James Brown

Δεν βρηκα καποιο θρεντ για τον godfather of soul(αμα κανω λαθος διορθωστε με) οποτε θα ηθελα τη γνωμη σας.

Ενταξει… Θεεικη φωναρα… Ανατριχιαζεις… Εδω μεχρι που πεθανε εκανε εκπληκτικα live και ηταν μεσα στην ενεργεια… Ειναι αληθεια οτι ειχε χρισει ως συνεχεια του τον Usher? :-s

Kαι τι περιμενεις να ακουσεις? Τι να πρωτογραψει κανεις? Δεν ειναι τυχαιο που ειναι Θεος της Soul!
Δεν ειναι τυχαιο που το rolling stone στα 500 σημαντικότερα τραγούδια όλων των εποχών τον εχει στις θεσεις:
78. I Got You (I Feel Good), James Brown (1965)

  1. Mr. Tambourine Man, The Byrds (1965)

  2. Will You Love Me Tomorrow, The Shirelles (1961)

:respect:

Αξεπέραστος showman/καλλιτέχνης/ερμηνευτής και δισκάρα αυτή που postαρες (που κατά σύμπτωση απέκτησα σε βινύλιο προ ημερών! Yipiii!).

Λατρεύω όλες τις ερμηνείες του στο “It’s A Man’s World”!

Και λίγο χιούμορ για το “νονό”:

Δεν είμαι φαν, ούτε τον έχω ψάξει ιδιαίτερα (πέραν των πολύ γνωστών που ξέρουμε όλοι). Μπράβο όμως outlaw για το θρεντ, χρειαζόταν και ένα θρεντ για τον James Brown στο φόρουμ. 8)

Βγαινει μια ταινια με θεμα τη ζωη του James Brown και καποιες φημες θελουν το κυριο στο βιντεο να παιρνει το πρωταγωνιστικο ρολο.Ελπιζω να μην ειναι αληθινες.

[SIZE=“3”]Γιααααατί;
[/SIZE]

Φοβερος. Η μπαντα που ειχε απο πισω παντα ηταν απιστευτη. Σιγουρα ηταν ενα απο τα καλυτερα live της ζωης μου οταν τον ειδα . Μοναδικος.

Γνωστη επισης ηταν και η συμπεριφορα του απεναντι στους μουσικους που τον ακολουθουσαν,αφου ηταν αρκετα δυστροπος απεναντι τους.Π.χ. μπορουσε ν’απολυσει ενα μουσικο επειδη δεν ειχε γυαλισει τα παπουτσια του,επειδη του ξεφυγε μια νοτα κλπ.Ενω οταν καποια πρωην μελη του εφτιαξαν καινουρια μπαντα εκεινος πληρωνε τους dj ωστε αυτοι να μη τους παιζουν στα clubs και τους ραδιοφωνικους σταθμους.

Αυτο δν το γνωριζω οποτε δν μπορω να πω κατι.

ΡΙΣΠΕΚΤ!
8)

Kαι λιγα λες.

Πως το ξεχασα αυτο γαμω το κερατο μου?

http://uk.youtube.com/watch?v=P1KZKZs-2YM&feature=related :bow2::bow2:

Κορυφαια εμφανιση,θεικη ταινια.

¶ ρε James… Ίσως η πρώτη συναυλία ξένου μουσικού που πήγα ποτέ… Λυκαβυττός, 3-4η σειρά… 1998 αν θυμάμαι καλά! Ακόμα θυμάμαι πόσο φοβερά είχα περάσει, αν και γυμνασιόπαιδο τότε!!!

98 ήταν ο Λυκαβηττός; Θυμάμαι να τον έχω δεί μία φορά και εκεί αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ την χρονιά.
Θυμάμαι όμως χαρακτηριστικά πως το καλοκαίρι του '95 έπαιξε σε έναν “άσχετο” χώρο, στο “Αmfitetatro Mercedes” που κανονικά ήταν νυχτερινό club στα Αστέρια της Γλυφάδας. :?
Ήταν 4η Ιουλίου και βγήκε με το living in America έχοντας τις χορέυτριες του ντυμένες σαν μποξέρ.

Γενικά όλες τισ φορές που τον είχα δεί ήταν καταπληκτικός. Νιώθω πολύ τυχερός για κάθε φορά που τον είδα. :slight_smile:

Εγω θα ηθελα παρα πολυ να τον δω live. :frowning:
Ειναι θεος και ας μην τραγουδαει thrash-o-death :stuck_out_tongue: