Jethro Tull vs. Pink Floyd

εσυ εχεις ακουσει 10 δισκους απο Floyd?[/quote]

ναι γιατι τους εχω κιολας! :wink:

εσυ εχεις ακουσει 10 δισκους απο Floyd?[/quote]

ναι γιατι τους εχω κιολας! :wink:[/quote]

οκ, παω πασο. αλλα εγω αν και δεν ειπα οτι “εννοειται” πιστευω οτι καποιος και 3 δισκους απο Tull η απο Floyd ν’αχει ακουσει μπορει να εκφερει αποψη. δεν πιστευω δλδ οτι ειναι υποχρεωτικο να’χει ακουσει 10.

[quote="“socrates”"]

για τα Tull ΠΡΕΠΕΙ τουλαχιστον 10 να εχεις ακουσει για να μπορεσεις να καταλαβεις τι παιζει με αυτο το Group γιται απλα καθε δισκος ειναι ενα αλλο ειδος μουσικης!

Το ιδιο πιστευω ισχυει και για τους Floyd.π.χ. ειναι δυσκολο να βρεις ομοιοτητες μεταξυ του piper at the gates of dawn,atom heart mother,division bell.Οταν ενα γκρουπ εχει τοση μεγαλη δισκογραφικη παρουσια ειναι λογικο να εχει ποικιλομορφια ειτε κατα περιοδους(βλεπε rush)ειτε κατα δισκο.Οντας κατοχος των δισκογραφιων και των 2 θα θελα απλα να πω οτι προκειται για 2 γκρουπ με τεραστια προσφορα,με ηγετικες φυσιογνωμιες και με διαφορετικη βαση,προσανατολισμο και εξελιξη,οποτε ουτε καν μπαινω στον κοπο να διαλεξω-ψηφισω.Ειναι τελειως ακυρη η συγκριση για να μην πω τιποτα αλλο.

Tha protimisw tin rakenditi figoura tou aqualung…Go Ian!!!

Λατρεύω 100% εξίσου και τα δύο συγκροτήματα, έχω και των δύο ολοκληρωμένη την δισκογραφία, οπότε για μένα δεν τίθεται θέμα προτίμησης ενός εκ των δύο. :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

προσωπικα θεωρω τους pink floyd λιγο υπερεκτιμημενους σε σχεση με καποια αλλα group οπως π.χ. οι camel η οι eloy…

δηλαδη ειναι λιγο ειρωνεια να ερχονται για συναυλια οι floyd στην ελλαδα και να εχει 60-70.ΟΟΟ κοσμο και να ερχονται οι camel και να εχει 500 1000 ατομα…:frowning:
που οι floyd album σαν το snow goose δεν εβγαλαν…

τελος παντων απο floyd τα αγαπημενα μου album ειναι wish you were here και animals…απο tull το thick as a brick και aqualang…

Σορρυ κιολας ρε μαν,αλλα νομιζω οτι η λεξη “υπερεκτιμημενοι” δεν ταιριαζει σε καλλιτεχνες οπως οι Floyd,oi Stones,oi Beatles,οι Purple,o Hendrix,οι Zeppelin,oi Tull κτλ…μην τρελαθουμε κιολας.Αλλο δεν μ αρεσουν,μου προκαλουν χασμουρητα,δεν μ αρεσουν τα τραγουδια τους,οι αλλοι μ αρεσουν περισσοτερο,εχουν και γαμω τις δισολιες κτλ και αλλο να λεμε οτι ειναι υπερεκτιμημενοι και αταλαντοι και τετοια.Δεν εφτασε κανενας απο αυτους τυχαια εκει που εφτασε,σε μεγεθη αφταστα για την πλειοψηφια οσων ακολουθησαν.Διαβασε την ιστορια των Floyd πχ (αν δεν το χεις κανει)και θα δεις οτι τιποτα δεν ηταν τυχαιο…!!φιλικα παντα!!:wink: :slight_smile:

για μενα ειναι υπεκτιμεμενοι οσο κανενα αλλο group μονο κ μονο γιατι τους θεωρουν πρωτοπορους!
:lol: :lol: :lol: παλι με πιασανε τα γελια…

Το ριξες και παλι αποψε το φαρμακι σου…:twisted: :lol: :lol: Πολλα πραγματα ειναι οι Floyd,παντως οχι υπερεκτιμημενοι(ειπε ο hokam με περισση αντικειμενικοτητα και τραβηξε προς το δασος…:lol: )Ε,αφου ηταν πρωτοποροι(χωρις να ηταν οι μονοι)ρε συ…εστω στην ποπ ψυχεδελεια που λες!:stuck_out_tongue:

οι floyd μ αρεσουν πολυ…μαλλον το εθεσα λαθος… οι camel και οι eloy ειναι υποτιμημενοι σε σχεση με τους floyd γιατι τα θεωρω ισαξια γκρουπ…παρτο οπως θες…:slight_smile:

Okeik!I got your point now mate!:wink:

θελω να ακουσω τη γνωμη σας για ενα album των jethro tull…για το passion play…για οποιον το εχει ακουσει…
επειδη ειναι λιγο παραξενο album θελω να ακουσω τη γνωμη σας και μετα θα πω και γω την γνωμη μου…

Eμενα ειναι απ τα αγαπημενα μου Tull.Για μια κηδεια ειναι το κονσεπτ και τη μεταθανατια ζωη ενος τυπα.Περιεργος δισκος οντως,αλλα παρα πολυ καλος κατ’εμε παρ’αυτα!

δεν ξερω…:-k αυτος ο δισκος εχει καποια πολυ ωραια progressive στοιχεια,εχει ομως και καποια jazz ξεσπασματα που δεν καταλαβαινω τι παιζουν…8O κι οταν δεν καταλαβαινω τι παιζουν δεν μου αρεσει…και μιλαμε για καθαρη jazz που δεν ειμαι καθολου φαν της…ειδικα αυτη με τους αυτοσχεδιασμους που χρησιμοποιηται η ακαταλαβιστικη αρμονια…(καμμια σχεση με jazz-rock,fusion στυλ billy cobham,spectrum αυτο ειναι δισκαρα)

τελος παντων,μαλλον αυτον το δισκο δεν μπορεσα να τον χωνεψω…[-X αλλα οι tull εχουν αλλες δισκαρες οπως thick as a brick που πηδανε…

ειναι κορυφαιος δισκος! ο ορισμος του concept album! φοβερες ειδεες! φοβεροι συνδιασμοι μεταξυ rock ,jazz, παραδοσιακης, αναγεννησιακης! ειναι πιο prog k απο το ιδιο το prog! ειναι μουσικη… κ οι στιχοι του anderson τοσο μα τοσο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ αυτη η αλιγορια του ειναι το κατι αλλο!
αλλα απο τους κριτικους επεσε πολυ θαψιμο για αυτο κ ο Anderson μετα εγραψε το WAr Child οπου τους βριζει ο ιδιος με εναν ιδιαιτερο τροπο!
βασικα μονο που γραφω για αυτο τον δισκο μου σηκωνεται η τριχα…
για μενα μαζι με το minstrell in the gallery ειναι οτι πιο κορυφαιο εχουν γραψει οι tull

βασικα ρε συ blueslick το αγαπημενο μου τραγουδι απο jethro ειναι το heavy horses…οταν ακουω αυτην την εισαγωγη ανατριχιαζω…και γενικα ολο το album πηδαει…

γενικα εμενα ολα απο Tull με ανατριχιαζουν! ειναι η μεγαλη μου αρρωστια!
25 ιουνιου ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!:smiley:

Τι κομματάρα!! Το έχω και σε βινύλιο λόγω της μητέρας μου!:smiley:

PINK FLOYD!!!