Iron Maiden vs Metallica

Metallica χωρίς πολλά πολλά

Ο σωστος δημοσιος υπαλληλος, ουτε την δουλεια που κανει χρονια δεν μπορει να εκτελεσει γιατι βαριεται

case closed :joy::joy:

Την ξανανοίγω :yum:!

3 Likes

Με αυτό το μπλουζάκι φαίνεται πιο άντρας :stuck_out_tongue:

1 Like

“Εδώ βλέπουμε την Martha Bieber, γιαγιά του Justin, κατασυγκινημενη για την επιτυχία του εγγονού της”

ελα δικε μου αργησες

Ναι, είναι ένα δίλημμα πονοκέφαλος αλλά, να που υπάρχει. Πρόκειται για δύο ανόμοιες περιπτώσεις και απορώ γιατί υπάρχει η μεταξύ τους αντιπαράθεση. Εδώ που τα λέμε, γιατί να πρέπει να επιλέξει κάποιος αποκλειστικά και μόνο ΜΙΑ απο τις δύο μπάντες ενω πολύ απλά μπορεί να έχει στην playlist του και τις δύο; Τέλος πάντων…

Έχω ακούσει και τις δύο μπάντες και μάλιστα, κατατάσσονται στις αγαπημένες μου. Αν το δούμε με καθαρά συναισθηματικά κριτήρια, η επιλογή μου είναι Metallica γιατί, έχουν ποικιλία στο υλικό τους, δεν είναι μόνιμα στην πρίζα και στο ανελέητο headbanging και οι μπαλάντες τους είναι κορυφή (Fade To Black, Welcome Home (Sanitarium), The Unforgiven, Mama Said) και επειδή το τι θέλω να ακούσω, εξαρτάται απο την διάθεση μου, οι Metallica έχουν στο υλικό τους όλη την παλέτα των συναισθημάτων και ξαναλέω, αν δούμε το θέμα ΜΟΝΟ συναισθηματικά συμπεριλαμβάνοντας και λίγο τον προσωπικό παράγοντα, οι Metallica παίρνουν την ψήφο μου.

Ωστόσο, αν δούμε το πράγμα καθαρά αντικειμενικά, τα πράγματα διαφέρουν. Καλό και χρυσό το Master Of Puppets, το And Justice For All ακόμα και το Black Album, τρία album τα οποία κατατάσσονται στις κορυφαίες στιγμές του συγκροτήματος. Αυτά όμως ΔΕΝ αρκούν για να φτάσουν το μεγαλείο και το epicness του υλικού των Maiden. Απο το Piece Of Mind μέχρι το Seventh Son Of A Seventh Son, οι Maiden ηταν άπιαστοι και είναι πραγματικά δύσκολο να κοντράρει κάποιος τέτοιου είδους παρακαταθήκη. Ακόμα και εκείνη η περίοδος η οποία ήταν αναμφισβήτητα και η κορυφαία περίοδος των Metallica, νομίζω οτι και πάλι είναι λίγο πιο πίσω απο τους Maiden χωρίς φυσικά να υποτιμώ το έργο τους.

Αν το δούμε αντικειμενικά και με απόλυτα μουσικά κριτήρια, οι Maiden κερδίζουν την πρωτιά…

3 Likes

Καμία αντιπαράθεση δεν υπάρχει μεταξύ τους , ούτε υπήρχε και ποτέ.Πόσο μάλλον τώρα που και οι δύο είναι τεράστιες επιχειρήσεις και όχι τόσο μπάντες.Εδώ δεν υπάρχει αντιπαράθεση πλέον ούτε μεταξύ των οπαδών τους…2019 έχουμε…

Επίσης δεν υπάρχουν αντικειμενικά μουσικά κριτήρια…αντικειμενικά μπορείς να κρίνεις μόνο την εμπορικότητα , άντε και την ιστορική παρακαταθήκη.Τα υπόλοιπα είναι προσωπικό γου΄στο.

2 Likes

Με το “αντικειμενικά μουσικά κριτήρια” , είχα στο νου μου ότι η τριπλετα Powerslave - Somewhere In Time - Seventh Son Of A Seventh Son, αρτιστικά είναι σε άλλο επίπεδο. Είναι πιο κοντά στον ορισμό της τέχνης και της καλαισθησίας κατ’εμε. Θες εξώφυλλα, θες συνθέσεις, θες ατμόσφαιρα. Οποιο στοιχείο και να πάρουμε από αυτά τα τρία, πιστεύω ότι το έργο των Maiden σε εκείνη την περίοδο είναι αξεπέραστο. Αλλά όντως, είναι διαφορετικοί κόσμοι μεταξύ τους και ενώ μπορεί οι Maiden να είναι σε άλλο επίπεδο, το ίδιο ίσχυε και για τους Metallica τότε. Δεν ήταν διόλου άσχημη η τριπλετα Ride The Lightning - Master Of Puppets - And Justice For All. Σαφώς και είναι θέμα προτίμησης και γούστου αλλά, σίγουρα μιλάμε για δύο από τις κορυφαίες μπάντες του χώρου και δεν έχουν άδικα την όποια φήμη έχουν.

Και πάλι, η ζυγαριά προς τα που κλίνει, είναι καθαρά θέμα γούστου και προτίμησης. Όποιο από τα δύο συγκροτήματα να διαλέξει κάποιος, δεν νομίζω να δυσαρεστηθεί…

1 Like

[quote=“tsimisde, post:753, topic:2132”]
Με το “αντικειμενικά μουσικά κριτήρια” , είχα στο νου μου ότι η τριπλετα Powerslave - Somewhere In Time - Seventh Son Of A Seventh Son,
[/quote
Με αντικειμενικα κριτηρια η πενταδα που ξεκινα με το number και τελειωνει με το seventh son σε μονο 6 χρονια δεν την χωραει ανθρωπινος νους
Ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε.

3 Likes

Δεν συμπεριέλαβα τα Number Of The Beast και Piece Of Mind στην αναφορά μου γιατί, κατά την αντίληψη μου, κινούνται σε πιο “παραδοσιακά” Heavy Metal μονοπάτια με εξαίρεση φυσικά τα Hallowed Be Thy Name, The Trooper και δεν είναι τόσο έντονος ο epic χαρακτήρας ο οποίος είναι διάχυτος στην κλασσική τριπλετα. Συμφωνώ ότι από το Number μέχρι το Seventh Son, έδωσαν ότι ήταν να δώσουν αν και, το Number δεν είναι και πολύ στις προτιμήσεις μου ΩΣ ΟΛΌΚΛΗΡΟ άλμπουμ γιατί, θεωρώ ότι τα επόμενα είναι κλασεις ανώτερα. Σέβομαι την αξία του Number αλλά, δεν μου έχει κάνει τόσο κλικ όσο τα επόμενα. Θα το ξανακούσω με την πρώτη ευκαιρία αλλά για την ώρα, θα έβαζα στη λίστα μου ότι έχει βγει από το Piece Of Mind και μετά χωρίς να υποτιμώ ξαναλέω το Number.

Ξεκάθαρο Χ ισοπαλία 5-5 κανονική διάρκεια 10-10 στην παράταση 50-50 στα πέναλτι και το ληξαμε ισοπαλία γιατί ξημέρωσε και ακόμα δεν έχουμε αποτελέσμα

Μέηντεν γιατί καρακαταγκαυλώνουν -ή καρακαταγκαβλώνουν?- τη Ση-Γουλφ και θέλω να έχω την εύνοιά της. :stuck_out_tongue: