Iron Maiden - The Final Frontier

http://www.rocking.gr/reviews/album/Iron_Maiden_-_The_Final_Frontier/3058/

Συμφωνώ με την κριτική,είναι σα να την έγραψα εγώ.
Όσο αφορά τον δίσκο,όταν είναι να πιώ ξανά θα βάλω το δεύτερο μισό με όλα τα επικοπρογκρεσιβ διαμαντάκια για να χαθώ ξανά στα δεινοσαυρικά 70s. Πάω να ακούσω Camel τώρα,όβερ.

Ε μην γίνεις και αλκοολικός για να σου αρέσει ντε και καλά ο δίσκος! :stuck_out_tongue:

Με κάλυψες ΠΛΗΡΩΣ

Και γενικά το μόνο που ξέρετε ορισμένοι είναι να κριτικάρετε χωρίς να έχετε πλήρες άποψη για κάτι! Και πολύ υπερβολή βρε αδερφέ! Όλα τα ξέρετε εσείς!
Οι maiden δεν έχουνε να αποδείξουνε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ! Έχουνε προσφέρει πολλά στη μουσική, και είναι από δύσκολο εώς ακατόρθωτο να διατηρήσεις τη κορυφή για πάντα!
Όσον αφορά τους δίσκους μετά-reunion εποχής, αν όχι αυτός, τότε οι 3 πρώτοι είναι τουλάχιστον αντάξιοι του ονόματος τους!

Καλά τα Trooper, Number of the beast, Rime of the ancient mariner, 2 minutes to mightnight και πάρα πολλά άλλα που αδίκως θα αναφέρα, διότι ξέρετε. Αλλά τραγουδια οπως Ghost of navigator, brave new world, fallen angels, blood brothers, mostegur, gates of tomorrow, rainmaker, dance of death, these colours dont run, brighter of a thousand suns…και νέα, talisman, alcemist, mother of mercy…υπέροχα τραγούδια!
Και σίγουρα οι παλιές εποχές είναι αλλιώς, γιάυτο και οι ανθρώποι εξελίζονται!
Να σας δω σε λίγο καιρό που θα γουστάρετε…αυτό πιστευω!
Πάντα η γκρίνια οδηγός!

Να προσθέσω επίσης πως οι Maiden δεν χρειάζονται δικηγόρους.

btw ωραία η κριτική.

θα συμφωνήσω με το “ύφος” του ποστ σου,δλδ γράφεις κρατώντας ένα επίπεδο κ χωρίς αναθεματισμούς κ μπινελίκια σε αυτούς που δεν είδαν το νεο δίσκο με καλό μάτι.Σίγουρα οι μέιντεν δεν είναι πλέον στα ακούσματα μου,ο τελευταίος δίσκος που άκουσα ήταν το χ φάκτορ,κ βλέπω οτι ούτε τις προηγούμενες δουλειές τους μπορώ να ευχαριστηθώ πλέον οσο κ να τις σέβομαι,αλλά μπορω να κάνω κριτική σε έναν δίσκο τους κ να πω αν μου άρεσε ή οχι σαν μουσικόφιλος πλέον και όχι σαν φανατικός οπαδός.Αυτό το δικαίωμα δεν μπορεί να μου το στερήσει κανείς.
Τώρα αν σε μια τόσο αναμενόμενη νέα δισκογραφική δουλειά περιμένεις 1 ή 2 καλά τραγούδια γιατί να διαφωνήσεις με τον όρο “πατάτα”?Χωρίς καμία διάθεση να σου την πώ κ πάντα με φιλικό τρόπο.:slight_smile:

Το the man who would be king για μενα ειναι ενα απο τα 10 καλυτερα κομματια που εγραψαν ποτε.Προσωπικα ανατριχιαζω οποτε το ακουω.ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΡΕΦΡΕΝ ΚΑΙ ΡΥΘΜΟΙ.Απο κοντα τα strablid ,the talisman, when the wild(στο 6 και 22 τι γαματη μελωδια ειναι αυτη ορε!!)ενω και το el dorado απο την αρχη που το ακουσα μου αρεσε πααααρα πολυ.Στο isle of avalon δεν μ αρεσει ετσι οπως τραγουδαει ο bruce στο σημειο που μπαινει ο γρηγορος ρυθμος!!Αντιθετα στο coming home-mother of mercy ειναι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ

Εχοντας ακουσει τον δισκο καμια 10ρια φορες, μπορω να πω οτι με αρεσε.Ουσιαστικα, ηταν αυτο ακριβως που περιμενα, ενα καλουτσικο αλμπουμ, στα επιπεδα Dance και AMOLAD(ειχα και μια κρυφη, μικρη ελπιδα για κατι κοντα σε Brave Νew World αλλα μπαααα). Ξεχωρισα Mother of Mercy, Talisman και Starblind.
Kατα τα αλλα, πολυ σωστος ο spiros ts, λιγη ηρεμια.

Το ξέρω, αλλά δεν χρειάζονται και αυτή τη κακη κριτική! Μπορεί να το παιξα δικηγόρος τους, αλλά δεν αντέχω αυτή τη γκρίνια…
Η κριτικη του rocking ειναι πάρα πολυ καλή, σωστή και δίκαιη!

Ενας δισκος που για σενα ειναι πατατα ,μπορει για μενα να αξιζει κατι περισσοτερο και για καποιον αλλον να ειναι ο δισκος που θα κολλησει.Αντιθετα , μπορει εσυ να εχεις κολλησει με εναν δισκο και να τον θεωρεις μοναδικο ,αλλα στα αυτια τα δικα μου να ειναι κατι πολυ μετριο και για καποιον αλλον πατατα.Κοινως , αν ειχαμε ολοι τα ιδια ακουσματα , τοτε δε θα ξεκολλαγαμε ποτε απο 10 συγκροτηματα και απο 2-3 μουσικες κατηγοριες(και δε μαρεσει η εκφραση) του ροκ.

Τωρα το αν θα θεωρουσα ενα δισκο πατατα με 2 μονο καλα κομματια, τοτε ναι,θα τον θεωρουσα πατατα.Το Final Frontier για μενα δεν ειναι πατατα.Αν εξαιρεσω τα 2 πρωτα κομματια ,στα υπολοιπα μπορω να βρω και καλη μουσικη και ωραιες συνθεσεις.Προσωπικη αποψη ειναι εξαλλου.Και οταν ενα συγκροτημα με 30 χρονια παρουσια, εχοντας κληρονομια τοσο πολυ καλους δισκους ,βγαζει ενα δισκο που για μενα τουλαχιστον τα 5 κομματια απτα 10 που εχει ,θα μου αφησουν κατι(μικρο η μεγαλο ,το προσημο ειναι θετικο) τοτε ειμαι ικανοποιημενος απτο συγροτημα αυτο στη σημερον ημερα.Μακαρι συγκροτηματα 30 χρονων με μουσικη κληρονομια αντιστοιχη να εβγαζαν δουλειες που ο περισσοτερος κοσμος θα τις εκτιμουσε.Ηδη ο δισκος στο UK εχει παει πολυ ψηλα.Και αυτο δειχνει οτι υπαρχει κοινο που εκτιμαει τη μουσικη που παρουσιαζουν ακομα και σημερα.

During the Final Frontier World Tour, Bruce Dickinson requested each night that the fans put the album to number one in the respective country’s music charts.[1] According to Music Week, The Final Frontier has secured a number one position in the United Kingdom album charts just a day after its release, selling 22,000 copies in its first day of sales to beat Eminem’s Recovery, which sold 7,000 copies that week.[29]
The album is the band’s first studio album to debut at number one in the U.K. album charts since 1988’s Seventh Son of a Seventh Son.

απο wikipedia ειναι αυτο, οσο official μπορει να ειναι η wikipedia, απλα το παρεθεσα για αυτο που ειπα παραπανω.

υστερογραφο1 - Προφανως και οι maiden δεν χρειαζονται δικηγορους,εξαλλου καθε αποψη σεβαστη ειναι,και ουτε τους εχουμε βαλει στο σκαμνι να τους ανακρινουμε.Γνωμες και αποψεις.Thats all.

υστερογραφο2- Προφανως και ο καθενας εχει το δικαιωμα να κρινει θετικα η αρνητικα μια δουλεια.αλλιως τι νοημα θα ειχε ενα φορουμ χωρις διαφορετικες θεσεις?

kerrang

ναι
σε μπαντες με πολυπλοκες ορχηστρωσεις στη μουσικη τους ακουγεται πολυ βαβουρα αμα δυναμωσω λιγο τα ηχεια (mars volta ας πουμε)

ασυφταε οσο πας σε παω κ πιο πολυ

αυτο που λεει ο ασυφταος ισχυει

βασικα

flac>320>192

επισης τι λεει ρε παιδια ο νεος δισκος maiden ? καταληξαμε καπου ? γαμαει η μουφα ?

να σε διορθωσω

vinyl rip awake>flac>320>192

:stuck_out_tongue:

και ο δισκος των μεηντεν πιο μουφα απο το αμολαδ με εξαιρεση το ομονυμο

τι ακριβως θα πει καταληξαμε καπου?θα αποφασισει το κονγκρεσο για το αν ο δισκος ειναι καλος η οχι?

Μπορεί να φανώ υπερβολικός, αλλά εγώ θα έλεγα στα 10 καλύτερα από καταβολής κόσμου.

:lol3::lol3::lol3:

Τι γελάς εσύ ρε χέιτερ, υποστηρικτή των μάστοδον, των σλίπκνοτ και των σοαδ?
Να πας στα τόπικ των κάθε Αρκέιντ φάιρ κύριε. Εδώ μιλάμε για αληθινή μουσική \μ/

μλκ ντεκαρντ σε αγαπαω ρε καριολη

αυτο ειναι το χιουμορ που θελουμε εδω μεσα

με το βαμβακι.