Iron Maiden

Για Ελλάδα ακούγεται τίποτε; Τόσα κενά υπάρχουν στο πρόγραμμα, τι κάνουν οι διοργανωτές, πόσο κόσμο θα μαζέψει, τι τιμή θα έχουν τα εισιτήρια, “βγαίνει”/δεν “βγαίνει” το live οικονομικά κλπ κλπ

3 Likes

Καληνύχτα δλδ νέος δίσκος

1 Like

Με Alter Bridge δεν τους έχουμε δει! Φέρτε τους! :stuck_out_tongue:

1 Like

Όχι πάλι με μάπα σαπόρτ μωρέ!

Εδώ τους είδαμε με τη Lauren και τον μούφα Zakk Wylde.

2 Likes

Για παμε για ενα πιο ολοκληρωμενο

May 2020
01 Perth, AUSTRALIA – RAC Arena, Special Guests: ( Killswitch Engage )
03 Adelaide, AUSTRALIA – Entertainment Centre ( Killswitch Engage )
05 Brisbane, AUSTRALIA – Entertainment Centre ( Killswitch Engage )
07 Sydney, AUSTRALIA – Qudos Bank Arena ( Killswitch Engage )
11 Melbourne, AUSTRALIA – Rod Laver Arena ( Killswitch Engage )
13 Auckland, NEW ZEALAND – Spark Arena ( Killswitch Engage )


19 Tokyo, JAPAN – Pia Arena MM
20 Tokyo, JAPAN – Pia Arena MM
22 Osaka, JAPAN - Venue to be announced
27 Dubai, UAE – Coca-Cola Arena
30 Tel Aviv, ISRAEL – Bloomfield Stadium ( Orphaned Land )

June 2020
05 – 07 Tampere, FINLAND – Rockfest ^
09 Bremen, GERMANY – Buergerweide ( Disturbed & Airbourne )
10 Cologne, GERMANY – Rhein-Energie-Stadium ( Airbourne & Lord of the Lost )
13 Donington, UK – Download Festival
15 Belfast, UK – Belsonic Festival
18 Dessel, BELGIUM – Graspop Festival ^
20 Copenhagen, DENMARK – Copenhell Festival ^
23 Berlin, GERMANY – Waldbuehne ( Airbourne & Lord of the Lost )
25 Oslo, NORWAY – Tons of Rock Festival ^
27 Gothenburg, SWEDEN – Ullevi Stadium ( Alter Bridge & Airbourne )
30 St Petersburg, RUSSIA – Ice Palace ( Airbourne )

July 2020
02 Moscow, RUSSIA – VTB Arena – Dynamo Central Stadium ( Airbourne )
05 Warsaw, POLAND – PGE Narodowy ( Within Temptation & Lord of the Lost )
07 Prague, Czech Republic – Sinobo Stadium ( Airbourne & Lord of the Lost )
09 Weert, HOLLAND – Evenemententerrein ( Alter Bridge & Airbourne )
11 Paris, FRANCE – Paris La Defense Arena ( Airbourne & Avatar )


18 Stuttgart, GERMANY – Mercedes-Benz Arena ( Airbourne & Lord of the Lost )
20 Bologna, ITALY – Sonic Park ( Airbourne & Lord of the Lost )
23 Lisbon, PORTUGAL – Estadio Nacional ( Within Temptation & Airbourne )
25 Barcelona, SPAIN – Olympic Stadium ( Within Temptation & Airbourne )

^ = Festivals

3 Likes

Άρα, μιλάμε για τη συνέχεια της LotB περιοδείας…

Προσωπικά -και με όλον το σεβασμό-, εάν δεν αλλάξει κάτι στο setlist (που το θεωρώ απίθανο), δεν έχω κίνητρο να τους δω, εάν κι εφόσον έρθουν Ελλάδα (επίσης “χλωμό”).

Το ονειρικό 2018 είναι πάρα πολύ “νωπό”.

Edit: Επειδή προφανώς δεν αναμένουμε πια κυκλοφορία δίσκου το 2020, “σπάει” το σερί κυκλοφοριών στις αρχές της δεκαετίας (1980, 1990, 2000, 2010). Το ξέρω ότι είναι η πιο useless πληροφορία, αλλά είμαι ψυχαναγκαστικός!

8 Likes

Αφ’ ενός, είναι πολύ πιθανό να κυκλοφορήσει το Σεπτέμβρη νέο άλμπουμ, αφ’ εταίρου, έχουν ήδη δηλώσει ότι θα υπάρξουν αλλαγές στο set list.

Μακάρι (και για τα δύο)! Να 'μαστε καλά και θα δούμε τι θα γίνει.

1 Like

Καλός είναι ο Ριτσι ρε συ

1 Like

Μια χαρά είναι. Απλά τότε όταν τον είδα μου θύμισε πολύ Zakk σαν στυλάκι. Ξανθός, μακρυμάλλης, Gibson, σφυρίγματα κάθε 3 και λίγο. Zakk Wylde. :stuck_out_tongue:

1 Like

Υπάρχει πουθενά πηγή για αυτό; Έχω ψάξει και δεν έχω βρει κάτι που να το επιβεβαιώνει.

Όσον αφορά το άλμπουμ, ξέρουμε ότι έχει ηχογραφηθεί από πέρυσι, αφού εθεάθησαν όλοι στο Παρίσι να βολτάρουν για μέρες μαζί με τον Shirley. Λογικά, όπως πολλά ακόμη άλμπουμ στο παρελθόν, θα κυκλοφορήσει το φθινόπωρο, μετά την ολοκλήρωση της περιοδείας. Για τις αλλαγές στο set list, το έχει προϊδεάσει ο Bruce σε συναυλίες που έδωσαν φέτος, λέγοντας ότι θα υπάρξουν εκπλήξεις του χρόνου κλπ.

3 Likes

Ελπίζω να βάλουν απ’ το somewhere in time

2 Likes

Θα ήταν εντελώς tragic να συνέχιζαν με ακριβώς το ίδιο setlist, ειδικά σε χώρες που ήδη έχουν επισκεφτεί στα πλαίσια της legacy of the beast.

Επίσης, δεν έχω ακούσει τίποτα, όμως μου έχει σφηνωθει στο μυαλό ότι μπορεί να έρθουν πάλι από εδώ. Δεν ξέρω γιατί, προαίσθημα μάλλον.

Μακάρι, αλλά δε νομίζω. Ίδιο σόου λίγο-πολύ, με μικρή χρονική διαφορά…ξέρω κι εγώ; Η προσέλευση θα ήταν πολύ χαμηλότερη και το εισιτήριο μάλλον θα ήταν ακριβό. Απίθανο το βρίσκω.

2 Likes

Μακαρι να ξαναερθουν.Θα πηγαινω παντα.Metallica και Maiden δεν ξαναβγαινουν.Οταν σταματησουν θα το καταλαβουμε καλα…

2 Likes

Μακάρι να φτάσουμε συναυλιακά στο σημείο να λέμε “εεε όχι πάλι Maiden-Metallica” :stuck_out_tongue:

Δύσκολο να έρθουν το καλοκαίρι. Οχι ότι δεν θα έχει κόσμο, αλλά αντί για 35-40.000 θα έχουν 15-20.000.
Αν μπορούμε να βλέπουμε μεγάλες μπάντες κάθε 3-4 χρόνια καλά είναι.

Έχω κλείσει Hellfest και ήλπιζα ότι θα έπαιζαν κι εκεί αλλά τζίφος χαχα!

Ελπίζω όντως να υπάρχουνε έστω 1-2 αλλαγές στο σετλιστ. Ουσιαστικά σε ανάλογες περίπτωσεις παρατεταμένων tour (π.χ. tour Book of Souls και Maiden England) είχαν αλλάξει 2 κομμάτια και 3 κομμάτια αντίστοιχα. Σε αυτό το σετλιστ θαρρώ κάποια κομμάτια θα μπορούσαν να αντικατασταθούν με κάποια άλλα πχ For the greater, Wicker man και ίσως και κάποιο από το Piece of Mind (Λατρεία όλα εν τω μεταξύ μην παρεξηγηθώ). Ίδωμεν!

Ο Bruce σκάει ως guest σε εμφάνιση του Ian Anderson στον καθεδρικό ναό του Canterbury και πετάει ένα Revelations (το οποίο ξεκινάει χωρίς μικρόφωνο) κι ένα Jerusalem…

Από 2011 είναι η εμφάνιση.

4 Likes