Iron Maiden - The Final Frontier

Αντί για βιβλιαράκι στο cd, μεγάλο περιοδικό με το art work και τους στίχους:):!:

Το ξερω αλλα το cover που ανοιγει καθε live τους ειναι αυτο που ειχαν διασκευασει με τον Bayley.

Cheers.

Οι γνωμες παιζουν γενικα απο οσο διαβασα εδω περα οποτε για μενα για αλλη μια φορα οι irons πετυχαν τον σκοπο τους. Την ιδια γκρινια ακουγαμε οταν βγηκε το somewhere in time. Πολλοι ελεγαν τι φουφα δισκος τι χαλια ηχος και τετοιες μπουρδες.

Αμα κατσετε με προσοχη και ακουσετε το νεο album θα δειτε οτι συμβαινουν πολλα κατα την διαρκεια του. Μιλαω απο μουσικης πλευρας, καταρτησης, τεχνικης. Εχουν κανει πολυ καλη δουλεια στο στουντιο και φαινεται αυτο.

Εγω αυτο που εχω να προσδιορισω για αλλη μια φορα ειναι οτι bravo που βγαζουν τετοιους δισκους που οι ιδιοι γουσταρουν ακομα και δεν ακολουθουν μοδες και τετοια. Και ας λενε οσοι θελουν οτι παλι μια απο τα ιδια. Δεν εχουν να αποδειξουν τιποτα και σε κανεναν. Απλα ειναι σαν την τηλεοραση ενα πραμα, δεν σου αρεσει πατα το κουμπακι και αλλαξε καναλι.

Εγω ακουσα εναν McBrain να παιζει πολυ ωριμα και αρτια, εναν Harris απο τα παλια μαζι με τα νεοτερα στοιχεια που εχει βαλει στην τεχνικη του, για τις κιθαρες τα λογια ειναι λιγα γιατι και οι τρεις παιζουν τις καλτσες τους και ο Bruce εχει βαλει πολυ καλα στοιχεια στα φωνητικα οπως παντα με εξαιρεση για μενα μερικα σημεια που τον ηθελα λιγο αλλιως αλλα γενικα ειναι super.

Πιστευω γενικα οτι το flow του δισκου ταιριαζει γαντι απο κομματι σε κομματι και δωστε ιδιατερη προσοχη οπως προανεφεραν και αλλοι στο δευτερο μισο του δισκου. Γινεται πανικος μουσικα εκει περα. Παπαδες ακουγονται. Θελει προσεκτικο ακουσμα το album και σε καλη ενταση για να ακουσετε τι γινεται. Οπως παντα δηλαδη.

Χαρακτηριστικη ειναι η ωριμοτητα που εμφανιζεται απο δισκο σε δισκο. Π.χ. μπορει ο Bruce να μην πιανει το pitch που ειχε η φωνη του στο Mariner και στο Hallowed αλλα ειναι πολυ πιο ωριμη και ακουγεται στο δικο μου αυτι πολυ καλυτερος τωρα. Ναι η φωνη του πηγαινε πιο ψηλα παλιοτερα αλλα ηταν πιο ξερη ενω τωρα βγαζει μεστοτητα που εμενα μου κανει super. Οπως επισης ο McBrain τα τελευταια χρονια εχει αλλαξει την τεχνικη του και παιζει θεικα. Ο Smith το ιδιο, τον ωφελησε το διαστημα που εφυγε και περασε σε αλλο level παικτικα. Τι να λεω αλλα τωρα. Βουρ παλι για ακουσμα.

Ο Χριστός κι η Παναγία.

:lol:#-o

Και το Αγιο Πνευμα μην σου πω! :stuck_out_tongue:

Κατι ασχετο : μιας και μιλαμε για φωνη του βρασιδα μηπως εχει ακουσει κανεις την ψηλοτερη νοτα που εχει πετυχει τα τελευταια χρονια ??? στα νιατα του αν δεν κανω λαθος ειχε πετυχει Β5 !!!

Ξέρεις ποια νότα είναι και τι συμβολίζει το γράμμα η απλά το γράφεις?

εε για να το γραφω μαλλον το ξερω !

Οκ αφού ξέρεις. Όχι δεν έχει πιάσει κάποια ψηλότερη κραυγή… Αν και αυτή είναι για να θες να κλείσεις τα αυτιά. Καλά πήγαινε μέχρι A5.

Α5 δεν ειναι αυτη στο Number of the beast ??? (ναι ειμαι λιγο of topic)

Ναι αλλά μπορεί να την ακούσεις και σε άλλα κομμάτια και περισσότερο σε live εκτελέσεις…

Τί σκατά σημαίνει Α5 και Β5 ρε.

Για καποιο λογς πoυ δεν γνωριζω σε μερικες χωρες του εξωτερικου δεν ονομαζουν τις νοτες ντο ρε μι φα σολ λα σι αλλα Α λα Β σι C ντο D ρε E μι F φα G σολ …o αριθμος δειχνει το pitch δηλαδη ποσο ψιλη η χαμηλη ειναι η νοτα :slight_smile:

google it, biatch!

Λεωφορεία για Αγ. Παρασκευή.

οχι ρε ελεος λιωνω :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

μαλακία, σβήστε το.

Shut up, biatch!

Τώρα αν πω ότι κατά βάθος το ξερα αυτό με τις νότες (κάτι έχουμε κάνει και μεις από μούζικα) αλλά απλά βαριόμουνα να το επεξεργαστώ, μάλλον δε θα πείσω κανέναν, ε; :frowning:

Ούτε αυτό το ξερα, δαμν.

Εγώ μόνο Α/Β/Γ8 ξέρω ρε.

χαχαχαχαχαχαχχαχαχαχα