Iron Maiden

'Ηταν περίπου 1994 όταν εγω,γυμνασιόπαιδο,ανακάλυψα τους Iron Maiden και νόμιζα ότι ανακάλυψα τον κόσμο(ίσως να’ναι και αλήθεια τελικά)αφού μέχρι τότε τα πιο βαριά ακούσματα μου ήταν ο Micheal Jackson,από τότε και για 2 ολόκληρα χρόνια άκουγα μόνο Maiden,ποτέ ακόμα και τώρα δεν έχω ξαναασχοληθεί τόσο πολύ με κάποιο συγκρότημα,μετά από αυτά τα 2 χρόνια άρχισα πλέον να έχω κι άλλα ακούσματα(Skyclad,Manowar,Blind Guardian,Grave Digger κτλ.)και σιγά σιγά οι Maiden άρχισαν να μπαίνουν στην άκρη σαν άκουσμα,θες τα τελευταία άλμπουμ που δεν με εντιποσιάσανε,θες τα όλο και περισότερα καινούρια ακούσματα,μπήκαν πάντος με ίσως τελευταίο σημείο την συναυλία στο Περιστέρι τον Οκτώβρη του 1999 και ξαφνηκά έρχεται αυτό το History πριν λίγους μήνες να φέρει τα πάνω κάτω μες το κεφάλι μου πάλι,πραγματικά νόμιζα πως άκουγα τους Maiden για πρώτη φορά πάλι και ένιωσα ίσως ακόμα πιο ενθουσιασμένος από την μουσική τους περισότερο κι από την πρώτη φορα,τελικά οι τύποι είναι Θεοί,όταν δε έμαθα και το ότι θα παίξουν κομμάτια μόνο από τους πρώτους 4 δίσκους μου έφηγε το μυαλό…δεν είναι τυχαίο που το History έφτασε στο Νο 3,μερικά πράγματα δεν αλλάζουν ποτέ τελικά…Stay Heavy Guys…
Αυτό που ήθελα να ακούσω κι από άλλο κόσμο είναι η γνώμη του γιαυτό το κεφάλαιο των Maiden δλδ οκ σαν fan μαρέσει που έβγαλαν το History όμως κατά πόσο πιστεύει ο καθένας ότι αυτή η κίνηση έγινε γιατί οι τελευταίοι δίσκοι των Maiden δεν πήγαν καλά,και εμπορικά οι Maiden έχουν πέσει?

Aν διαβασεις γενικα το τι γραφω θα καταλαβεις το τι ειναι για μενα αυτο το συγκροτημα…Η κυκλοφορια του διπλου dvd,Τhe Early days δεν νομιζω οτι εγινε λογω της πτωσης των πωλησεων(αν και λογικο ειναι να μην πουλανε οσο στα 80’s) αλλα μαλλον για να καλυψουν το μεγαλο μεσοδιαστημα που υπαρχει αναμεσα στις κυκλοφοριες τους…Με αφορμη λοιπον τις τρελλες πωλησεις του dvd και αφου ειδε ο κυριος Rod(μακραν η μεγαλυτερη γατα μανατζερ) οτι υπαρχει ακομα κοσμος σαν εσενα εμενα αλλα και κατι χιλιαδες γενικως,αποφασισαν να βγουν σε καλοκαιρινη περιοδεια με υλικο απο εκεινη την περιοδο…Αλλωστε με την επιστροφη του Bruce τους εμαθε μια νεα γενια οπαδων που τους ακολουθει πιστα απο τοτε…Οι περιοδειες του Brave New World αλλα και του Dance of Death πηγαν καταπληκτικα,το ιδιο και οι πωλησεις(το ξαναλεω παντα με τα σημερινα δεδομενα) αρα δεν νομιζω να συντρεχουν λογοι πωλησεων που να συνδεονται με την κυκλοφορια…Αντε αδερφε 83 και αποψε εμειναν…UP THE IRONS…
Y.Γ Εχεις τα σωστα ακουσματα… :wink: STAY HEAVY… :lol:

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω παρακολουθησει αυτα που γραφεις αφου απο χτες ειμαι μελος στο site,αν ειδες ειναι το πρωτο μου μυνημα :slight_smile: ,γενικος δεν ημουν fan των forums αλλα μαλλον γιατι δεν ειχα βρει κατι που να με ενδιαφερει,και την σελιδα προχτες την ανακαληψα,τελος παντων αλλου ειν το θεμα,δεν ξερω ρε αδερφε εχω αρχισει να βλεπω πολυ καχυποπτα τα περι manging συγκροτηματος και το οτι τα μελη τον συγκροτηματων πλεον ειναι σαν να μην εχουν γνωμη,αυτο που με καιει ειναι το αν οι ιδιοι οι Maiden αυτο που κανουν τωρα το κανουν επιδη γουσταρουν η επειδη απλα τους ειπαν?και ειμαι σιγουρος πως ξερεις το συναισθημα για ενα αγαπημενο γκρουπ το οτι δεν θελεις να πιστεψεις δλδ οτι ολα αυτα τα κανει για τα φραγκα,anyway ελπιζω αυτα να μην τα σκεφτομαι την ωρα του live lol

Κατά τη γνώμη μου είναι απολύτως λογικό να αρχίσουν οι Maiden να βγάζουν την ιστορία τους σε τόμους DVD. Και είναι πολύ ελκυστικό για τον οπαδό που θέλει να γνωρίζει περισσότερες λεπτομέρειες για το συγκρότημα που γουστάρει. Πόσο μάλλον για τους Maiden, που έβγαλαν ένα πολύ προσεγμένο DVD και που στην τελική είναι οι Maiden, αναμφισβήτητα ό,τι καλύτερο έχει εμφανιστεί στο metal EVER!
Επίσης, οι ηλικίες τους είναι από 47 (Dickinson) ως 51 (McBrain), δηλαδή μην περιμένουμε να έχουν τις απίστευτες μουσικές ιδέες και να βγάζουν δίσκους κάθε χρόνο. Στα νιάτα τους το έκαναν κι αυτό και ήταν από τους λίγους. Και είναι γνωστό ότι εμπορικά διανύουν μία δεύτερη νεότητα, οπότε είναι θεμιτό να βγαίνουν σε περιοδεία για αυτό το λόγο και μόνο και καλό για εμάς που θα τους δούμε να παιζουν live πολλά ξεχασμένα κομμάτια τους.
Μην κρυβόμαστε, τα περισσότερα reunions είναι 70% θέμα business και 30% θέμα νοσταλγίας (εκτός από τους Priest που είναι 100% αρπαχτή χεχε). Κι εμείς το ξέρουμε και κρίνουμε αν θα ακολουθήσουμε ή όχι. Οπότε κανένα πρόβλημα. Και φίλε πιστεύω ότι οι Maiden είναι οι μόνοι από τους παλιούς που έκαναν reunion και πραγματικά έχουν κάτι να πουν ακόμα, εννοώ καλλιτεχνικά. Το φανερώνουν οι δύο δίσκοι με το Bruce, αλλά και το X-Factor (δισκάρα). Και φυσικά οι προσωπικοί του Βρασίδα, που είναι ακμαιότατος δημιουργικά και μέγιστη καλλιτεχνική προσωπικότητα. Θα το δεις σε 20 χρόνια που θα έχει αποσυρθεί και θα έχει γίνει συγγραφέας!!

Ωχ τελικα ειμαστε αρκετοι οπαδοι τους και θα περασουμε ομορφα… :lol:
Σχετικα με το dvd τι να πει κανεις…Μακραν οτι πιο πληρες εχει βγει στην αγορα εδω και πολυ καιρο…Συμφωνω σε ολα οσα εγραψε ο achilleas και περιμενω πως και πως(ακομα 83 εμειναν) να φτασει η ιστορικη 21 Ιουνιου για να ξανακουσουμε τον Air Raid Siren(αφου ειπαμε τα 4 πρωτα-ας μπουμε στο κλιμα) να αναφωνει scream for me Athens και να μας δινει μικροφωνο… 8)
Αντε ειναι ευκαιρια για τους μικροτερους σε ηλικια να δουν τους αυτοκρατορες του χωρου και σε εμας να φερουμε πισω τις εικονες του ιστορικου live το 1988,τοτε που δεν τολμουσε κανεις να αμφισβητησει τα πρωτεια τους…
Αργησαμε στην Ελλαδα αλλα τελικα ειδαμε τα 2 πρωτα ονοματα του metal(οι αλλοι ειναι οι Metallica) στην εποχη της ακμης τους…

Φυσικα καταλαβαινετε οτι ολα αυτα που λεω καλοπροαιρετα τα λεω,απλα θελω να δω τι σκεφτονται και οι υπολοιποι οπαδοι,φυσικα και το DVD ηταν ακρα κορυφαιο,4 ολοκληρα live ειναι τρομερο,και live με τον Di Anno,εγω προσωπικα δεν ξαναδει,και ολο το υπολοιπο υλικο ειναι καταπληκτικο,και επισης φυσικα και επρεπε να βγει κατι τετοιο για ενα συγκροτημα γιγαντα οπως οι Maiden,σιγουρα θα τα πουμε στην συναυλια,περιμενω να ακουσω Prowler live οποσδηποτε(το κομματι που ακουσα πρωτο απο Maiden και επαθα οτι επαθα με την παρτι τους απο κει και περα οτι αλλο κι αν παιξουν απο αυτες τις πρωτες τους δισκαρες ικανοποιημενος θα ειμαι :):):slight_smile:

οι οπαδοι τους ειναι παρα πολλοι…κανεις δεν μπορει να το αμφισβητησει αυτο.ακομα και ατομα με διαφορετικα ακουσματα μπορει να σκασουν μυτη μονο και μονο για το ονομα και την ιστορια που κουβαλανε…η ενεργεια τους ειναι εντυπωσιακη και με ενθουσιαζει σε καθε τους συναυλιακο dvd που εχω δει…κατι λιγοτερο βεβαια απο τους Metallica αλλα δεν εχει να λεει…

p.s. παντως Γιωργο ενα εχω να σου πω…οταν και αν πει Athens scream for me εγω μαλλον δεν θα μπορω να μιλησω πια…θα μου εχει κλεισει η φωνη!! :lol: :lol: :lol: ευτυχως δεν θα παιζουν τζαμια εκει γυρω!! :lol:

Πάντως ρε παιδιά έχω μία απορία: Λέτε να παίξουν κομματια μόνο από τα 4 πρώτα; Ο Dickinson δήλωσε ότι στο Ozzfest (παίζουν για πρώτη φορά εκεί οι Maiden) θα παίξουν μόνο από αυτά. Αλλά μάλλον στο Ozzfest θα παίζουν καμμια ώρα γιατί είναι και οι Sabbath από πάνω τους, ενώ εδώ θα έχουν περισσότερο χρόνο. Είναι η πρώτη φορά που δεν ξέρω τι να περιμένω και αυτό με κάνει και γουστάρω περισσότερο, αλλά όταν αρχίσουν οι συναυλίες κάτι θα διαρρεύσει :smiley: .

Τέλος πάντων, είναι καλό ότι θα ακούσουμε π.χ. Flight of Icarus, Revelations, Purgatory, Phantom of the Opera, Remember Tomorrow, Prowler. Πιστεύω ότι πέρα από τα κλασικά των πρώτων δίσκων αυτά που έγραψα έχουν πολλές πιθανότητες! Και το Remember Tomorrow είναι έτσι κι αλλιώς κομματάρα, όταν το τραγουδάει ο Bruce γίνεται ανατριχίλα!!!

Νομίζω πως ισχύει αυτό, το ότι δηλαδή θα παίξουν απο τα 4 πρώτα άλμπουμ αφού μάλλον οι συναυλίες είναι ακόλουθο του IRON MAIDEN THE EARLY DAYS.

Εμένα δεν με χαλάει καθόλου. - TRANSYLVANIA - :twisted:

Για ολους τους κολλημενους μπορω να πω τα εξης:Οι MAIDEN θα ηγηθουν στα φεστιβαλ του Leeds κ του Reading στην Μεγαλη Βρετανια και ηδη πανε για δυο μεγαλοπρεπεστατα sold-out…Σε καθετη πτωση λοιπον… :wink:
Ετσι για να γουσταρουμε ρε παιδια…Μην ξαναγραψει λοιπον κανεις περι κολλημενων Ελληνων κλπ φαιδρα γιατι ολη η Ευρωπη θα τους προσκυνησει αυτο το καλοκαιρι… :lol:

kata vasi, opios milaei gia ptwsi, milaei eite gia kallitexniki ptwsi, eite gia pwliseis diskwn.

Sta festival paei kosmos, kai sigoura oi MAIDEN einai kraxtis kai mpanta pou mazevei kosmo akoma, gia auto allwste exakolouthoun na iparxoun. Apo kallitexnikis apopseos, nomizw oti eixan na dwsoun to edwsan. Oi pwliseis diskwn exoun pesei genikotera, kai oxi mono tvn MAIDEN, oi opoioi kai autoi den poulan opws palia vevea…
Pantws oi MAIDEN einai ena para poli kalo paradeigma sigxronou marketing tis mousikis viomixanias kai oi PRIEST episis, kai oi DEFF LEPPARD kai oi BON JOVI.

