Jim Jarmusch:"Dead Man" & "Ghost Dog: The Way of the Samurai"

Ο κυριος Jim Jarmusch εχει παρουσιασει πολλες καλες δουλειες.
Θα εστιασω σε δυο, επειδη τις διεπει και μια σχεση.
Το "Dead Man" και το "Ghost Dog: The Way of the Samurai".
Ειναι ταινιες ως επι το πλειστον ιδιες και αποτελουν η καθε μια την διαφορετικη πλευρα ενος νομισματος. Αυτο που λεμε flip side.

Ελπιζω να την εχετε δει καποιοι ωστε να τις αναπτυξουμε οσο μπορουμε, και οσοι δεν τις εχετε δει να τις δειτε (ΤΩΡΑ!:stuck_out_tongue: )

Υπαρχουν αρκετα κενα-αποριες που εχω και θα ηθελα να συζητησω, κυριως οσον αφορα το “Dead Man”

Σχεδόν Off Topic: Λόγω περιεχομένου του Forum μάλλον πρέπει όλοι να δουν τώρα το Coffee and Cigarettes!

Εντελώς On Topic: Δεν βλέπω τη σχέση dead-dog, βοήθησέ με.

Και στις 2 ταινιες, ο κεντρικος ηρωας ειναι μοναχικος, και μεσω διαφορων φιλοσοφιων αντιμετωπιζει τους λεγομενους “λευκους ανδρες”(“white men”).
Οπως στο Dead Man, o William Blake ετσι και στο Ghost Dog, o Ghost dog μεσω αρχαιων φιλοσοφιων και ιδεολογιων αποκτα δυναμη…
Δυναμη που πηγαζει απο μεσα του και ¨βγαζει¨μεσω του οπλου του…

fantastikes tainies eidika to dead man kai to Coffee and Cigarettes

Προσοχή: αν δεν έχετε δει τις ταινίες, για να μην σας τη χαλάσω, μην ανοίξετε τα spoilers.

προσθέτω: κ οι 2 ταινίες προβάλλουν ένα ταξίδι, μια μετάβαση από ένα ψυχικό/ συναισθηματικό/ ουσιαστικά μεταβατικό στάδιο σε ένα άλλο: στο Dead Man, ο ήρωας πρέπει να συνειδητοποιήσει την νέα κατάσταση στην οποία βρίσκεται θάνατος κ στο Ghost Dog, ολοκληρώνει την ψυχική του εξιγνίαση με οδηγό έναν σοφό πολιτισμό κ ολοκληρώνει κ πάλι τον αυτοσκοπό του, κάνει τον κύκλο του σαν ήρωας, σαν χαρακτήρας σκοτώνεται από αυτόν που σώθηκε μικρός

Καταπληκτική σκηνοθεσία, αξιοζήλευτη απλοϊκή ατμόσφαιρα κ ο Jarmusch δείχνει την πραγματική του αξία.

Μισώ τον Τζάρμους, μισώ τις δύο αυτές ταινίες.

8O
Γιατι καλε μου ανθρωπε??

χαχαχαχαχααχαχα τα σπασες
μαλλον εχουμε ιδια γουστα οπως φαινεται

το dead man ειναι ωραια ταινια με πολυ ομορφη ατμοσφαιρα αλλα τροοοοοοοοομεεεεερααααααααα υπερεκτιμημενη και δεν ξερω γιατι

το ghost θα το δω πρωτα και μετα θα πω αποψη

Omg και 3 lol!!!
Πες μου εναν λογο για τον οποιο θεωρεις το οτι ειναι υπερεκτιμημενη, αν και νομιζω πως δεν ειναι καν! #-o
Η ταινια κυκλοφορησε το 1995 και απο οτι φαινεται δεν εγινε ιδιαιτερος ντορος αφου δεν προβληθηκε ΚΑΝ σε καποιο κινηματογραφο εκεινη την χρονια. Το “δεν ξερω γιατι” δεν με καλυπτει καθολου! Δεν εχει βαση :wink:

Γενικα νομιζω οι ταινιες του Τζαρμους δεν εχουν την προβολη που θα τους αξιζε. Εχει σκηνοθετησει απιστευτες κωμωδιες και φοβερες ταινιες (οπως οι 2 του θεματος). Εχει κανει φοβερες επιλογες οσον αφορα το καστινγ και η σκηνοθεσια του ειναι φοβερη!

μαρεσε ρε η ταινια απλα δε την θεωρω και αριστουργημα οπως λενε ολοι
ισως αυτος ο συνδυασμος johnny depp + ασπρομαυρο + λυρικη ατμοσφαιρα + avant-gardeλικι + οτι δεν προβληθηκε επηρρεαζουν τον κοσμο να πει “πω πω τι γαματη ταινια!!”
αυτο πιστευω…επαναλαμβανω οτι μαρεσε η ταινια

Συμφωνα με οσα γραφεις παντως, η ταινια μαλλον υποτιμημενη ειναι…παρα υπερεκτιμημενη :stuck_out_tongue:

Το ghost dog το ειχα πετυχει στην τηλεοραση μια φορα αλλα απο τη μεση και μετ ακαι δυστυχως δεν το επιασα πληρως…Διεπεται παντως απο καθαροαιμο Τζαρμους φιλτρο:p

Το dead man αποτελει μια απο τις αγαπημενες μου ταινιες την εχω δει 3 φορες σε ντιβιντι αλλα η καλυτερη ηταν περυσι το καλοκαιρι σε θερινο σινεμα…Παιδια οι εικονες αυτης της ταινιας δεν συγκρνονται αν τη δεις στη εμγαλη οθονη!!..Δεν θελω να προβω σε αναλυσεις…Αλλωστε δεν ξερω καν αν ειναι σωστες…Εχω να πω παντως οτι εχει ατμοσφαιρα εχει φωτογραφιαρα εχει μουσικαρα εχει νοημα εχει μαυρο χιουμορ εχει τζονυ ντεπ εχει ΙGGY POP!!:roll:

Παντως ο Τζαρμους εχει και αλλες ωραιες ταινιες(παντα αργες:roll: )…Πχ ενα μη τοσο γνωστο ειναι το mystery train το οποιο αποτελειται απο τρεις διαφορετικες ιστοριες για τρεις διαφορετικους ανθρωπους που φτανουν στο Μεμφις(εκει που ηχογραφουσε ο Ελβις…)
Και φυσικα το Τσακισμενα Λουλουδια το οποιο αποτελει ΟΜΟΡΦΗ ταινια…Ειναι πολυ μεστη και συγκρατημενη.Ωριμη δουλεια.

Η αγαπημενη μου ταινια ειναι το Στην Παγιδα Του Νομου