτα.Αν ολο αυτο το υλικο που ειχαν το εβγαζαν συγκεντρωμενο σε ενα box set,πιστευω πολυ απο εμας θα εμπαιναν στο πειρασμο να το αγορασουν.

1)Οχι η καραμελα εμπορικοι σκοποι δεν ειανι απαντηση απλα απατησε σε ενα παιδι που ειπε οποιος δεν θελει δεν αγοραζει.

2)Η εικονα της μπαντασ πλητεται στα ματια αυτων που ειναι καποια χρονια στη μεταλ οχι στο 15χρονο που τους ακουει απο τον αυγουστο που ηρθαν εδω.

3)Ουτε εγω αντεληφθην το δικο σου αστειο…οταν βλεπω οποιαδηποτε μεγαλη (η λιγοτερες φορες μικρη) μπαντα να κυκλοφορει κατι χωρις ουσιαστικο νοημα,απο την μια θελω να το δω γιατι μου αρεσει η μπαντα αλλα απο την αλλη ξερω οτι εινια κοροιδια…οταν φετος οι μειντεν βγαλουν το νεο αλμπουμ δεν θα το κατεβασω θα παω να το αγοραζω γιατι αυτο εχει νοημα.Απλα οταν καποιος παει να σε κοροοιδεψει προσφεροντας σου κατι το οποιο εχει την μπαντα στην οποια εχεις αδυναμια μονο και μονο για τα χρηματα,ε δεν θα πληρωσω θα το κατεβασω.Εαν δεν το βλεπεις αυτο ως σωστο η μαγκια αποψη σου,αποψη μου :slight_smile:

4)Οταν ενας καλλιτεχνης βγαζει κατι για οικονομικους σκοπους και μονο βγαζει ματι.Δεν αντιλεγω στο οτι αυτο που θα βγαλουν δεν το θελουμε αλλα ζουμε και χωρις αυτο.Απλα εινια η λογικη του οτι αν παει να σε κοροοιδεψει ο αλλος αποσποντας σου χρηματα,και δεν τα δινεις και παιρνεις αυτο που σου προσφερει.
Δεν ειναι η πιο σωστη και η πιο νομιμη λυση το ιντερνετ αλλα αν υπαρχει κ αλλος τροπος να βαλουν μυαλο οι εταιριες ενημερωσε με…

Η ταινια λοιπον θα κυμαινεται στα πρωτυπα του ΙΜΤV

αμα δεν εχεις δει καν το trailer η καποιο IMTV(της αθηνας μονο για την αθηνα δεν λεει)
δεν μπορεις να καταλαβεις για το τι προκειται η ταινια.

Οποιος θελει δεν αγοραζει τα cd και τα dvd…ειναι απλο.

Οταν πριν καποια χρονια δεν τους εβλεπες καν live σ’αρεσε?Τωρα που ερχονται σε καθε περιοδεια(πλην το 2003) τους χαρακτηριζεις εμπορικους?

Αστο μην πεθανεις γιατι καμια σχεση με ηθοποιους δεν θα εχει.Απο το trailer αυτο καταλαβες?
ή μηπως το ειπες σαρκαστικα?

Παντως ο πολυασχολος Bruce εχει παιξει στο Chemical wedding και στο Dope Show, διαφορες διαφημισεις, ραδιοφωνο απο’δω και απο’κει.

Οι maiden οσο βγαζουν δισκαρες δεν διαλυονται, εδω και 30 χρονια δεν σε εχουν απογοητευσει ποτε.

ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ…ξερουμε αν θα υπαρχει και απο αθηνα κατι???

[QUOTE=fake7;544324]Η ταινια λοιπον θα κυμαινεται στα πρωτυπα του ΙΜΤV

αμα δεν εχεις δει καν το trailer η καποιο IMTV(της αθηνας μονο για την αθηνα δεν λεει)
δεν μπορεις να καταλαβεις για το τι προκειται η ταινια.

Οποιος θελει δεν αγοραζει τα cd και τα dvd…ειναι απλο.

Οταν πριν καποια χρονια δεν τους εβλεπες καν live σ’αρεσε?Τωρα που ερχονται σε καθε περιοδεια(πλην το 2003) τους χαρακτηριζεις εμπορικους?

Ξερω για τι ταινια προκειται το εχω δει το trailer.

Φιλε συγγνωμη κιολας αλλα αν βγαλουν οι metallica πχ dvd Metallica In Toilet θα πεις οποιος θελει δεν το αγοραζει?
Φυσικα και ο καθε ενας οτι δεν θελει δεν αγοραζει αλλα απο εκει και περα η καθε κινηση μιας μπαντας και δη στο επιπεδο των maiden κρινεται.Documentary για το backstage των maiden εχουμε δει απο το rock in rio dvd.Η κινηση που κανουν τωρα ειναι καθαρα εμπορικη.Οπως εμπορικη ηταν και η περιοδεια για τα dvd που ειχαν ολη τους την ιστορια.

Ναι τωρα τους λεω εμπορικους γιατι ειναι ασχετα με το αν κυκλοφορουν δισκαρες.Το να κυκλοφορεις εναν γαματο δισκο (AMOLAD) και μετα να βγαζεις του κοσμου τα dvd και να κανεις περιοδεις γι αυτα δεν σε κανει λιγοτερο εμπορικο.

Οταν λες πριν καποια χρονια ποτε λες?Απο το '95 ερχονται συνεχεια

Μπορει να εχουν αλλαξει καπως σε σχεση με τα 80s. Πχ το στησιμο τους στη σκηνη, η συμπεριφορα τους πανω σε αυτη. Ομως παραμενει χαρακτηριστικη η παρουσια τους (ποιος αλλος κινηται και γεμιζει τη σκηνη με τετοιο τροπο?) διατηροντας πολλα σε σχεση με το παρελθον (eddie, σκηνικα υπερπαραγωγης, ατακες του dickinson κτλ).

Στα DVDs (που δινουν πια τη δυνατοτητα κυκλοφοριας απειρων προτασεων) διατηρουν αυτη τη… Βρετανιλα (εννοω για bakstage και συνεντευξεις), η οποια βρωμαει απο χιλιομετρα:) Η σκηνοθεσια ειναι κατι το καινουργιο (ποσα χρονια εχουν περασει απο το live at dognithon) αλλα σιγουρα ειναι μοναδικη. Προσωπικα δεν βλεπω σημερα κατι το αναλογο.

[quote="“Clairvoyant666,post:37,topic:8432”]

Απο το 98 δεν εχω χασει live τους…και πραγματικα δεν το χω μετανιωσει ποτε…και 2 φορες το χρονο να ερχονταν εγω θα πηγαινα…τετοιο show δεν βλεπεις απο κανεναν…

Όσο και να σ’ ενδιαφέρει,όσο και να σ αρέσουν οι Maiden αυτό το πράγμα με τα dvd και τα best of πραγματικά κουράζει.Εγώ πλέον δεν ασχολούμαι παρά μόνο με τους κανονικούς δίσκους που θα βγαζουν. Όπως ήταν το A matter of life and death.