John Waters: Ο πάπας του καλόγουστου trash

Η ψιλόλιγνη φιγούρα με τις άπειρες γνώσεις και το καυστικό χιούμορ.
Ένα από τα πιο βλάσφημα όντα που γέννησε ποτέ το σελλυλόιντ.
Ο θείος που όποτε ερχόταν σπίτι οι γονείς σου έκαναν τα πάντα για να μη σ’ αφήσουν μόνο μαζί του.

Στον John Waters οφείλουμε πολλά όσον αφορά στις αποκαθηλώσεις τις ωραιοποίησης που έκανε, όχι με τρόπο παρόμοιο του ιταλικού νεορεαλισμού, αλλά φέρνοντας στο προσκήνιο όλη την ασχήμια της ανθρωπότητας μέσα από τις παράλογες πλοκές του.

Μόνιμη συνεργάτις του μέχρι το θάνατό της, η υπέρβαρη τραβεστί Divine, ή αλλιώς “The Filthiest Person That Ever Lived”, όπως αποκαλείται στο Pink Flamingos και κάνει ό, τι μπορεί για να υπερασπιστεί τον τίτλο της. Ενσαρκώνει πάντα μια σειρά από υστερικές σεξομανείς γυναίκες που φωνάζουν με τρόπο υπερβολικό ό, τι πιο προσβλητικό μπορεί να κατεβάσει ο ανθρώπινος νους.

Σεξ, αιμομιξία, ναρκωτικά, κοπρολαγνία, ρατσισμός, βιασμοί, βλασφημία, καταστροφή μερικές από τις συνιστώσες του έργου του στο σύνολό του.

Μετά απ’ όσα ειπώθηκαν, δεν υπάρχει λόγος για περαιτέρω εξηγήσεις σχετικά με τη δημιουργία του εν λόγω thread.

Κλείνοντας, μερικές λέξεις του ίδιου από το stand up comedy που έκανε με τίτλο This filthy world σχετικά με το, κατά πολλούς, magnum opus του, Pink Flamingos:

?Pink Flamingos was about testing limits. Everybody has limits, you know? I showed this to my prison class. I taught in prison in the ?80s for about six years. And my class was all murderers. And I showed them Pink Flamingos and afterwards they said, ?You are fucked up, man!? ?which is maybe the best review of the movie I ever got, actually.?

Λοιπον,χαιρετω το thread και την αποχη σου με την οποια συμφωνω κι επαυξανω.
Εχω δει καποιες,αλλα οχι ολες τις ταινιες του κι εχω να πω οτι ο τυπος απλα δεν μπορει να συλληφθει ευκολα απο τον ανθρωπινο νου.Οσοι νομιζουν οτι εχουν φτασει στο τερμα της τρασουρας με τον [B]Russ Meyers[/B],ειναι επειδη δεν εχουν δει [B]John Waters[/B].
Προσωπικα magnum opus του θεωρω το ανεκδιηγητο ‘’[B]Female Trouble[/B]’’ του οποιου καθε σκην σχεδον ειναι σκηνη ανθολογιας…


Χωρις φυσικα την θεα [B]DIVINE [/B]o [B]Waters[/B] θα ηταν το μισο απο οτι ειναι…
Εχω δει [B]’‘Pink Flamingos’’,’‘Female Trouble’’, '‘Desperate Living ‘’ [/B]και λιγο πριν φυγω για την καλοκαιρινη μου δουλεια ημουν ετοιμος να δω το [B]’'Serial Mom[/B] ‘’,αλλα αναβαλλεται για Σεπτεμβρη…


Οσοι γουσταρουν [B]Waters [/B]ας ψαξουν κι εναν αλλον μεγαλο trash ανθρωπο ,τον [B]Paul Bartel[/B] o oποιος γυρισε το ‘’[B]Lust For Dust[/B]’’ με την [B]Divine[/B]…

Τζιόπα, έχεις σημαντικά κενά στην πρώτη, καθοριστικότατη περίοδό του τα οποία πρέπει να καλυφθούν πάραυτα.
Mondo Trasho και Multiple Maniacs είναι η απόδειξη ότι είναι ο μόνος άνθρωπος στον πλανήτη ο οποίος εκτίμησε με σωστό τρόπο και κατάλαβε τον Jack Smith (μέντοράς του μαζί με Kroger Babb και Ray Harryhausen) και πιο συγκεκριμένα το Flaming Creatures.
Η όποια συμβατική δομή απουσιάζει, όπως και η όποια υποψία καλής εικόνας και ήχου. Κατ’ εμέ ό, τι καλύτερο έχει βγάλει σε σύνολο.
Μην ξεχνάμε φυσικά και την υπερταινιάρα Polyester που λάνσαρε το Odorama(κλικ) και εννοείται Hairspray. Νταξει, όλες, μια προς μια έπη επών.

Μόνο το Pink Flamingos έχω δει που μάλλον είναι και το γνωστότερο του. Έλεγα να ψάξω και άλλα απ’αυτόν, αλλά και μόνο στη σκέψη κάβλωνα ρε γμτ και κατέληγα να βλέπω τσόντες. Είναι η θεματολογία, οι χαρακτήρες, κι ο τρόπος που τα γυρνάει αρκετά nasty και δεν αντέχει κανείς χωρίς πορνό.

πωω το Pink Flamingos το άντεξα μέχρι τι σκηνή που γλύφουν όλο το σπίτι για να το γεμίσουν μικρόβια και μετα καυλώνουν και αρχίζει η divine να παίρνει πίπα στο γιο της. εεε too much για μένα. εκεί βάρεσε το προσωπικό μου όριο… :-s

edit: επίσης μετά από αυτή τη ταινία άργησα πολύ να ξαναφάω αυγά

Voider, να ξέρεις σε αγάπησα και μόνο από αυτό το ποστ.
Ιωάννη δεν είδες δηλαδή το τέλος; Απορώ τι θα ‘λεγες ότι έκανες καιρό να ξαναφάς μετά απ’ αυτό.:stuck_out_tongue:

ξέρω τι παίζει στο τέλος, αλλά είπα να τη δω σωστά. ε…δε μπόρεσα :stuck_out_tongue:

Razoreater,πες λιγο αποψη για ‘‘Cry Baby’’ με Johnny Depp και για ‘‘Cecil.B. Demented’’…

Γενικά εσείς που έχετε δει και τις άλλες γράφτε αν θέλετε ποιές αξίζουν. Μιάς κι έγινε τόπικ να μάθουμε κάτι κι εμείς.

Crybaby είναι από τα πιο ήπιά του αλλά μια χαρά στεκει. Όταν λέμε ήπια δεν εννοούμε ότι συμβιβάζεται και δεν παραμένει βιτριολικός. Και κακά τα ψέμματα, για μένα αυτή η ταινία ανέδειξε πραγματικά τον Depp. Γενικά όλη η ταινία αποτελεί μια παρωδία του όλου στυλ των teen musicals και δη του Grease. Από τις πιο καθαρά fun εμπειρίες του Waters, μπορείς να το δεις και με παρέα.
Το Cecil B.Demented θα σ’απογοητεύσω αλλά δεν το 'χω δει. Το 'χω στα πλάνα μου όμως για το καλοκαίρι.
Παρεμπιπτόντως, Dirty Shame έχουμε δει;

Εγω δεν το εχω δει παντως,αλλα μου μυριζει ‘‘μαπα’’…

Στο στυλ του [B]Waters[/B],τσεκαρετε οι φιλοι του ειδους και το ‘[B]‘Eating Raoul[/B]’’ του [B]Paul Bartel.[/B]

Κάθε άλλο, μια χαρά είναι. Μια χαρά βλάσφημο και μέσα στις γουστόζικες ατάκες.
Καταλαβαίνω, βέβαια, ότι για πολλούς το να παίζει ο Knoxville είναι αποτρεπτικός παράγων, αλλά όχι, μετράει. Η Tracey Ullman δίνει ρεσιτάλ με τη σχιζοφρένειά της.
Δες το, μη σε ξεγελάει το cast και η χρονολογία. Δεν το 'χει χάσει καθόλου.

ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΑ:
’‘Pink Flamingos’’,
’‘Female Trouble’’,
’‘Desperate Living ‘’
’‘Serial Mom’’
’‘cECIL b’’

ΤΑ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΧΩΝΕΥΤΕΣ ΚΩΜΩΔΙΕΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΣΑΤΥΡΙΖΟΥΝ-ΚΑΥΤΗΡΙΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.

ΤΑ 3 ΠΡΩΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ Κ DIVINE ΟΜΩΣ,ΕΙΝΑΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΝΩ-ΠΟΤΑΜΩΝ.

ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΚΡΑΙΕΣ,ΑΝΩΜΑΛΕΣ Κ ΚΑΚΟΓΟΥΣΤΕΣ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΝΟΙΚΗ ΓΟΗΤΕΙΑ.
ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΚΕΡΔΙΣΑΝ.
ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΜΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞEIS ΠΑΝΤΩΣ(ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΙΔΑΤΕ),ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ EPIKRATEI ΧΑΟΣ Κ ΠΑΡΑΝΟΙΑ.

αγαπημενος σκουπιδιαρης
και παντοτε ειχε και ωραια γκεστ πχ stiv bators που εκανε τον μπομπο
σκηνη δακρυα στους πολλαπλους μανιακους στην εκκλησια και ο βιασμος της divine
απο το [SPOILER]αστακο[/SPOILER]:lol:

Η ΠΙΟ ΝΟΙΖ ΣΚΗΝΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΙΝΕΜΑ
(μάικντροπ κι έξω)

Mετά από απαίτηση Razoreater, ποστάρω ταινία-φόρο τιμής όχι στο γράμμα, αλλά στο πνεύμα του θρεντ.

[I]The Queen ( 1968 )[/I]


Ο λαός απαιτεί κάποιου είδους βιωματικό αφιέρωμα Waters/ Divine

Μα να στείλουν κουράδα ως δώρο γενεθλίων στην Divine !!! Τι σκεφτόντουσαν ; :smiley: