Iron Maiden - The Book Of Souls

Για αυτούς που δε χρωστάνε Εμείς κι ο Κόσμος από τη Δ’ δημοτικού λοιπόν, προφανώς γέλασα με το διάλογο “δεν καταλαβαίνω τι σας αρέσει - μας αρέσει που τα σπάει”, που είναι χαρακτηριστικότατος Έλληνα μεταλλά, και όχι με το αναμενόμενο album το οποίο ελπίζω κι εγώ ότι θα είναι καλύτερο από τα δυο τελευταία και όπως και να 'χει αξιοπρεπές για αυτή την περίοδο τους.

Το εξώφυλλο αν δεν είχε αυτό το μαύρο background μπορεί και να ήταν καλό. Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι η τεράστια διάρκεια.

Το εξώφυλλο είναι καλό μόνο και μόνο που ο Eddie θυμίζει Eddie και όχι κάτι άλλο. Ειδικά σε σχέση με το Final Frontier είναι πολύ καλύτερο.
Τώρα από μουσική, μακάρι να βγώ ψεύτης αλλά 92 λεπτά είναι πάρα πολλά και σίγουρα οι κοιλιές θα κάνουν μπαμ. Προσωπικά δεν είμαι φαν αυτού που κάνουν τα τελευταία χρόνια και θα ήθελα έναν δίσκο το πολύ 50-55 λεπτών. Και να είναι και heavy metal ρε παιδί μου όχι prog rock (εντάξει που λέει ο λόγος)

Μαλάκες βλέποντας τις διάρκειες των τραγουδιών, ήδη νυστάζω. :stuck_out_tongue:
Ξέρω, οι fanboys θα πέσουν να με φάνε. :lightsabre:

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Θα ήθελα να ακούσω έναν πιο “in your face”, συμπαγή και σχετικά μικρής διάρκειας δίσκο από τους Maiden. Τα 92 λεπτά μουσικής είναι πάρα πολλά, το Final Frontier το θεωρώ το πιο αδύναμο δίσκο της “επανασύνδεσής” τους (χωρίς να είναι κακός), οπότε κρατάμε μικρό καλάθι και ελπίζουμε για το καλύτερο.

Το “μας αρεσει που τα σπαει” ειναι απαντηση χαβαλε, σε forum γραφουμε και πραγματικα δεν καταλαβαινω τι το μεμπτο εχει.

Θα σου πω κατι εντελως καλοπροαιρετα και κανε ο,τι καταλαβαινεις. Το να ειρωνευεσαι συνεχως τους παντες και τα παντα βγαζει απλα κομπλεξ και τιποτα αλλο, κανε χαβαλε, κραξε για χαβαλε αλλα μην το βιαζεις…

Οσοι λετε για διαρκειες τραγουδιων στο Φροντιερ σας αρεσαν τα μικρα πρωτα 5 τραγουδια περισσοτερο απο τα 5 μεγαλα σε διαρκεια? γιατι εγω τα θυμαμαι εκτος απο το Coming Home να ειναι ψιλοαπαραδεκτα. Τουλαχιστον απο τα επομενα ειχε ενα Talisman και 2-3 ακομα τρωγονταν

Πω πω…τοσο χαμος για την χρονικη διαρκεια ενος δισκου…Που να κυκλοφορουσε σε 46λεπτο δηλαδη…:-k

[SPOILER]με part1 και part2 #-o :lol: [/SPOILER]

Eμένα μου κινεί την περιέργεια το …σχεδόν μισάωρο τραγούδι του Bruce :lol:
Γενικά πάντως δεν είναι τα μεγάλα τους, επικά τραγούδια εκεί που συνήθως απογοητεύουν, οπότε περιμένω με ενδιαφέρον…

Το εξώφυλλο. Μου αρέσει η μαυρίλα και το παλιό logo. Δε μου αρέσει τόσο ο Eddie, δε μου αρέσουν γενικά οι σύγχρονοι Eddie.
Προφανώς το προτιμώ από τα τελευταία κομπιουτεράδικα, αλλά βάλε έναν old school -Riggs style- Εδουάρδο να γουστάρουμε.

ακυρο

Ακούστε.
Το πρόβλημα με τα μεγάλα σε διάρκεια κομμάτια των Maiden δεν είναι ότι είναι μεγάλα σε διάρκεια.
Είναι ότι εδώ και καμιά δεκαριά χρόνια την έχουν δει οι Yes του heavy metal ή κάτι τέτοιο και σπάνε αρχίδια. Άμα είναι να γράψεις “έπος”, γράψτο κανονικά, σύμφωνα με τη Maiden παράδοση: δώσε βάρος στην ατμόσφαιρα και το ξεδίπλωμα/ανάπτυξη 3-4 βασικών συνθετικών ιδεών, και μην το γαμάς στις εναλλαγές θεμάτων, ρυθμών και διαθέσεων. Όσο και να το κουράζεις, progster δε θα γίνεις ποτέ ρε Harris. Μέταλλο ήσουν και θα είσαι, πάρτο απόφαση.

edit
Αχαχαχαχαχαχαχ

Τελικά αυτοί οι Πορτογάλοι είναι εντελώς κόπια Maiden, ε motorpsycho;!

