Joe Bonamassa

Τον ανακαλυψα προσφατα και μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση.Blues κιθαριστας που θυμιζει κατι απο Stevie Ray Vaughan με επιρροες απο rock,country και jazz και με πολυ συναισθημα οπως τα blues υπαγορευουν.Ειναι αρκετα αναγνωρισμενος απ οτι διαβασα και θεωρειται απο τους κορυφαιους κιθαριστες της γενιας του.Προτεινω σε οποιον δεν τον εχει ξανακουσει το Sloe Gin με το οποιο νομιζω εκανε και την μεγαλυτερη επιτυχια του εμπορικα.

Eίναι όντως πολύ καλός. Περισσότερο blues rock κιθαρίστα θα τον χαρακτήριζα.

Και εδώ ένα βίντεο όπου τζαμάρει με μεγαλύτερα παιδιά 8)

http://www.rocking.gr/review1636.php

Τα λέμε εμείς, δεν τα λέμε; Τον βάλαμε και στα καλύτερα του 2007, τι άλλο να κάνουμε…:stuck_out_tongue:

Tώρα που το λες και εγώ είχα ψηφίσει το Slow Gin στα καλύτερα του 2007. 8)

Πω πω κορυφη τα βιντεακια,ειδικα το τελευταιο.Και το Sloe Gin απιστευτο.Γενικα ειναι απο τους πιο ενδιαφεροντες καλλιτεχνες που εχω ακουσει τον τελευταιο καιρο γι αυτο και εκανα και θρεντ (Πολυ καλες οι κριτικες του ροκινγκ ε,τα συγχαρητηρια μου).Αληθεια εχει ερθει ποτε απο τα μερη μας;

Πραγματικα πολυ καλος ! Προσφατα τον εμαθα και μου εκανε μεγαλη εντυπωση . Πολυ καλος !

Όχι αν και παίζει στην Ευρώπη σχεδόν κάθε χρόνο.
Άντε να ξυπνήσει κανένας διοργανωτής.
Ο Winter το γέμισε το Gagarin, υπάρχει κοινό για αυτή τη μουσική στην Ελλάδα!

Κάποιος είχε ανοίξει και σχετικό demand στο eventful:

http://eventful.com/demand/D0-001-000240154-9

Zητήστε τον και εσείς :wink:

Και το Principal…

O Bonamassa είναι παρα πολύ καλός…Ιδιαίτερο Blues-rock στυλ …

εχετε ακούσει και clouds on the horizon παιζει μαζι με τον trout…θεικό καμματι

και αυτο είναι ολά τα λεφτά…

Poly megalo diskio to Sloe Gin. To exo akousei se diafores periodous xoris pote na to akouso diadoxika kai panta mou prokalei ayksimenes entyposeis. Mono ena klassiko album mporei na to kanei ayto. Mia pou to akouo tora eipa na po ki ego mia gnomi. Geia sou re Joe paixtara.

Έτσι είναι! 8)
Και όπου να’ναι βγαίνει και το νέο άλμπουμ “The ballad of Joe Henry”

Γαμωτο είxε Live Νοεμβρη και δεν πρόλαβα εισητήριο…ελπίζω με τον νέο δίσκο να ερθει και από ευρώπη…

Μήπως εννοείς John Henry; :stuck_out_tongue:

Πολύ σουξέ ο τύπος! Ταινίες, τραγούδια, χαμός!


Λέει ότι και καλά ήταν ο πιο δυνατός άνθρωπος :!:
Τι μαθαίνει κανείς…

#-o Δίκιο έχεις!
Έτσι και αλλιώς δεν είχα ιδέα ποιός είναι ο Joe Henry… :lol:

Tεσπα, ό,τι νάναι! Ανυπομονώ να ακούσω τον δίσκο!

πολυ καλος κιθαριστας!
αλλα πλεον τετοιου ειδους κιθαριστες μου προκαλουν χασμουριτο…

Όπως αναφέρεται και στο πρώτο πόστ μοιάζει με srv.
Την πάτησα τις προάλλες σε ένα rock bar…το φιλαράκι μου ο κιθαρίστας μου είπε ότι είναι αυτός.
Θα τον ψάξω στο youtube τώρα που το θυμήθηκα.

Τον Eric Sardinas στη συναυλία του Vai (2001) τον προσφωνούσαν σαν τον διάδοχο του SRV αλλά είναι άλλη ιστορία τελείως.:lol:

τα δέοντά μας στο Sloe Gin και το ballad of John Henry τα έχουμε καταθέσει.

πριν μερικούς μήνες από λάθος βρέθηκε στη Σαντορίνη (!) ένα φορτηγό με δύο καρότσες γεμάτες με τον εξοπλισμό του Joe Bonamassa και σχεδόν το σύνολο των κιθάρων που κουβαλούσε στην περιοδεία του.

Ο Joe είχε χεστεί πάνω του, αλλά κανείς δεν πήρε χαμπάρι τι είχε το φορτηγό μέσα, οπότε και βρήκε όλο το φορτίο άθικτο.

Το καλοκαιράκι μαζί με φίλους και άλλους μουσικούς, εκ των οποίων, ο μέγιστος Kevin Shirley το πέρασε (ή το περνάει ακόμα) και ηχογραφεί κάπου στην Ελλάδα. Από ένα τόσο καλό καλλιτέχνη έχω περιέργεια για το αν θα κυκλοφορήσει κάτι. Παραθέτω μερικές φωτός που ανέβασε ο Kevin Shirley.

μέχρι που μπορώ να σκεφτώ ότι ο Daz το κανόνισε.

Eμένα οι πληροφορίες μου λένε πως σύντομα θα ανέβει αρκετό περιεχόμενο σχετικό με Bonamassa στην κεντρική σελίδα του Rocking. 8)

Mule,άκουγα τις προάλλες το Slow Gin και μάλλον είχες δίκιο.Μου φαίνεται πιο καλό και “ειλικρινές” σε σχέση με το John Henry.Mεγάλη δισκάρα.

Κάτι ξέρεις εσύ… :p. Stay tuned…