Isis

Αυτοί που στο είχαν δανείσει (sic) ξέραν τι κάναν, με Πανόπτικον πρέπει να ξεκινάει κανείς :ρ

Χοχοχο. Αυτοί που μου το χαν δανείσει νόμιζαν ότι δε θα μ’ αρέσει κιόλα… :stuck_out_tongue:

Αυτό πήγαινε συγκεκριμένα στον φρήντομ που δεν το έχει κάψει ακόμα τόσο όσο εμείς :stuck_out_tongue:

oceanic , το πρωτο που ακουσα και καλυτερο, το panopticon ερχεται δευτερο και μετα ολα τα αλλα, αν και δεν τα εχω καψει οσο τα 2 που ανεφερα πρωτα

false light τι κομματαρα :!: :!: :!:

Το προσωπικο μου highlight απο Isis παιζει να ναι στα 3 λεπτα και 42 δευτερα αυτου του κομματιου. Δηλαδη ολο απο κει κι υστερα.

Οσον αφορα αυτα που λετε για το Oceanic, πραγματικα δακρυσα οταν πρωτακουσα λαιβ το ‘‘The Beginning And The End’’. Μαιος 2005, Ροδον. 2 φορες μονο εχω συγκινηθει ετσι σε συναυλια.

Οταν ειχε κυκλοφορησει, ουτε καν ελπιζαμε πως θα βλεπαμε τετοια πραγματα στην Ελλαδα.

(Οφ τοπικ συνεχεια: Η αλλη ηταν οταν οι Dead Soul Tribe επαιξαν το ‘‘I Remember’’ τη πρωτη φορα που ηρθαν. Διπλα μου ειχα εναν 35ρη που χε πλανταξει. Επαιξαν και σχεδον ολο το "Bleeding’’ εκεινη τη βραδια).

Το ‘‘Oceanic’’ σου δημιουργεί συναισθήματα που λίγοι δίσκοι σου δημιουργούν. Από την αρχή μέχρι το τέλος τέλειο.

Από In the Absence of Truth πάντως, εγώ προτιμώ το Dulcinea! 8)

Σωστός!! Άνετα το καλύτερο του δίσκου…

Όλες οι κυκλοφορίες είναι φοβερές (με εξαίρεση το τελευταίο). Ειδικά το panopticon είναι η βίβλος του post-metal.

BTW: ISIS is currently writing new material for their upcoming full length due for release on Ipecac in the US and Conspiracy in Europe. We will be releasing both vinyl and CD.
Expected releasedate is spring 2009

Δισκάρα και το “In The Absence Of Truth”.
Σίγουρα Panopticon και Oceanic είναι σε δυσθεώρητα ύψη, όπως και το μεγαλειώδες Celestial και τα επικά EP τους (Sgnl 05 / The Red Sea κτλ), αλλά και το τελευταίο δεν το λές μέτριο σε καμία περίπτωση. Wrists Of Kings / Dulcinea / 1,000 Shards / Holy Tears και το τέλειο Garden Of Light αρκούν.

Το Clearing The Eye DVD τους επίσης είναι εκπληκτικό.

Panopticon 10/10
Oceanic 10/10
Celestial 9/10
In The Absence Of Truth 8,9/10

Ε, και το επόμενο δισκάρα θα 'ναι. Είναι από τις μπάντες που το’χουν γενικώς.

Αριστούργημα!!!

Το κλείσιμο είναι όλα τα λεφτά! (κάπου στα 6.30 λεπτά)

Εχω ακουσει τα παντα απο Isis.Δεν μπορω να βρω κατι το οποιο να το χαρακτηρισω μετριο.
Το τελευταιο με ξενισε στην αρχη.Σιγα σιγα ομως το λατρεψα.

Δεν ξέρω αν υπάρχει σχετικό θρεντ “Το αλμπουμ που μου άλαξε τη ζωή” αλλά αν υπήρχε εγώ θα έλεγα το:

[SIZE=“3”]PANOPTICON[/SIZE]

Σημ: Ήταν η πρώτη επαφή με την μπάντα, παραμένει αγαπημένος.

Επίσης οι τελευταίες εκτιμήσεις/βαθμολογίες του dyingfreedom, με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη!

Mην ξεχνάμε και το holy tears πάντως… :wink:

Και εμένα στην αρχή με είχε ξενίσει, αν και τους παραδέχτηκα που μετά από τους 2 θεικούς τους δίσκους τόλμησαν και άλλαξαν το ύφος τους. Όμως, με τον καιρό το αγάπησα, αν και όχι τόσο όσο τα προηγούμενα.

oceanic…

οτι ειναι το aenima για τους tool ειναι αυτος ο δισκος για τους isis…

απο την αρχη εως το τελος αυτο το αλμπουμ ειναι καταιγιστικο.σα τον τιτλο του.ωκεανος…

Προσωπικη εκτιμηση

Mosquito Control: 9
The Red Sea: 9
Celestial: 9μιση
SGNL>05: 8μιση
Oceanic: 10
Panopticon: 10
In The Fishtank (with Aereogramme): 8 με δισταγμο, εχω καιρο να τ ακουσω
In the Absence of Truth: 7, αντε 7μιση με ζορι (το Dulcinea ως κομματι μεμονομενα παιρνει χιλια).

Μπράβο ρε Ανγκμαρ μου θύμισες ότι το mosquito control δεν το χω ακούσει… Θα γίνει και αυτό τώρα.

To In The Fishtank το χεις ακουσει; Γνωμες;

Δε ξερω, ως συνολο μ αρεσε πιο πολυ σε σχεση με το Absence… και γενικα αυτα τα series εχουν γαματο concept.

Παλιοτερα στα πρώτα έτη της σχολής, ποια ήταν η ασχολία μου? Εμενα Πανόρμου ψηλά τοτε, και συχνα τα βράδια αργα κατα τις 2-3. αφου ειχα ξεμείνει, έβγαινα βόλτα στην αθήνα με τα πόδια. Ειχα κάνει τις διαδρομες Πανορμου - Εξάρχεια και Πανόρμου - Συνταγμα συνηθεια. Πάντα με cd - player τοτε, μουσική να με συντροφεύει, εγω ο εαυτός μου και η πόλη. Μια φορά λοιπόν, κατα τη διάρκεια μιας τέτοιας νυχτερινης εξόρμησης απόφασισα να πάρω ως παρέα το Oceanic. Πρώτη φορά ακουγα Isis και το είχα δανειστει απο ενα φιλο καλό. Ακούω κανονικά το δισκάκι χωρίς ακόμα να έχω εντυπωσιστεί, μέχρι που μπαίνει το κομμάτι νουμερο 7 - Weight. Αποκαλυψη. Η όλη πορεία του κομματιού και η κορύφωση του μπορώ να την παρομοιάσω σαν μια σπείρα , σαμ μία δίνη. Μία απο τις λίγες φορές που ένιωσα μουσικό κομμάτι να διεισδυει μέσα μου και να με ακινητοποιει. Κυριολοκτικά με ρούφηξε και βρήκα τον εαυτό μου να στέκομαι μαλακας στη μέση του πεζοδρομίου να ακούω μαγεμένος. Απο εκιε και υστερα ακολουθησε ερωτας μεγαλος. :stuck_out_tongue:

Ούτε αυτό το έχω ακούσει. Γενικότερα αυτά τα 2 δεν τα έχω βρει και πουθενά. Όπως και το red sea το χτυπάνε στην τιμή γαμώτο… Αν ξέρεις κάτι για το red sea, πες γνωμη.
@Isis: Ξέρω τι εννοείς. Το έχω πάθει με μερικά κομμάτια…