IRON MAIDEN - The Book Of Souls European Tour 2016

Σημερα ανακοινωθηκε οτι θα εμφανιστουν στο Graspop Festival στις 19/6

Μεχρι στιγμης το Ευρωπαικο τουρ:
08/06:Arnhem, THE NETHERLANDS Gelredome
19/06:BELGIUM Graspop Metal Meeting

Και το δίλημμα είναι (αν δεν έχεις λεφτά να πας όλες τις μέρες)

Sabbath or Maiden???

Ε, μα προφανώς Maiden! :slight_smile:

Εκτός αν δεν έχεις δει τους Sabbath ποτέ και τους Maiden τους έχεις δει μερικές φορές. Δεν ξέρω ποιος φταίει περισσότερο για το ότι ο Bill Ward δε συμμετέχει (αν και φαντάζομαι…), αλλά αυτό που του έχουν κάνει στην αρχική σελίδα του επίσημου site - δηλαδή να τον κόψουν από ΟΛΕΣ τις φωτογραφίες των 70’s - είναι αισχρό. Είναι παραχάραξη της ιστορίας. Μπορεί να το δει κάποιος που δεν ξέρει και να νομίζει ότι οι Sabbath ήταν πάντα τρεις και απορώ πώς δέχτηκαν τέτοια ξεφτίλα οι Iommi/Butler.

Αν έχεις δει έστω και μία φορά κανονικούς Sabbath (ειδικά εκείνη τη μνημειώδη συναυλία του 2005 στη Μαλακάσα), τότε μείνε καλύτερα με εκείνες τις αναμνήσεις. Οι Maiden “κατεβαίνουν” με κανονική σύνθεση και με δισκάρα στις αποσκευές.

Καλά γούστα είναι αυτά. Εγώ προτιμώ το τελευταίο των Sabbath

Έχω δει Maiden 4 φορές (Ελλάδα όλες) και καμμία Sabbath… Στους 2ους θα πήγαινα λόγω ιστορικότητας της συναυλίας και επειδή, προφανώς, δεν τους έχω δει.

Για Maiden θα ήθελα να δω το νέο δίσκο live… Θα δω τι άλλα ονόματα έχουν βέβαια και εκείνες τις μέρες… Ίσως τελικά πάω και στις 2.

maiden θα ξαναδείς, sabbath οχι(λογικά). οπότε…

*Καλύτερο το 13 των sabbath προφανώς…

Κόψε από κάπου αλλού και δες και τους 2.

εγω παντως θα ειμαι χωραφι μερια με φραπεδια και χαλαρααα.

ξέρεις ότι ο ίδιος o Ward το ζήτησε, έτσι;
Επίσης, τους είδα πέρυσι (μία μέρα διαφορά από Maiden και 2 από Metallica) και ήταν συγκλονιστικοί. Ναι και ο Ozzy.
Για την ακρίβεια, καλύτεροι από το 2005 για μένα (τους είδα τότε στην Αθήνα και πέρυσι στο Λονδίνο).

Και για τους 2 όμως?

Όχι, δεν το ήξερα. Κι αφού είναι έτσι, ανακαλώ.

Πάντως, όταν κλείνεις ένα τέτοιο κεφάλαιο πρέπει να το κάνεις όπως του αρμόζει ακόμα κι αν κάποιος χάσει κάτι στο οικονομικό. 70 χρονών άνθρωποι είναι. Τέλος πάντων η γκρίνια δεν έχει νόημα, τα έχουμε ξαναπεί αυτά.

δε διαφωνώ.

Rockavaria Festival at the Olympic Park, Munich from May 27 - 29

Rock Im Revier Festival at Gelsenkirchen from May 26 - 28

Wacken on August 4

One final concert for 2016 in Germany, in Berlin, is being finalised and will be announced next week.

Νεες ημερομηνιες

Για wacken το ειχα πει οτι θα παιξουν.Ειπαμε φετος εχει καταθεση ψυχης στο χωραφι.

μαλάκα είσαι θεός, εντάξει, δεν έχω λόγια.

Νεα ημερομηνια: ULLEVI GOTEBORG 17/6/2016

Eλατε κ πιο κοντα,μη ντρεπεστε

Maiden will play at Oslo Telenor Arena in Norway on June 15 and at Jyske Bank Boxen in Herning, Denmark on June 21

Special guests at these shows will be Ghost with support also from The Raven Age

Fri 3 - Sun 5
Vienna, AUSTRIA
Rock In Vienna Festival