John Rambo (aka Rambo IV)

Που είναι το αστείο να γελάσουμε και μεις?

Ο κινηματογράφος είναι μια μεγάλη βιομηχανία, πάνω στην οποία επενδύονται τεράστια χρηματικά ποσά, και όχι απλά θέαμα. Θυμίζω οτι στο τρίτο Ράμπο οι εχθροί ήταν οι κομμουνιστές και η ταινία στο τέλος έχει αφιέρωση “στους ηρωικούς κατοίκους του Αφγανιστάν”. Σε μια εποχή που ο Ψυχρός Πόλεμος μαινόταν και ο πρόεδρος Ρήγκαν είχε ανυψώσει τον Ράμπο σε σύμβολο του αμερικάνικου στρατού. Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται.

Τώρα, αν κάποιος τη βρίσκει με την ταινία, μαγκιά του, δε θα ασχοληθώ με αυτό, όπως και γενικά, δε χρειάζεται να ασχοληθώ άλλο νομίζω, έτσι?. :wink:

Συγνωμη μου βγηκε αυθορμητα.
Το τελευταιο σου post btw καλο ηταν αλλα οχι σαν το πρωτο.

Τώρα να γίνω κακός ή όχι? Το θέμα είναι πως δε γουστάρω την ειρωνία. Σε κάποιον που σου μιλάει έτσι, μίλα του και συ με τη σειρά σου.

Έλεος.

Οπου Τσακ Νορις και Ραμπο βαλτε Hanoi Rocks και Wig Wam αντιστοιχα και οπου εξεζητημενοι κοκακηδες βαλτε Τοοl κι εχετε ακομα ενα κλασικο Καργια-ποστ…

Μέτριο.
Πολύ αίμα (πολύ όμως ρε παιδί μου), κάπως άχαρο τέλος (αν και “happy”) και σχετικά μικρό σε διάρκεια (ήταν δεν ήταν 90 λεπτά). Κλασικός Ράμπος, ζήτημα να είπε 20 λέξεις σε όλο το έργο, αλλά οι γκριμάτσες όλα τα λεφτά. Πριν το δείτε, ρίξτε μια ματιά και σε αυτό http://www.youtube.com/watch?v=w5f96tKBDnQ . Θα αποκτήσει νέο νόημα η ταινία παραλληλίζοντας σκηνικά και καταστάσεις :slight_smile:

Χαχα κορυφη το βιντεακι μου βγηκε εντελως αυθορμητα το γελιο απο τη στιγμη που ειδα το σωμα του που ειναι σαν πλαστικο… :lol:
Μεχρι και το στραβο στομα εκανε… :respect:

Ποπο αυτα ειναι…σημερα θα παω να το δω!!

Σιγα ρε φιλε να πουμε, και τι εγινε δλδ… Τοσο πολυ σε χαλαει η ταινια? Μια κλασικη ταινια με σκοτωμους, αιματα,οπλα κλπ ειναι. Μας νοιαζει ποιοι ηταν οι εχθροι? Σιγα τωρα μην κατσει ο αλλος που θα δει την ταινια να πιαστει απο το αν οι εχθροι ηταν κομμουνιστες η δεν ξερω τι αλλο η για μια αφιερωση. Κατα τα αλλα ο σταλονε παραφουσκωμενος…:?

thnx για το υπερτατο clip!!

Όλα τα προπαγανδιστικά μυνήματα όμως έτσι λειτουργούν:wink:

το είδα. απλά κάλο. άκαιρο, και απλά νοσταλγικό και ματοβαμένο. δεν μου έκανε αίσθηση. παλιά θα είχα κολήσει περιεργα, ίσως επειδη ήμουν μπόμπιρας.
το σχόλιο μου, είναι οτι δεν είναι στρατευμένος σινεμάw, απο άτομα με 10043431 βίτσια, που θέλουν να διαμορφώσουν συνειδήσεις… τώρα αν βλέπεις παντού χανόι… τι να σε πώ…

το κλιπάκι απο την παροδεία είναι weird al UHF ?! φοβερό !

