James LaBrie - Elements Of Persuasion

Δεν θέλει συστάσεις :smiley: , έχει 12 + 1 κομμάτια που κινουντε στο ύφος των Dream Theater, χωρίς να γίνεται “κουραστικός” , παραμένει σε πολύ υψηλά επίπεδα .

Για την ιστορία

  1. Crusify
  2. Alone
  3. Freak
  4. Invisible
  5. Lost
  6. Undecided
  7. Smashed —> Από τα καλύτερα του δίσκου
  8. Pretender
  9. Slightly Out Of Reach —> Επιτέλους τίτλος με πάνω από μία λέξη
  10. Οblivion
  11. In Too Deep
  12. Drained
  13. Understand (Βonus Τrack)

Ούτε ένα post για αυτήν την δισκάρα ρε παιδιά? :roll: Μιλάμε ο δίσκος έχει τρομερές συνθέσεις και ίσως με πείτε ιερόσυλο αλλά μου άρεσε πιο πολύ και από το Octavarium(πολύ μέτριο για THEATER πιστεύω).Το ξέρω βγήκε πέρσυ αλλά τώρα έτυχε να δω το συγκεκριμένο topic.(Λίγο εκτός επικαιρότητας).Οσοι δεν το έχετε ακούσει,σπεύστε.(Το Crucify είναι τραγουδάρα,βασικά όλα είναι) 8)

Απίθανη δισκάρα.
Από τα καλύτερα περσινά άλμπουμ.

Το Octavarium ειναι μαπα.

Μάλλον πρέπει να είμαι από τους ελαχιστότατους (για να μην πώ ο μαναδικός :lol: ) πού βρήκε το Octavarium πάρα πολύ καλό! Τέσπα, επειδή εδώ μίλαμε για το προσωπικό άλμπουμ του LaBrie έχω να πώ ότι ήταν πολύ καλό και heavy!
Αν κάποιος θέλει να ακούσει το “alter ego” του LaBrie ας τσεκάρει τους Winter Rose :wink:

Το Octavarium ειναι μαπα.[/quote]
και τι να πει κανεις για γκομενες που τους προσφερουν ryche-αρνουνται- και ακουνε 8varium? :?

Eagleheart, για το Octavarium εγώ το θεωρώ εξαιρετικό και νομίζω πως και ο Dyingfreedom (σχεδόν) συμφωνεί.

Για το LaBrie πρέπει να πω ότι είναι πάρα πάρα πολύ καλό αν και το 2ο των Mullmuzzler μ’άρεσε λίγο περισσότερο. Το Lost είναι κομματάρα.

Το Octavarium είναι μεγάλη δισκάρα.
Σε σχέση με τα δύο προηγούμενα (Six Degrees και Train Of Thought) το Octavarium ήταν πολύ ευχάριστη έκπληξη.Δεν χρειάζεται να συγκρίνουμε το Elements… με το Octavarium.Απλά έτυχε μέσα σε μια χρονιά να κυκλοφορήσουν 2 δισκάρες που έχουν κοινό στοιχείο τον Labrie.

Το Octavarium ειναι μαπα.[/quote]
και τι να πει κανεις για γκομενες που τους προσφερουν ryche-αρνουνται- και ακουνε 8varium? :?[/quote]

Δεν ακουνε Octavarium (γιατι δεν τους αρεσει) σου το προσφερουν αλλα αρνουνται να ακουσουν Queensryche, Ντροπη τους!

=D>

είσαι άρχοντας…

Λοιπον αυτο δεν θα το καταλαβω ποτε μου!!! Γιατι πανε κ μου βγαζουν προσωπικους δισκους που ακουγονται ακριβως οπως τα συγκροτηματα τους!! Το αλμπουμ δεν το ακουσα ακομα αλλα θα το ακουσω μεσα στην μερα (μου το δανισε ενας πορωμενος Theater-ας :lol:)… Τωρα οσον αφορα το τελευταιο δισκο των Theater εχω να πω πως ειναι ΜΕΤΡΙΟΤΑΤΟΣ για αυτους αλλα αν τον ειχε βγαλει αλλη μπαντα θα μιλουσαμε για μνημειωδη δισκο!! :!: :!:

PS Οι Winter Rose σπερνουν ασχημα!!! Τσεκαρετε τους !!!

[quote=“Outshined”]

=D>

είσαι άρχοντας…[/quote]

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν έχουν κυκλοφορήσει μέτριο έχουν κυκλοφορήσει κάτω του μετρίου

=D>

είσαι άρχοντας…[/quote]

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν έχουν κυκλοφορήσει μέτριο έχουν κυκλοφορήσει κάτω του μετρίου[/quote]

πραγματικά, τα “When dream and day unite”, “Awake”,“Images and words”, “Scenes from a memory”, “Train of…”, “Octavarium” είναι κακά άλμπουμ, από τα χειρότερα που έχουν κυκλοφορήσει στο metal ποτέ… και τα μέλη της μπάντας είναι άσχετοι μουσικοί, ούτε νότες ξέρουν, ούτε να συνθέτουν, ούτε να παίζουν. Ειδικά μάλιστα όταν παίζουν ολόκληρα άλμπουμς στα live τους (μετά το δικό τους μετριότατο set) από άλλα συγκροτήματα τότε είναι που εκθέτουν τους εαυτούς τους… τι να πω? άσχετοι!!! άσχετοι!!! χα…χα…α.χ.α…α…α…α…α.χ.α…α…α…αχ.α.χ.χ…αχ…χ…

Mια ερώτηση μου επιτρέπεται; Όταν λέει κάποιος ότι ένα συγκρότημα έχει κυκλοφορήσει κάτω του μετρίου δίσκους σημαίνει ότι όλη του η δισκογραφία του είναι κάτω του μετρίου και ότι είναι άσχετοι μουσικοί οι ίδιοι; Θα ξεχάσουμε τα Ελληνικά μας μου φαίνεται. Και ναι ότι έχουν κάνει τα τελευταία χρόνια οι Theater με αφήνει αδιάφορο. Αντίθετα δισκάρες σαν τα Ιmages…, Awake και Falling… τις έχω πολύ ψηλά. Επίσης πιστεύω ότι θα ήταν ευχής έργο μια αντικατάσταση του La Brie αλλά κάτι τέτοιο είναι μάλλον απίθανο.

Το elements είναι δισκάρα,αγαπημένο μου κομμάτι είναι το lost,στο οποίο η ερμηνεία του Labrie βγάζει το πάθος που έβγαζε την περίοδο του Images…Χαλαρά είναι ανώτερο album από το Octavarium μή λέμε ότι θέλουμε…

__Δεν ξέρω… το κατέβασα σε mp3 και απ’ ότι φαίνεται μέχρι στιγμής, καλά έκανα… Δε νομίζω πως θα το αγόραζα ποτέ…

__Προσπάθησα να τ’ ακούσω όλο αλλά με κουράζει και δε μου κάνει γκελ… Ισως δεν έχω ακούσει τα “καλά” /“δυνατά” του σημεία ακόμη… Σίγουρα καλό, ναι, έχει ενδιαφέρον, αλλά ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ μέχρι εκεί… Για να πάω να ακούσω προσεκτικά αυτό που άρεσε στους περισσότερους, το Lost…

Y.Γ. το Octavarium είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ανώτερο… Αυτό το βάζω πιο κάτω απ’ το “?” του Morse με τον Portnoy, που είχε ΠΟΛΥ ενδιαφέρον σε πολλά σημεία, σε αντίθεση με το Elements, παρόλο που είναι και οι δύο καλοί δίσκοι… Ισως έχει να κάνει με τους μουσικούς που συμμετέχουν σε κάθε μία απ’ αυτές τις μπαντες… :wink:

[size=6]EDIT:[/size]
__Λοιπόν, άκουσα και τα υπόλοιπα τραγούδια του δίσκου. Δεν είχα ακούσει τα 4 έως και 7. Δεν είχα ακούσει και το Lost (#5). Γενικά, ο δίσκος πλέον στα μάτια (αυτιά) μου έχει ανεβεί 1 με 2 επίπεδα. Πλέον είδα και έναν πλουραλισμό στις συνθέσεις ως σύνολο και μπορώ να πω ότι ο δίσκος είναι πραγματικά καλός, με μερικές πολύ ενδιαφέρουσες και δυνατές στιγμές.

__Δε ξέρω αν θα τον αγόραζα (δεν ξετρελάθηκα κιόλας), αλλά σίγουρα τον προτίνω στους φίλους του είδους προς ακρόαση. Πάντως, αν και βέβαια δεν τον έχω ακούει αρκετές φορές, ακόμα τον θεωρώ σαφώς κατώτερο του Octavarium, απλά πλέον έχει πλησιάσει πολύ το “?” του Morse που ανέφερα πιο πριν… Αυτά! 8)