Iron Maiden - The Final Frontier

οχι ρε κατσε…2 φορες το ακουσες και το μισο κι’ολας…αρκει…

εγω καποτε εκρινα αν ενα αλμπουμ ηταν καλο, μαστερπις ή για πεταμα μονο απο το εξωφυλλο…τωρα δεν το κανω πια…το 'χασα:p

αν μαγκα περιμενεις εν ετη 2010 και εισαι 20φευγα να βγει ΤΟ ΝΕΟ ΜΕΗΝΤΕΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΛΙΩΣΕΙΣ,μπαβο σου,κλαπ κλαπ…

30φευγα8)

τωρα για τους Μαιδεν πια ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΜΑΠΑ ΑΛΜΠΟΥΜ απο την στιγμη που διαβαζω οτι αρχισαν τις ηχογραφησεις…

θενκς για το χειροκροτημα.

αν δεν καταλαβαινεις πως το να βγαλεις τοσο καθετα συμπερασματα με το να ακουσεις ενα αλμπουμ για 1η φορα -ακομα και αν εχει ηχογραφηθει το 1978- ειναι λαθος δεν μπορω να σου αλλαξω την γνωμη.

περιεργη αισθηση του χιουμορ:roll:

Ψιλο-συμφωνώ. Ή μαλλον συμφωνώ πολύ περισσότερο με σένα, παρα μ’αυτούς που μιλάνε για δισκάρα. Πολλά generic-τυπικά περάσματα / ρεφραιν κτλ. Υπερβολικά πολλά τα “επικα” μεγάλα σε διάρκεια κομμάτια (παλιά ήταν ένα και γαμηστερό. Ακόμα και το nomad από το ΒΝW έπαιζε τέλεια τον ρόλο του). Λίγες στιγμές που δείχνουν συγκέντρωση / έμνπευση / ουσία. Ακόμα και η “ο-οο-οο” ριφο-μελωδιά του talisman δεν βλέπω να μου προκαλεί κάποια έκκριση ντοπαμίνης στα εγκεφαλικά μου κύτταρα. Και αυτό που δεν μπορώ με τη καμία, είναι κάτι verses με τελείως κοινότυπα ακόρντα, ξερά χωρίς κάποια μελωδία λές και είναι κάμια σχολική μπάντα οι maiden. Έλεος.


Υ.Γ. Βγάλε κανα καινούργιο προσωπικό αλμπουμ ρε Bruce…

Με την πρωτη ακροαση,μαλλον μετρια τα πραγματα.Φαινεται οτι δεν ειναι κατι ιδιαιτερο αλλα θελει κι αλλα ακουσματα,να μην λεμε μεγαλα λογια.Παντως-κι αν λεει κατι αυτο-με το πρωτο ακουσμα του AMOLAD,επαθα πλακα,σχεδον δακρυσα.Ειχε φανει απο την αρχη οτι ειναι αριστουργημα και ταβλιασε πολυ κοσμο που τους περιμενε στην γωνια.Για το TFF θα δουμε.Να περασει και το τεστ του αυτοκινητου αυριο…

Lupin ποσο ασχετος απο μουσικη μπορεις να εισαι ρε μαν? με το να θαβεις το καλυτερο κομματι του δισκου,θαβεις εμενα. ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΟΜΩΣ , αντε ξεφορτωσου μας απο το φορουμ

δεν υπάρχει όμως λέμε

Το Satellite 15 είναι ωραίο σαν εισαγωγή, αν και ψιλοξεκάρφωτο, επίσης Coming Home, Starblind, Talisman και The Man Who Would Be King τα αγαπημένα μου. Νομίζω πάντως πως είναι ο χειρότερος τους δίσκος μετά το reunion.

Ναι, τσακωθείτε τώρα, να σας φάει και τους δύο ο πιο άσχημος Eddieς.

δεν εχω ακουσει τιποτα ακομα,περιμενω να βγει αλλα δεν δεν ακουω καλα λογια

Πεθαίνω με τα σχόλια για τον δίσκο, πρέπει να τον ακούσω οπωσδήποτε!

32 φορές φυσικά το λιγότερο, γιατί πώς αλλιώς να πιάσεις την μουσική των Maiden του 2010?

αρνητική η πρώτη εντύπωση…
βεβαια παιζει και να αλλάξει…
αλλά πολλές φόρες μεσα στα τραγούδια έπιασα τον εαυτό μου να λεει αντε βρε…πάρε μπρος…αλλά δεεεενν…

σε μερικα σημεία οι κιθαρες δεν μου εκατσαν καθόλου καλα…!! πρώτη φορά σε δίσκο μειντεν…

*γαμω την ρωσια…απο τοτε που κατέβασα τα mp3 εχει γαμηθεί το σύμπαν…

ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε τι ποσταρισμα ειναι αυτο σε μια μερα τωρα λες και ειχα να μπω μερες…θα ακουσω και θα σας πω αλλα πιστευω να παθω την πλακα μου οπως εσεις!!!:D:D

το θεμα ειναι οτι εκτος αν εισαι φανμποης οπου θες να το ακουσεις 3847 φορες για να το ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ και μετα να το εξυμνησεις ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, δεν προκαλει κατα τ’αλλα ενδιαφερον ωστε να ασχοληθεις μαζι του ιδιαιτερα…και τα προηγουμενα, ειχαν τις στιγμες τους που καναν μπαμ, αυτο δεν εχει σχεδον τιποτα…

τωρα σιγα μην κατσω να ακουω το copyright-χαρακτηριστικο επι 20 τραγουδια μπασο-κιθαροεισαγωγικο νανουρισμα του isle of avalon επι 4 λεπτα για να φτασω σε ενα ανθρωπινο και ψιλοενδιαφερον σολακι…ή να περιμενω 7 λεπτα μπας και ακουσω μια απο τις ελαχιστες χαρακτηριστικες μελωδιουλες maiden…

τεσπα, δεν τα λεω ως χεητερ ή δεν ξερω γω, φανμποη ημουν μεηντεν παντα και απο περιεργια και μονο ηθελα να ακουσω και το ‘υστατο’ τους…οπωτε κλαιν μαιν καλβιν κλαιν και πουτς οβερ…

το λεω και ο θεος βοηθος…
η φωνη του βρασιδα άλλαξε…!!
δεν λεω οτι ειναι χειρότερη αλλα οτι αλλαξε…!!
εκτός και αν στα γεράματα ειπε να αλλαξει τον τρόπο που τραγουδάει…

Άρα φαντάζομαι ότι βαριέσαι πλέον μέχρι θανάτου και το ΑΜΟΛΑΔ, που όταν είχε βγει μου λεγες “άκουσέ το ρε ΓΑΜΑΕΙ” και γω σου λεγα “ρε παράτα μας, το άκουσα και πήγε να με πάρει ο ύπνος” κι εσύ μου ξανάλεγες “μα καλά είσαι μαλάκας άκουσέ το λέμε ρε ΓΑΜΑΕΙ”; :smiley:

Πάντως έτσι από περιέργεια λέω να τ’ ακούσω κι εγώ το ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕΗΝΤΕΝ.

Ε, σε 2-3 μήνες.

τολκ του δε χαντ κρεατοκεφτε
(το ΑΜΟΛΑΔ εχει μερικα πολυ δυνατα κομματακια παπαρε, εσυ μου παρομοιαζες το τελευταιο-πως-το-λεν με genesis…)

κλαιν μαιν καλβιν κλαιν

Ναι.

  1. Άντε 3. :smiley:

Το Φορ δε Γρέητερ Γκουντ οβ Γκαντ πρέπει να λες.

Μα είναι το καλύτερο του δίσκου και με διαφορά.

Όσο για τον παραλληλισμό με Genesis, τραγικότατος ναι και μέα κούλπα και δε συμμαζεύεται, αλλά εδώ εσύ μου το χες βγάλει την υπερδισκάρα ξέρωγω. :lol:

Τεσπα, κάλβιν κλάην κι από μένα αγάπη. :slight_smile:

Τι ανατριχιλα ειναι αυτο το ΕΠΟΣ(ΕΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ) The man who would…απιστευτες μελωδιες ρυθμοι αλλαγες…:bow2::bow2::bow2:

Γαμώτο κι εμένα δεν μου άρεσε. Δεν το έχω ακούσει πολύ ως τώρα, μια φορά στην δουλειά με διακοπές και τώρα που τ’ακούω στο σπίτι 2η. Συμφωνώ με τους προλαλείσαντες, ότι κι εγώ περιμένα κάποια στιγμή να πάρει μπροστά ο δίσκος. Και με χάλασε πολύ σε κάποιο σημείο (δεν θυμάμαι ακόμα τραγούδι) που περιμένεις να ακούσεις καμιά ριφάρα και ακούς 2 νότες λες και είναι κάποιος που μαθαίνει κιθάρα.

Και έχοντας πρόσφατο το παράδειγμα των Blind Guardian, πλέον ναι, πιστεύω ότι αν ένα κομμάτι είναι κομματάρα, σου κολάει από την 1η φορά. Δεν θες 2η και 3η (A Voice in the Dark). Αλλά όπως είπε κι ένας φίλος στην δουλειά, η Guardian είναι και 10 χρόνια νεώτεροι.

Δεν ξέρω ίσως να φταίει ότι ήταν τόσο καλοί στα 80’s που περιμένουμε πολλά απ’ αυτούς και πλέον δεν το έχουν.