Λοιπον…Χθες το ειδα επιτελους!!!Εντυπωσεις…καλυτερο απο το 2 και το 3 ανετα!Σχεδον ισαξιο με το 1!
Σιγουρα μια απο τις πιο βιαιες περιπετειες που εχουν γυριστει ποτε καθως το αιμα ρεεει ποταμι,χερια ποδια φευγουν απο τις εκρηξεις…πραγματικα αισθανεσε οτι βλεπεις αληθινο πολεμο εκει και οχι απλα εκρηξεις με ανθρωπους να πεταγοντε…ο Σλαι σε απιστευτη πραγματικα φορμα παρα τα 60 του…σφαζει κυριως τους εχθρους!Πραγματικα με ευχαριστησε απολυτα,ηταν ενα ανταξιο φιναλε(??)…Και νομιζω απολυτη επιβραβευση η τιγκα αιθουσα στο σινεμα που στο τελος χειροκροτουσε!

8O Αυτα ειναι! :smiley:
Στην Αθηνα το ειδες?

Ναι Αθηνα!!Σου λεω Standing Ovation…

Όντως, είναι στρατευμένος κινηματογράφος από άτομα με 1 μόνο βίτσιο, αυτό του “καθαρισμού” κακών κομμουνιστοτρομοκρατών, που θέλουν να διαμορφώνουν συνειδήσεις…

Λέω να πάω να το δω κι εγώ αυτές τις μέρες.Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει κανένα rambo ολόκληρο(ιεροσυλία ???) αλλά αυτό λέω να το δώ έτσι για το…ξεκοίλιασμα ρε αδερφέ !

Το είδα και εγώ χθες σε μια σχεδόν γεμάτη αίθουσα στα village…

Γενικώς με κάλυψε ο Άκης με τα λεγόμενα του…

Να συμφωνήσω με το γεγονός ότι η ταινία έχει πολύ βία… σε λίγες ταινίες βλέπεις να σφάζουν παιδιά. Γενικώς είμαι ικανοποιημένος.

Στα συν οι ατάκες που ακουγόταν μέσα στην αίθουσα όταν ο Rambo έσφαζε κάποιον…

“έτσι, βεντούζα…”
“και τις μπάλες…”
“ρούφα το τρομπόνι…”
“πάρτου το σκαλπ…”

και άλα τέτοια όμορφα συνετέλεσαν στο να δημιουργηθεί μια true ατμόσφαιρα!!

Το μόνο που δεν είχε σε σχέση με τα παλιά είναι η φάση που ο Rambo τα βρίσκει δύσκολα και παγιδεύεται απο τον εχθρό και μετά αποδρά και άλλα τέτοια. Γενικώς ήταν πολύ γ@μι@ς.

Κουλτούρα. Αυτά είναι. Συγκινήθηκα.

Ραμπο, κουλτουρα, Sepultura.

Την ειδα και εγω χθες,μου αρεσε γενικα η ταινια αλλα δεν θα μου αρεσε αν την εβλεπα σε DVD… :wink:
Ρε γαμω το δεν ειχε την χαρακτηριστικη σκηνη που ο Ραμπο δενει την κορδελα στο κεφαλι… :lol: :stuck_out_tongue:

Καλη ταινια χωρις βεβαια να εντυπωσιαζει, ειχε πολυ βια,αιματα παντου,αποκεφαλισμοι κλπ. Φυσικα ο Σταλονε λογω και ηλικιας ισως ηταν κατωτερος των προσδοκιων αλλα το παλεψε οσο μπορουσε και νομιζω ηταν αυτη η ταινια το καλυτερο φιναλε για τον μεγαλο John Rambo.

Στα αρνητικα θα βαλω την μικρη διαρκεια της ταινιας, το οτι ο Σταλονε τον ειχαν παραφουσκωσει(ειδικα στο προσωπο) παρα πολυ σε σημειο οταν μιλουσε να μην καταλαβαινες τι ελεγε, μονο το στομα του μπορουσε να κουνησει! Εκει που γουσταρα πολυ παντως ηταν που στο τελος σκοτωσε αυτον τον μπα%^&^δο τον αρχηγο τους που σκοτωνε τα παιδακια και τον ξεκοιλιασε. Αν εβαζε και την κορδελα στο τελος θα ηταν το καλυτερο τελος.