Απορία για Iron Maiden στο Rock In Idro, Bologna, Italy

Επειδή τρολάρουν κάποιοι εδώ μέσα, ήρθε η ώρα, μετά το “fight fire with fire” που τόσο καλά απέδωσε στα ελληνικά ο Μπρεντ Πέτγουέϊ, να κοιτάξει και προς σιδηρά παρθένο μεριά…δεν θα χάσει…επικοινωνιακός είναι, θεαματικός είναι και οι δύο μεριές θα κερδίσουν…

thread της χρονιάς, κάντε το sticky

Το ξεφτιλισατε το θεμα…

Η μονη συμβουλη που θα δωσω εγω ειναι να δεις που παιζουν τις επομενες μερες και να κρινεις αν ο μανατζερ θα αναγκαστει να κανει ροτεισον για να ξεκουρασει τα μεγαλα ονοματα.

Πωπώ με διαλύσατε ρε μάγκες. Μια απορία είχα, καλύτερα να μην είχα ποστάρει κάν. Τι ήθελα και έγραψα “roster”…

Εχει και Μουντιαλ φετος, αρχες Ιουνιου που σκοπευει να δει τους Μεηντεν ο φιλος μαλλον Βραζιλια με την Εθνικη τον κοβω να ειναι τον Μπρους.

Εντάξει πέρα από την πλάκα που γίνεται στο συγκεκριμένο thread, υπάρχει και το τραγικό της υπόθεσης. Οι γείτονες οι Ιταλοί είδαν το Νοέμβρη που μας πέρασε τους [B]Black Sabbath[/B] στην ευρωπαική περιοδεία που έκαναν. Επίσης είδαν περυσι και θα δουν και φέτος το καλοκαίρι τους [B]Iron Maiden[/B]. Επιπλέον οι Ιταλοί θα δουν φέτος τους [B]Μetallica[/B] (μαζί με Alice In Chains). Εμείς εδώ στο Ελλάντα, απολύτως τίποτα. Μόνο κάτι συγκροτήματα που στην καλυτερη των περιπτώσεων να γεμίσουν τίποτα Fuzz και Gagarin. Η εμβέλειά τους δεν είναι για παραπάνω.

ΕΛΕΟΣ πια, πες τα ρε σεπαρςς. Εχουμε μπλεξει με τους πουθεναδες εδω περα.

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Μεσαιωνας.

Αφού το είπαμε. Αν δεν δούμε Μεηντεν, Μεταλλικα και Σάμπμπαθ η χρονιά είναι αποτυχημένη συναυλιακά

Ρε μάγκες με την λέξη ¨μεσαίωνας¨ δεν νοείται μόνο ο καλλιτεχνικός. Άλλα το γεγονός ότι δεν επενδύονται μεγάλα χρηματικά ποςά σε ένα event είναι ένδειξη ότι η οικονομική κρίση έχει πλήξει για τα καλά τα συναυλιακά δρώμενα στη χώρα.

Mια χαρά συναυλίες είδαμε πέρυσι και θα δούμε και φέτος. Μην επαναλαμβανόμαστε

Εμενα με αναγκαζεις να επαναλαβω ομως. Κανεις δεν λεει το αντιθετο. Απλα γινονται συναυλιες που η μπαντα ζηταει λιγα χιλιαρικα κ συναυλιες εκατονταδων χιλιαδων ευρω δεν γινονται. Τι ακριβως δεν γινεται κατανοητο?

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

τα πολλά χιλιάρικα δεν φέρνουν και το επιτυχημένο Live…
-kalouas 1986-…

Ο Μεσσαίωνας βρίσκεται στα μυαλά αυτών που εν έτει 2014 περιμένουν να δουν συγκροτήματα 30+ χρόνων για να θεωρήσουν μια συναυλία πετυχημένη ή μια χρονιά επιτυχημένη

Επαναλαμβάνω. Εγώ τουλάχιστον δεν κάνω λόγο για “μεσαίωνα” από άποψη καλλιτεχνικής αξίας, αλλά οικονομικής επένδυσης. Εξάλλου,δεν νομίζω να υπονοείς ότι από άποψη αρτιότητας χωλαίνουν οι Iron Maiden ή οι Metallica μπροστά στους Monkey3 ή τους The Ocean. (πήγα και στα δύο)

Προφανώς περιορίζεις και πάλι την σκέψη μου. Δεν αναφέρομαι μόνο στα συγκεκριμένα, υπέργηρα αν θες συγκροτήματα. Δεν γίνονται μεγάλα μουσικά events ούτε με φρέσκα ονόματα. Και μη μου πεις, ότι οτιδήποτε φρέσκο και αξιόλογο πρέπει να μαζέυει μάξιμουμ 400 άτομα σε 3 πόλεις στην Ελλάδα (βλ. Monkey3). Κατά το κοινώς λεγόμενο δεν υπάρχει σάλιο και οι επιλογές όσον αφορά το badget των διοργανωτών είναι περιορισμένες.

Δηλαδή το ότι φέρνουν φρέσκα ονόματα ξεχωριστά και όχι σε ένα μεγάλο event αποτελεί μεσσαιώνα; Αν γινόταν ένα φεστιβαλ δλδ με Red Fang, Kylesa, Ufommamut, Uncle Acid & The deadbeats κλπ. θα ήμασταν συναυλιακά “πολιτισμένοι” αλλά τώρα όχι. Ίσα ίσα, τώρα είναι που είμαστε μια χαρά. Βρισκόμαστε σε τέτοια οικονομική κατάσταση και το '13 ήταν η πιο πλήρης χρονιά απο άποψη ονομάτων σε σημείο που δεν είχαμε λεφτά για να διαλέξουμε σε ποιες συναυλίες θα πάμε και σε ποιες όχι. Και απο περιέργιεα, εσύ ποιο φρέσκο και αξιόλογο συγκρότημα νομίζεις ότι θα μαζέψει πάνω από 1000-1500 άτομα; (μιλάμε για metal όχι για τίποτα Kasabian πχ που είναι μεγάλο συγκρότημα αλλά θα πάει και η κουτσή μαρία στο λαιβ τους)

gojira

Ναι, είδαμε τι κόσμο μάζεψαν οι gojira το 2009 στο Rocking Athens Festival με ένα From mars to sirius και ενα The way of all flesh στην πλάτη τους. 50 άτομα ήμασταν απο κάτω. Τώρα ένα gagarin θα το γεμίσουν σίγουρα αλλά δεν νομίζω να είναι για περισσότερο κόσμο.

Μίλησα με live nation, δεν τίθεται θέμα Dickinson! Εμπιστευτικά μόνο το McBrain μπορεί να ξεκουράσουν γιατι ούτως η άλλως δε φαίνεται πίσω απ τα τύμπανα. Θα παίξει 2 τραγούδια μόνο.

Off topic τώρα, σίγουρα δεν ειναι συναυλιακός μεσαίωνας το να βλέπεις επίκαιρες μπάντες. Και οι metallica το 84 και το 85 σε κλαμπακια με 1000 και 2000 άτομα έδιναν live.
Από την αλλη, ειναι θεμιτό κάποιος να θέλει να ξαναδεί συγκροτήματα θρύλους που έχουν μπροστά τους λίγες περιοδείες ακομα.
Και τέλος, άλλο οι gojira το 2009 και άλλο σήμερα. Όπως άλλο πράγμα ηταν οι Amon Amarth και άλλο μέγεθος ειναι τώρα που θα έρθουν. Δε νομίζω να μάζευαν τώρα λιγότερο κόσμο από Anthrax, Megadeth