John Frusciante has left the Red Hot Chili Peppers!

Well, δεν ήθελα να πώ τίποτα για να μην το γκαντεμιάσω καθώς άν δεν βγει κάτι επίσημο εγώ δεν το πιστεύω αλλά ο John Frusciante λένε πως έφυγε απο τους Peppers…

http://www.musicradar.com/news/guitars/john-frusciante-has-left-red-hot-chili-peppers-says-source-229551

Προσωπικά πιστεύω πως μπορεί να γίνεται για διαφημιστικούς λόγους καθώς κάτι έπρεπε να τους βγάλει απο αυτό το πάγωμα 2 χρονών και τι καλύτερο απο ένα σουσουρο γύρω απο το όνομα του Frusciante… Τους έχει αφήσει ήδη μια φορά και δεν μου φαίνεται παράξενο… Το στύλ του ήταν πολύ διαφορετικό απο τους Peppers καθότι πιο experimental… Anyway εγω ακόμα ελπίζω… Δεν πιστεύω ότι το κάνει από εγωιστικούς λόγους έλεγε πως όλο αυτο το μεγάλο ροκ συγκροτημα δεν τον αντιπροσώπευε πια…

πλακα κανεις?!?!?!?!?!!? οχι ρε γαμωτο!

η αληθεια ειναι πως δεν το λες ακριβως εγωιστικους λογους, μιας που ο ο Kiedis ειναι enormous prick, αλλα νταξει.

Να τους δω λαηβ πρωτα, και μετα ο φρουσιαντε να κανει αυτο που ξερει καλυτερα*. Πανεμορφα τραγουδια που σου μιλανε κατευθειαν στη ψυχη

ιν τζον γουι τραστ

*εε; ε; δεν ειμαι μεγαλοψυχος;

Εισαι εισαι!! Και εχω ακριβως την ιδια αποψη με εσενα.

Eμ… Και εγώ το λάιβ που θα κάνουν τον Ιανουάριο και βλέπουμε… Αν δεν παίξει εκει ειναι αναπόφεκτο… :frowning:

Περίεργο αυτό το νέο, χωρίς το Φρουσιάντε οι πέπερς νομίζω θα είχαν πρόβλημα.

(awake mode on)

Φερτε τον στους Μars Volta τωρα!

(awake mode off)

Οντως ο Frusciante, προσφερει πολλα στους Red Hot Chili Peppers και δεν θα ειναι το ιδιο συγκροτημα χωρις αυτον, μπορει ομως να ειναι φημες ολα αυτα…

Οι peppers θα είναι πολύ διαφορετικοί χωρίς τον John… Πρώτα απο όλα θα είναι τεράστια απογοήτευση για όσους τους υποστηρίζουμε, αγαπάμε, ακούμε, λατρευουμε, στηρίζουμε όλα αυτά τα χρόνια… Μετά απο αυτό το πάγωμα που είχαν τόσα χρόνια είναι το τελειωτικό μας χτύπημα… Α, μας κάνουν και χαιρόμαστε και μετά μας ρίχνουν στα τάρταρα… :frowning:

__Εμένα πάντως μου άρεσε το One Hot Minute… :roll: :slight_smile:

__Θα είναι πολύ κρίμα, αλλά φαντάζομαι θα έχει κι αυτός τους λόγους του… Άντεξε πολύ… και μας έδωσε και υπέροχη μουσική -αλλά για να φεύγει…

__Θα δείξει. Πάντως αυτό που πραγματικά θα με απογοητεύσει θα είναι να είναι όλο αυτό ένα διαφημιστικό τρυκ… [-X

Ω,την απογοητευση μας την εχουμε ηδη… Γιατι μετα απο δυο χρονια ανενεργοι μαθαινουμε οτι φευγει ο Τζον εκει που ειχαν επανασυνδεθει και ειναι αποκαρδιωτικο… ΜΩΡΕ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ!!!
Παντως εξαρταται απο το τι κατευθυνση θα ηθελαν να παρουν απο δω και περα… Μπορει να εβρισκε τον Τζον αρνητικο καθοτι εχει αλλάξει πολυ…

__Μα ναι, σίγουρα είναι κρίμα και είναι κυρίως γι’ αυτό που πολύ σωστά λες ότι είχαν κάνει και το break τους για ν’ ανακτήσουνδυνάμεις και μετά από δύο χρόνια (και ενώ είχαν δείξει με το stadium ότι είναι σε πολύ-πολύ καλή φόρμα)… τέλος;

__Απλά, μιας και είναι σίγουρα κρίμα αν ισχύει έτσι κι αλλιώς, αλλά και μιας και ίσως είναι και καλύτερο (απ’ το να βγάζαν κάτι μαζί μόνο για το χρήμα), η (“πραγματική”) απογοήτευση τότε θα είναι να κάνουν κι αυτοί φτηνά κόλπα… Τα “φτηνά” κόλπα δε ταιριάζουν στις “ακριβοθώρητες” μπάντες.

ετοιμος αντικαταστατης σιγουρα υπαρχει οποτε νομιζω ακομη και αν παενε λιγακι πισω μεχρι να ανασυγκροτηθουν - η απωλεια δεν θαναι και τοσο μεγαλη…
Re HoT Power! keep on rocking!:roll:

Είναι αλήθεια τελικά.

Πρέπει να παραδεχτώ πως εγώ χαίρομαι, αν αυτό θα σημάνει ότι θα αρχίσει να κυκλοφορεί πολύ περισσότερες σόλο δουλειές του, όπως το 2004.
Και πραγματικά δεν βλέπω πως θα συνεχίσουν οι πέππερς με τον klinghoffer αντικαταστάστη…Εννοώ, είναι φανταστικός μουσικός (αν και νομίζω ότι είναι καλύτερος ντράμερ από ότι κιθαρίστας), αλλά είναι πάρα πολύ δύσκολο να αντικαταστήσεις έναν φρουσιάντε. Και δεν μιλάω μόνο για τις ικανότητές του σαν μουσικός.

[QUOTE=tt39;772629]Είναι αλήθεια τελικά.

Πρέπει να παραδεχτώ πως εγώ χαίρομαι, αν αυτό θα σημάνει ότι θα αρχίσει να κυκλοφορεί πολύ περισσότερες σόλο δουλειές του, όπως το 2004.[QUOTE]

Σωστός,έτσι κι αλλιώς πέρα από μεμονωμένα τραγούδια οι Peppers ποτέ δεν μου έλεγαν πολλά.

ο Frusciante γενικά έχει τάσεις φυγής. Και παλαιότερα είχε αποχωρήσει, μετά επανήλθε, αλλά νομίζω ότι το πρόβλημά του είναι ότι δεν του αρέσει η δημοσιότητα. Του αρέσει περισσότερο να παίζει σε μικρούς χώρους, με λίγα άτομα, όπως ήταν οι χώροι στους οποίους γνώρισε τους red hot chili peppers πριν γίνει μέλος τους. Επίσης, δεν πιστεύω ότι όλο αυτό είναι διαφημιστικό τρικ.

Ουτε εγω πιστευω οτι ειναι διαφημιστικο τρικ, πολυ απλα θα εχουν διαφορετικα θελω και αποψεις για το που θα κινηθει η μπαντα απο εδω και περα… Ειναι λυπηρο παντως.

confirmed :frowning:


John Frusciante has finally confirmed on both his official Blog and MySpace pages that he has quit as lead guitarist of the Red Hot Chili Peppers.

Official Statement from John Frusciante

When I quit the band, over a year ago, we were on an indefinite hiatus. There was no drama or anger involved, and the other guys were very understanding. They are supportive of my doing whatever makes me happy and that goes both ways.

To put it simply, my musical interests have led me in a different direction. Upon rejoining, and throughout my time in the band, I was very excited about exploring the musical possibilities inherent in a rock band, and doing so with those people in particular. A couple of years ago, I began to feel that same excitement again, but this time it was about making a different kind of music, alone, and being my own engineer.

I really love the band and what we did. I understand and value that my work with them means a lot to many people, but I have to follow my interests. For me, art has never been something done out of a sense of duty. It is something I do because it is really fun, exciting, and interesting. Over the last 12 years, I have changed, as a person and artist, to such a degree that to do further work along the lines I did with the band would be to go against my own nature. There was no choice involved in this decision. I simply have to be what I am, and have to do what I must do.

Sending love and gratitude to you all.

δεν ξερω τι να πω…

ειναι παντως πραγματικα πολυ μεγαλη τραγικη φιγουρα… δε μπορω να το χαρακτηρισω αλλιως

ευθραυστος ισως.

αλλα οντως. καμια καταπιεση στον καλλιτεχνη. ταπαμε εξαλλου, ας κανει αυτα που ξερει καλυτερα…

παντως, αν τυχει ρε παιδι μου και δω πεππερζ ποτε χωρις τζον, θαναι με μιση καρδια. Η αλλη μιση ειναι στον φλεα.

και να δεισ που τωρα θα ερθουν Ελλαδα… :!:

Άρα φαντάζομαι δε θα πας… Τώρα δε θ’αξίζει… Έτσι; :slight_smile: