Iron Maiden - The Final Frontier

μετα απο αρκετες ακροασεις εχω να πω οτι ο δισκος ειναι μετριος. δεν εχει νευρο και εχει μεγαλα κομματια χωρις ιδιαιτερο λογο.
απο τα χειροτερα και πιο βαρετα κομματια που εχει βγαλει αυτη η τεραστια μπαντα το Isle of Avalon.
καλυτερα κομματια του δισκου για μενα ειναι τα Starblind, Mother of mercy (αν και στο ρεφραιν οταν ακουω τον Bruce με ποναει ο λαιμος μου…:() και λιγο το Coming Home. τα υπολοιπα κομματια με αφηνουν αδιαφορο εκτος απο καποια διασπαρτα ριφακια και γενικως εχω απογοητευτει… νομιζω οτι οι Maiden εχουν χασει λιγο τη μπαλα και πανε να μπουν σε μονοπατια που δεν τους ταιριαζουν.
ολα αυτα τα λεω με τεραστια λυπη γιατι οι Maiden για μενα (οπως και για εκατομμυρια αλλους) δεν ειναι απλα μια μπαντα…

Δεν το έχω ακόμα στα χέρια μου…τι είναι το τόσο ξεκάρφωτο στο εσωτερικό?
Χωρίς να ξέρω επίσης για το εσωτερικό artwork που λες ότι θα έπρεπε να είναι το εξώφυλλο συμφωνώ μιας και το κανονικό εξώφυλλο είναι απο τα χειρότεερα maiden. Σαν σχέδιο βέβαια δεν είναι κακοδουλεμένο όπως το dance of death αλλά αυτό το τέρας δεν μου κoλάει με τίποτα. Που είναι εκείνος ο άγριος αλλά συμπαθητικός σε όλους μας eddie?

Όντως, κακό εξώφυλλο, αλλά για το περιεχόμενο, περιμένω να πάρω το cd:):!:

Λοιπόν το άκουσα το cd, και ομολογώ οτι είναι πολύ καλύτερο απ’οτι περίμενα-τουλάχιστον με βάση τα 2 τραγούδια που είχαμε ακούσει.

Πρώτα απ’όλα να πω, οτι ευτυχώς οι Maiden αυτή τη φορά, θυμίζουν τους παλιούς καλούς Maiden! Όχι τόσο όσο θα ήθελα προσωπικά, αλλά έμεινα ικανοποιημένος.
Θα ξεκινήσω απο τα φωνητικά του Dickinson, τα οποία θεωρώ κορυφαία-με επιθετικότητα και πολύ πάθος! Bέβαια στα live θα γκανιάξει, γιατί έχει βάλει αρκετά δύσκολα και απαιτιτικά vocals…

Όοσν αφορά τις συνθέσεις, μου άρεσαν όλα εκτός απο The final frontier και El Dorado ενώ το Coming home, θεωρώ οτι είναι η συνέχεια του θρυλικού Τears of the dragon, οπότε έχει θέση στο cd! Τέλος πολύ ενδιαφέροντα τα progressive σημεία-ευτυχώς όχι υπερβολικά, όπως φοβόμουν!

Γενικά το cd είναι αξιοπρεπές, και για εμένα προσωπικά, το καλύτερο για τις μετά
Fear Of The Dark εποχές!

So…Up the Irons again!:stuck_out_tongue:

edit: Με κούρασαν κάπως οι μακρόσυρτες ακουστικές εισαγωγές…

Κάτι σκίτσα του κυρίου Grant που έφτιαξε το εξώφυλλο, χαρακτηριστικά επηρεασμένα από Star Wars και Avatar, αλλά πραγματικά εκτός κλίματος Maiden. (Παρεμπιπτόντως, σε ένα από αυτά μας θυμίζει ότι το «αξεπέραστο» Virtual XI ήταν δική του «έμπνευση», ενώ στο τελευταίο… τα λόγια περιττεύουν, πρέπει να το δεις για να καταλάβεις.)

Derek γιατί μας εγκατέλειψες, γιατί;

μηπως μιλαμε για διαφορετικο αλμπουμ???:-k:-k:-k

Μπορεί, ανάλογα το πως ακούγεται στο κάθε αυτί! :wink:

Λοιπόν το AMOLAD ήταν μέτριο, αλλά αυτό νομίζω ότι είναι χειρότερο. Στην πρώτη ακρόαση σχεδόν με πήρε ο ύπνος. Στην δεύτερη ακρόαση άρχιζα να ξεχωρίζω το The Alchemist και τα 2 τελευταία. Θα του δώσω κάποιες ακροάσεις ακόμα αλλά προβλέπεται να φάει σκόνη όπως και το προηγούμενο.

ακουω τωρα και το where the wild wind blows. πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται καποιος που μεγαλωσε με μειντεν και χεβυ μεταλ να γουσταρει αυτα τα εκτρωματα. αντε για τα πιτσιρικια να το καταλαβω. πατος. ευτυχως ειναι το τελευταιο.

Η αλήθεια είναι πως το τελευταίο έχει τον ίδιο ρυθμό για 4 λεπτά, το κέρατο μου δηλαδή!

Μπορει κ να μην ειναι…:stuck_out_tongue:

και οσο για αυτους που χαρακτηριζουν αυτο το πραγμα επος, απλα να θυμησω οτι επη ειναι τα alexander the great, hallowed be thy name, to tame a land, seventh son, mother russia, pashendale και πολλα πολλα αλλα ομως οχι αυτο…
προσβαλετε τους Maiden με αυτους τους χαρακτηρισμους…

μηπως υπαρχει λογος που σε λενε μηδενιστη?

Όποιος μπορέσει να μου εξηγήσει για ποιον λόγο οι maiden συνεχιζουν να βγάζουν δίσκους σε αυτήν την ηλικία και ενώ η δημιουργική τους ικανότητα έχει χαθεί εδώ και 20 χρόνια κερδίζει 1000 ευρώ :stuck_out_tongue:

Και πέρα από πλάκα είναι θλιβερό να βλέπεις μπάντες που όρισαν το μέταλ στα 80ς να διασύρονται έτσι στα γεράματα τους. [-X

XAXAXAXAXAX!

Μετά απο τόσο “ξύλο” που έχει πέσει εδώ μέσα, άκουσα κ εγώ κάποια κομμάτια μέσω γιου τιουμπ…λοιπόν ο δίσκος το λιγότερο είναι αστείος.Μεγάλα κομμάτια χωρίς λόγω κ αιτία,άσκοπες εισαγωγές(κ καλά για επική ατμόσφαιρα),ο βρασίδας μάλλον ζορίζεται να τραγουδήσει κ ας προσπαθούν κάποιοι εδώ μέσα να μας πείσουν για το αντίθετο.Για εμάς που τους μάθαμε αλλιώς κ τους λατρέψαμε για τις υπεροχες στιγμές που μας προσέφεραν δυστυχώς οι μέιντεν δεν έχουν να προσφέρουν κάτι.Κρίμα.(κ ας μην τον άκουσα καλά τον δίσκο):wink:

και καλα να τον ακουσεις παλι την ιδια γνωμη θα εχεις… οπως το ειπες… κριμα!!!:frowning:

Ίσως και να υπάρχει, αλλά αυτό δεν κάνει τον δίσκο καλύτερο. Παραμένει πατάτα.

Θελω πολύ να δω γνώμες μετα απο κάποιες ακροάσεις!
Μη βιαζεστε να βγάλετε τόσο σύντομα συμπεράσματα!
Και εγώ δεν έχω πολλες ακροάσεις…παντώς είναι περιπου αυτο που περιμενα!
Αρκετά καλό, για την περιοδο αυτή!
Talisman και Mother of Mercy με αρεσανε αρκετά!

Χαιρομαι που υπαρχουν ατομα που δεν επηρεαζονται απο forums και πρωτα θελουν να παρουν το δισκο και να τον ακουσουν ,να διαμορφωσουν γνωμη , και μετα να κατσουν να διαβασουν 200929088074871212 σελιδες με αποψεις και σχολια.Απτην αλλη λυπαμαι ατομα που ξημερωβραδιαζονται στα forums και επηρεαζονται απο τον οποιονδηποτε αρνητικα η θετικα(πολυ πριν εξετασουν ενα υλικο) στο πως θα καλωσορισουν ενα αλμπουμ.Βρειτε με υπερβολικο, αλλα διαβαζοντας πολλα σχολια παρατηρω καποιες αποψεις τοσο απολυτες και τοσο γεμισμενες με σαλτσα(θετικη η αρνητικη) που μαλλον πιο πολυ υφακι πουλανε παρα κριτικη στη μουσικη.

λοιπον,σε αλλους αρεσει ο δισκος, σε αλλους δεν αρεσει.μη προσπαθουμε με υπερβολες να μεγαλωσουμε η να μικρυνουμε μια δουλεια.Εκφρασεις οπως “ΕΠΟΣ” ή οπως “ο χειροτερος δισκος στην ιστορια τους” προσωπικα κρινονται ως υπερβολες. Τα αντιπαραδειγματα ειναι κομματαρες τυπου Rime στην πρωτη περιπτωση,και στη δευτερη το virtual xi και το no prayer.Οσοι εχουν ακουσει και ακουνε maiden (σε βαθος ,οχι μονο το trooper και το rainmaker) , ξερουν οτι Rime δε θα ξαναγραψουν, και δεν περιμεναν ενα Rime.

Ο καθε ενας κρινει με βαση τα ακουσματα που εχει,απλα μη χρησιμοποιουμε τοσο τρανταχτες υπερβολες.Οι maiden δεχονται κριτικη απο το 2000 και μετα λογω reunion.Βρισκω και τις 4 κυκλοφοριες τους απο τοτε αξιοπρεπεστατες.Δε θα κρινω μια μπαντα στο 15ο δισκο της επειδη δεν εχει τοσο καλα κομματια οσο ειχε ο 3ος η ο 4ος.Θελω απλα να προσφερουν 1 , 2 αντε 5 καλα τραγουδια.Και οι maiden δεν σκεφτονται την κριτικη οταν εχουν προσφερει τοσηηη μουσικη ,τοσα χρονια.Ορισμενοι κανετε κριτικη λες και εχετε στα χερια σας τον πρωτο η τον 2ο,3ο,4ο δισκο μιας μπαντας.Αλλα οπως λεμε παντα , ο καθενας παραθετει την αποψη του.Ας περιορισουμε τις υπερβολες ομως,δεν ειμαι ο μετρονομος του φορουμ , αλλα τουλαχιστον να δινουμε μια κριση καλη η κακη εχοντας προσεξει τι γραφουμε πανω κατω.μονο ετσι θα γινει σοβαρη κουβεντα.φιλικα.