Iron Maiden

22 years ago…\m/

4 Likes

Σεβαστές όλες οι απόψεις, όμως η επιλογή των συγκεκριμένων κομματιών σαν παραδείγματα είναι ατυχής.

Αυτό γιατί το "Prodigal Son" είναι (μαζί με το ομώνυμο και το “Wrathchild”) μέσα στα τρία κορυφαία του δίσκου. Πρόκειται για ένα υπέροχο κομμάτι, δηλωτικό των progressive και ψυχεδελικών καταβολών του Harris, όπου μεταξύ άλλων γοητευτικότατων στιγμών, ο νεοφερμένος Adrian Smith καταθέτει τα διαπιστευτήρια του και λήγει κάθε συζήτηση περί του ορθού της επιλογής του σαν κιθαριστικό έτερον ήμισυ του Murray. Tο “Prodigal Son” θα είχε θέση σε κάθε best of των Maiden – αν είχε νόημα μια τέτοια κυκλοφορία.

Αλλά και για το "Twilight Zone" κάνεις λάθος. Όχι μόνο στο ντεμπούτο τους, αλλά ούτε και στο Killers δεν χώρεσε - για την ακρίβεια κυκλοφόρησε σαν single (a’ side πάντως) λίγο αργότερα! Δεν συμπεριλαμβάνεται στο tracklist του δίσκου, παρά μόνο σε κάτι επανεκδόσεις σε CD από τα 90’s κι έπειτα!

Μιας και το έφερε η κουβέντα, μεγάλη δισκάρα το “Killers”. Μπορεί να είναι το κατώτερο Maiden album των 80’s, αλλά κοιτάζει αφ’ υψηλού οτιδήποτε έβγαλαν από το 1990 και μετά.

5 Likes

Αν μιλάμε για NPFTD, FEAR, VXI, FF συμφωνώ απόλυτα. Για το DoD & BoS…Mμμμ…έχω μερικές ενστάσεις αλλά μετά από κουβέντα μπορεί και να με πείσεις. Για XFactor, BNW, AMOLAD δεν το συζητάω καν ότι για μένα δεν ισχύει. Και μιλάω συνθετικά και ποιοτικά πάντα, δεν αναφέρομαι σε εξώφυλλα ή ποιότητα παραγωγής.

4 Likes

Να τι μπορει να βρει καποιος σε ενα Τσεχικο super market .

Πανακριβη ομως οποτε και δεν την τιμησα αφου εδω Τσεχια οι μπιρες και μαλιστα οι 500 ml ξεκινανε απο 7 κορωνες και οχι τοσο πανακριβες… Ουστ παντου μπιζνα και ναπω οτι δεν εχουν και λεφτα … χεεε

1 Like

εγώ στο Μαρούσι την είχα δοκιμάσει κάπου στα 8.5 - 9 ευρώ . Ακριβή αλλά πάρα πολύ ωραία

Η Τσεχία είναι εξαιρετική σε μπύρες - λουκάνικα κλπ . Εννοείται ότι σε τιμή ξεφτίλα βρίσκεις καλύτερες μπύρες

Εκεί απ ότι είδα στην ισοτιμία κάνει 2.5 . Γράφεις για 7 κορώνες --> τουτέστιν 28 σεντς ;;:open_mouth::open_mouth::open_mouth:

Να φανταστώ έτσι θα καταντήσουμε κι μεις με την δραχμή ;;;;:stuck_out_tongue_closed_eyes:

Συμφωνω σχεδον απολυτα. Αν και DoD & BoS δεν εχω καμια ενσταση, θεωρω το Killers σιγουρα καλυτερο απο το τελευταιο, και μααααλλλον καλυτερο απο το DoD. Το Fear Of The Dark ειναι ο πιο αδικημενος δισκος των Maiden πιστευω, και για μενα πολυ καλυτερο απο το Killers, το οποιο βασικα το μισο δε μου αρεσει καθολου.

Ναι οι τιμες στις μπυρες εδω Τσεχια ειναι παρα πολυ φτηνες … Οταν εξω δινεις 1.10 ευρω για μπυρα 0.5ml και μπυρα σουπερ οπου σχεδον η καθε bup παραγει την δικη της βερελισια , ειναι λογικο οι τιμες στο σουπερ να ξεκινανε απο κοντα 30 σεντσ :slight_smile:

Ευτυχως ευρω δεν παιζει ακομα εδω αλλα Ελλαδα με δραχμη κανεναν δεν θα χαλαγε να εκανε τοσο φτηνα αλλα σιγα που θα επεφταν οι τιμες μπορει την μπυρα να την ειχαν και 700 δραχμες ξερω γω…

Έχει αυτό το Apparition μέσα που απλά δεν παλεύεται, έχει το From Here που απορώ γιατί το διάλεξαν για single & video clip λες και δεν είχε άλλα, έχει και το Weekend που είναι πολύ… ρηχό στην καλύτερη ρε παιδί μου… Σώζουν την κατάσταση τα υπόλοιπα? :thinking: Ξέρω γω…

Πάντως ακόμα θυμάμαι όταν πρωτοακουσα τον δίσκο, που ακούμπησα τη βελόνα και μπήκε το Be Quick σαν μανιασμένος ταύρος από τα ηχεία την έκπληξη και την καύλα που ένιωσα!!

Λες να πρέπει να τα ξαναφρεσκαρω ολόκληρα? Η αλήθεια πως για αυτά τα δύο έχω να το κάνω χρόνια!

1 Like

Εγω τι να πω που το πρωτο κομματι μεταλ που ακουσα ηταν το be quick…Εμεινα μλκας…Λεω εδω ειμαστε…Κ ειμαι ακομα μετα απο 22 χρονια…Περιμενω πως κ πως να το ακουσω μια φορα λαιβ…

3 Likes

Μπα…με την όρεξη θα μείνουμε! Τα λεγόμενα openers των δίσκων τα παίζουν στις εκάστοτε περιοδείες και αν δεν με απατάει η μνήμη μου τα μόνα που έχουν ξεφύγει από τον κανόνα είναι το Man on the Edge και Wickerman τα οποία έχουν παιχτεί και σε κάποιες μετά.
Εδώ που τα λέμε βέβαια όχι πως έχω και καμία κάψα να ακούσω Wildest Dreams ή Different World ή Tailgunner. Όμως ένα Be Quick ή ακόμα και το… :blush: Futureal ναι…το ομολογώ…Θα καραγούσταρα!!!

1 Like

@Greektrooper

kai to aces high to paizoun suxna kai oxi mono os opener tis world slavery tour, kai to tailgunner to paizane sto tour tou fear of the dark.

1 Like

38 χρόνια \m/

6 Likes

36 χρόνια \m/

3 Likes

Μπαίνω στο φόρουμ, βλέπω ποστ της Ευανθίας στο thread των Iron Maiden. Κατευθείαν φαντάζομαι (χωρίς να ανοίξω το thread) ότι κάποιος από τους Maiden θα έχει επέτειο γενεθλίων, αρραβώνων, γάμου, θανάτου, πότε μπήκε στη μπάντα, πότε αποχώρησε από τη μπάντα κτλ.

Τώρα και επέτειος στα τραγούδια πλέον. Θέλω τούρτα με κεράκια όταν θα έχει γενέθλια το Afraid To Shoot Strangers!

1 Like

Πολύ καλό και επίκαιρο \m/

4 Likes

πρωτοπαλίκαρο του Αλεξάνδρου ο Εντυ . Εδώ τα μαθαίνεται πρώτοι λιακοτελειατζιαρ :slight_smile:

2 Likes

Στον Smith τίποτα σήμερα @evanthia :cry:;

7 Likes

Χα χα, ότι θα ρωτούσα κι εγώ!
Επί του προκειμένου, χρόνια πολλά στον επιφανή… αφανή ήρωα των Maiden!


d7813a5986c37e0a095e4c4e7567bcd0

8 Likes

Εύα ντροπή ρε. Σε πρόλαβαν :grin:

3 Likes

Έδωσα πολύ χρόνο, αλλά πόσο ν’ αντέξω κι εγώ; Να εύχεται στον Γκερς και να ξεχνάει τον Σμιθ;;;;

6 Likes