?IRON MAIDEN: Flight 666?

ΕΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΔΥΟ-ΤΡΕΙΣ ΠΕΡΣΝΕΣ ΕΠΑΝΑΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΑΝΑΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ ΤΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ. ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΛΕΦΤΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΔΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΡΤΣΑΝΝΤΑΙΖ…:-k

ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΘΥΜΑΣΑΙ.

ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΛΟΓΟ ΠΟΥ Η ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΛΑΙΒ ΑΦΤΕΡ ΝΤΕΘ ΣΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΣ? ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΛΟΓΟ.

ενταξει πιστευω πως ειτε καποιος ξενερωνει ειτε οχι μεγαλα παιδια ειστε κανεις δεν σας επιβαλει να πατε να την δειτε…υπαρχει η λυση του να πατε η λυση του να την κατεβασετε και η λυση του να την αγνοησετε…Τωρα για τα λεφτα πιστευω πως αν οι maiden σταματαγαν να κυκλοφορουν αλμπουμς απο το 1992 παλι θα ειχαν τοσα λεφτα για να ζησουν και τα τρισεγγονα τους.Για τετοιου μεγεθους μπαντες το να κυκλοφορουν τετοιες ιστοριες μαλλον περισσοτερο ειναι γιατι δεν αντεχουν να μενουν εστω και για 1 χρονο στο παρασκηνιο παρα για τα λεφτα…γνωμη μου παντα…up the irons!!!

πλάκα πλάκα δεν έχεις και άδικο.Αλλά μπορεί και να μην θέλουν να τους θεωρούμε ξοφλημένους.Αν και ποτέ μην λες ότι έχουν αρκετά λεφτά,νέμεν έχουν τα κέρατα τους αλλά μην ξεχνάς ότι όλοι μας κατά βάθος είμαστε άπληστοι

Βλεπω μια αχαριστια εδω περα…ΟΤΑΝ ΤΑ ΧΟΥΜΕ ΟΛΑ …[-X[-X[-X

:bow::bow:
Vic Vega for president ρεεεεεε!Ti obama και βλακειες τωρα…

Θα το κατεβάσω αλλά δεν νομίζω να πάω να το δω ή να το αγοράσω…

Με κολακεύεις ή με εμπαίζεις, αεκτσή γερμανοπαουερμεταλλά; :-k

Δεν ειμαι Γερμανοπαουερματαλλας!:stuck_out_tongue:
Οχι πολυ τουλαχιστον!!
Οχι ρε μαζι σου ειμαι…
Γενικα εχεις απο τις πιο σωστες αποψεις εδω μεσα,μη κοιτας που δεν γραφω πολυ στο forum,διαβαζω πολυ!:lol:
Γλυψιμο mode off…
Ισως διαφωνω στο σημειο για την αισθητικη. Μπορει οι Maiden για πολλους να μην κυκλοφορουν τοσο καλα albums πια,αλλα πιστευω πως η πλειοψηφια πιστευει πως ειδικα οι dvd κυκλοφορειες εχουν πολυ καλη αισθητικη!

Ολα που κυκλοφορουν οι maiden εινια πολυ προσεγμενα απλα εγινε θεμα διοτι παρ ολο που κυκλοφορουν καλους δισκους(brave new world&a matter of life and death) με τα dvd το εχουν παρακανει και τωρα με την ταινια το ρητο “ολα για τα λεφτα” βγηκε πιο πολυ προς τα εξω…

δε με νοιαζει προσωπικα αν το κανουν για τα λεφτα,για τη δοξα η γιατι βαριουνται…εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι οτιδηποτε βγαζουν να εμπεριεχει την ποιοτητα που περιεχουν τα περισσοτερα που βγαζουν αυτοι…

και θα το ξαναπω πολλες φορες,αμα θελετε τα αγοραζετε γαμωτο…και ξερετε τι?εγω δεν θα το αγορασω

Ε αυτο δεν καταλαβαινω εγω.Δηλαδη αν παμε με την λογικη “οποιος δεν θελει δεν αγοραζει” τοτε τα συγκροτηματα δεν πρεπει να κρινονται ποτε ουτε για την ποιοτητα των κυκλοφοριων τους ουτε γιατι κανουν μια κυκλοφορια ουτε για τιποτα.
Ειναι αυτη λογικη σκεπτομενου ανθρωπου?

Ολοι οι fans θα δουμε την ταινια ειτε αλλοι πανε στο cinema ειτε την κατεβασουν ειτε την αγορασουν απο dvd.Απλα να εχουμε υπ οψην μας οτι ο harris δεν σκεφτηκε “Αχ οι καημενοι οι fans εχουν καιρο να δουν καινοθργια κυκλοφορια”,αλλα σκεφτηκε τα λεφτα.

Προφανως η ποιοτητα της ταινιας θα ειναι αριστη γιατι ειναι maiden απλα οταν μια μπαντα κυκλοφορει πχ απο 2(αριστα) dvd καθε χρονο για 5 χρονια ε προφνως θα τους αναγνωρησεις την ποιοτητα στα dvd αλλα απο την αλλη το παρατραβανε με τις κυκλοφοριες.

Υ.Γ:Δεν ξερω αν ακουγομαι σαν να κανω παραπονα για τους maiden,αλλα δεν κανω!Απλα βρισκουν ολο κ μια ευκαιρια να βγαλουν χρηματα αντι να στρωθουν στο νεο αλμπουμ και με χτυπαει και στα νευρα η λογικη οποιος δεν θελει δεν αγοραζει!

Κατ αρχήν, τα συγκροτήματα κρίνονται με τον πιο άμεσο τρόπο από την ίδια τη λογική «όποιος δεν θέλει δεν αγοράζει». Συνήθως οι κακοί δίσκοι «πουλάνε» λιγότερο από τους καλούς. Προφανώς οι πωλήσεις δεν είναι το μόνο κριτήριο αξιολόγησης ενός καλλιτέχνη, αλλά είναι ένα από τα αντικειμενικότερα.

Από την άλλη, πόσο σκεπτόμενος μπορεί να είναι αυτός που κρίνει μια κυκλοφορία από τον κερδοσκοπικό ή μη σκοπό της; Αν κερδοσκοπεί ένας καλλιτέχνης, σκέφτεται πώς να πουλήσει πιο πολύ, άρα πώς να κάνει το προϊόν του πιο ελκυστικό, άρα πώς να μας κάνει να το θέλουμε πιο πολύ, άρα πώς να μας ικανοποιήσει. Ας τον ευχαριστήσουμε.

Αν μια κυκλοφορία αποτύχει εμπορικά, μπορεί να «σωθεί» ηθικά χάρη σε κριτήρια όπως η καλλιτεχνική τόλμη κλπ. Αντιθέτως, μια κυκλοφορία που πουλάει πολύ ? ειδικά στην εποχή που όλοι κατεβάζουν παράνομα και δωρεάν ? αυτονομιμοποιείται. Τη μέρα που η νιοστή συλλογή των Maiden θα μείνει στα ράφια, τότε ναι ας πούμε «αυτή η κυκλοφορία δεν είχε λόγο ύπαρξης».

Φυσικά ο μέσος ροκομεταλλάς θεωρεί ότι είναι μέσα στο κεφάλι του καλλιτέχνη που θαμάζει και θα τον δικάσει με τον πιο δήθεν σκεπτόμενο τρόπο. Έτσι είμαστε εμείς, ασυμβίβαστοι και αυστηροί. Μη μας «κοροϊδέψουν» κιόλας! Μάλλον δεν ξέρουμε τί μας γίνεται.

κοιτα φιλε ειναι λογικη σκεπτομενου ανθρωπου το αν θελεις παιρνεις αλλιως οχι.θα ηταν λογικη τσουρμου μαζικης αν ολοι λεγανε ναι παρτα ολα…το εντουαρντ δε γκρειτ ας πουμε για να μην πιασουμε την ταινια που οκ ειναι κατι διαφορετικο…ειμαι οπαδος των μεηντεν απο την ευλογημενη μερα που επι ημερων τζαμμιν (ετ3) ειδα τον ντικινσον να σκαρφαλωνει στις σκαλωσιες του ντονινγκτον και να ουρλιαζει φιρ οφ δε νταρκ…αυτο δε σημαινει οτι επειδη οι μεηντεν ηταν και θα ειναι ευαγγελιο για μενα θα αγορασω και οτι βγαζουν.εννοειται πως οχι.Για τους δικους μου λογους παντα οπως και καποιος θα αγορασει τα παντα απο τους μεηντεν για τους δικους του λογους…δεν παει να πει οτι ειτε εγω ειτε ο αλλος δεν εχει ανθρωπινη λογικη…Εμενα με εχει βαρεσει πλεον στο ρακουτραμα που λεει και ο γεωργιου το γεγονος οτι μπαντες που εχουν γραψει τη λαμπροτερη ιστορια στη ροκ μουσικη απαξιωνονται και αυτο ειναι ελληνικο φαινομενο ΜΟΝΟ επειδη εμεις οι ελληνες μεσω κουτοπονηριας θεωρουμε τους ‘‘μεγαλους’’ απο καθε τομεα ειτε αυτος ειναι μουσικος ειτε ευρητερης εννοιας ως αχρηστους και απαρχαιωμενους μονο και μονο για να το παιξουμε υπερανω…δεν σου εχει τυχει να σου πουνε τί μεηντεν τί μεταλικα τί μανογουορ ακους ακομα??μαλακες ειναι…ποσο χρονων εισαι 12??και αλλα τετοια ξυπνητζιδικα…για τα λεφτα το κανουν πανε να στα φανε ειναι πουλημενοι και αλλα πολλα…ναι ρε μαλακες και απευθυνομαι σε πανκιδες και νεο ροκαδες ραδιοεπιτυχακηδες σινγκλακηδες που ναι μεν εχουν βγει κατεμε πολυ καλα πραγματα αλλα ελεος.εδω η πανκ ξεπουληθηκε μετα απο μια 4ετια και οι επαναστατες καθε χρονο εχουν τραγουδια 30ετιας σε συλλογες πανκ συλλογη 1, 2, 3, 4, 15, 3σιντι με 10 ευρω.οι μεηντεν δεν θα βγαλουν ντιβιντι που εδω και 30 σχεδον χρονια ειναι ενεργοι???και οι καθε μεηντεν…αμα εκτιμας τη μουσικη που ακους και γουσταρεις και εχεις την οικονομικη ανεση γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι (συμφωνω…)τοτε παρτο αλλιως μη με σκοτιζεις με παπαροφιλοσοφιας ανεσης και υπερανω του στυλ για τα λεφτα ολα…αλλωστε εμεις οι ελληνες που φιλαμε χεσμενες ποδιες ουτε καν κατουρημενες για να μπουμε στο δημοσιο ή για οποιοδηποτε αλλο μεσο δεν εχουμε το δικαιωμα να κραζουμε αλλους για οικονομικα συμφεροντολογικα θεματα…

