Jethro Tull vs. Pink Floyd

katse re c. diladi oi ron Judas Priest 8ewrountai pop ??
Gt k autoi piran ena underground eidos mousikhs k to ekanan diasimo. Min trelathoume teleiws twra! 8O

H μεταλ δεν είναι ούτε underground ούτε ποπ…

H μεταλ δεν είναι ούτε underground ούτε ποπ…[/quote]
ηταν ειπα, ηταν!Πριν αρχισουν οι Judas Priest!

Η ποπ δεν ειναι ειδος αλλα ορος.Η fitzgerald στην εποχη της ηταν ποπ, τραγουδουσε jazz αλλα ανηκε στην δημοφιλη μουσικη , δηλαδη ποπ. Ναι οταν μπαντες οπως maiden metallica priest απευθυνονται σε ενα ευρη κοινο ανηκουν στην ποπ (δημοφιλη μουσικη) αλλα παιζουν μεταλ.Απλα η ποπ εχει ταυτιστει με το ευκολο, το “υπαρχω για να πουλαω” και με μπαντες οπως backstreet boys κ.τ.λ. αλλα η ποπ υπηρχε ανεκαθεν δεν βγηκε ουτε στα 80’s ουτε στα 90’s. Επισης αυτο που κατακρινουμε στην ποπ (οταν την βλεπουμε σαν ειδος) δηλαδη την εμπορευματοποιηση, υπαρχει παντου και στο μεταλ και στο ροκ.Απλα εχει περασει μια βλακωδης νοοτροπια οτι η ποπ ειναι για τα φραγκα και οτι μεταλ/ροκ ειναι για λιγους, αληθινη για την τεχνη κ.τ.λ. οταν βλεπουμε το μεγαλυτερο μερος της να λειτουργει με τον ιδιο ακριβως τροπο.

Oκ μαλλον εγω δεν τα ξερψ καλα. Αλλα τοτε η Madonna τι ειδος μουσικης ειναι ??

Ποπ.Συγκρινε τωρα τη μουσικη της στα 80’ς με αυτην στα 90’ς και με αυτη αλλων ποπ μουσικων.Θα δεις πολλα κοινα?Απλα η ποπ σαν “ειδος” ταυτιζεται με αυτο που πουλαει περισσοτερο ανα εποχη.Το 90 μπορει να συνδεθηκε με τις spice girls π.χ. αλλα στην ποπ των 90’ς κατασσεται και η bjork.Μπορεις τωρα απο αυτο να καταλαβεις η να χαρακτηρισεις αυτο που παιζει?Με την καμμια.Ενω οταν λες π.χ. jazz η ροκ μπορεις να καταλαβεις πανω κατω.Οποτε σαν ειδος δεν στεκει.Απλα την ταυτιζουμε με οτι κανει μεγαλυτερη εμπορικη επιτυχια.Για παραδειγμα πουλαει η spears αρα η ποπ ειναι οτιδηποτε παρομοιο.

Μη ξεχνάτε ότι τη δεκαετία του '80 το μέταλ που έπαιζε το Μτν το αποκαλούσαν συχνά και “ποπ μέταλ”. Και μιλάμε για συγκροτήματα στυλ και επιπέδου Def Leppard που πουλούσαν κάτι εκατομμύρια δίσκους…

Με λίγα λόγια το ποπ είναι επιθετικός προσδιορισμός του είδους μουσικής και όχι αυθύπαρκτο είδος μουσικής. Εγώ δεν τρελαίνομαι για τους ποπ καλλιτέχνες όταν αντιγράφουν τη μόδα ή κάτι πετυχημένο για να γίνουν popular (βλέπε Fame Story, Witchcraft, 99% Brit-pop, Spears,…). Όταν φτιάχνουν οι ίδιοι τη μόδα και το ρεύμα τότε κερδίζουν το σεβασμό μου και ας μη μου αρέσει η μουσική τους (Tupac, Massive Attack, …)

