Jazz συναυλίες

Σημερινό δημοσίευμα στα Νέα:

[B]Πολλές τζαζ επιλογές

Μήπως είστε τζαζ; Τότε οι Κronos Quartet σάς ενδιαφέρουν. Οι αβάντ γκαρντ καλλιτέχνες από το Σαν Φρανσίσκο θα παρουσιάσουν στην Αθήνα (Παλλάς, 20 Οκτωβρίου) τη συνεργασία τους με τον Γιώργο Κουμεντάκη, ο οποίος ετοίμασε για το κουαρτέτο έργο καινούργιο, το «Ρoint of no return». Και πυκνώνουν οι τζαζ εκδηλώσεις. Οι Στάνλεϊ Κλαρκ, Μάρκους Μίλερ, Βίκτορ Γούτεν μαζί (21/10), ο Γαλλοαλγερινός ντράμερ Μανού Κατσέ (8/12), οι Τσικ Κορία και Τζον Μακλάφλιν (2/11) και ο Μπραντ Μελντάου που θα καθήσει στο πιάνο του (4/11). Όλα αυτά στο Παλλάς, ενώ ο Χέρμπι Χάνκοκ θα είναι εδώ (25/11 Μέγαρο Μουσικής) με τζαζ ιστορία και νέα θέματα επίσης. [/B]

:yahoo::bounce:

OEO?8O
πεστο στο Page αυτο:lol::lol:
διαολε ειναι ιδια μερα με τον Roth στην Θεσσαλονικη…:-k

τα νεα το λενε αλλα εδω δεν λεει τπτς…
http://www.chickcorea.com/on_tour.php
:-k

Του το έχω ήδη στείλει με πμ!

Δεν είναι δίλημμα: Kατεβαίνεις Αθήνα από την προηγούμενη, Σάββατο πέφτει, βλέπουμε εδώ παρέα τον Roth και Corea-McLaughlin την επόμενη μέρα.
Εκτ΄ςο και αν ανακοινωθεί και καμμία Θεσ/νίκη 1/11 γιατί 31/10 παίζουν Κωνσταντινούπολη. :wink:

αυτο θα γινει λογικα!:stuck_out_tongue:
απο τωρα ξεκιναω οικονομια!:lol::lol:

Ναι το είδα, αλλά μάλον δεν έχουν προλάβει να το ενημερώσουν.
Για Clarke-Miller-Wooten πάντως έχει γραφτεί και στο myspace του Wooten.

Ελπίζω να μην φάμε κανένα ξενέρωμα!

:frowning: Πολύ θα ήθελα να δω κάποια από αυτές τις συναυλίες με κάποιον γνώστη του είδους… :frowning: Μ’ αρέσει η τζαζ αλλά δεν ξέρω από που να αρχίσω και πως… :frowning:

Κι εγω θα ηθελα να δω καποια.Βεβαια δεν ξερω κανεναν απ οσους αναφερθηκαν. :-s Ποια μερα να προτιμησω;Αυτη των Corea-McLaughlin;

@Rope μπορεις ν αρχησεις απο τον κλασικο Miles Davis που ειναι και μια απο τις βασικες επιρροες του Steven Wilson!!!Τον ακουει και πολυς κοσμος ασχετος με τη τζαζ.(οπως εγω :p)

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση! Από τον υπέρτατο Miles Davis έχω ακούσει σκόρπια πράγματα και τον έχω στο πρόγραμμα… :slight_smile:

Ελπίζω μόνο ΑΥΤΗ η επιρροή του Wilson να μου πάει καλύτερα γιατί δοκίμασα να ακούσω και Messugah και δεε… Νο offense, έτσι; :wink:

@ Mule, bluezlick: Αλήθεια, προτείνετε κάτι και σε μας τους αδαείς φερέλπιδες… :stuck_out_tongue:

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!ΓΛΙΤΩΝΩ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΜΙΛΑΝΟ.ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ!!!Οι 2 μεγαλυτεροι επιζωντες της φιουζιον μαζι.

ΓΙΑΧΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ! Μακαρι να οριστικοποιηθηκε το SMV ! ΤΣΙΚ ΚΟΡΙΑ , ΜΑΚΛΑΦΛΙΝ , ΧΕΡΜΠΙ ΗΑΝΚΟΚ ΠΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ! ! ! ! !
ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΜΟΣ !!!

:yahoo: :vibrate:

εδιτ/ ξέρω ότι δεν είναι τζαζ αλλά κυκλοφορεί εκεί τριγύρω (:Ρ), αλλά μήπως ξέρουμε τίποτα για milo z εφέτο;

k εγω μην νομιζεις οτι ειμαι κ τοσο τις Jazz
γουσταρω αλλα πιο πολυ τα παλια αυτο που λεμε “standar jazz”

θα σου προτινω δισκους που αρεσουν σε μενα πολυ κ πιστευω οτι ακουγονται ευκολα

MIles Davis - Kind of Blue
Wes Montgonmery - Full House
Kenny Burrel & Jimmy Smith - Blue Bash!

k κατι λιγο πιο περιεργο
Rahsaan Roland Kirk - Verve Jazz Masters 27(best of ειναι)

πεθαίνω για χάνκοκ. το τελευταίο του με τους διάφορους τραγουδιστές είναι αποθέωση. αν κ μάλλον θα τον χάσω…

λυγμ λυγμ

Ευχαριστώ πολύ! :slight_smile:

Κάτι μου λέει ότι όταν θα αρχίσω να ασχολούμαι με την τζαζ και τα blues στο βαθμό που θέλω, θα μπλέξω πολύ άσχημα… :-s

Αυτά είναι…:):):slight_smile:

Eίστε παραπάνω από ευπρόσδεκτοι! :slight_smile:
Εγώ θα πάω σίγουρα σε 4 από αυτές που αναφέρονται στο άρθρο. Mε σειρά σημαντικότητας (κατά τα προσωπικά μου κριτήρια που βέβαι είναι υποκειμενικά):

  1. Five Peace Band (McLaughlin-Corea και Colaiuta-McBride-Garrett για να μην ξεχνάμε και τους υπόλοιπους παιχταράδες που συμμετέχουν στο project
  2. Herbie Hancock
  3. Clarke-Miller-Wooten
  4. Brad Mehldau

Στους Five Peace Band και στους Clarke-Miller-Wooten θα είναι σίγουρα και άλλοι από το forum όπως μπορείτε να δείτε από τα posts τους.

οff topic @coyote: Σου έχω απαντήσει σε μία ερώτηση που μου είχες κάνει σχετικά με τους Mule στο thread τους. Ψάξτο στο Groups & artists γιατί έχει φύγει από την πρώτη σελίδα :wink:

Koίτα ο Miles Davis έχει περάσει από διάφορες φάσεις στον σχεδόν μισό αιώνα καριέρας του και οι φάσεις αυτές διαφέρουν εντυπωσιακά μεταξύ τους (Cool Jazz, Modal Jazz, Funk Jazz, Fusion).
To Κind of Blue που σου πρότεινε ο bluezlick, ανήκει στην modal περίοδο. To Bitches Brew που από ότι μαθαίνω ανέφερε ο Wilson ως επιρροή, κυκλοφόρησε περίπου μία δεκαετία αργότερα, ανήκει στην fusion περίοδο του Miles και ειναι από τους δίσκους που ξεκίνησαν την fusion φάση γενικότερα. Θα σου πρότεινα επίσης να ακούσεις και το In a silent way. Στην ηχογράφηση του βρέθηκαν στο στούντιο τεράστιες μoυσικές προσωπικότητες (Zawinul, Corea, Shorter, McLaughlin, Hancock, Williams, Holland) που στη συνέχεια στη δεκαετία του 70 καθόρισαν τη fusion δημιουργώντας μεγάλες μπάντες του χώρου. Σου προτείνω τον συγκεκριμένο δίσκο γιατί από τότε Corea και ΜcLaughlin δεν έχουν ξαναπαίξει μαζί και φέτος που αυτό θα συμβεί (και μάλιστα και εδώ!) είναι πιθναό να ακούσουμε κάποιο tribute στην μουσική αυτού του δίσκου.

Κατά τα άλλα χρόνο και όρεξη να ακούς να έχεις και μπορώ να σου προτείνω πολλά άλλα πράγματα! Από το να κάθομαι να γράφω εδώ κατεβατά μου είναι πιό εύκολο να σου γράψω 2-3 CD σε mp3 μορφή με διάφορα που θεωρώ πως πρέπει να ακούσεις από Coltrane kai Django μέχρι τους σύγχρονους. :wink:8)

Επιζώντες;
Tι είναι η fusion, ναυάγιο; :lol::p:lol:

O Wooten είναι και jazz και τριγύρω :wink: (funk-soul)

Α ναι το χα ξεχασει,θενκς!Ειχες ανοιξει και θρεντ για το Mighty High;Ουτε που το χα παρει χαμπαρι! :stuck_out_tongue:

Τιμές για Clarke-Wooten-Miller,Corea-McLaughlin και Hancock;