και για να μην παρεξηθω για το πανκηδες και τα λοιπα δεν θεωρω τη μουσικη τους δευτερης κατηγοριας ουτε κατα διαννοια παπαριες βγαινουν απο ολα τα ειδη μουσικης απλα ειναι προσωπικο το βιωμα οτι απο φαν αυτης της μουσικης οπως και απο φαν της εναλλακτικης ροκ ακουγονται περισσοτερο τετοιου ειδους σχολια…το να υποστηριζεις μπαντες με 5 τραγουδια κραχτες (αυτο παει για τις σημερινες εναλλακτικες ροκ μπαντες) σε ολη τους τη καριερα που γινονται ξερουμε πως (ραδιοφωνικες λιστες και διαφημιση μεχρι αηδιας μεχρι και στη μενεγακη ειχαν φερει κατι τυπους αμερικανους αν θυμαστε οι αθλιοι ελεος…) δεν μπορεις να την λες για κολοσους της μουσικης…

Προσυπογράφω αυτά που έχει πεί ο φίλος Vic Vega και να προσθέσω ότι όταν το αγαπημένο μου συγκρότημα
βγάζει κάτι καινούριο εγώ θα το στηρίξω. Και για συλλεκτικούς λόγους θα αγοράσω ακόμα και κυκλοφορίες των οποίων το υλικό το έχω ήδη.
Βέβαια την οποιαδήποτε κίνηση των Maiden εννοείται ότι θα την κριτικάρω, όταν βλέπω κάτι που δε μου αρέσει (πχ. απανωτά dvd, τα οποία δεν με χαλάνε καθόλου αλλά το πράγμα παρατραβάει).

Τέλος πάντων, το μόνο μου παράπονο είναι τα setlists τους. Τους έχω δεί 9 φορές και ακόμα παίζουν τον ίδιο κορμό τραγουδιών (εξαιρείται το live του 2005). Ακόμα και στο πρόσφατο live στην Αθήνα, μόνο 2 κομμάτια άκουσα που δεν είχα ξανακούσει Rime και Moonchild.

[άρρωστος οπαδός mode on]Πάντως για τους Maiden δεν παίζει downloading. Θέλει κι άλλα εκατομμύρια λίρες o Steve εγώ θα τον ενισχύσω πάλι!!! Θέλει να αγοράσει κανένα πύργο στην Κορνουάλη πάλι εγώ!!! [άρρωστος οπαδός mode off]

Συμφωνω σε γενικες γραμμες.Οχι δεν κρινω μια κυκλοφορια μονο απο τον κερδοσκοπικο η μη σκοπο της.Απλα αν κανει μπαμ οτι ειναι για τα λεφτα θα το εχω υπ οψην μου και δεν θα το προσπερασω.

Επισης συγγνωμη αν κανω λαθος αλλα οταν ενας καλλιτεχνης σκεφτεται με γνωμονα τα χρηματα καταληγει να βγαζει οχι και κατι το πολυ αξιολογο.Δηλαδη το να σκεφτεται ετσι δεν ειναι κατι το οποιο πρεπει να το βλεπουμε καλα εμεις γιατι προσπαθει να μας δωσει κατι αξιολογο.

Βασικα νομιζω συμφωνουμε αλλα ο γραπτος λογος δεν βοηθαει φιλε,πιστευω αν ειμασταν μια “παρεα” ολοι σενα μπαρ και τα λεγαμε θα συμφωνουσαμε ολοι!

Το τρέηλερ.
Γκάβλα!

[SIZE=“4”]Up The Irons[/SIZE][SIZE=“4”]![/SIZE]:metal:

Ω ναι! :rockon:

δεν καταλαβαινω την μανουρα που γινεται με την κυκλοφορια του Flight 666.
ελπιζω οταν κυκλοφορησει να παρουμε στα χερια μας μια προσεγμενη και
υπερπληρη κυκλοφορια οπως συνηθως.και ναι,φυσικα και θα το αγορασω.
ειναι Iron Maiden,αυτο αρκει.:slight_smile: