Iron Maiden - The Final Frontier

Εμενα το Brave αν εξαιρεσω ελαχιστα κομματια δεν μου αρεσει.Το amolad το θεωρω το κορυφαίο μετα το fear of the dark

Κάπου εδώ βρίσκεται κ η δική μου άποψη… :wink:

Είναι περίεργο συναίσθημα να βλέπεις το καινούριο άλμπουμ των Maiden να πωλείται στα περίπτερα …

^ Δεν υπάρχει κάτι το περίεργο, νομίζω. Επειδή οι περισσότεροι ακούμε μέταλ δεν το συνειδητοποιούμε, αλλά οι Μέηντεν ουσιαστικά είναι μέηνστρημ όνομα στη μουσική βιομηχανία.

Και για να μην παρεξηγηθώ πάλι, εννοείται ότι αυτό δε χαλάει κανέναν ε.

Ακριβώς. Κ στην Ελλάδα άλλωστε είναι εξίσου mainstream με τους Scorpions (θυμίζω την αντίστοιχη κίνηση των τελευταίων ) :wink:

Πωλειτε στα περιπτερα??Με τι με εφημεριδα??Και ποσο??

μονο του 12.90 euros #-o

Ξενέρα είναι, σαν τα cd αποτυχημένων ελλήνων καλλιτεχνών…τελοσπάντων…
Μόνο μη δούμε το επόμενο άλμπουμ τους δώρο με το Έθνος ή το Βήμα…:frowning:

Πηγα διακοπες, γυρισα και [SIZE=“3”]ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ[/SIZE] ηρθε η μεγαλη ωρα… Πρωτη ακροαση του The Final Frontier αρχιζει τωρα…:vibrate: Ευχομαι να με τρελανουν παλι για αλλη μια φορα… Για να δουμε…

[SIZE=“4”]UP THE IRONS…[/SIZE]

Για σένα θα το βάλουμε στα 30 ευρώ να γουστάρεις. :smiley:

Έδιτ:

Αν δεν παίζει κάποιος σοβαρός λόγος (πχ είναι ο πρώτος δίσκος που ακούσατε, συνέπεσε η εποχή του με κάποια πράγματα στη ζωή σας, γνωρίσατε γκόμενα/ο υπό τους ήχους του different world) είναι ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ κατά της μουσικής να θεωρείτε ανώτερο το ΑΜΟΛΑΔ απ’ το Brave.

I rest my case.

+1000

ελα μωρε. ειχε καλες ιδεες το αμολαδ και σιγουρα καλυτερο απο το ντοντ απλα το bnw ηταν το πρωτο ριγιουνιον αλμπουμ και το ακουγαμε ολοι με συγκινηση οταν βγηκε και ο ντικινσον τραγουδαει ακομα ανθρωπινα. και το bnw μια χαρα τα χει τα φιλερς του.

Συμφωνώ και επαυξάνω. Το bnw είναι πάρα πολύ καλός δίσκος. Προσωπικά θεωρώ ότι μπορεί να σταθεί αξιοπρεπώς δίπλα στα τέρατα που έβγαλαν οι μέηντεν τη δεκαετία του 80 και με ντι άννο και με ντίκινσον.
Σε ποιόν δίσκο, από τα παλιά, ιερά και όσια των μέηντεν δεν στέκεται το Ghost of the navigator?, το dream of mirrors? ακόμα και τα the wicker man, brave new world, the mercenary, the nomad κτλ.
Ενώ το αμολαδ, είναι απλά ένας καλός δίσκος, αξιοπρεπής για την μπάντα την στιγμή που το έβγαλε, αλλά σίγουρα δεν μπορεί να σταθεί πλάι στις παλιές κυκλοφορίες με αξιώσεις.

ακουω maiden απο το 93-94…

καμια ιεροσυλια…ολα ειναι θεμα γουστου.Ειμαι κυριως prog fan,αρκετες prog επιρροές είχε ο δισκος οπότε μην σου φαίνεται παράξενο :wink:

Λοιπον τελειωσε η πρωτη ακροαση και μου αρεσει ο δισκος, αλλα δεν μπορω να πω με τιποτα ποσο ακομα… Δεν με επιασε απο τα μουτρα, (δεν το περιμενα αυτο, πολλα μεγαλα σε διαρκεια κομματια) αλλα μου αρεσε και δεν κουραστηκα παρα την μεγαλη διαρκεια του και την εξονυχιστικη αναλυση στιχων, θεματων κτλ που εκανα… Θελει ακροασεις για να τον ‘‘πιασεις’’ και να μπορεις να πεις μια ξεκαθαρη γνωμη, οποτε αυτα που διαβαζω τοσο καιρο που δεν ειχα ακουσει τον δισκο απο καποιους οτι ‘‘ακουσα μια φορα το The Final Frontier και ειναι πατατα’’, μου φαινονται το λιγοτερο αστεια… Ειδικα τα 5 μεγαλα κομματια πως τα πιασατε με την μια ρε θηρια?

Πολυ μουσικη ο δισκος, πολλους στιχους, χρειαζεται χρονο, δεν γινεται αλλιως… Τα κομματια που ξεχωρισα με την πρωτη ακροαση ειναι το Mother Of Mercy (φοβερο ρεφραιν και γενικα τρομερη η ερμηνεια του Bruce), το Coming Home (μαζι με το Mother Of Mercy αυτα που μου κολλησαν περισσοτερο) , το The Talisman και το The Alchemist που ειναι πιο κοντα στους παλιους Maiden… Επισης απο κοντα και το When The Wild Wind Blows… Αλλα και παλι ολα αυτα ειναι με μια ακροαση, μπορει να μου αρεσουν αλλα περισσοτερο μετα απο πιο πολλες ακροασεις… Οποτε δεν θα πω ακομα περισσοτερα.

Υ.Γ. Μου αρεσε η θεματολογια του The Alchemist που αναφερεται στον John Dee, μαθηματικο, αλχημιστη, αστρολογο κτλ… Οσοι θελετε ψαχτε το…

μετα απο αρκετες ακροασεις,προσωπικα καταθετω κατα σειρα τα καλυτερα του αλμπουμ

1.The Talisman
2.Isle of Avalon
3.Starblind
4.The Man who would be king
5.Where the wild wind blows
6.Coming Home
7.Mother of Mercy
8.El Dorado
9.The Alchemist
10.Final Frontier

Έχω βιβλία του δεν τα εχώ διαβάσει…Θα τσεκάρω…:slight_smile:

Καλα μην υπερβαλουμε κιολας,ποσες φορες δλδ πρεπει να ακουσει καποιος τον δισκο για να εχει ξεκαθαρη γνωμη,απλα αυτος που θελει να βγαλει κακια η να κραξει για τον α η β λογο θα το κανει ειτε ακουσει 1 φορα το δισκο ειτε 15 φορες.

Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο δυσκολη η μουσικη του FF η οτι οι στοιχοι ειναι τοσο περιεργοι ωστε να χρειαζεται καποιος παρα πολλες ακροασεις για να πει μια γνωμη.

Είμαι αρκετά τυχερός που δεν είχα ακούσει καθόλου παρά μέχρι πριν από μερικές βδομάδες το Brave New World και δεν πίστευα ότι θα άκουγα ποτέ δίσκο maiden μετά από το 7th Son που πραγματικά θα με πόρωνε όπως μόνο οι maiden μπορούν, τα ψίχουλα που είχαν το Νο Prayer for the Dying και το Fear of The Dark δεν ήταν ικανά να τα θεωρήσω maiden enough. Το Brave New World μπορώ να πώ ότι είναι (για μένα έστω) ο μοναδικός maiden δίσκος που είναι άξιος του ονόματος τους μετά το 7th son…και το λέω με καθαρό μυαλό χωρίς να συνδυάζεται με κάποιο event, απλά όταν βγήκε το Final Frontier και αφού ξενέρωσα για ακόμη μια φορά διάβασα μερικά εκθειαστικά posts για το BNW και είπα να του ρίξω ένα άκουσμα μόνο και μόνο για να δώ τι σκάτα ακούσανε οι συμφορουμίτες και τους άρεσε σε maiden δίσκο εν έτη 2000…και διαψεύστηκα παταγωδώς…ευτυχώς!! Με λίγα λόγια όσοι δεν το έχετε ακούσει ή δεν του δώσατε σημασία κάντε το, είναι ότι καλύτερο μπορείτε να ακούσετε διαβάζοντας το thread του Final Frontier…

Η έκδοση που πωλείται στα περίπτερα είναι διαφορετική από αυτή που πωλείται στα δισκοπωλεία; Και αν ναι, ποιες είναι οι διαφορές; Μόλις ήρθα Ελλάδα και σκέφτομαι ποια έκδοση να πάρω.