Οι Pink Floyd ήταν ποπ, αλλά όχι ψυχεδέλεια. Ξεκίνησαν έτσι αλλά σύντομα πέρασαν τα όρια της ψυχεδέλιας. Εγώ δυσκολεύομαι (δε τα πάω καλά και με τις ταμπέλες εξάλλου) να κατατάξω αυτό που έπαιζαν, αλλά σίγουρα δε μου κάνει για ψυχεδέλια (εκτός αν δε ξέρω τι εστί ψυχεδέλια…)

μαλλον θα εχουμε ενα προβλημα εδω…

μαλλον θα εχουμε ενα προβλημα εδω…[/quote]

Για μένα η ψυχεδέλεια πέθανε νωρίς, στις αρχές του του '70 για την ακρίβεια. Τα μετέπειτα συγκροτήματα που τα κατέτασσαν ως ψυχεδέλεια, ήταν συγκροτήματα που δε μπορούσαν να τα κατατάξουν πουθενά. Η ψυχεδέλια ήταν μορφή τέχνης και μόδας των 60’ς-70’ς και έληξε νωρίς (ανακαλύφθηκαν οι επιπτωσεις των ναρκωτικών μάλλον :wink: )

θα το ψάξω αν δε βαριέμαι και αν είμαι πολύ λάθος θα επανέλθω… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

τσουκ… :wink:

υπαρχει αρκετο υλικο ειδικα απο γερμανια που ανθησε στα 70’ς

[quote=“bluezlick”]

τσουκ… :wink:

υπαρχει αρκετο υλικο ειδικα απο γερμανια που ανθησε στα 70’ς[/quote]

Για Βρετανική Ψυχεδέλια δε μιλάμε? μπερδεύτηκα τώρα… :? :? :?

τσουκ… :wink:

υπαρχει αρκετο υλικο ειδικα απο γερμανια που ανθησε στα 70’ς[/quote]

Για Βρετανική Ψυχεδέλια δε μιλάμε? μπερδεύτηκα τώρα… :? :? :?[/quote]

νομιζα μιλουσαμε γενικα… :stuck_out_tongue:
γραψε λαθος… :smiley:

ΠΟΠ…μια λεξη που σημαινει δημοφιλης στο ευρυ κοινο…κ οι9 Priest ειναι δημοφιλεις αλλα μονο στον ροκ/μεταλ χωρο…αλλα δεν ειναι ΠΟΠ…

ΟΙ Floyd απο την αλλη ειναι…παραειναι θα ελεγα…οταν ολοι ακουν η λενε οτι ακουν κ τους αρεσει…κ εχουν κ απο ενα best of…κ εχουν κ αποψη…
αυτα με την ΠΟΠ…
τωρα στο poll θα εβαζα Jethro Tull γιατι…δεν εχει γιατι…απλα διαλεξα…

aaxxaaxaaxaxaxaaxaxax
axaxaxaxaxxa
axaxxaaxxaxaaxaxxa

epitelous ystera apo toson kairo vlepw ena yper ili8io topic!

synexiste, goustarw!

ennoeitai pink floyd…

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ψηφίσω γιατί οι Floyd
κερδίζουν με τεράστια διαφορά.

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

αωαρωτιεμαι αν ολοι εσεις που ειπατε “ενοητε Floyd” εχετε ακουσει ποτε jethro tull!
k ενοω οχι 10 κοματια αλα τουλαχιστον 10 δισκους…
αλλα τι να πουμε μια ζωη τα ιδια…

Εννοείται ότι δεν ψήφισα και ούτε πρόκειται σ’ αυτό το κωλοπολ, αλλά αυτό που λέει ο bluezlick έχει δίκιο.
Δεν ακούμε μόνο 2-3 τραγούδια από κάθε συγκρότημα και βγάλαμε άποψη, ούτε αφήνουμε να μας επηρεάσει η κοινή γνώμη…

+1

εσυ εχεις ακουσει 10 δισκους απο Floyd?