Σωστός!

Σωστότατος!

Μακάρι να είχαν χώρο να ηχογραφήσουν και κανά κομμάτι μετά την περιπέτεια του Bruce (ΟΚ δεν ήταν εφικτό, αλλά ΑΝ). Σε τέτοιες περιπτώσεις βγαίνουν ωραία πράγματα… Βλ. από Behemoth και Satanist μέχρι Testament και The Gathering.

Για αυτους τους Πορτογαλους λεμε ?

Έχει κυκλοφορήσει ένα τραγούδι τους στα social media και καλά για καινούριο Maiden…προσοχή μην ψαρώνετε!

ναι το “γνησιο” ειναι το αποπανω!

και βγηκε και ενα “δευτερο” σημερα των Snakeyes… lol…ανακοινωσαν οι Maiden νεο δισκο, και ολοι κοιταν να κερδισουν κλικ…

ΩΠ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΕΔΩ;;;

ΒΓΗΚΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΔΙΣΚΑΡΑ ΤΩΝ ΘΕΩΝ ΚΑΙ ΠΕΤΑΧΤΗΚΑΝ ΑΠ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΤΟΥΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΗΔΕΣ (fans των metallica);;;

ΣΙΓΑ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ ΘΑ ΣΚΙΣΕΤΕ ΚΑΝΑ ΚΑΛΣΟΝ!!!

ΠΟΝΑΕΙ ΘΑΝΑΣΗ;;
ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΠΑΛΙ ΔΙΣΚΑΡΑ ΕΝΩ ΟΙ Πατσαβούρηδες σας έχουν να βγάλουν από το 96 καλό δίσκο!!!

Τελικά πρέπει να βγάλουν άλμπουμ οι Maiden και οι Metallica για να πάρει φωτιά το forum.

by the way, όσοι σχολίασαν έχουν από 3ψήφιο έως 5ψήφιο αριθμό ποστ :lol:

[FONT=verdana]1. If Eternity Should Fail (Dickinson) 8:28
2. Speed Of Light (Smith/ Dickinson) 5:01
3. The Great Unknown (Smith/ Harris) 6:37
4. The Red And The Black (Harris) 13:33
5. When The River Runs Deep (Smith/ Harris) 5:52
6. The Book Of Souls (Gers/ Harris) 10:27
7. Death Or Glory (Smith/ Dickinson) 5:13
8. Shadows Of The Valley (Gers/ Harris) 7:32
9. Tears Of A Clown (Smith/ Harris) 4:59
10. The Man Of Sorrows (Murray/ Harris) 6:28
11. Empire Of The Clouds (Dickinson) 18:01

Ομολογω οτι φοβαμαι λιγο με αυτες τις διαρκειες τραγουδιων, αλλα τουλαχιστον εχουν μονο 3 πραγματικα μεγαλα τραγουδια σε διαρκεια, οποτε μπορει να εχει συνοχη ο δισκος γενικα. Πολυ ενθαρρυντικο για μενα το οτι υπαρχουν αρκετες συνθεσεις χωρις τη συμμετοχη του Harris, και συγκεκριμενα οσες εχουν το ονομα του Dickinson με ιντριγκαρουν περισσοτερο. Μ’αρεσει το εξωφυλλο. Περιμενω καλυτερο δισκο απο το Final Frontier, αφου το AMOLAD το θεωρω το καλυτερο τους απο τη δευτερη εποχη Bruce, και απογοητευτηκα πριν 5 χρονια.

ΥΓ. Υποψιαζομαι οτι μπορει να ειναι και ως ενα βαθμο επιτηδες, αλλα με διασκεδαζει ελαφρως το γεγονος οτι στους τιτλους περιλαμβανεται ενα mash-up που αντιπροσωπευει σχεδον ολοκληρη τη δισκογραφιας Bruce με τα The Book Of Souls (Book Of Thel/Tyranny Of Souls), Tears Of A Clown (Tears Of The Dragon/Shoot All The Clowns) και The Man Of Sorrows. [/FONT]8)

Δυστυχώς ισχύει. O τελευταίος κορυφαίος δίσκος των Metallica ήταν το Load. Βασικά οι 6 πρώτοι δίσκοι είναι τεράστιοι.