John Garcia

Τι γνώμη έχετε γι’αυτή τη φωνή που σημάδεψε τη stoner rock; Οι φωνητικές του χορδές και μόνο αποφάσισαν πως θα είναι το ύφος των φωνητικών ενός είδους… Και γενικά ο Garcia είναι ο πατέρας της stoner rock (και της desert). Ακούω γνώμες και γενικά που πιστεύετε ότι έδωσε τον καλύτερο του εαυτό (Kyuss, Hermano, Slo Burn) κτλ.
Από τις αγαπημένες μου μουσικές φυσιογνωμίες εμένα.

Όταν ακούω το and the circus leaves town, ή το blues for the red sun, αισθάνομαι κάπως έτσι:

[CENTER][/CENTER]

Νταξ,τι να λέμε. Είναι μυθική μπάντα.

Απλα απιστευτος. Τι να λεμε τωρα, εδω οι Kyuss εχουν επηρεασει ολοκληρους Metallica…

@ ChrisP:8O Έλα ρε συ…δεν το περίμενα… άλλα είδη άλλες ιστορίες… ποιο άλμπουμ(που δε το κόβω) ή τραγούδι και δεν το χω χαμπαριάσει ακόμα; :stuck_out_tongue:

Κι εγώ πιστεύω ότι σαν Kyuss ήταν όλα τα λεφτά. Πατριαρχική στο είδος της μπάντα κ κορυφαία. Από κει ξεκίνησαν όλα μπλα μπλα… Όχι πως Hermano και Slo Burn πάνε πίσω…
Kyuss>Slo Burn>Hermano για μένα.
Τον πο_στη όμως… άνθρωπος τον οδηγεί στο μικρόφωνο από τα πολλά που πέρνει…

Το κολλημα με τους Kyuss το εχει βασικα ο Hetfield. Μην περιμενεις να βρεις καποιο κομματι-αβτιγραφη σε Kyuss, για τους Metallica μιλαμε. Βασικα το St. Anger σφυζει απο Kyuss riffs. Πχ. Sweet Amber, Invisible Kid. Βοηθα και η χυμα παραγωγη σε αυτο. Για να το καταλαβεις ακου Blues For The Red Sun και στο καπακι St. Anger…

Επισης, οι Metallica απο το Load και μετα ηταν σαφες οτι ειχαν στρεψει την προσοχη τους στα 70’s, τα οποια φυσικα προσκυνουσαν και οι Kyuss. Οποτε μη σου φαινεται τοσο περιεργο…

Thanx ρε συ, δεν το είχα παρατηρήσει… Εντάξει άλλωστε τα stoner riffάκια είναι μεγάλος πειρασμός.

τι να απεγινε εκεινος ο τρομερος κιθαριστας των Slo Burn που οργιαζε με τα riffs του…

Ντάξει προσωρινός ήταν όπως και οι άλλοι 2 αλλά η αλήθεια είναι πως ο μόνος που συνέχισε μετά τους Slo Burn ήταν ο Garcia… Κιθαρίστας, μπασίστας και ντράμερ… who knows?