Jim Morrison ή Jimi Hendrix..?

General Aetius,oloi ligo poli sto idio kataligoume…To zitoumeno einai i mousiki!!:wink: M autin tin vriskoume kai ta ipoloipa einai gia ta media kai tous xristianikous sillogous thewroun tin rock katafigio tou satana:p
Oso gia tin tainia,des tin an kai sikwnei k auti poli sizitisi…

απλα κανενας

[QUOTE=thedoors;132298
το υφος των ντορς ειναι πολυ διαφορετικο απο αυτο των καντ χιτ[/QUOTE]
ναι αλλα κ αυτοι συνδιαζουν Blues me psychedelic κ country ακομα!

σωστο αλλα ολοι τον λενε “μεγαλο μουσικο”

εχουν βγαλει δισκο! κ ναναει! αλλα δεν υπηρχε καποιος στο Group να κανει τα καραγκιοζιλικια για να γινουν γνωστει αυτοι οι δισκοι…

καθε μουσικος πρεπει απλα να σεβεται τον εαυτο του κ τον κοινο του!

απο που κι ως που?#-o

οπως και να χει εγω εγραψα τι πιστευω γι αυτον!ουτε καν μουσικος δεν ειναι!

δεν ειχα την ευκαιρια να τον ακουσω…πως λεγεται ο δισκος να κατεβαζω κομματια?

συμφωνω αλλα δεν ανηκω στο κοινο του jim morrison,οποτε οτι κανει με αφηνει παγερα αδιαφορο.

σαφως και λογο αυτου και μονο δεν μπορει να θεωρηθει μεγαλος μουσικος αλλα ¨¨καφρος¨¨.

κι εγω βγαζω το πουλι μου εξω…η πραγματικη μαγκια ειναι να γραψεις καλη και διαχρονικη μουσικη

Η ταινια καλουτσικη ειναι αυτος ομως που υποδυεται τον Morrison ειναι λιγο υπερβολικος κ κατανταει σπαστικος(αν την δεις θα καταλαβεις τι εννοω)

σακη ηρεμησε λιγο ρε μουτρο…τετοια μπαντα σαν τους ντορς δεν ξαναβγαινει ουτε σε 10000 χρονια…ποιοι canned heat ρε…μη λεμε αστεια πραγματα…συγκρινετε το μ*υνι με το ραβανι να πουμε…

Περι ορεξεως…ραβανι.

σιγουρα, απλα λεω να μην συγκρινουμε ανομοια μεγεθη

οκ, μη λεμε και ο, τι θελουμε, επειδη ο Morrison ηταν καραγκιοζακος και μπεκρης και πρεζακιας(:slight_smile: ) δεν παει να πει οτι δεν εχει γραψει και κομματαρες που εχουν μεινει ανεξιτηλες στο χρονο και οτι δεν ειναι μουσικος…

Υπαρχουν πολλες ταφοπλακες ταλαντουχων μπεκρηδων και πρεζακηδων στην ιστορια αυτης της μουσικης,αυτο δε λεει κατι ιδιαιτερο.

Τωρα για το οτι ηταν μουσικος και εγραφε τραγουδια,νομιζω πως ειναι υπο συζητηση,μια και στα credits αναφερεται στο μεγαλυτερο ποσοστο ως στιχουργος.Tωρα αν εγραψε και καμια νοτα απο δω και απο κει ή καμια φωνητικη μελωδια δεν τον κανει και συνθετη.Και ο Ozzy πχ ειναι ενας performer και frontman που εχει το δικο του στυλ(για αλλους καραγκιοζης,για αλλους θεος),αλλα δεν εχει γραψει ποτε ουτε νοτα,παρα μονο τις φωνητικες γραμμες του.

αμερικανος της δεκαετιας του 60 που εχει ασχοληθει με αρχαια ελληνικη γραμματεια, luis bunuel κ εχει διαβασει φιλοσοφους κ ποιητες σημαντικους οπως aldus huxley, william blake, bertold brecht friedrich nietzsche δεν μπορει να κριθει ως καραγκιοζακος απο καποιες μαλκιες που εκανε οταν επαιρνε πρεζα.
περα απο στιχουργος εγραφε και τραγουδια (people are strange, roadhouse blues, shamans blues, ths spy, soul kitchen, love street κλπ… δηλαδη η μεγαλη πλειοψηφια των τραγουδιων των doors ειναι δικα του) .κ ολα αυτα χωρις να χει καθολου μουσικες γνωσεις. επιπλεον ηταν κ μεγαλος ερμηνευτης

Βεβαια αυτο δεν ειναι λιγο. Ειδικα στους Σαμπαθ.

Οκ συμφωνω οτι οι ακροτητες(σκηνικες και παρασκηνιακες)δεν κρινουν την ποιοτητα ενος καλλιτεχνη,αλλα απλα διαμορφωνουν το ιματζ του.Τη δεκαετια του '60 οι ανατολικες φιλοσοφιες,οι μπιτ συγγραφεις και ποιητες,η επιστημονικη φαντασια,ο Τολκιν,το LSD,η αντιδραση στην εξουσια,το κατεστημενο και τη βια,η φιλοσοφια γενικα,ηταν τα "ευαγγελια"της γενιας.Οι Grateful Dead,O Dylan,O Lennon,η μιση σκηνη της Βοστονης,η Patti Smith,o Lou reed και χιλιοι μυριοι ασχοληθηκαν με αυτα.

Τωρα για το πως καποιος γραφει τραγουδια χωρις να χει ιδεα απο μουσικη,αυτο δεν το καταλαβαινω.Μου φαινεται λιγο σαν “τα απιστευτα του Ριπλει”.Αν θεωρηθει οτι γραφεις τραγουδια σφυριζοντας-τραγουδωντας μια μελωδια και μετα ο κιθαριστας ή ο οργανιστας πχ του γκρουπ γραφει τα ακκορντα,τοτε παω πασο.Μαλλον αντιλαμβανομαστε διαφορετικα τον ορο συνθεση,οποτε ολα οκ!:wink: :slight_smile:

Για το μεγαλος ερμηνευτης θα ξαναπω οτι ερμηνευτης ηταν.Για το μεγαλος ο καθενας εχει διαφορετικα κριτηρια του μεγαλειου.

Εγώ πάντως ΓΟΥΣΤ¶ΡΩ MORRISON

8O #-o :stuck_out_tongue: :lol:

Ο καθένας με τα γούστα του:p

δεν το καταλαβα αυτο

εφοσων δεν επαιζε οργανο ουτε ειχε μουσικες γνωσεις,πως εγραφε μουσικη?:-k :frowning:

ρε θα με κουφανετε με τα poll…και morisson και hendrix…θελει και ρωτημα?

Κατά την γνώμη μου το poll είναι άκυρο.Φυσικά, για μια ακόμα φορά χαίρομαι που υπάρχουν άτομα που με τόσο ωραίο τρόπο διατυπώνουν τις απόψεις τους.Επειδή μια ζωή θα είναι στην αφάνεια, ζηλέυουν και αρχίζουν το κράξιμο.Ένα μάτσο κομπλεξικών θα κρίνει τον κάθε καλλιτέχνη που έχει μείνει στη ιστορία ειδικά μετά από τόσο σύντομη καριέρα.Τουλάχιστον λίγο σεβασμός.Κριτική αλλά με τον σωστό τρόπο και όχι με τον χυδαίο που γίνεται εδώ μέσα.

εσυ γινεσαι χυδαιος με τον τροπο που μιλας

κανεις δεν βριζει εδω μεσα

αντιθετως εσυ βριζεις τους αλλους και τους λες κομπλεξικους και χυδαιους

αν διαφωνεις με την αποψη των αλλων πες την δικια σου

τωρα το οτι πιστευεις οτι αυτοι που βριζουν τον Morrison τον βριζουν επειδη τον ζηλευουν ειναι ασχολιαστο…

τοτε θα τους βριζαν ολους τις διασημες προσωπικοτητες της ροκ,κατι που δεν συμβαινει,αρα ατοπο…#-o [-X

στο κατω κατω δεν σε υποχρεωνει κανεις να σαι στο forum

αν τους θεωρεις τους αλλους κομπλεξικους τοτε μην συνδιαλεγεσαι μαζι τους.μιλα μονος σου:wink:

εσυ που εισαι επιφανης και οχι αφανης σαν τους αλλους…8)

Το ότι 2-3 άτομα δεν ξέρουν να μιλάνε έστω με σεβασμό για τον Morrison με ενοχλεί και φυσικά δεν πρόκειται να αποχωρήσω από το forum γι’αυτά τα άτομα.Η κριτική μπορεί να γίνει και με πιο ήπιο τρόπο,τουλάχιστον για μένα.Αν κάποιος νομίζει ότι τον έθιξα με κάτι που έγραψα πάνω στα νεύρα μου να με συγχωρέσει γιατί δεν θέλω να κάνω αυτό το οποίο δεν γουστάρω να βλέπω.