Jarboe (!) / P. Emerson Williams 07/12/2013 six dogs Αθηνα

Γιατί αντί να βγάζετε τα συμπεράσματα κατά το δοκούν δεν συμφωνείτε απλά ότι δεν μπορεί κανείς να ξέρει ΟΝΤΩΣ την αλήθεια για το αν ήξερε ή δεν ήξερε;

Ο ένας άκουσε από κάπου. Ο άλλος άκουσε από κάπου αλλού. Και ως συνήθως, το τι άκουσε ο καθένας ταιριάζει γάντι με τις ιδεολογικές του τοποθετήσεις. Και μια πισινή δεν κρατάει κανείς, κλασικά. Φουλ σιγουριά.

Είναι εντελώς χαζή μια τέτοια αντιπαράθεση με τέτοια επιχειρήματα, όποια και αν είναι η αλήθεια. Απορώ τι πιστεύετε ότι πρόκειται να βγει.

Προσεξε την διαφορα:

καιαδας, μπασο στους Naer Mataron

βουλευτης Γερμενης

Ιδιο προσωπο, διαφορετικες ιδιοτητες. Το οτι συνεργαστηκε και ειχε καποιες επαφες με τον ΜΟΥΣΙΚΟ Καιαδα δεν το αρνηθηκε ποτε. ΔΕΝ ειχε επιγνωση για το οτι ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ εχει και την ιδιοτητα του βουλευτη της χρυσης αυγης! Απλο!
Δυστηχως δεν ηταν η πρωτη, ουτε και μαλλον η τελευταια φορα που πραγματοποιηθηκαν και θα πραγματοποιηθουν αντιστοιχα φαινομενα. Λυπαμαι την Jarboe για ολη την πικρα και τις καταστασεις που περασε εδω. Ηθελα παρα πολυ να την ευχαριστησω και να της μιλησω, αλλα ηταν καταβεβλημενη και δεν ηταν επικοινωνιακη εχτες. Κριμα και για τους Θεσσαλονικιους που δεν θα δουνε μια πολυ ομορφη συναυλια…

Ακριβως φιλε, η Jarboe βομβαρδιστηκε χθες απο ανθρωπους παντελως ασχετως με το ποια ειναι και τι κανει, για οτι υποθαλπει το ναζισμο και τον φασισμο και τα χιλια δυο κακα της μοιρας. Μπραβο σας μαγκες, τα καταφερατε, η Jarboe ηταν σκατα ψυχολογικα και καταβεβλημενη χθες, και επαιξε υπο συνθηκες οπου ελαχιστοι μουσικοι θα παιζανε.
Ακυρωθηκε η συναυλια της Θεσσαλονικης, ενα αυγο του φιδιου εσπασε και ενα κεφαλι της υδρας κοπηκε, συνεχιστε ετσι τον “μαχητικο αντιφασισμο” σας, η ξανθοβαμμενη αρια Jarboe μπορει και να μην ξαναρθει ποτε μετα απο αυτα που εγιναν, μπραβο σας.

Δεν νομιζω οτι εχω να προσθεσω περισσοτερα επι αυτου, οσοι πιστευουνε πως υπηρξε “αντιφασιστικη επιτυχια” εναντια στη ναζιστικη μηχανη, να κοιμουντε με ονειρα γλυκα με αυτη τη σκεψη.
Περαστικα μας, παθαινουμε οτι μας αξιζει.

Μόνο να ξανάρθουν για live οι DHG, πάρτυ έχει να γίνει! :lol:

In a nutshell: http://www.youtube.com/watch?v=kHmvkRoEowc

τον ρουφιάνο, γι’αυτό βάφεται, για να μπερδεύει τον κόσμο και να μην τον καταλαβαίνουν… :stuck_out_tongue:

και κάτι ακόμα… είναι δημόσιο πρόσωπο… τα “αυτοί που την ξέρουν λένε ότι μπλα μπλα μπλα” δεν έχουν καμία σημασία… δεν θα προσπαθήσω να την πιάσω κολλητή για να καταλάβω τι κρύβει μέσα της.
όταν είσαι λοιπόν δημόσιο πρόσωπο κρίνεσαι από τις πράξεις σου και τις δημόσιες τοποθετήσεις σου… και σε αυτά τα δυο η κυρία στο συγκεκριμένο περιστατικό απέτυχε.

Η πολιτικη, ειτε το θελετε ειτε οχι, ειναι ενας τομεας της ζωης μας.

Το να θελει καποιος να την απομακρυνει απο οπουδηποτε (εδω πιθανον να ειναι η μουσικη) περισσοτερο ειναι προσπαθεια αποποιησης ευθυνων, οσο κι αν προσπαθει να το περασει ως “απομονωση της εκφρασης απο εξωτερικους παραγοντες”.

Ακομα, επειδη ακριβως ειναι τομεας της ζωης μας, οπως για παραδειγμα οι σχεσεις των ανθρωπων, οι τεχνες ή δεν ξερωγω τι, μου φαινεται αδιανοητο να εισαι σε ενα πουλμαν με ενα ατομο για τοσο καιρο και το λογικο ειναι μην αναφερθειτε σε κανενα κοινωνικοπολιτικο ζητημα, να μην ψυχολογησεις το διπλανο σου ή δεν ξερωγω τι.

Ο καθενας κανει τις επιλογες του στην τελικη, ειτε λεγεται Jarboe, ειτε λεγεται kalouas, ειτε Getta Robo, ειτε iron_aris …το θεμα ειναι να αναλαμβανει την ευθυνη γι’ αυτες.

κατάλαβες τώρα ποιο είναι το θέμα (συμπαθέστατε κατα τα άλλα) γκέτα ρόμπο ?
αυτό που σου λένε οι δυο απο πάνω … είναι δημόσιο πρόσωπο και κρίνεται από της πράξεις της. εσύ είδες λοιπόν την Τζάρμποε να κλαίει και να είναι συντετριμμένη (γεγονός που ισχύει) αλλά ο πολύς ο κόσμος αυτά δεν τα έμαθε, οπότε το να ειρωνεύεσαι περι νίκες του μαχητικου αντιφασισμού δεν ωφελεί σε τίποτα και είναι τουλάχιστον άστοχο . ο καθένας δουλεύει με τις πληροφορίες που έχει στα χέρια του, και όπως λοιπόν η Τζάρμποε (την οποία τόση ώρα υπερασπίζεσαι) είχε ελλιπείς πληροφορίες για το άριο ζεύγος, έτσι δέξου ότι και πολύς κόσμος είχε εξίσου ελλιπείς ή αλλοιωμένες πληροφορίες για την μεταξύ τους σχέση και αντέδρασε αντανακλαστικά πάνω στο θέμα

Το οτι εχει καποια [U]δημοσιοτητα[/U] ως [U]καλλιτεχνης[/U] απεχει θα ελεγα αρκετα απο το να χαρακτηριστη ως “δημοσιο προσωπο”. Οπως και ειπα, δεν ειναι ουτε πολιτικος ουτε τιποτα απο αυτα που της προσαπτουν. Επειδη οντως θα πρεπει να μιλαμε πρωτιστως με πραξεις, η δικια της πραξη ηταν ξακαθαρισμα της σχεσης της με αυτα που της προσαπτουν, καθως και να αποδωσει μουσικα αυτο που προασπιζεται.
Οπου εκανε και τα δυο. Και ομολογουμενος, πολυ καλυτερα απο οτι πιστευα εγω και αρκετοι αλλοι.
Οντως ο καθενας υπολογιζει τα πραγματα συμφωνα με τις γνωσεις του πανω σε κατι. Το προβλημα ομως ειναι με ανθρωπους οπου αγνοουν και δηλωσεις της, και ανθρωπων οπου ηταν εντος και οχι εκτος του χωρου, και ειχαν καποια εστω αντιληψη του τι συμβαινει, αλλα και απο μουσικους και λοιπους παραγοντες οπου ολοι διεψευσαν κατηγορηματικα τις οποιαδηποτε σχεσεις της με καποιο ακρο.
Αλλα οπως προειπα, υπαρχει διψα και για αιμα, και για ευκολα θυματα. Και ο ευρυτερος χωρος ειναι πολλα χρονια στοχοποιημενος, με παραδειγματα που εχω ηδη αναφερει.
Δεν εχω κανενα προσωπικο προβλημα ουτε με εσενα ουτε με κανεναν αλλον. Μην νομιζεις οτι εχω κατι με εσενα επισης. Το δευτερο μερος που τονιζεις, επρεπε να ειναι με κενο οπου καταλαθος δεν το εβαλα, απευθυνομαι σε ατομα οπου ειναι αναγνωστες εδω, αλλα δεν εχουνε συμμετεχει στη συζητηση. Και συγκεκριμενα μιλαω για γλοιωδεις τυπους, οπου την ανεβοκατεβαζανε ως χαμενη κορη του χιτλερ και αλλα τετοια ομορφα.
[SIZE=1][/SIZE]

Οπου “ομολογουμενως” ειναι η αποψη σου και μονο.

Διοτι εσυ μπορει να μεταφραζεις το “to appreciate and tolerate the views and perspectives of others and to remain outside the politics of her friends and associate” ως "δε στηριζω τις λογικες ‘ή μαζι μου ή εναντιον μου’ " και να καλυπτεσαι λογω της αγαπης σου για την καλλιτεχνιδα,

εγω, ομως το μεταφραζω ως “ειμαι τοσο απολιτικ, που δε μου κανει ιδιαιτερη διαφορα αν ο αλλος ειναι νεοναζι”.

Επομενως, το αν εγω “ψαχνω για αιμα” ή αν εσυ μιλας συναισθηματικα φορτισμενη ειναι σχετικοτατο. :wink:

Getta:
Σου άρεσε το μισάωρο που έπαιξε ε γούσταρες κιόλας και είπες να την υπερασπιστείς; Σπουδαίος καλλιτέχνης να τον χαίρεσαι. Οι αρπακτές γίνανε μαγκιά και τις πλασάρουμε και ως τέχνη

Που να ‘σασταν και στον The Rita. 10’ live. Έσπειρε.

Δε θέλω ούτε να κατηγορήσω ούτε να δικαιολογήσω τη Jarboe σε καμία των περιπτώσεων, αλλά πραγματικά, πως είναι δυνατόν να υποστηρίζετε τέτοια επιχειρήματα στα πλαίσια της μουσικής? Το ότι ο ένας φταίει που δεν ήξερε? Το ότι ο άλλος φταίει που είναι χρυσαυγίτης? Ναι φταίνε αλλά όχι για τη μουσική τους. όλοι είναι διατεθειμένοι να πυροβολήσουν αυτό που δεν τους αρέσει και φτιάχνουν φαντασιόπληκτα σοφίσματα για να κατηγορήσουν πολιτικές πεποιθήσεις επί μουσικής?
Λες και ο Burzum αν ήταν Έλληνας δε θα ήταν ιδρυτικό μέλος της χ.α., έχει να βγει κανείς να κατηγορήσει τη μουσική του εις βάρος των πεποιθησεών του? "οχι ΓΙΑΤΙ ΑΡΕΣΕΙ. Δεν μπορούμε να συνδέουμε αυτά τα δύο πράγματα. H Jarboe ειναι κατακριτεα για τον τρόπο που φέρθηκε στο κοινο της, και όχι για το αν ήξερε ή όχι ποιος είναι ο άνθρωπος πίσω από τον καιάδα. Γιατί πιστεύω ότι και ο χ/ψ ακροδεξιός που μπορεί να παρευρισκόταν εκεί, θίχτηκε που δεν εγινε κανονικα το λαηβ και δεν ειπε α μωρε δεν πειραζει που ναι φιλη του συντρόφου. Αν είναι δυνατόν.

Γνωστή τακτική το “δεν ήξερα” και “είμαι συντετριμμένη” και "δεν μου είχε πει τιίποτα¨:

[I]Λίνεν: «Έκλαιγε στα αποδυτήρια ο Κατίδης» [/I]
http://www.novasports.gr/news.aspx?a_id=278039&Sport=1&Season=115137&Team=16673,17297&Competition=1713&Week=184&Round=290561&Misc=3&Country=82

[I]Κατίδης: «Δεν γνώριζα καν ποιος ήταν ο Χίτλερ»[/I]
http://www.nocomments.gr/katidis-den-gnwriza-kan-poios-itan-xitler-126722

[I]Χρυσή Αυγή: Ο Κατίδης χαιρέτησε εθνικιστικά[/I]
http://www.theinsider.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=25286:xrysi-aygi-o-katidis-xairetise-ethnikistika&catid=34:football&Itemid=88

Και ολίγη σάτιρα:

χαχαχαχαχα… ε ναι ρε fake7… :lol:

επίσης εμένα προσωπικά δε με νοιάζει ούτε σε ποια τάξη ανήκει η κυρία και η οικογένειά της, ούτε πόσο ανεκτική είναι σε “άλλα ποιντς οφ βιου”…
Με ένοιαζε να μου πει η ίδια τι σχέση έχει (γιατί ακόμα έχει, και δεν παίζει να ξεκόψει) με το μπαστάρδι, και δυστυχώς αυτό δεν το ανέφερε πουθενά στις δυο επίσημες δηλωσάρες της…

Καλημέεεεραααααα… :slight_smile:

Κωμικό το όλο σκηνικό από πολλές απόψεις.

Κατά τ’ άλλα …

:bow2: στο κάτω ποστ

Εδω δεν ηξερε ο Πρετεντερης που να ξερει η Jarboe.

Οταν ανεβαινει πανω στη σκηνη, και αφηνει στην ακρη τα ζητηματα της βραδιας, και αποδιδει υπεροχα αυτο που ηθελα εγω και αλλοι πολλοι να απολαυσουμε, προφανως και δεν ειναι προσωπικη μου αποψη. Ειναι αποψη πολλων. Το τι πιστευει αυτη και ο καθενας ειναι δικαιωμα αναφαιρετο. Το οτι δεν εχει σχεση με καμια ακραια ιδεολογια ειναι γεγονος. Οσο και να προσπαθουνε διαφοροι τριτοι/τεταρτοι και της προσαψουν. Απο εκει και περα, εσυ μπορει να το μεταφραζεις οπως πιστευεις, το οτι ητανε/ειναι σκατα ψυχολογικα επειτα απο ολα αυτα δεν χρειαζεται καμια μεταφραση. Ουτε ειναι σχετικο για το οτι δεχτηκε απο προσβολες μεχρι απειλες απο βλαμμενους φασιστες που της προσαπτουν τα μισα δεινα του πλανητη.

Βεβαιως και μου αρεσε και γουσταρα και το απολαυσα και περασα πολυ καλα στο χρονο αυτο που δεν εχω καμια ιδεα ποσο λιγος ηταν. Γιατι και δυο ωρες παλι λιγος θα ητανε. Πες μου εσυ ομως, κοιτουσες με το ρολοι ποση ωρα παιζει η ειδες και την συναυλια; Για τους πιθηκες που μιλουσανε ΟΛΗ ΤΗΝ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΩΡΑ οσο επαιζε ενοχληθηκες καθολου; Αντεδρασες με αυτους η περιμενες καποια αλλη στιγμη; Γιατι ειχα βαρεθει να λεω σε διαφορους να το κλεινουνε το ρημαδι το στομα τους, και σιγουρα δεν ειχα καποια ορεξη να τσακωθω εκεινη τη βραδια.
Παρεπιπτωντος, δεν βρηκα φως και μπηκα μεσα, πηγα με γνωση του πια ειναι / ποση ωρα παιζει κτλ. Οποτε αν νομιζεις οτι ηρθε για αρπακτη, οπως κανουνε αλλοι γνωστοι και καταξιωμενοι καλλιτιτεχνεραδες, μαλλον χρειαζεται να κανεις καποια ερευνα γενικοτερα το τι παιζει με δαυτην.

Και επειδη δυο μερες τωρα εχουνε γραφει τα απιστευτα, απο συσχετισεις με συμβαντα οπου ο καθε πικραμενος θεωρει πως ειναι προεκταση του γεγονοτος, μεχρι και εκκλησεις για λαικα δικαστηρια για να απολογηθει, δεν μπορει να βγει καποια ακρη, η βλακεια ειναι διαχρονικη και ανικητη.
Οσοι πιστεψανε πως υπηρξε “αντιφασιστικη νικη” με την ακυρωση της συναυλιας, της απειλες που της στειλανε/στελνουνε και ολα αυτα. ας μαθουνε πως ειναι δυστηχως μαλλον δεν θα ξαναρθει στην Ελλαδα για συναυλιες.
Συγχαρητηρια, κερδισατε.

Το “ομολογουμενως” αναφερεται α) στην εμφανιση της, β) στο οτι ξεκαθαρισε τη θεση της και το γεγονος.

Προφανως, αναφερομαι μονο στο 2ο λεγοντας κατι πολυ συγκεκριμενο.

Εσυ σχολιαζεις το 1ο και συνεχιζεις να λες για “νικες” μονη σου.

Καταρχας, δεν ειμαι κοπελα.
Στο δευτερο μερος, οσο η ιδια, οσο και το συγκροτημα που ανοιξε, τοσο και κοσμος που εχει καποια γενικοτερη επαφη και σχεση μαζι της, απεριψαν καθε εμπλοκη της με ακραιους χωρους. Και με τους δυο συγκεκριμενα.
Τωρα, αν διαφωνεις μαζι της, δικαιωμα σου. Εθιξα πολυ συγκεκριμενα πραγματα, συγκεκριμενα την ελειπη αλλα και γενικοτερη παραπληροφορηση, τοσο οντας παροντας ο ιδιος στη συναυλια, και με ατομα που σχετιζοντε με αυτη, οσο και αναφεροντας προηγουμενα πολυ παρομοια περιστατικα. Οπου φαινεται πως αρκετοι τα ξεχασανε πολυ γρηγορα.
Δεν βλεπω αν μου διεφυγε κατι στο δευτερο μερος του κειμενου σου οπου δεν εθιξα. Πιστευω πως απαντησα πληρως σε αυτο.
Τωρα περι σχολιων, ειναι επισης προς ατομα οπου επι το πλειστον ξερουνε οι ιδιοι ποιοι ειναι και τι κανανε/κανουνε. Αναφερθηκα επισης και γιαυτους προηγουνενος.
Εκτος αν πιστευεις πως εισαι και εσυ μεσα σε αυτους, δεν αναφερθηκα σε εσενα η σε καποιον συγκεκριμενα.