Συνέντευξη Jack Bruce

http://www.rocking.gr/images/forward_button.gif
Με ξενέρωσε άγρια…Εντάξει δεν επηρεάζεται η εκτίμησή μου για τους Cream ή για τον ίδιο σαν καλλιτέχνη αλλά θεωρώ τραγικές τις απόψεις του και κυρίως τον τρόπο του.

Ρε παιδιά τα είπε όντως έτσι;
Θέλω να κρατάω μία αμφιβολία…:-k

Όπως και να έχει, είναι όπως το έγραψε και ο hopetο: Kρατάμε την μουσική και αφήνουμε το ξεκατίνιασμα…

ωραίο λινκ :stuck_out_tongue:

Αυτά είπε και τώρα προσπαθεί να τα γυρίσει! Ή μήπως όχι; :-k

[I]"I was just having some fun with the press gallery really… being fairly tongue in cheek.

"The thing about Zeppelin is obviously it’s a little bit of jealousy on my part, or more than a little bit because the audience was created by Cream and Jimi Hendrix… this sort of very large audience… then Zeppelin came along and had a very easy ride in that way.

"We were the pioneers and pioneers donΆt always get the recognition they deserve. On the other hand, letΆs face it: Jimmy Page ainΆt no Eric Clapton… no matter what anybody thinks.”

Bruce also had this to say (jokingly) about Zeppelin:

“The only decent guy… the one good guy in that band is dead… so what are you gonna do? The trouble is if you say anything about the establishment… In Britain you mustnΆt criticise the Queen or Led Zeppelin.”[/I]

Κοίτα, το παραπάνω με βάζει σε σκέψεις γιατί ειδικά ο Αγγλικός ροκ τύπος μας έχει δέιξει κατ’ επανάληψη πόσο κίτρινος μπορεί να είναι.
Σίγουρα κάτι είπε αλλά αν τα διατύπωσε απλά όπως κάνει πιό κάτω δεν βλέπω κάτι κακό. Άποψη του είναι. Πολλοί ροκ μουσικοί είναι εγωπαθείς και υπερεκτιμούν το ειδικό τους βάρος. Εδώ ο JL Turner έχει πεί σε συνέντευξη πως θεωρεί το line up του Slaves & Masters το καλύτερο που είχαν ποτέ οι Purple! 8O8O
Tι να πείς… :stuck_out_tongue:

Οντως τι να πεις.
Οχι οτι ο Page είναι καλυτερος του Clapton αλλά τι να πεις…

Τη δουλειά του πάντως μια χαρά την έκανε.

Ασχολείστε μαζί του.

κάποιος ζηλεύει μου φαίνεται…

Το βρήκες! :smiley:

αχαχαχαχα…θεούλης:lol::lol:
…εντάξει δεν ειναι κακό που τη διατύπωσε ετσι την αποψη του…περα απο κακό pr δηλαδή…
και εγω τωτωρα που το σκεφτομαι θα ταλαντευομουν μεταξυ του page κ του Clapton,καλα οχι τοσο αφοριστικά.

Ενταξει, ζηλοφθων ο Bruce αλλα μεσω της υπερβολης ειπε καποιες αληθειες ο τυπος. Οτι οι Cream δεν ειχαν την αναγνωριση που αξιζαν εχει δικιο, δε νομιζω να το αμφισβητει κανεις. Το ποιος ειναι καλυτερος απο τους 2 αυτους κιθαριστες μου φαινεται αστειο διλημμα. Οσο για αυτο που λεει οτι στη Βρετανια δε γινεται κριτικη στη %#$% εστεμμενη και στους Ζεπελιν, εχει απολυτο δικιο και στα 2.

Κατα τ αλλα, παιχνιδια του (μουσικου) τυπου, ισα ισα για να κρατιεται το ονομα των Zeps στον αφρο.:wink:

Eπιτέλους και μία πιο λογική προσέγγιση. Συμφωνώ 100% με ρεντραμ

Όσον αφορά τη συναυλία του reunion , έχει ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο . Αν δεν έχεις παρωπίδες , εύκολα βλέπεις ότι ήταν μία κακή συναυλία , κουρδισμένη κάτω . Γενικά πάντως η τοποθέτησή του είναι ακραία , αλλά γουστάρω που μίλησε έτσι αυθόρμητα . Αμάν πια με τους τύπους και τους συμβιβασμούς .

Όπως και να έχει πάντως οι Led Zeppelin ΗΤΑΝ κ ΕΙΝΑΙ μία ΠΟΛΥ ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΗ μπάντα .

