Japan vs U.S.A. vs Europe:Horror Championship

[SPOILER]Είχα τη τύχη να μεγαλώσω σε μία οικογένεια πολύ ανοιχτή στο ζήτημα του τι μπορώ να δω.Έτσι ελεύθερα από πολύ μικρός ενδιαφέρθηκα για τις ταινίες τρόμου και τα παιχνίδια,βιβλία,κτλ.).Η πρώτη που είδα πρέπει να ταν ο Κύβος ή Οι 12 Πήθικοι σε ηλικία 12 ετών,ίσως νωρίτερα.Τεσπα,αυτό που παρατήρησα είναι ότι το στυλ των ταινιών διαφέρει από χώρα σε χώρα,σε εξέλιξη,στύλ,βαθμό βίας,νόημα,κτλ.Οι Ιάπωνες είναι πολύ μοντέρνοι και σουρεαλιστές(Itchi the killer,The ring),οι Αμερικάνοι έχουν πολλά κοινωνικά μυνήματα(Last house on the left,Texas Chainsaw Massacre) ενώ οι Ευρωπαίοι είτε δίνουν ένα πιο ‘ρομαντικό’ τόνο είτε βάζουν πολύ μαύρο χιούμορ(Shaun of the dead).Αυτά μιλώντας για τους περρισσότερους,υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις.

Η απορία μου λοιπόν είναι:εσείε πιο στυλ προτιμάτε από τα 3?
[/SPOILER]

Το παραπάνω κείμενο το είχα δημοσιεύσει σε άλλο forum πριν από κάτι μήνες.Νομίζω το θέμα είναι ξεκάθαρο.Το κηνιματογράφο τρόμου ποιας περιοχής προτιμάτε?Εγώ ψηφίζω Αμέρικα:D αν και μου αρέσουν και οι άλλες 2 σχολές επίσης

Δε μ’ αρέσουν τα θρίλλερ, αλλά σαφώς πιο τρομακτικά είναι τα ιαπωνικά

Για επαγγελματικούς λόγους θα πω Ιαπωνία…:lol: (Αν και γενικώς στην ακραία τέχνη είναι μπροστά βλ…Battle royale…:wink: )

Τα Γιαπωνεζικα δεν ειναι ασχημα αλλα ακουγοντας και βλεπωντας τα Γιαπωνεζακια με πιανει γελιο οποτε αποτυγχανουν. Ευρωπαικο δεν εχω δεν και πολλα οποτε κλασσικα θα πω Αμερικα.

Αμερικανικα b-movie splatters. Οσο πιο αναληθοφανη τοσο το καλυτερο…

Κάνεις τπτ σχετικά με την Ιαπωνία?

Όταν βλέπω ιαπωνικές ταινίες τρόμου μου δίνεται η εντύπωση πως τα τζαπάνια προσπαθούν πιο πολύ να αντιγράψουν τους Αμερικάνους παρά να κάνουν μια ταινία τρόμου αυτή καθεαυτή. Άσχετα αν πολλές τέτοιες ταινίες πρώτα γυρίστηκαν στην Ιαπωνία και μετά διασκευάστηκαν στην Αμερική. Ψηφίζω αμερικάνικο τρόμο. Είναι πιο πειστικός.

Δουλευω στην Japan Airlines…

:lol:

ενταξει και οι 3 εχουν προσφερει.

η αμερικη δεν εχει συγκεκριμενο ειδος
το πιο χαρακτηριστικο της ητανε τα teenages slashers φιλμς,ο freddy krueger,o jason και φυσικα
ο αρχοντας Romero

απο την αλλη η ευρωπη δεν ειναι και τοσο σχολη, καθως καθε χωρα εχει το ξεχωριστο της ειδος και επισης εχουμε ευρωπαιους σκηνοθετες να γυριζουν ταινιες με αμερικανους ηθοποιους,οπωτε εχουμε ενα μπασταρδεμα.στην περιπτωση που κοιταμε την εθνικοτητα,η ευρωπη εχει βγαλει τον πρωτομαστορα Alfred Hitchcock,τον Ridley Scott με το alien,τον Clive Barker με το Hellraiser,την αγγλικη εταιρια Hammer με τα κλασσικα της θριλερ με τους θεους cristopher lee και peter cushing,μετα παμε ιταλια με γκιαλο και μεταφυσικο τρομο οπου συνανταμε τον αλλο αρχοντα Dario Argento,Fulci,Bava και γενικα καθε χωρα εχει προσφερει εστω και μια αξιολογη ταινια τρομου.

