Jericho

Επειδή το search δε μου βρήκε τίποτα άρχισα να αναρωτιέμαι… Μήπως είμαι ο μόνος εν Ελλάδι που βλέπει τη συγκεκριμένη σειρά?

Για όσους δεν την ξέρουνε το resume της υπόθεσης είναι:

Εν έτη 2008 23 πόλεις των ΗΠΑ δέχονται επίθεση με πυρηνικά. Μόνο μικρές πόλεις, όπως η πόλη Jericho κάπου στο Kansas την γλυτώνουν αλλά και πάλι μένουν χωρίς ρεύμα, νερό, εφόδια και χωρίς πληροφόρηση. Η χώρα βυθίζεται σε αναρχία, με συμμορίες να στήνουν οδοφράγματα στις εθνικές οδούς οι πόλεις να μετατρέπονται σε πόλεις-κράτη και να ακολουθούν η κάθε μία την δικιά τους πολιτική και γενική κατάρρευση του κράτους.

Σαν cast, η σειρά είναι στα πρότυπα του Lost. Τον αντίστοιχο του γιατρού ρόλο τον έχει ο γιός του δημάρχου που είναι μετανοημένο κωλοπαίδι με σκοτεινό παρελθόν. Την αντίστοιχη Kate την έχουν κάνει παιδικό έρωτα του πρωταγωνιστή της οποίας ο άντρας χάθηκε. Ο Λοκ της σειράς είναι ένας μαύρος πράκτορας της CIA που ξεμένει στη πόλη και προσπαθεί να καταλάβει ποιός κρύβεται πίσω από τις επιθέσεις.

Δυστυχώς άντεξε μόνο μία σεζόν και κάτι, πριν την κόψει το NBC οπότε έχει μόνο 30 επεισόδια.

Γενικά έχει όλο το στυλάκι του Lost σε σκηνοθεσία, στήσιμο χαρακτήρων (παίζουν και διάφορα flashbacks) αλλά χωρίς τα μεταφυσικά και χώρις να σου αφήνει τρελλά αναπάντητα ερωτήματα (πέρα από το ποιος ή ποιοι έκαναν την επίθεση). Είναι δλδ περιπέτεια αλλά με πιο πολιτικό/conspiracy theory background.

Για να δούμε λοιπόν… Είμαι ο μόνος που την βλέπω?

Πολλες φορες ελεγα να το αρχισω,μιας και κατι τετοια ποστ-αποκαλυπτικα σκηνικα αλα μαντ μαξ με τρελαινουν,αλλα αυτο με τα επεισοδια που ακυρωθηκαν,με χαλαγε πολυ
…ισως το ξεκινησω σταδιακα μεσα στη χρονια…αυτη η συγκριση-παραλληλισμος με Λοστ με χαλαει βεβαια ακομα πιο πολυ,ελπιζω να μην μοιαζουν τοσο…

Την έχω δει εγώ ολόκληρη και μου άρεσε αρκετά αλλά μου φάνηκε λίγο απότομο το τέλος…
Η 2η σαιζόν ήταν αρκετά μικρη μάλλον γιατί δε πούλαγε στο Αμερικα…
Κλειστοφοβικό ώρες ώρες,μου θύμισε Stephen King με την ολη “μικρη απομονομενη πολη” φαση…

H σύγκριση/παραλληλισμός με Lost δυστυχώς έχει γίνει ψιλοστάνταρ πια… Αφ’ ενός ήταν τόσο επιτυχημένη σειρά που όλοι την έχουν δει και κατανωούν τους παραλληλισμούς, αφ’ εταίρου επειδή ήταν πετυχημένη όλα τα κανάλια απαιτούσαν αυτή τη fast-paced, clifhanger σκηνοθεσία από τις υπόλοιπες σειρές…

Πάντως μη περιμένεις Mad Max καταστάσεις από το Jericho…

καλή σειρούλα, αν ήταν ταινία θα την χαρακτήριζα b-movie :p. την έβρισκα με την κεντρική ιδέα του σεναρίου, αφού αφανίστηκε η μισή αμερική :-s. οκ, δεν είμαι και τόσο ακραίος, αλλά όσο να πεις… :lol: επικά τα σκηνικά μετά το τέλος της πρώτης σεζόν με τους οπαδούς της σειράς να στέλνουνε… φυστίκια στο σταθμό για να μην κόψει την εκπομπή! τα κατάφεραν όμως, έστω και μόνο για να δοθεί ένα αξιοπρεπές φινάλε στο σήριαλ. πάντως τι να λέμε για κομμένες σειρές ρε παιδιά, εδώ δε συνεχίστηκαν το carnivale και το firefly, δλδ πόσο πιο έλεος…

Αυτό με τα φυστίκια το είχα διαβάσει πριν δω τη σειρά και δεν το είχα πιάσει… Αφού την είδα όμως, τεράστιο LOL!!!

TEΡΑΣΤΙΑ ΣΕΙΡΑ!!!

την εβλεπα κι εγω γιατι κατι post-nuclear θεματα ειναι τα αγπημενα μου.
δυστυχως μουφα η σειρα ,ολο βλεπαμε τα κουτσομπολια που γινοταν στους εναπομειναντες,ενας κυριως ηρωας που κανονιζε τα παντα ,εντελως αδιαφορη σειρα[-X

καλα με το lost! ουτε καν συγκρινεται

η σειρά γενικώς είχε potential, αλλά κάπου το χάσανε με τα κουτσομπολιά και τους έρωτες, ενώ ο κόσμος καιγότανε (κυριολεκτικά όμως)

παρόλα αυτά, είχε ενδιαφέροντα σκηνικά και δυνατές στιγμές, και (σχετικά) πρωτότυπο σενάριο - δυστυχώς όμως αρκετά στερεοτυπικούς χαρακτήρες