Iron Maiden

Εγώ θα προτιμούσα ένα best off εμφανίσεων από όλη τη περιοδεία, σαν το Flight 666

1 Like

Εγω επειδή ήμουν εκεί,συναισθηματικα και μόνο το εύχομαι οσο τπτ αλλο.
Αλλα η αλήθεια είναι οτι οι Γερμανοί ήταν αγαλματενια ζόμπι.
Δεν το χω ξαναδει ποτέ αυτό.
Δεν περίμενα οτι θα ζήσω εναρκτήριο τραγούδι Μειντεν και δε θ μ ακουμπήσει ανθρωπος…και ήμουν και μπροστά.
Δεν ηξεραν τα lyrics ουτε απ το Fear of the Dark…
Ημασταν 3 Ελληνες και κατι Λατινοι παρέα και προφανως φαινόμάσταν ζουλου μπροστά τους😂
Μεχρι που μας έκαναν ευγενική παρατηρηση να ηρεμήσουμε.
Μόνο τα σπορακια τους ελειπαν.

1 Like

Νομίζω σε κάθε εμφάνιση των maiden στο Wacken το κοινό ήταν νεκροταφείο. Στους Nightwish ήταν πιο ένθερμοι. Επίσης+1 για το παιδί που είπε κ για το light show.

1 Like

Σε ολες τις Γερμανικες μπάντες μεταμορφώνονται.
Γι αυτο και φέτος και του χρόνου 3/4 headliners ειναι Γερμανοι.
Πάντως μολις ακυρώθηκε το live streaming τελευταία στιγμή,το περίμενα οτι αυτός είναι ο λογος…

Είναι τραγικοί σαν κοινό. Όπως και οι Ελβετοί. Είχα πάει το 2016 να τους δω στην Λουκέρνη με την γυναίκα μου, η οποία δεν γουστάρει την μουσική αυτή. Ήταν Ιούλιος σε ανοιχτό χώρο και έριχνε καρεκλοπόδαρα.
Το κοινό αντί να είναι πιο ένθερμο για να “ξεχαστούν” οι δυσμενείς συνθήκες, ήταν ό,τι πιο βαρετό υπήρχε. Μέχρι κι η γυναίκα μου προσπαθούσε να είναι πιο ένθερμη και χοροπηδούσε.
Ξενέρωσα τόσο πολύ και φύγαμε στην μέση της συναυλίας (!) γιατί την λυπήθηκα να γίνεται παπί σε έναν τραγικό χώρο με άθλια ακουστική και ακόμα χειρότερο κοινό.

Που ακριβώς είναι το παράλογο;

Ιδανικές συνθήκες δηλαδη

1 Like

Ας είναι νεκροταφείο οι συναυλίες από το να ανέχομαι τον κάθε “μέταλα” να με σπρώχνει, να φωνάζει στα αυτιά μου, να κάθεται όρθιος σε κερκίδα (αναγκάζοντας όλους να είναι όρθιοι), να καπνίζει μέσα στη μούρη μου, να πετάει νερά/μπύρες/καπνογόνα και ότι άλλη ανοησία του έρθει στο κεφάλι.

3 Likes

Μπουζούκια να πας θα καπνίζει το μισό μαγαζί…Όταν λέω νεκροταφείο εννοώ να κάθονται σαν αγάλματα. Δεν είπα να ρίχνουν ξύλο κτλ. Το βίντεο με το if eternity… Είναι ο ορισμός μιας μέταλ συναυλίας για μένα. Το πως μπαίνει η μπάντα κ το πώς αντιδρά το κοινό στην αρχή

Ή εδώ το πώς το κοινό τραγουδά τα πάντα

8 Likes

Τέλείως παράλογο.Αν εβλεπες πως ζούσαμε τη συναυλία θα το καταλάβαινες κι εσυ.
Απλά χοροπηδούσαμε,καναμε headbanging και τραγουδούσαμε…δεν ακουμπούσαμε κανέναν.
Ημασταν ίσως στο πιο ιστορικό μέταλ φεστιβάλ,βλέποντας μια απ τις πιο ιστορικές μεταλ μπάντες…η οποία ειναι και η αγαπημένη μας μπαντα.
Δε θα κάτσω να παρακολουθήσω τη συναυλία λες και βλέπω όπερα επειδή οι Γερμανοί είναι ζωντανοί νεκροί.
Αν τους ακουμπούσαμε οκ το καταλαβαίνω.
Αν ήθελαν να δουν τη συναυλια λες και παρακολουθούν παρασταση ας μην ερχόντουσαν στα 5 μέτρα απ το καγκελο.
Οταν έκαναν ΟΛΟΙ crowdsurfing όμως και έσκαγαν με τις μπότες με τις λάσπες στα κεφάλια μας…την ωρα που βλέπαμε συναυλία είναι καλά…αυτό δεν είναι ενοχλητικό.

5 Likes

Είναι αλήθεια ότι οι Γερμανοί είναι πολλές φορές ζωντανοί νεκροί στις συναυλίες, αλλά εμένα δε με πειράζει και ιδιαίτερα.

Το να κάθεστε πιο πίσω μερικοί μάλλον δεν το δέχεστε κ τόσο ε?

4 Likes

ακριβως

1 Like

οπως τα λες.

1 Like

Τα καπνογονα, οι μπυρες η καπνιλα και το σπρωξιδι ειναι καφριλες και δεν ειναι ειναι υποχρεωμενος κανενας να τις ανεχεται. Απο την αλλη μια συναυλια στην οποια δεν τραγουδαει κανεις, δεν συμμετεχει και δεν χτυπιεται κανεις και απλα παρακολουθουν για εμενα ειναι απολυτα ξενερωτικη εμπειρια. Προφανως ο καθενας εχει το απολυτο δικαιωμα να κανει (η να μην κανει) οτι γουσταρει, εγω προσωπικα οταν το κοινο ειναι ετσι απλα δεν περναω καλα.

Δεν υπαρχουν μονο αυτα τα δυο ακρα ομως ετσι? Η συναυλια Γκαρντιαν πχ, για να παρω κατι προσφατο ειχε και το κοπανημα της, ειχε και ξελαρυγγιασμα, δεν ειχε ιδιαιτερα πολλα κινητα και σπρωξιδι , μια χαρα ηταν.

8 Likes

συμφωνω 100%!
βαλε μεσα και την απλυσια και εισαι κομπλε.

σιγά μην πλενόμαστε κιόλας ρε μλκες. Σαπούνια, αφρόλουτρα, αρώματα…κάπως έτσι καταλήγετε να ακούτε Λέπρους :laughing: :laughing: :stuck_out_tongue:

13 Likes
4 Likes

Σειρά μας τώρα …

1 Like
5 Likes

Να πας στον Dickinson :stuck_out_tongue_closed_eyes: