Jeff Loomis - Zero Order Phase

για πειτε γνωμες για τη σολο δουλεια του loomis . μια φορα την ακουσα δεν εχω γνωμη ακομα .

αλλα η παραγωγη ηταν πολυ γεματη και οπως επρεπε κατ εμε. μοιαζει πολυ με nevermore , αλλα εχει και πολλα καινουργια στοιχεια απο το ταλεντο του jeff .

Ωραιο ειναι, κατι ειχα γραψει μερικες μερες πριν και το τοπικ των Nevermore. Ουτε γω την εχω ακουσει πολυ, 6-7 φορες δηλαδη συνολικα αλλα μ φανηκε οπως τα πες. Δομες αρκετα κοντα σε Nevermore, συν virtuoso πινελιες όπου η διάθεση δειχνει να ελαφραινει, δλδ στα σολος. Οι εως τωρα εντυπωσεις ειναι πως δε με τραβα οσο του Dane, αλλα σε γενικες γραμμες μου δινει την αλφα ικανοποιηση που ζητω. Δλδ οκ, instrumental solo album ειναι, δεν εχω τις ιδιες απαιτησεις που θα χω απ’ το επομενο Nevermore. Το μονο σιγουρο ειναι πως μπορει να το ακουσει και καποιος μη-βιρτουοζο-οπαδος.

Στα κομματια που δεν shredαρει ειναι απο την αρχη μεχρι τελος μπορώ να πω οτι ειναι πολύ καλές οι συνθέσεις.Nevermorικές!Αφου περιμένεις να μπει ο Dane :stuck_out_tongue: Όντως εχει πολλά νέα στοιχεια που δειχουν τον κλασσικό χαρακτηρα απο αποψη μουσικής του Λουμις αφου βλέπουμε πιο ηπιες συνθέσεις και αρκετα backing πληκτρα. Το τελευταιο κομμάτι πιστευω το δειχνει αυτο και μαζι με το Cashmere Shiv ειναι τα αγαπημενα μου. Ενταξει το Miles Of Machines ειναι να το ακουνε οι wanna be βιρτουοζοι κιθαριστες και να ξεσπανε πανω στην κιθαρα τους με αυτα που παιζει το φαινόμενο:p

για οποιον δεν το πηρε στις 01/12/2008 βγαινει σαν 2πλο cd μαζι με το Praises To The War maschine του warrel dane…:!::!::!::!:

τουλαχιστον ετσι λεει εδω…

http://www.play.com/Music/CD/4-/8111530/Praises-To-The-Warmaschine-Zero-Order-Phase/Product.html

:slight_smile:

Έτσι μάλιστα.

Μπα, δεν μ’αρεσε.

Γενικά δεν είμαι οπαδός των ορχηστρικών δίσκων και δεν βρίσκω και νόημα σε αυτην την κυκλοφορία.Είναι σαν να ακούω Nevermore χωρίς φωνητικά. Καλές ιδέες υπάρχουν, ο Loomis είναι εξαιρετικός παίχτης αλλά δεν τα κράταγε για τους Nevermore καλύτερα?? Το Praises…από την άλλη είναι πολύ καλό και αρκετά διαφορετικό.

Με τον καιρο ξεφουσκωσε καπως, εν αντιθεσει με του Dane.

Opulent Maelstrom

YΜΝΟΣ

http://www.rocking.gr/review2165.php

Κυκλοφορεί και σε στάκι μαζί με τον δίσκο του Warrel Dane:!:

πού το πέτυχες στεφ?