Jag Panzer - The Deviant Chord

Λοιπόν, 29 Σεπτεμβρίου κυκλοφορεί ο δίσκος και έχουμε και το πρώτο τραγούδι που γαμάει με άρωμα Thane To The Throne

Το tracklist του “The Deviant Chord”:

  1. Born Of The Flame (4:00)
  2. Far Beyond All Fear (3:49)
  3. The Deviant Chord (5:37)
  4. Blacklist (4:19)
  5. Foggy Dew (3:20)
  6. Divine Intervention (3:30)
  7. Long Awaited Kiss (6:16)
  8. Salacious Behavior (4:07)
  9. Fire Of Our Spirit (4:37)
  10. Dare (5:17)
1 Like

Ωραίο, αν και τα φωνητικά θα μπορούσαν να είναι λίιιιιγο πιο μπροστά στην παραγωγή.
Θέλω να δω πόσο δυνατό μπορεί να είναι. Πάντως, το “Believe” των Power Crue δεν το φτάνει σε ιπποδύναμη (μην παρεξηγηθώ κιόλας).

Δεν πρόσεξα αυτό που λες για τα φωνητικά, το άκουσα βέβαια από το γιου τιουμπ στο κινητό.

Δεν το τσέκαρα ακόμα το Believe. Power Crue, ήταν η πρώτη μπάντα που είδα ποτε λάιβ, δευτέρα γυμνασίου στο Αγρίνιο, είχα πάρει και το ντέμο τους ALive Again που τραγουδούσε ο Παγώνης νομίζω γιατί Αγρίνιο είχαν έρθει τότε με τον Alx.

1 Like

Γυμνάσιο πας :stuck_out_tongue:;

Όταν πήγαινα (και πήγαινες) γυμνάσιο μόνο σε ταινίες με ναρκωτικά βλέπαμε κάτι τύπους να μιλάνε στο τηλέφωνο από το αυτοκίνητο.

Αν όλο το νέο Power Crue είναι τόσο δυνατό όσο το “Believe”, θα παίξει κόντρα με οποιδήποτε άλλον δίσκο προσπαθήσει να φτύσει φωτιές.

Παγώνης, τι να κάνει άραγε αυτή η φωνή…

1 Like

Ο πρότερος έντιμος βίος των Jag Panzer (πλην της γνωστής εξαιρέσεως) αφήνει πολλά περιθώρια αισιοδοξίας ότι η επερχόμενη κυκλοφορία θα αξίζει πέρα για πέρα.
Δεν βλέπω πάντως να υπάρχει, τουλάχιστον σαν διάρκεια, το καθιερωμένο έπος για το κλείσιμο. (Θα μου πεις και το Τhe Moors, 5’38’’ διάρκεια είχε… Οψόμεθα, τέλος πάντων!)

Από την άλλη, για συγκρότημα που μας έχει συνηθίσει σε μέτρια (ευγενικά το θέτω, μην πω ερασιτεχνικά) εξώφυλλα, το συγκεκριμένο μοιάζει αναβάθμιση. Το concept του τρελού επιστήμονα είναι βέβαια πολυχρησιμοποιημένο, όμως εμένα μου έφερε αμέσως στο νου το

ΥΓ. Καλά ρε, βγάζουν δίσκο οι Jag Panzer μετά από 6 χρόνια και εσείς συζητάτε για Παγώνηδες και… Μπατατούδηδες; Ύβρις!

1 Like

Όταν μέσα σ’ ένα post (συν)υπάρχουν Jag Panzer και Παγώνης γεννιέται η έννοια kvlt.

Το τραγούδι αδικείται από το ρεφρέν του κατά τη γνώμη μου. Όλα τα υπόλοιπα είναι υπέροχα.

Αστειο ρεφρεν, αδιαφορη συνθεση

1 Like

Διασκευή (λογικά κάποια σχέση θα έχει με το κόνσεπτ; )…δεν τρελάθηκα κιόλας.

Ντάξει το περίμενα χειρότερο πάντως.

…μέχρι τώρα πάντως, δεν πέφτω και στο πάτωμα με ότι ακούω. Αδύναμο ρεφρέν στο πρώτο, συμπαθητικό το σημερινό, αλλά διασκευή, μα αυτό δεν είναι το χειρότερο. Το πρόβλημά μου είναι ότι ακούγεται αδύναμος ο Τύραννος…
Ξέρετε τώρα, γουστάρω να βγει δισκάρα και να με βρίζετε…

1 Like

Για να ακούσουμε τι θα ακούσουμε…

3 Likes

Μοναστηριακη Αμστελ πινεις;

1 Like

προσφορά στον βασιλόπουλο σήμερα 3.5€ τα τέσσερα μισόλιτρα τενεκέδια. Τίμια πράγματα…

πρώτη ακρόαση ψιλοαπογοητευτική (για ποιότητα Panzer πάντα)… θα δούμε

1 Like

Εδώ είναι η άποψή μου για τον δίσκο. Αν θέλετε να μιλήσουμε με αριθμούς του βάζω 7/10

Για κανένα λόγο δεν απογοητεύτηκα, αλλά περίμενα κάτι πιο δυνατό και αξιομνημόνευτο από τους λατρεμένους μου Παντζεραίους

1 Like

“φεύγοντας από την μπάντα, για λόγους που δεν μάθαμε ποτέ”

Metal Hammer, Νοέμβριος 2011, συνέντευξη Mark Briody σε έναν πολύ όμορφο. Με το νι και με το σίγμα. Θα την δημοσίευα χρόνια πριν στο μπλογκ γιατί έχει πολύ ενδιαφέρον, πιάνει όλη την εποχή των JP (ήταν γαμάτος ο όμορφος! :stuck_out_tongue:) αλλά μιας και τα ξαναβρήκανε δεν έλεγε να αναμοχλεύονται τα άσχημα του παρελθόντος.

Ρεζουμέ: “Δεν βγαίνουν λεφτά με τους JP, μόνο μεμονωμένα λάιβ, δεν πάει πουθενά, φεύγω, φακ δεμ” και ironically “με τους Satan’s Host θα πιάσουμε την καλή!” - ήταν η στάση του Tyrant. Ευτυχώς συνήλθε.

1 Like

Εμένα πάντως δεν μου είπε αν και ξέρω ακριβώς τι ειχε παιχτεί (εχω πανω από 15 χρόνια να πάρω χάμμερ σόρρυ:smirk:)

1 Like

Μα πώς να σου τα πει το 2015 που είχε επιστρέψει; Εδώ δεν το ανακινούσα εγώ το θέμα, ένας τυχάρπαστος στην άλλη άκρη του κόσμου, θα το ανακινήσει αυτός που είναι στην μπάντα του;

1 Like