Isis

στα υπόψιν και οι διασκευές στο oceanic ,αν σου αρέσουν πιο πειραματικά πράγματα και αυτά από isis τότε θα γουστάρεις με τη σαπίλα των remixes.

Σοφα τα λεει ο σοφος. Στο Oceanic Remixes υπαρχουν απιστευτα πραγματα…

Αν και δεν νομιζω οτι ειναι το καταλληλοτερο ξεκινημα για να γνωρισει καποιος τους Isis…

Ναι σίγουρα δεν είναι η σωστή αρχή για Isis,απλά το ανέφερα για εγκυκλοπεδικούς λόγους : αν σε κάποιον άρεσαν τα oceanic και panopticon θα έπρεπε να δοκιμάσει τα remixes γιατί έτσι θα μπορούσε να αρχίσουν να του αρέσουν και άλλα είδη μουσικής,τα πειραματικά από εκεί τα έμαθα εγώ,όπως και άρχισα να ακούω κλασικά (baroque) μέσω paganini που άρχισα να ακούω μέσω malmsteen(του οποίο μόνο το πρώτο μου αρέσει),κα τώρα έχω σχεδόν τα πάντα από Βach,(ο οποίος είναι αρκετά βαρύς και εγκεφαλικός παρεπιπτόντως),άλλο τέτοιο που μου συνέβη, είναι που από τα ηλεκτρονικά των jesu σε κάποια φάση άκουσα το doo-bop από miles davis και κόλλησα γενικά με davis(και μετά με wes montgomery),αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν σου αρέσει κάτι άκου και κάτι παρεμφερές αλλά από άλλο είδος μουσικής,μπορεί να σου αρέσει ακόμα περισσότερο από αυτό που ξεκίνησες και να γουστάρεις περισσότερο.

Τώρα το είδα το thread. Χαλαρά από τις αγαπημένες μου μπάντες όμως (για να μην πω η αγαπημένη)…
Τι να πρωτοπείς γι αυτούς… Το panopticon μου το είχε δώσει από σπόντα ένας φίλος μου όταν είχα αρχίσει να ακούω μέταλ (πιο πριν είχα ακούσει μόνο το ace of spades και το master of puppets) και μου λέει “μπορεί να μη σου αρέσει όμως”. Με το που ακούω τον δίσκο τον παίρνω τηλέφωνο και μου λέει “μαλακία έκανα που στον έδωσα ε”. Αλλά εγώ του έλεγα πόσο κάβλα είναι…

Ό,τι και να πω θα είναι λίγο.
Απ’το celestial και μετά είναι απερίγραπτοι
Όσοι έχασαν τη συναυλία στο ΑΝ τον Ιούνιο, δε φαντάζονται τι χάσανε!

ΓΑΜΩΤΟ. Γιατί το λες τώρα αυτό? Τι να κάνω, έγραφα την άλλη μέρα…

ewwww
sorry τότε
έτσι κι αλλιώς το πιθανότερο είναι να ξανάρθουν ρε!

Μια χαρα ηταν απ τη αρχη. Και στο The Red Sea που χωνουν sludgies καλα τα σπανε :!: Ειδικα το ομωνυμο ειναι απιστευτο επος.

Mosquito Control ρε.

καλό και το red sea αλλά προσωπικά από το celestial και μετά νομίζω πως πραγματικά με κέρδισαν εμένα

Και έτυχε να βρεθώ σε ανάλογη διάθεση σήμερα.

Εδώ και αρκετή ώρα παίζει το In The Absence Of Truth.

Credits to manos87.

Επ, τι έγινε, άνοιξε θρεντ ο Isis για την πάρτη του στο groups & artists? Τσκ τσκ, η θέση του κανονικά είναι στο introduce yourself! Ντροπή, τέτοια λάθη αυτό το παιδί! :stuck_out_tongue:

Όχι πες μου, δεν είναι κομμάταρα το Not In Rivers, But In Drops? 8)

Αυτό που μου έχει κολλήσει τρελά είναι το Garden Of Light8)

Οτι θα ανοιγατε και θεμα αποκλειστικα για μένα δε το περιμενα ποτε… Σας ευχαριστω…:stuck_out_tongue:

To λιγότερο αγαπημένο μου είναι το Absence.

Βάλε κάνα Οσεάνικ φρίδομ, εκεί είναι οι ΙΣΙΣ

Ναι, αυτό μου λένε, τα πιο αντιπροσωπευτικά είναι τα προηγούμενα:-s

Ντάξει, θα τα τσεκάρω με το καιρό… Ισως καλύτερα που άκουσα αυτό πρώτα, γιατί με άλλη σειρά μπορεί να είχαμε διαφορετικά αποτελέσματα:p

Έτσι. Σοφά μιλάει ο Έλλανμποτ.

To Ιn the absence είναι το πιο εύκολο. Σωστά ξεκίνησε.

Μετά να ακούσεις το Oceanic, να πεις τι βλακεία είναι αυτό το πράγμα. Μετά από λίγο καιρό να το ξανακούσεις. Και μετά ξανά. Και ξανά.

Το Oceanic όντως είναι το καλύτερο τους. Απλά ακούγεται κάπως πιο “ακραίο” σε σχέση με το In Absence, επομένως έκανες καλή αρχή!

Χα, βρήκαμε και ποιός κρύβεται πίσω απο την επέλαση των μποτς!!! :stuck_out_tongue:

8O8O8O
το είχα πάρει την πρώτη βδομάδα που ήρθε Ελλάδα, και με είχε ΔΙΑΛΥΣΕΙ από το πρώτο άκουσμα…

Σωστός ο Μάνος. Εγω πρώτο είχα ακούσει το πανόπτικον (μου το χαν δανείσει) και όταν πήγα να το πάρω δεν το είχε, έτσι πήρα oceanic. Στην αρχή θεωρούσα ανώτερο το panopticon, αλλά με τις ακροάσεις περιπλέκονται τα πράγματα… Άσε που έχω αρχίσει και εκτιμάω και το celestial…
Αλλά το panopticon παραμένει το αγαπημένο μου…

@Έλλανορ: Εγώ δεν ξέρω τίποτα. Οι Εβραίοι θα φταίνε.