John Peel

Τι κοινό έχουν μεταξύ τους μπάντες όπως:
Jimi Hendrix, Led Zeppelin, King Crimson, Pink Floyd, Captain Beefheart, Jethro Tull ή Black Sabbath

με τους kraut-rockerz
Amon Duul, Faust

με τους πανκηδες
Joy Division, the Cure, Gang of Four, Bauhaus, the Fall, Stranglers, the Damned, Birthday Party, the police, Siouxsie and the Banshees, new model army, PiL

ή με τους
Motorhead και ΑC-DC και Rory Gallagher και Gentle Giant, Nazareth

και τους industrialz
Human League, Cabaret Voltaire, Clock DVA, Einstürzende Neubauten, Portion Control

ή στους new wave άδες
pulp, new order, modern english και simple minds

στους gothαδες
Clan of Xymox, Sisters of Mercy, march violets, Gene Loves Jezebel

ή σε hardcore πανκ
DOA, electro hippies, nomeansno

ή τους
sonic youth, fugazi, nirvana, Pixies, PJ Harvey, Melvins, soundgarden

με τους Bolt Thrower, τους Carcass και τους Napalm Death,

μέχρι και sτους πιο σύγχρονους από διάφορα είδη
strokes, Hellacopters, Mogwai, Sigur Ros, white stripes, calexico, 3 inches of blood και Sunn O)))

Απάντηση:

Όλοι τους είχαν ηχογραφήσει τουλάχιστον ένα Peel Session!

Ο John Peel ήταν κατά την άποψη μου ο σημαντικοτερος ραδιοφωνικός παραγωγός. Έκανε εκπομπές στο BBC Radio 1 από το 1967 ως και το 2004 όπου πέθανε. Στα Peel Sessions λοιπόν είχε καλεσμένη μια μπάντα και ηχογραφούσε ζωντανά (στο BBC studio) 4 κομμάτια της τα οποία στη συνέχεια θα παιζόνταν στην εκπομπή του. Στην ουσία ο άνθρωπος αποτελούσε την ίδια την χρονοσειρά της ροκ μουσικής. Όπως μπορείτε να δείτε από τα πολύ ενδεικτικά παραδείγματα που αναφέρω πιο πάνω, ήταν ο άνθρωπος που έπαιξε πρώτη φορά σε ραδιο είδη που άφησαν το στίγμα τους στην εποχή τους, πριν καν γίνουν ευρύτερα γνωστά: από προγκ ροκ και κραουτ, στο πανκ και ποστ πανκ και ινταστριαλ και γκραντζ και νιου γουεηβ, ακόμα και grindcore.

Κατά βάση συνδέθηκε με το ποστ πανκ κίνημα, καθώς ανέδειξε άπειρα underground σχήματα της συγκεκριμένης μουσικής.

Τοποθετηθείτε, εκφράστε τον σεβασμό σας, πείτε πιο είναι το αγαπημένο σας Peel Session από αυτά που έχετε ακούσει, γενικώς πείτε ό,τι θέτε.

Αγαπημένο του γκρουπ ήταν οι Fall:

http://www.youtube.com/watch?v=xS_MauJshXU

όπως έλεγε ο ίδιος ο John Peel για αυτούς:

“They are always different, they are always the same!”

οι οποίοι συνεχίζουν ακάθεκτα μέχρι σήμερα. Το συγκεκριμένο θρεντ έγινα βασικά μετά από το ξέθαμα του πρώτου άλμπουμ της μπάντας!

εδιτ: δεν είμαι σίγουρος αν έφτιαξα το thread στο σωστό section. Αν όχι, παρακαλείται ο πρώτος μοδ που θα το διαβάσει να το μετακινήσει κατά την κρίση του.

ω μα ναι! και όλοι μα όλοι να στάζουν μέλι γι’αυτον, όπως κάναμε εμείς για τον Πετρίδη (x10 όμως)

Πφφφ, πρέπει κάποια στιγμή να διαβάσω το βιβλίο [B]JOHN PEEL:The Olivetti Chronicles-Three Decades of Life And Music[/B], το πήρα το 2008 αλλά έχει πιάσει σκόνη στο σαλόνι.

Από μουσικές τώρα μου έρχονται πρόχειρα αυτά των Jesus & Mary Chain, των Madness και των Smiths αλλά είμαι σίγουρος ότι έχω ακούσει δεκάδες ηχογραφήσεις που έγιναν γι?αυτόν… θα επανέλθω…

Εύστοχος ο παραλληλισμός με τον Πετρίδη, βεβαία με ένα rescaling της κλίμακας :stuck_out_tongue:

Μιας και ανάφερα την ατάκα του Peel για τους the Fall, πάρτε μερικές ακόμη:

  • John Peel about Sonic Youth

[SPOILER]As Sonic Youth’s “Silver Rocket” fades out…
“I love the way they come romping in with all that feedback in the middle - just like The Pink Floyd.”[/SPOILER]

  • John Peel about Napalm Death

[SPOILER]Show starts.
A motorcycle revving noise.
Someguitarsbeingveryloudandheavy.
Then some guitars beingveryloudandheavy with a man shouting. all last about five seconds.
“Three tracks from Napalm Death, there, in session tonight…”
[/SPOILER]

  • John Peel about Bolt Thrower

[SPOILER]I’ve had several complaints today, all asking to bring back Lisa I’Anson. This next record is for you, Mr Simpson of Plymouth. It’s “BoltThrower”… (John terrorising radio one’s lunchtime audience while standing in for a sick DJ.) "[/SPOILER]

  • John Peel about Bon Jovi

[SPOILER]"Just when you thought music had become really boring and predictable - along came Bon Jovi![/SPOILER]

  • John Peel about Emerson Lake and Palmer

[SPOILER]“a tragic waste of time, talent and electricity.” [/SPOILER]

Μην ξεχναμε και τους Deep Purple :slight_smile:

δεν τους ξεχνάμε, απλά θυμόμαστε άλλους:p

Γαμάτη εκτέλεση του Speed King, btw.

Για μένα η πιο χαρακτηριστική στιγμή των Peel Session είναι τούτη δω

τι να πεις. Ανεπανάληπτοι, συγκλονιστικοί, μοναδικοί, ημίθεοι και βάλε.

[FONT=“Comic Sans MS”][SIZE=“4”]John Peel’s record collection goes online
[/SIZE][/FONT]

http://www.guardian.co.uk/music/2012/apr/30/john-peel-record-collection-online

τελικά, υπάρχει ελπίδα για να ανακαλύψουν οι νεες γενιές μουσικές με balls

Έχω ακούσει κάποια(ποια όμως???),έχω σίγουρα αρκετά.Το Thin Lizzy θυμάμαι όμως μόνο…

Αυτή και την άλλη εβδομάδα τα περίφημα Peel Sessions θα ακούγονται στο Κανάλι 1 90,4 του Πειραιά.
Δευτέρα και Τετάρτη στις 6 το απόγευμα ο Δημήτρης Αντωνόπουλος επιλέγει στη Rock Zone του Δημοτικού Ραδιοφώνου του Πειραιά αποσπάσματα από τα Peel Sessions.

:!::!: