Jim Morrison ή Jimi Hendrix..?

Jim morrison γιατί ο άλλος είναι μαύρος:p ΑΗΑΗΑΗΑΗΑΑΑ JKJKJK:p :smiley:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

κανενας! ειμαι σιγουρος οτι θα τα πηγαινουν πολυ καλα οι 2 τους εκει που ειναι…

Jim Morrison tha lega…

(An kai sinithws aporiptetaigia logous tou tipou:a)itan prezaki b)itan hippis c)edeikse to prama tou kok…Oloi ksexnoun pws to zitoumeno einai i mousiki!!!)

ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΤΗΝ ΓΑΛΗΝΗ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ ΑΥΤΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΕΛΛΕΙΨΑΝ ΣΤΗΝ ΕΔΩ ΖΩΗ ΤΟΥΣ…

ΚΡΙΜΑ ΑΝ ΖΟΥΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΛΛΗ

Δεν ξερω αν αυτος ο Jimi Henxdrix εχει καμια σχεση με τον Jimi Hendrix,αλλα και ο Τζων Τικης αν ηταν απεναντι απ τον αλλο τον ανυπαρκτο θα τον προτιμουσα.:stuck_out_tongue:

Morrison.
Μονο ανυπαρκτος δεν ειναι.:smiley:

Ρε παιδιά, σας παρακαλώ δηλαδή: Σταματήστε τα άκυρα polls.

+659289283698213389

και ρε rock, σοβαρα ε, μη λες οτι μλκια σου κατεβει. διαβαζω τα ποστ σου εδω και καιρο, και δε κρατηθηκα τωρα ειλικρινα. ακομα και να θεωρησεις οτι στεκει το πολλ, δεν εχεις ιδεα για τον μορισσον αφου απαντησες ετσι στον μπλουζλικ.

αν δηλαδη σου πω πως ενας λογος που ο μορισσον πουλαγε τις μουφιες που πουλαγε ήταν το οτι ειχε εναν μπαμπα να τον βγαλει με ενα τηλεφωνο από την φυλακη…ελεος ρε μαστορα δηλαδη! και ρωτας και γιατι ηταν μλκς ο μορισσον…δες κανα αφιερωμα, διαβασε κανα βιβλιο. δε την παλευω με ατομα που χουν ακουσει 20 δισκους και πουλανε μουρη ενω αλλοι μεγαλυτεροι και ψαγμενοι ειναι γενικα κουλ.

οποτε αστο και μη το κουραζεις. απλα μετρα τα λογια σου περισσοτερο απο δω και μπρος. φιλικη συμβουλη.

δεν ηταν χιππης! εκμεταλευτηκε απλα αυτο το κινημα για να φανει! ασε που στο τελος τους εβριζε κιολας…
επισης επειδη μιλαμε για μουσικη δεν πρεπει να αναφερουμε το ονομα του!

:lol: :lol: :lol: :lol:

Eγραψες!!!

+100000000000000000000000000000000000000

ρε συ bluezick…διαβαζω εδω και χρονια ειτε σε περιοδικα ειτε σε inτernet,ροκαδες και μεταλλαδες να κραζουν τον μορισσον…μπορω να μαθω τον λογω???:-k και ειλικρινα δεν το εχω ψαξει…απλως εχω την περιεργεια να μαθω τον λογο…:-k
αλλοι τον κραζουν και τον λενε βρωμοχιππη…#-o εσυ τον κραζεις επειδη εκμεταλευτηκε το κινημα…:stuck_out_tongue: τι ειναι απ ολα τελικα γιατι πεφτει τοσο κραξιμο???:-k
αν δεν βαριεσαι για πες μου 1-2 λογακια…:wink: :smiley:

βασικα μερικα κομματακια των doors μου ψιλοαρεσουν αλλα δεν μπορω να πω οτι εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με το συγκεκριμενο group κι ουτε συγκεκριμενα με τον μορισον…

αν κ μου αρεσουν κ οι δυο Κανενας απο τους δυο δεν θα ηθελα να αναστηθει γιατι οπως ειπε κ ο bluezlick οι παλιοι μουσικοι ξεφτιλιζονται κ δεν θελω ουτε να φανταστω πως θα ηταν τωρα

Μια απ’τα ιδια…

To oti ekmetaleftike to kinima einai i prwti fora p t akouw…!!!Eks arxis enw ipirxe to geniko kinima twn hippies me ta xrwmata kai tin agapi,autos itan ntimenos sta mavra kai elege tragoudia skoteina(kiriws…)Par ola auta egine apodektos apo olous ekeinis tis epoxis…Twra to kata poio tropo ekmetaleftike to kinima einai kati p mporeis na m eksigiseis fantazomai!

Oso gia ton paragonta mousiki,posa sigrotimata kataferan na sindiasoun toso petiximena(auto toulaxiston deixnei i apodoxi tous…) ta blues me tin psychedelia tis epoxis k na akougontai akoma kai simera?Dn eimai toso fan tou Morrison,oso twn Doors san sinolo!!!(kai tis fisiognwmias Manzarek)Xwria oi stixoi…

ο Morisson το μονο οργανο που ηξερε να παιζει ηταν το πουλι κ για αυτο το εδειχνε στην σκηνη η για να κατουρισει τον κοσμο! πατισε πανω στο κινημα των χιππιδων που εκεινη την εποχη (οι χιππιδες) ηταν απο τα πιο μεγαλα κινηματα κ υποστιρικτες της μουσικης του rock πουλοντας τους την ομορφια του σε συδιανσμο με τις ακροτητες που για να γινει διασημος χωρις καν να τον νοιαζουν η ιδεολογια τους τα πιστευω τους! ασε που γενικα τους εκραζε! δλδ σε αυτους τραγουδουσε κ πισω απο την πλατη τους ελεγε λαλακες!

ειναι ντροπη να θεωρητε αυτος ποιητης του rock γιατι αν ειναι αυτος ποιητης τοτε ο Bob Dylan τι ειναι?
οι στιχοι του ειναι μια κινητη μιζερια κ τπτ αλλο! αν αυτο λεγετε ποιηση τοτε εγω ειμαι o Bach!

rock
μην μπερδευεις τους doors κ ειδικα τον Manzarek με τον Morisson!
k για συδιασμο Blues psychedelic ακου canned heat!:wink:

ο μορισον δεν ηξερε κανενα οργανο κ παρ ολα αυτα η ερμηνεια του σε κομματια δυσκολα ειναι εκπληκτικη ( πχ back door man)
δεν ηξερε κανενα οργανο κι εγραφε φοβερες μελωδιες κ κομματια (people are strange, love street, shamans blues, roadhouse blues κλπ)
εχει σημαντικη ιδεολογια επηρεασμενη απο φιλοσοφους, σημαντικους σκηνοθετες (bunuel πχ), απο αρχαιοτητα κλπ που δειχνει οτι οταν ειχε ασχοληθει (μεσα στις αρκετες μαλακιες που εκανε) με καποια πραγματα που αλλοι που θεωρουμε μουσικαρες δεν ηξεραν καν τι ειναι.
με τους στιχους του εκφραζει την ιδεολογια αυτη κ προσωπικα δεν τη βρισκω μιζερη (roadhouse blues, riders on the storm)
το υφος των ντορς ειναι πολυ διαφορετικο απο αυτο των καντ χιτ

μάλλον για άλλον Jim Morrison μιλάς εσύ…:?

ο μόνος που είναι για κράξιμο είναι ο Manzarek που τα τελευταία 30 χρόνια έχει βγάλει τοοοοοοοοσα λεφτά εκμεταλλευόμενος το όνομα του Jimαρου…

Περαν της τελευταιας φρασης(με την οποια θα συμφωνησω.),ολα τα αλλα απτονται του υποκειμενικου κριτηριου του καθενος.

εχω μπερδευτει.

γιατι σονι και καλα επρεπε ο jim morrison να ξερει καποιο οργανο?τραγουδιστης δεν ητανε?ειναι απαραιτητο να ξερει καποιο οργανο?

εγω παντως ξερω οτι πηρε κομματια οπως το Break On Through που μουσικα δεν ηταν και τιποτα τρομερο, με την φωνη του τα εκανε εκπληκτικα.Φανταζεστε τους Doors χωρις τον Morrison?Φανταστειτε να ειχανε μια καλη φωνη αλλα οχι της ζωντανιας του Μορισον??Οχι χειροτερη,απλα διαφορετικη…αν πχ ειχαν τον Rogers δεν θα γινονταν το ιδιο γνωστοι αλλα λιγοτερο,αφου η φωνη του Μορισσον ειναι πλασμενη για το ειδος!(μην ακουσω απο κανεναν τρελο οτι υποτιμω τον Rogers)

Τωρα εμενα δεν με νοιαζει αν βγαζει το πουλι του εξω,ουτε προφανως θα τον κρινω γι αυτο!δεν παει να βγαλει οτι θελει?εμενα με νοιαζει τι κανει στην μουσικη του και ποσο σοβαρος ειναι εκει,στην δουλεια του!!

Δηλαδη αν αυριο παει ο Πελε και γδυθει στη μεση του δρομου και αρχιζει και τρεχει θα αμφισβητηθει η θεση του ως κορυφαιου ποδοσφαιριστη ολων των εποχων?

Tωρα το αν ειναι της κλασσης του Πελε αντιστοιχα στην μουσικη αυτο ειναι θεμα προς συζητηση

Για μενα ητανε ενας πολυ καλος τραγουδιστης με ωραια φωνη που ταιριαζε απολυτα με την μουσικη των Ντορς,τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο.

(Επισης δεν εχω δει την ταινια των Ντορς δυστυχως…)

Simfwnw me oti eipe o filos TheDoors,opote dn exei noima na epektathw k egw gt panw katw k egw ta idia tha elega…O Morrison einai adiamfisvitita apo ta pio amfilegomena proswpa k spania diatirei kapoios oudeteri stasi apenanti tou…Egw ton thavmazw perissotero gia tin xroia tou p denei teleia me ta pliktra tou Manzarek,tous stixous tou k tin fisiognwmia tou,tin opoia thewrw apolita rock kai top…Ta ipoloipa,opws omorfia fer eipein me afinoun adiaforo(an k travoun ena poli mikro koino apo koritsakia:p )…Allwste,egw gia kapoia xronia dn iksera kala kala pws moiazoun oi Doors(poli palia) alla eixa meinei mlks me tin mousiki tous…

y.s.Canned heat tha lega einai perissotero blues apo psychedelic,dn me travane toso ta blues alla se oti exei na kanei me progressive eimai panta anoixtos se protaseis:D