Isis

Ενταξει!Εσπειρες τον πανικο.Απολαυστικο album με εμφανεις επιρροες και εμφανη δικα τους (φοβερα)
στοιχεια.Οι fan του post ηχου σπευστε !

Αν μπορούσαμε να διαχωρίσουμε τη μουσική σε 2 κατηγορίες, εκείνη που εξυπηρετεί τη διασκέδαση και εκείνη που είναι αφιερωμένη στην τέχνη, σίγουρα η μουσική των Isis ανήκει στη δεύτερη κατηγορία. Η μουσική τους αντικατοπτρίζει πλήρως την αρχέγονη, διονυσιακή διάσταση της μουσικής, όπως είχε πει ο Νίτσε. Εκείνη όπου η ατομικότητα χάνεται σε μια μεθυστική δίνη, ονειρική, υπνωτιστική μα και δυναμική ταυτόχρονα, πηγή αιωνιότητας και πάλης των αντιθέτων, όλα σε ένα αρμονικό σύνολο.

Ή τουλάχιστον αυτό το συναίσθημα μου μετέδωσε εμένα η μουσική τους, στην οποία δεν έχω εντρυφήσει ιδιαίτερα ως τώρα και ό,τι λέω στηρίζεται περισσότερο σε αρχικές εντυπώσεις και σκέψεις. Με λίγα λόγια, τους βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέροντες, και, ναι, πιστεύω πως τέτοια συγκροτήματα, είτε αρέσουν σε πολύ κόσμο, είτε όχι, πάνε τη μουσική μας μπροστά.

Γενικά από Isis δεν είχα ακούσει τίποτα μέχρι τις προάλλες στο Terra Vibe που πριν βγουν οι Tool ακούγαμε Isis από τα μεγάφωνα :slight_smile: :stuck_out_tongue: Και επειδή μου άρεσαν τρελά και θέλω να τους ακούσω οπωσδήποτε, για κάντε καμιά πρόταση… Από πού ξεκινάω; :stuck_out_tongue:

Πρωσοπικός θα σου έλεγα πάντως να ΜΗΝ ξεκινίσεις με το Panopticon:lol:

Αν μου έλεγες και το γιατί…:roll:

Πολύ ίδια κομμάτια,μονότονο,και σου δίνει την αίσθηση ότι απλά παίζουν αργά για να γεμίσουν το δίσκο.Έχω ακούσει πιο υποτονικά πράγματα και γούσταρα,αλλά το συγκεκριμένο τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά ακούγεται ανέμπνευστο.Βέβαια,άλλοι το θεωρούν δισκάρα,αλλά απ’ τη δικιά μου πλευρά θα σου έλεγα ή να το αποφύγεις,ή πρώτα να ρίξεις μια αυτιά και αν σου αρέσει πάρε το.

Ελπίζω να σε κάλυψα8)

Ασε τον Πυραμιδα δεν ειναι ακομα ετοιμος για το φαινομενο που ακουει στο ονομα Isis! :stuck_out_tongue:

Θα σου ελεγα σιγουρα να ξεκινησεις απο το Oceanic, ειναι η κορυφη τους (προς το παρον). Τα Panopticon και In The Abscence Of Truth που ακολουθησαν κινουνται σε πιο post-rock υφος λογω επιρροων κυριως απο τις περιοδειες με Mogwai. Το Celestial που προηγηθηκε του Oceanic ειναι σε καπως πιο hardcore δομες, εμενα μου αρεσει παρα πολυ…

Oceanic λοιπον και βλεπουμε…

Εγώ ως τώρα έχω ακούσει τα Oceanic και In The Absence of Truth και μου άρεσαν και οι δύο δίσκοι, επομένως μπορείς να τσεκάρεις αυτά πρώτα. Πάντως σε γενικές γραμμές θα πρότεινα την Oceanic και μετά περίοδο τους, όπου απέκτησαν τον χαρακτηριστικό ήχο που έχουν και τους κάνει να ξεχωρίζουν. Το Panopticon μένει να το ακούσω και να διαπιστώσω αν είναι τόσο πια νυσταλέος σαν δίσκος, όπως λέει ο Red Pyramid!! :slight_smile:

(red, κάποιος όπως εγώ που τη βρίσκει με Tangerine Dream - δεν ξέρω αν τους ξέρεις - αμφιβάλλω πάντως αν θα βαριόμουν ακούγοντας το Panopticon!)

Κάνουμε και κριτική βλέπω:roll: :stuck_out_tongue: έχε χάρη που σου αρέσουν και εσένα οι γκοθούδες:lol: :stuck_out_tongue: και εγώ ήθελα να τσεκάρω κι άλλο δίσκο Isis από περιέργεια,οπότε αφού λες το Oceanic,αυτό θα πάρω.Πες μου μόνο:μοιάζουν τα κομμάτια τόσο όσο στο Panoption?:frowning:

Τhanks σε όλους και μην τσακώνεστε :stuck_out_tongue:

Πολύ αργά. Όλοι μισιόμαστε εδώ μέσα. Για παράδειγμα εγώ και ο Red είμαστε θανάσιμοι εχθροί, ήδη πάψαμε να μιλάμε ο ένας στον άλλο, και αύριο ακολουθεί μονομαχία (με σπαθιά σαμουράι). :smiley:

Οχι, πραγματικα πιστευω οτι με το Oceanic θα αναθεωρησεις για Isis…

May the Force be with you.

Α, λάθος ταινία 8O :lol:

Αυτή την εβδομάδα πάω δισκοπολείο…ουέ και αλίμονο σου αν πιαστό κορόδο,θα σε βάλω να μου το πληρώσεις εσύ μετά:p :lol: :stuck_out_tongue: :lol:

j/k ofcourse

edit:ellanor,θυμάσαι νομίζω τι κάνω στα κουνέλια :stuck_out_tongue: :slight_smile:

Mην τσακώνεστε παιδιά…Ακούστε Νeurosis…:wink: :stuck_out_tongue:

Καλοί οι Neurosis αλλά εδώ ετοιμαζόμαστε για μια επική μονομαχία και είναι πια αργά… Πρόσεχε αυτό το κουνέλι red pyramid, μην το προκαλείς γιατί η δάσκαλος Όμπι-Ουαν-Ντέξτερ μόλις του μετέδωσε τη Δύναμη να αντισταθεί στο Απόλυτο Κακό που αντιπροσωπεύεις… (για ανθρώπους και κουνέλια, απανταχού της οικουμένης)

:lightsabre:

On Topic (για να μη σπαμάρω και πολύ): Ναι, πιστεύω η καλύτερη αρχή είναι το Oceanic…

Λοιπόν εν τέλει το Oceanic το έχω :smiley: Και το είχα ακούσει μία φορά - άντε δύο το πολύ. Θυμάμαι ότι μου είχε αρέσει αρκετά. Mε είχαν ξενίσει λίιιγο τα φωνητικά ενώ η μουσική είναι απίστευτη. Τώρα πάντως που το άκουσα ξανά, μια χαρά μου έκατσαν και τα φωνητικά. :stuck_out_tongue: :slight_smile:

Έχουν και instrumental almbum ή όχι; :slight_smile:

Πρώτα Oceanic, μετά άκου το Panopticon και μετά το In the absence of truth. Το τελευταίο θα σου αρέσει. Τα άλλα δύο όχι.

Mε ξέρεις πολύ καλά! :roll:

Το Oceanic μου άρεσε. Αλλά αν δεν επρόκειτο να μου αρέσει, τι το προτείνεις; :stuck_out_tongue:

???εννοεις οτι θα του αρεσει το in the absence of truth και οχι τα panopticon και oceanic??

γιατι δεν γινεται λογος και για το καταπληκτικο Celestial.με τις τεραστιες κιθαρες του και τα θεορατα ριφς του?
περιεχει κατ εμε το καλυτερο κομματι που χουν γραψει!το ομωνυμο Celestial (The Tower)!!ειναι απιστευτο επος!!

" The eyes of greater size
Than all the oceans
Do you ever get that feeling that you’re sinking ?
I do "