To να λεω εγω,εσυ η ο οποιοσδηποτε την φραση:καλλιτεχνικα οτι ειχαν να δωσουν το εδωσαν ειναι λιγο βαρυ…Νομιζω οτι ο span ειχε δωσει την καταλληλη απαντηση σε κατι παρομοιο σε ενα topic σχετικα με τους Deep Purple…
Αφηστε το κοινο τους να το κρινει αυτο καλυτερα… :lol:
Σχετικα με τα υπολοιπα θεματα marketing εχεις δικιο…Ετσι δουλευει το συστημα και δυστυχως αυτο δεν θα αλλαξει…

Deep Purple… μεγάλη κουβέντα φίλε!!! Δεν ξέρω τι έχει γραφτεί παλιότερα για αυτούς και σχετικά με τα παλιά συγκροτήματα και το αν έχουν να δώσουν κάτι στη μουσική, πάντως το τελευταίο album τους, το Bananas είναι ό,τι καλύτερο έχουν κυκλοφορήσει εδώ και 20 χρόνια! Είμαι φανατικός του Θεού (Blackmore) και περίμενα να τους κοροϊδέψω πάλι, αλλά με κόλλησαν στον τοίχο! Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν το έχεις μέσα σου ακόμα…
Έτσι και οι Maiden, κατά τη γνώμη μου. Καλό το marketing, καλός και ο κυρ-Rod, αλλά αν δεν το “πάλευαν” άλλο, θα φαινόταν. Θα έβγαζαν ένα δίσκο με σίγουρα hitακια, στίχο παιδικό για να χοροπηδάμε στις συναυλίες και εμείς θα το ακούγαμε δυο-τρεις φορές και μετά θα έπιανε σκόνη κάπου… Δεν μπορείς να ξεγελάσεις τον οπαδό για πολύ. Το μόνο που δε μου αρέσει είναι ότι δεν εκμεταλλέυονται συνθετικά την αστείρευτη προσωπικότητα του Dickinson, περίμενα μεγαλύτερη συμβολή του κι όχι μόνο σε στίχους.

Αν κρινω απο τις solo δουλειες του εχεις απολυτο δικιο…Ισως στην επομενη κυκλοφορια κατσει παρεα με τον ΑΡΧΟΝΤΑ Steve και κουφαθουμε(κυριολεκτικα και μεταφορικα) εντελως… :wink:
Συμφωνω απολυτα σε οσα λες…Αλλωστε να μην ξεχναμε οτι πλεον εχουν να καλυψουν και την νεα γενια οπαδων που τους γνωρισε απο το Brave New World και μετα…Μαζι με εμας σιγουρα δεν μπορουν να ξεγελασουν και αυτα τα παιδια γιατι πλεον οι κυκλοφοριες ειναι απειρες και ο μικροτερος μπορει ευκολα να στραφει καπου αλλου…
Περπατω μες στο δασος και ακουω φωνες…78 ειναι πολλες… :?:
Πολλες ειναι ρε γμτ… :cry:
UP THE IRONS…

3erete pote vgainei to deytero meros tou the early days? :oops:

Συμφωνω οτι δεν μπορεις να ξεγελασεις τον οπαδο για πολυ…και οι Maiden στην Ελλαδα εχουν εναν μεγαλο πυρηνα οπαδων, ισως τον μεγαλυτερο συγκρινοντας με αλλα συγκροτηματα, μιας και οποιοι ακουν metal, ολοι λιγο πολυ ακουνε Maiden.
Το αν οτι εχουν να πουν το ειπαν ειναι λιγο σχετικο…μπορει να τελευταια αλμπουμ να μην εχουν την ανταποκριση που ειχαν τα παλια, αλλα ας αφησουμε τον χρονο να δειξει…Ειναι ευκολο να πεις οτι οι Maiden τελειωσαν, αλλα ανεκαθεν οι Maiden ηταν live μπαντα και ακομα τα Live τους εχουν δυναμη.
Σιγουρα δεν υπαρχει η χημεια μεταξυ τους που υπηρχε παλια, αλλα για μενα τουλαχιστον κανουν φιλοτιμη προσπαθεια και δεν ειναι το group που θα βγαλει μια μουφα κυκλοφορια μονο και μονο για να τα αρπαξει.
Το οτι απο πισω τους εχουν μια τεραστια βιομηχανια μαρκετινγκ εχουν, αλλα ας μην ξεχναμε οτι οι Maiden ειναι απο τα συγκροτηματα που φτιαξαν τις εταιριες και δεν ειναι συγκροτημα που το φτιαξαν οι εταιριες…οποτε μιλαμε για αλλα δεδομενα.

simera ginete h teleth twn maiden gia to rock walk of fame :smiley:

nai sto hollywood! ante kai pio panw h maiden… (exei pio panw?) :wink:

μαλλον δν εχει γινει ακομα υπαρχει αυτη η διαφορα ωρας…νομιζω θα τουσ βγαλει και η τιβι!! ουαου!!!θα γινουναι διασημοι :lol:

Εχουν αρχισει να γινονται μονοτονοι.Αυτο βεβαια δεν αναιρει οτι εχουν βγαλει πολυ καλα κομματια αλλα νομιζω οτι σιγα σιγα πρεπει να το κλεισουν το μαγαζι αξιοπρεπως χωρις να αρχισουν τις υπερβολες.Γνωμη μου…

1 Like