John Frusciante has left the Red Hot Chili Peppers!

E! ειπάμε! Πάντα αξιζει! απλα θα λειπει ενα κομμάτι… :wink:

Όσο με την αποχώρηση… Μπορεί πραγματικά να τους ανανεωσει και να τους κάνει καλό… Μπορεί να είναι καλύτεροι με τον Josh ποιός ξέρει… όπως και ο Fru μετα τον Slovak… :-k

Θεωρώ πως μουσικά μπορεί να ωφεληθούν και η μπάντα και ο Frusciante. Δεν είναι ωραίο πράγμα η “αγγαρεία” στη μουσική…

Δεν γνωρίζω τον νέο κιθαρίστα και δεν μπορώ να έχω άποψη για αυτόν.
Πάντως όταν τους πρωτοείδα ποτέ το '95 με τον Navarro στην περιοδεία του One Hot Minute ήταν καταπληκτικοί και έπαιξαν φοβερό live και δεν βλέπω τον λόγο να μην επαναληφθεί αυτό με τον όποιο νέο κιθαρίστα. Ας είναι ο Kiedis “όπως πρέπει” και όχι όπως το 2007 και εγώ πιστεύω πως μπορούν να παίξουν live που να τρελάνει κόσμο. Ειδικά στην Ελλάδα που ο περισσότερος κόσμος δεν τους έχει δεί με Frusciante και έτσι δεν θα υπάρχει και μέτρο σύγκρισης. :wink:

Πραγματικά δεν ξέρω,γιατί στεναχωριούνται τόσο μερικοί που φεύγει.

Είναι φανερό πως είχε ψιλοβαρεθεί π.χ. δείτε πως παίζει live τα solos στα τραγούδια του (π.χ. Scar Tissue). Οπότε δε μπορείς να πεις ότι είναι αναντικατάστατος στα Live (εννοώ κατά πόσο μπορεί κάποιος άλλος να παίξει τα studio μέρη του. Φυσικά στα solos που του βγαίνουν εκείνη την ώρα φυσικά, είναι αναντικατάστατος). Τώρα στις Studio δουλειές μπορεί να μην είναι ίδιοι , αλλά και μένα μ’άρεσε το One Hot Minute (για όλους τους άλλους δε μπορεί να γίνει κάτι όμως :p)…

ειναι και τα φωνητικα γαμω… τι απιστευτα δευτερα (πχ Cant Stop, Under The Bridge, OTHERSIDE)

Σωστό! Απλά θεωρώ δεδομένο πως δεν θα πήγαιναν να πάρουν αντικαταστάτη που να μην μπορεί να τραγουδήσει δέυτερα.

Νομίζω ότι η διαφορά μεταξύ Frusciante και οποιουδήποτε τον αντικαταστήσει θα είναι περισσότερο στις συνθέσεις και στους αυτοσχεδιασμούς στα live παρά στο πως θα παίζει τα solo του John και του Navarro.

Προσωπικά μ’ αρέσει πολύ ο Navarro σαν κιθαρίστας αλλά δεν νόμιζω ότι ταίριαζε στους RHCP όσο ο Frusciante.

Ας δούμε πως τα πάει ο Josh, ειδικά στο θέμα χημείας με τον Chad και τον Flea όμως πριν αρχίσουμε να κρίνουμε…

Άκουσα το The Empyrean μετά από μήνες και πραγματικά χαίρομαι που θα συνεχίσει μόνος.Στα καλύτερα άλμπουμς της χρονιάς.

Πάντως και ο Dave Navarro που ήταν κάποτε στους Peppers τα έσπαγε…

Νομίζω ότι εντάξει ένας μέτριος κιθαρίστας είναι, δεν είναι ούτε page, ούτε Iommi…

Mιά χαρά καλός παίχτης είναι, οι συγκρίσεις σου είναι άκυρες.

Βασικά ο Josh για εμένα είναι πολύ καλή επιλογή. Είναι φίλοι με τον Frusciante και έχουν δουλέψει μαζί, καθώς έχει παίξει και πολλές φορές με τους Peppers πριν γίνει ο κιθαρίστας τους. Δεν μπορείς να πείς πως ο Frusciante έφυγε και δεν νοιάστηκε καθόλου για την μπάντα γιατί άφησε έναν δικό του πίσω… Η συγκρίσεις με τον John πάντως μου φαινονται άστοχες γιατί πλέον μιλάμε για μια νέα εποχή για τους Peppers.

Εμένα μια χαρά μου φαίνονται! :smiley:

Eυχαριστώ για το λινκ.
Θα προτιμούσα βέβαια να τον άκουγα σε Peppers κομμάτι για περισσότερα συμπεράσματα :roll:

…και χωρίς να έχει πιάσει λογοδιάροια τους γύρω από αυτόν που τραβάει το βίντεο!

Ανακοινώθηκε ότι θα κυκλοφορήσουν 2 άλμπουμ με τον Φρουσιάντε και τον Ομαρ (των μαρς βόλτα). Στο ένα θα είναι μόνο οι 2 τους, και στο άλλο θα έχουν τον juan στο μπάσο και τον Marcel στα ντραμς (και οι 2 από τους μαρς βόλτα). Επιτέλους κάτι για το οποίο ανυπομονώ μέσα στο 2010!

Όσο περνάει ο καιρός, τόσο περισσότερο χαίρομαι που ο φρουσιάντε έφυγε από τους πέππερς…

Αναμενουμε ρεντ χοτ με ομαρ μαρσελ και Χουαν (αυτος τι θα παιζει πλακα πλακα?)!ας βαλουν κ τον Σιντρικ να κανει φαλσετο δευτερα στον Κιντις!:smiley:

8O8O τέλεια!!!
και εγω δεν χαλάστηκα που έφυγε γιατι έχουμε να ακούσουμε παπαδες…
να κανει και μια συμμετοχή σε αλμπουμ των μαρς και αντε γεια!!!

εχει ηδη παιξει με τους μαρς! :D:wink:

ναι ρε να ξανα κανει λεω…:stuck_out_tongue:

BANNED:!:

Κυκλοφόρησε και τρίτο μπόνους τρακ από το Empyrean. Λέγεται “Here, Air” και το ακούτε αν θέτε εδώ.

Όσο για τα 2 με τον ομάρ…κανένα νέο ακόμα…

8O8O8O8O8O8O