Τελος με την Ιαπωνια εχουμε την αναβιωση της ατμοσφαιρας,τα πιο ακραια σκηνικα και ισως οτι πιο ενδιαφερον σεναριακα τα τελευταια χρονια.

Αν μιλαμε για το τωρα,η αμερικη εχει παρει την κατω βολτα με χιλιοειδωμενα νεανικα θριλερ για να τρομαζει η γκομενα.η ευρωπη συνεχιζει σε πιο αργους ρυθμους και βγαζει αραια και που διαμαντακια οπως το shaun of the dead,και η ιαπωνια συνεχιζει με φοβερους ρυθμους αν και νομιζω αρχισε και ο κορεσμος της.

αλλα που βαζεις και ενα νεο ζηλανδο που εβγαλε ισως την καλυτερη ταινια σπλατερ-ζομπι??

Hellraiser, άρα Ευρώπη ή Αμέρικα;

U.S.A

:wink:

ελα μου ντε.ενταξει νομιζω θεωρειται αγγλικη παραγωγη,ο σκηνοθετης ειναι αγγλος,ο doug bradley που κανει τον pinhead ειναι αγγλος.απλως δεν υπαρχει κατι χαρακτηριστικο να το ξεχωρισει απο μια αμερικανικη παραγωγη.επισης 2 απο τους πρωταγωνιστες ειναι αμερικανοι.τεσπα αυτα :slight_smile:

Δίκος μου εισαι! Kick ass for the lord κιετς?

Ον τοπικ > ψηφισα αμερικανια. Κυριως για το σοκ που ειχα υποστεί οταν ειχα δει τα night of the living dead και το texas chainsaw massacre το οριτζιναλ, οταν ημουνα ακομα ανηλικο…και γενικα το χουνε οι αμερικανοι, βαλε και ρομαν πολανσκι μεσα με ροζμαρι κτλ (πολωνος ειναι, αλλα για αμερικη δεν πιανεται?)…

Ευρώπη.

Αlien, hammer films, και φυσικά το Island of Death του Νίκου Μαστοράκη.

Βασικά εγώ λέω Αμερική αλλά σε δεύτερη θέση με απόσταση αναπνοής έρχεται η Ευρώπη… Ιαπωνία θα ψήφιζα αν ήμουν φαν του τρόμου κλπ… γιατί όντως ό,τι ιαπωνέζικο θρίλερ έχω δει είναι κλάσε μέντες… :lol:
Αλλά όπως είπε και ο φίλος σινεφίλ στην αρχή, ο αμερικάνικος περνάει μηνύματα δεν είναι πάντα ωμή βία…

το πιασες το υπονοουμενο,ε?ε? :wink:

οι αμερικανοι ητανε απο τους πρωτους!σιγουρα!g.a.romero, tobe hooper, john carpenter,sam raimi, wes craven
αλλα και παλι δεν μπορω να διαλεξω ολες οι ηπειροι\χωρες εχουν προσφερει κατι.

Προτιμώ j-horror φιλμς και γενικά asian horror films, αλλά είναι μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού οι πολύ καλές aisan horror ταινίες που έχουν διαθέσιμους ελληνικούς υπότιτλους στο διαδίκτυο και ενα τύχει και τους βρεις και είναι ασυντόνιστοι με την ταινία σου βγάζουν την ψυχή μέχρι να καταφέρεις να τους συγχρονίσεις και αν.

Αυτό έπαθα με το A Tale of Two Sisters το οποίο έχω ακούσει οτι αρκετά καλό.