:!:

     1. The message you have entered is too short. Please lengthen your message to at least 5 characters.

Διαφωνώ για την υπερτίμηση αλλά μάλλον συμφωνώ για τη συναυλία.Πάντως ακόμα κι έτσι θα ήθελα να τους δω…

Υπερτιμημενοι οι zeppelin???8O…Δηλαδη υπαρχουν πολλα καλυτερα συγκροτηματα απο τους zeppelin???

Παντως, μεχρι ενος σημειου, καταλαβαινω γιατι τα ειπε ετσι, την αγανακτιση του…καταρχας καλος, χρυσος κιθαριστας ο κλαπτον, αλλα jimmy page δεν ειναι με τιποτα…Eπιπλεον, οπως ειπα, τον καταλαβαινω μεχρι ενος σημειου…Διοτι και εγω οταν ακουω καποια πραγματα που μου φαινονται κουφα εντελως ετσι αντιδραω…Αυτος θεωρει οτι οι zeppelin δεν αξιζουν την αναγνωριση που εχουν(αποψη του), ισως και απο ζηλεια…Και ξεσπασε…Και εγω ας πουμε οταν βλεπω κοσμο να θετει το διλλημα ‘‘Ποιο ειναι το καλυτερο ροκ συγκροτημα ολων των εποχων, οι beatles η οι rolling stones’’ αρχιζω τις παναγιες και τα καντηλια, γιατι μου φαινεται εντελως κουφο…Τον νιωθω ρε παιδια,πως να σας το πω!!!

Εμένα μου αρέσουν τα «ξεκατινιάσματα». Μακάρι να γίνονταν πιο συχνά και γίγαντες να τα χώνουν σε γίγαντες.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι οι Cream ήταν σαφώς πιο πρωτοπόροι και «δύσκολοι» από τους Zeppelin, χωρίς αυτό που λέω να μειώνει την αγάπη μου στους τελευταίους, και είναι όντως κρίμα που το reunion των Cream δεν ενθουσίασε τόσο, όσο η « Βραζιλιάνικη τηλεοπτική σειρά»: «Μια ο Robert δεν μπορεί, μια ο Page του πονεί».

ωραιος ο γερος προωθησε τις περιοδειες και τις δικες του και των zeps, μια χαρα.

Η αληθεια ειναι μια.Οταν ειχε την ευκαιρια δεν μπηκε στους ζεπελιν και τωρα το φυσαει και δεν κρυωνει.Σε σενα καρο συνεντευξεις εδω και χρονια βγαζει χολη για τους ζεπελιν΄.Επισης απο ποια αποψη οι κριμ ειναι πιο δυσκολοι απο τους ζεπ?:-k Και γιατι δηλαδη ο Κλαπτον ειναι καλυτερος απο τον Page.Σαν τι?Σαν συνθετες δεν τιθεται καν θεμα ποιος ειναι καλυτερος.Σαν τεχνικη?ΑΜα το παρουμε ετσι και οι 2 ειναι ενα τιποτα μπροστα ston Holdsworth ξερω γω(:p)και αλλους ΑΠΕΙΡΟΥΣ.Τεσπα

To ξέρω πως κρυφοβλέπεις μεσημεριανές εκπομπές Vic! :p:lol:
Aλλά ας μείνουν τα ξεκατινιάσματα σε εκείνους τους χώρους που αυτές καλύπτουν -που τα έχουν και αναγκη λόγω έλλειψης καλλιτεχνικής αξίας- και ας μέινει το rock n’ roll μακριά από αυτά!

  1. Όπως γράφει και ο JimmyPage (o δικός μας του φόρουμ :wink:) δεν προκύπτει από πουθενά πως οι Cream ήταν πιό πρωτοπόροι ή δύσκολοι από τους Zeppelin. Eίμαι οπαδός και των δύο, αλλά οι Zeppelin είναι για μένα το καλύτερο συγκρότημα στην ιστορία. Και ειδικά στο κομμάτι “συνθέσεις” θεωρώ πως ο Clapton υπολείπεται σημαντικά του Page (του κανονικού :wink:)

  2. To reunion των Cream δεν ενθουσίασε τόσο; 8O Με τον πόνο μου παίζεις που πριν 3 χρόνια τριγύριζα επί δύο βράδια σαν τον ζητιάνο έξω από το Madison Square Garden μήπως βρώ κανένα εισητήριο (αφού έιχα εξαντλήσει όλα τα μαυραγορίτικα sites :roll:) και τελικά έμεινα με το πουλί στο χέρι…:frowning: