IRON MAIDEN - The Book Of Souls European Tour 2016

Τρολάρουν τους Maidenάδες του φόρουμ… :smiley:

Ας έρθουν πρώτα και βλέπουμε. Έτσι και αλλιώς, μετά από αυτούς που φάγαμε στη μάπα το 11, μπορούμε να αντέξουμε τα πάντα. [emoji14]

Μεσα στην χαρα μου νομιζα οτι το ειχα ποσταρει, ο,τι να 'ναι… Οταν δεν παει ο Μωαμεθ στο βουνο, παει το βουνο στο Μωαμεθ. Απο τις 6 Απριλιου εκλεισα για Iron Maiden στο Βουκουρεστι αφου τελικα ουτε φετος θα μας τους φερουν μηπως μπουν μεσα και θα μας φερουν το “εξασφαλισμενο sold-out” Lana Del Rey… Το σταματαω εδω θα καταφερω να δω Maiden και καστρο του Δρακουλα, αυτα ειναι… :smiley:

Ειμαστε αρκετοι τελικα!!

Έχεις ενδείξεις ότι δε θα μπούνε μέσα; Τι πιθανότητες δίνεις να βγάλουν κέρδος και τι πιθανότητες να μπούνε μέσα; Έχουν άδικο να μη τους φέρνουν αν οι πιθανότητες να μπούνε μέσα είναι πολλές;

Κοιτα να δεις, η συναυλια των Maiden στην Ελλαδα με τα λιγοτερα εισιτηρια που εβαλε τους διοργανωτες στο trip-ακι “θα μπουμε μεσα” ηταν το 2011 στο The Final Frontier tour. Οι Maiden ειχαν βγαλει εναν πιο μετριο δισκο και τους ειχαμε ξαναδει αρκετες φορες στα 00’s, με πιο προσφατη τοτε το 2008 στην Somewhere Back In Time περιοδεια. Ο διοργανωτης το 2011 δεν νομιζω οτι μπηκε μεσα, απλα δεν εβγαλε το κερδος που περιμενε. Ειχε ομως και Slipknot τοτε, Mastodon, Gojira, Moonspell που ολες αυτες οι μπαντες εχουν και καποια αμοιβη ετσι, ειδικα οι Slipknot εχουν υψηλο κασε. Το 2013 και το 2014 στα 2 σκελη της Maien England περιοδειας δεν τους εφεραν που για εμενα ηταν και παλι λαθος, ας τους εφερναν χωρις αλλη μπαντα να εχουν να καλυψουν μονο την αμοιβη των Maiden. Αλλα ειχαμε και την οικονομικη κριση που τοτε εσκασε εντονα, ηταν προσφατη η συναυλια του 2011 πες οτι εχουν ενα point. Φετος γιατι δεν τους φερνουν παλι? Ξερεις με ποσο κοσμο εχω μιλησει που με ρωτανε αν θα ερθουν οι Maiden και γιατι δεν τους ανακοινωνουν? Εκλεισαν την ημερομηνια της 19ης Ιουλιου για να τους φερουν και μετα πηγαν να κανουν παζαρια στην αμοιβη… Αυτα ειναι γελοιοτητες, δεν ειπα να μην συζητησουν με το management της μπαντας για την αμοιβη, αλλα η λογικη τυρεμπορου “θα τους κανω παζαρια και θα τους ριξω” δεν πιανει σε συγκροτηματα τετοιου βεληνεκους.

Μετα προσπαθουν να κλεισουν τους Sabbath και ειχαμε παλι τα ιδια. Και ανακοινωνουν Lana Del Rey. Η οποια Lana δεν εχει καθολου ευκαταφρονητη αμοιβη και μαλιστα την εφεραν το 2013 ξανα. Πολλοι πηγαν τοτε για την φαση, να δουνε την Lana που παιζει το ραδιοφωμνο και ειναι trend. ΟΚ, κανενα προβλημα αλλα το κοινο αυτου του τυπου, μικρα κοριτσακια κτλ που πανε σε 1-2 συναυλιες το χρονο δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι θα πανε ξανα στην Lana και δεν θα επιλεξουν τους Muse π.χ. για το φετινο καλοκαιρι. Αυτη ειναι η γνωμη μου, δεν γινεται να θεωρεις ρισκο τους Maiden και να μην τους φερνεις σε 3 σερι περιοδειες και να κλεινεις την Lana σαν σιγουρακι…

Τόσοι μεηντενάδες έχετε κάνει οικονομικές μελέτες (“Ξερεις με ποσο κοσμο εχω μιλησει που με ρωτανε αν θα ερθουν οι Maiden”), έχετε πληροφορίες εκ των έσω για τις μυστικές διαπραγματεύσεις (“Εκλεισαν την ημερομηνια της 19ης Ιουλιου για να τους φερουν και μετα πηγαν να κανουν παζαρια στην αμοιβη”), έχετε εμπειρία στο ποιός είναι ο σωστός τρόπος να διαπραγματευτείς (“η λογικη τυρεμπορου “θα τους κανω παζαρια και θα τους ριξω” δεν πιανει σε συγκροτηματα τετοιου βεληνεκους”), έχετε καινοτόμες ιδέες μείωσης κόστους (" ας τους εφερναν χωρις αλλη μπαντα να εχουν να καλυψουν μονο την αμοιβη των Maiden"), έχετε καταλάβει ότι οι υπόλοιποι διοργανωτές θα μπουν μέσα φέτος γνωρίζοντας τα κασέ καλλιτεχνών και έχοντας ακριβείς εκτιμήσεις προσέλευσης (“Η οποια Lana δεν εχει καθολου ευκαταφρονητη αμοιβη και μαλιστα την εφεραν το 2013 ξανα”), σας είναι τόσο προφανή τα εμπορικά λάθη αρχαρίων που κάνουν (“δεν γινεται να θεωρεις ρισκο τους Maiden και να μην τους φερνεις σε 3 σερι περιοδειες και να κλεινεις την Lana σαν σιγουρακι”), να μην έχετε κεφάλαιο γαμώτη να φέρετε μέηντε να χεστείτε στο τάλαρο!

Μακάρι να ερχόντουσαν οι Maiden, αλλά δυστυχώς, επειδή ο διοργανωτής είναι αυτός που βάζει τα λεφτά, κατά κάποιον τρόπο “εξαρτώμαστε” από αυτόν. Καλώς ή κακώς η κρίση έχει στείλει τη χώρα στον διάολο και εγώ κατανοώ να μη θέλει να κάνει άνοιγμα κάποιος διοργανωτής. Οι μεγάλες συναυλίες τελειώσανε για μερικά χρόνια στην Ελλάδα, νομίζω ότι φέτος το πιο μεγάλο όνομα εμπορικά θα είναι οι Muse, που στην Ελλάδα δεν πιστεύω ότι είναι και πολύ μεγάλοι (ειδικά αν κρίνω από την προσέλευση που είχαν την τελευταία φορά).

Συναυλίες με 60 και με 80 ευρώ εισιτήριο παιδιά, πάνε.

Τρομερη αναλυση. Λογικα επιχειρηματα , κριτικη σκεψη, μεςτος λογος και φοβερα συμπερασματα, ευγε.

Καλή διασκέδαση με τους Maiden στη Ρουμανία.

Ευχαριςτω αλλα θα παω ρωμη

Γιατι δεν ειχε κανονικα εισητηρια στο Βουκουρεστι?

Μπορείς να περιμένεις να τους δεις κι εδώ, όλο και κάποιο θύμα Έλληνας διοργανωτής θα βρεθεί να βάλει το κεφάλι του στον τορβά για να τους φέρει και να χρεωκοπήσει μετά! Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι θα περιμένεις πολύ.

Αδερφε επειδη την ψαχνω την φαση, κανονικα ειχε μονο στη ρωμη. σιγα μην μας πιασουν κοτσους οι ρουμανοι.

Σου ειπα θα παω ρωμη.Τι δεν καταλαβαινεις;

Γιατί δεν μπορείς να βάλεις τη δευτέρα.

Γεια σου ρε Παντελο79 βαρύμαγκα του φόρουμ. Πρώτο ατομάκι, μέσα σε όλα. Ποσό θα ήθελα να είμαι στο παρεάκι σου.

Άλλη μια τριάδα για Βουκουρέστι μόλις έκλεισε, τα λέμε εκεί μάγκες!

στο ibis Bucuresti Palatul Parlamentului ειμαστε εμεις.παρασκευη απογευμα φτανουμε.

! Mike τελικα εκει κλεισατε ε? Σαββατο μεσημερακι φτανω.