Iron Maiden-New Tourdates On Halloween!

Διαβασα λοιπον στη κεντρικη σελιδα του ροκιν οτι προπωληθηκαν μεσα σε μια μερα 123.500 εισητηρια για τις συναυλιες των Maiden σε Φινλανδια,Νορβηγια,Σουηδια,Δανια τον Ιουλιο(σε 8 μηνες απο τωρα)!!!
Σε χωρες που στην καλυτερη ο πληθυσμος ειναι μικροτερος απο τον μισο πληθυσμο της χωρας μας (χωρις τους μεταναστες).
Ποσο πισω ειμαστε ρε γαμωτο μουσικα?Καθε βραδυ τα μπουζουκια ειναι γεματα και οταν ερχεται ο Μαρτιν εχει μονο 80-90 ατομα?(Απορρω ποσοι μπηκαν τσαμπα λογω προσκλησεων)
Παμε κατα διαολου!!!

Φιλαράκι, το είδαμε στο Βέλγιο το συγκεκριμένο track και τα έσπασε! :metal:
Βγήκε ο Smith με διπλή ηλεκτρική και έγινε πανικός! :vibrate:

Έχω δει τους Maiden σε πολλές περιοδείες και πολλές φορές δεν παίζανε τίποτα από το Killers! [-X
Δεν θα είναι η πρώτη φορά αν γίνει κάτι τέτοιο…

@tolkki: Στις σκανδιναβικές χώρες τα τελευταία χρόνια το metal είναι κάτι σαν η εθνική τους μουσική!
Κάθε μέρα δημιουργούνται ποιοτικότατες μπάντες σε όλα τα είδη, ο κόσμος πάει σε συναυλίες, το βράδυ στα clubs γίνεται Ο ΧΑΜΟΣ :-- και γενικότερα, ζουνε αυτά που γίνονταν στην Αμερική στα middle '80s! :dance:

Και η maiden-mania που επικρατεί εκεί, είναι άνευ προηγουμένου! 8)

Να πω και εγω την γνωμη μου για το σετλιστ των Maiden!Ειμαι οπαδος τους,ειναι και θα ειναι για παντα η μπαντα που με εβαλε στο μεταλ και η μπαντα που θα εχω πρωτη στην καρδια μου ως η μεγαλυτερη Heavy Metal μπαντα!Αλλα καποια πραγματα πρεπει να λεγοντε…

Δεν νοειτε να ειναι οι Maiden και να παιζουν κατω απο μιαμιση ωρα καθαρου σετλιστ!14-15 τραγουδια ειναι ελαχιστα για τους Maiden!!Tωρα που εχει περασει καιρος απο την συναυλια του Μαρτιου,την οποια φυσικα και ειχα απολαυσει…σκεφτομαι οτι πραγματικα επαιξαν παρα πολυ λιγο!!Οταν οι Μεταλλικα ηρθαν το καλοκαιρι και επαιξαν 2 ωρες++ γεματες!!Και να μην πουμε για διαφορα ηλικιας,περα απο τον Νicko που ειναι πιο μεγαλος οι αλλοι δεν εχουν πανω απο 4-5 χρονια διαφορα!!

Συμφωνω με τον Maiden οτι η βαση των Maiden στα Live ειναι τα κομματια που προανεφερε!Αυτα τα εχω και εγω σιγουρα για το νεο σετλιστ + ισως το χιλιοπαιγμενο Wrathchild που κυριολεκτικα εχω βαρεθει να ακουω!
Τωρα αν βαλεις αυτα τα 4-5 κομματια που αναφερθηκαν…κατα την γνωμη μου απο Powerslave θα παιχτουν τα Αces High,Rime,Powerslave,2 Minutes to Midnight!Πραγματικα αποκλειω να παιξουν καποιο αλλο δυστηχως…Το Flash Of The Blade ειναι ονειρο…αγαπημενο κομματι!!!Απο το Somewhere τωρα…με τρωει η περιεργεια να δω πραγματικα τι θα σκαρφιστουν…Σιγουρο το Heaven και το Wasted Years…ισως παιξουν και το Stranger in a strange land…δεν βλεπω καποιο αλλο δυστηχως και απο εδω!Το Caught ειναι θεικο και πολυαγαπημενο αλλα και αυτο τρωει πορτα οπως και Deja Vu και το Sea,φυσικα δεν συζηταμε για Mεγαλεξανδρος και για Long Distance Runner…αυτα ειναι ξεχασμενα!!Απο το Sevent Son ειναι καπως πιο ξεκαθαρα τα πραγματα…κατεμε υπαρχουν 3 σιγουρακια…Evil That Men Do,Clairvoyant και Can I Play With Madness!Απο εκει και περα αν θα παιξουν αλλο 1 βλεπω πιο πολυ το Infinite Dreams παρα οποιοδηποτε αλλο,αν και αυτο θα μου φανει εκπληξη!!

Οποτε αν τα κανουμε μια σουμα το μονο κομματι που ουσιαστικα εχει καιρο να παιχτει απο ολα αυτα,ειναι το Rime!
Ολα αυτα δεν τα λεω για να γκρινιαξω ουτε για να μιζεριασω!!Η συναυλια αυτη θα ειναι βιωμα!!Απλα ως μεγαλος οπαδος των Maiden περιμενω πολλα απο αυτους αλλα πρεπει να ομολογησω οτι σε οτι αφορα σετλιστ ειναι αρκετα στενομυαλοι!!Μακαρι να με διαψευσουν και να παιξουν τωρα ολα τα κομματια που δεν αναφερω…

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα, εκτός από τη σύγκριση με τους Metallica!

Μεγάλοι οι Metallica, θεοί οι Metallica, αλλά θα είναι πάντα δεύτεροι! 8) :lol:
[ul]
[li]Οι Metallica κάνουν πολύ λιγότερες συναυλίες κάθε χρόνο συγκριτικά με τους Maiden! :wink:
[/li]

[li]Ο Bruce τρέχει ασταμάτητα πάνω κάτω όλη την ώρα, κάτι που ο Jaymz, ούτε στον ύπνο του δεν μπορεί να το κάνει! Και όχι λόγω κιθάρας!
[/li]Ποιός μπορεί να τρέχει 1,5 ώρα και να βγάζει ΑΥΤΗ τη φωνή; :respect:

[li]Από ένα σημείο και μετά, ναι, η ηλικία παίζει ρόλο! :yes:
[/li]Οι Maiden κατά μέσο όρο είναι γεννημένοι το 1957, δηλαδή είναι σήμερα 50 χρονών!

Οι 'Tallica είναι το 1963, δηλαδή 44! Έχει διαφορά!

Οι Maiden, αν θυμάστε μέχρι και το Brave New World tour έπαιζαν πάντα 2 ώρες και 10 λεπτά!
Μετά έπεσαν στα 1:40 - 1:45!
[/ul]

Και εγώ θα ήθελα να παίζανε παραπάνω, αλλά να δούμε αν θα μπορώ στην ηλικία του Βruce να κάνω ακροβατικά και να τραγουδάω με θεϊκό τρόπο ταυτόχρονα… :-k

Συμφωνω με αυτα που λεει ο Maiden σχετικα με το θεμα της ωρας…παντως παρολο που ειναι η αγαπημενη μου μπαντα εχω να πω πως στο θεμα setlist κ ωρα του live,παντα με “πληγωναν” και σκεφτομουν τι καλα θα ηταν να εκαναν αυτα που εκαναν οι metallica σε αυτο τον τομεα…αλλα μην τα θελουμε ολα δικα μας ετσι!!παντως πιστευω πως αυτη η περιοδεια θα ευχαριστησει απειρο κοσμο!!παντως το ιδιο σιγουρο ειναι να υπαρχουν και οι καθιερωμενες γκρινιες του στυλ "γιατι δεν παιξανε αυτο κ δεν παιξανε το αλλο κτλ…"τεσπα μου αρκει πως θα ακουσω 7-9 κομματια που δεν εχω ξανακουσει!α!και να το θυμαστε…θα παιξουν το alexander σε αυτη τη περιοδεια…

για μένα νοείται όταν έχουν να παίξουν από αυτά τα 3 αλμπουν τόσου ύμνους μπορούν ανετότατα να παραλείψουν κάποια άλλα

only the good die young παίξτε το που να πάρει … :roll: :roll: :roll:

ρε κανεμας την χαρη που θα σιγκρινεις τους τεραστιουw METALLICA με τους iron maiΔen…

#-o ρε δεν καταλαβαινετε οτι τετοιες αντιληψεις ειναι…κ οι δυο μπαντες εχουν προσφερει τα μεγιστα στο χωρο και η αντικειμενικη αποψη ειναι πως κ οι 2 ειναι αξιολογες τουλαχιστον ασχετα με το τι πιστευει ο καθενας…εγω π.χ. προτιμω maiden αλλα με τιποτα δεν θα ελεγα τετοιες δηλωσεις για να μην τις χαρακτηρισω αλλιως…τεσπα ισως να ειναι καλυτερα να μην ασχολουμαι με τετοια post τελικα…[-X

Αν δεν σου κάνω τη χάρη, τί θα γίνει δηλαδή; :-k :-k :-k

Μάθε πρώτα να γράφεις σωστά το όνομα των Metallica (και όχι μόνο!) και καλό είναι να διαβάζεις πιο προσεκτικά τα posts για να μην καταλαβαίνεις άλλα αντί άλλων! :wink:

orea pame ksana!
kanoune ligoteres sinavlies les,k ti me afto?apla oi maiΔen pane na vgaloune pio pola lefta(kata ta alla o ulrich einai fragofonias).
trexei san ilithios k pali ti me afto?ego pou ton exo dei 2 fores mou zalise ta @@ pano kato.k gia pekse kithara esi k tragouda k pekse ta riff pou pezei o James k ama boreis emena sfira mou.
min berdevese oi teleftea sinavlia pou kanane kratise 1:30 ora den peksane 1:30 ora me kati genethlia tou Haris ktl peksane kathara 1 ora , eno oi Metallica (pio neoi opos les 6 xronia…megali diafora…) 2:15

Λάθος μουσική ακούς τότε! :wink:

Δεν είπα ότι είναι εύκολο, αλλά σίγουρα είναι λιγότερο κουραστικό σωματικά από το τρέχεις πάνω κάτω! :wink:

#-o #-o

Σιγά μην παίξανε και 20 λεπτά! :?

Φτου! Double post! #-o

[SIZE=“4”]Μην γράφεις greeklish!!! [/SIZE]

την συναυλια την εχω σε dvd θελεις να σου την στιλο??

Εγώ την έχω και σε στυλό και σε μολύβι! :expressionless:

Την έχω, μην ανησυχείς! Δεν χρειάζεται να μου την στείλεις!

01:42 είναι το .avi και αν βγάλεις 4 - 5 λεπτά τον κόσμο που δεν σταματάει να επευφημεί, το live είναι πάνω από 1 ώρα και 35 λεπτά καθαρά! :wink:

Και μετα φταιω εγω που καθομαι και κραζω τους πορωμενους που υπρασπιζονται συγγροτηματα λες και ειναι γονεις τους…
Χαλαρωστε γαμω την καταδικη μου.Μουσικη ακουμε επειδη μας αρεσει και οχι γιατι οι ταδε ειναι καλυτεροι και δυνατοτεροι απο τους δινα.
Οποιος δε γουσταρει μια μπαντα απλα δεν την ακουει.
Μη με προκαλειτε να κραζω μεγαλες μπαντες εξαιτιας σας πανω που ειπα να το κοψω :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ποιός είσαι εσύ που έχεις μπει με το user name του tolkki και το παίζεις ήρεμος και ευγενικός; :-k
Φανερώσου τώρα!!! :lightsabre:

Κώστα, τί σου κάνανε; :o

[SPOILER]

Οι Μanowar παίζουν δυνατότερα από όλους, γιατί είναι Louder Than Hell! :expressionless: [/SPOILER]

Πολύ χαίρομαι που βρήκα εδω μέσα Maiden fans.
Μην ανυσηχείτε, δεν υπάρχει περίπτωση να μην έρθουν.

I’m an FC member:wink:

[SIZE=“4”]ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΓΙΓΑΝΤΑ KEEPER 21!!![/SIZE]

Ελα ρε φωναρα!Ναι ρε εχει πολλους maidenades εδω μεσα!!τι εννοεις εισαι "fc member :wink: "?σας λενε μυστικα εκει περα?ξερεις κατι παραπανω απο εμας τους θνητους?!καλα κ στη χειροτερη αν δεν ερθει ο Μωαμεθ στο βουνο θα παμε εμεις στο Donnignton!!:stuck_out_tongue:

Θα παιξουν και σε σταδιο στο Λονδινο(πρωτη φορα στην Αγγλια θα παιξουν σε γηπεδο) στις 5 Ιουλιου.:razz: :evil: :thumbdown: :x :x :x :x

Θα τα πούμε σύντομα απο κοντά ρε.:wink: