Journey

Teleytaio men, katw apo theous de! Kai pou kai pote itan ayto to tapeino festival?? Se lypame…:stuck_out_tongue:

Χα, ολοι μαζι δεν κανουν ενα Προμισντ Λαντ κι ενα Μαϊντκραϊμ. Αλλα θα μου πεις, εδω τους βαλαμε κατω απο τους Ναϊτγουις. :stuck_out_tongue:

:thumbup:

κοιτα led, το billing συνήθως πάει αναλογα με τις πωλήσεις και αν εξαιρέσεις το Operation Mindcrime II, οι queensryche έχασαν αρκετά μεγάλη μερίδα των οπαδων τους τα τελευταία χρόνια…αν κρίνω και απο τον πιο rock χαρακτηρα του φεστιβαλ, λογικο ηταν να ανοιγουν το event.

ειναι πολλοι οι λόγοι που το δικαιολογω…

για nightwish εχεις δικιο κατα μία έννοια, μονο και μονο επειδη μεν ειχαν βγαλει ενα καλο δισκακι αλλα το oceanborn παταει το once κατω με τα χιλια…σε καμια περιπτωση δεν αμφισβητω την αξια των ryche, αλλα αφου πουλαει το συμφωνικο και τα female vocals…επομενο ειναι…

Αστα να πανε…αν ημουν αντρας θα την παθαινα:roll:

Επίσης η ερώτηση είναι γιατί άραγε δέχτηκαν οι ίδιοι οι Queensryche να ανοίξουν;

Πέρισυ την άνοιξη στη Γερμανία σε κλειστό χώρο.

Οσο για το ποιος ανοιγε η εκλεινε ρε δε μπα να τανε και οι Φουφουτος Μπαντ…:bow:

θεμα journey ,δεν μπορω να λειψω , 'η group-αρα ’ , ολοι all star players ,
neal Schon - απο τους καλυτερους και ωριμοτερους κιθαριστες ολως των εποχων , μια φραση παιζει σε στελνει .
jonathan Cain - μουσικαρα / τα προσωπικα του δειχνουν τι μουσικη μπορει να βγαλει αυτους ο ανθρωπος .
Αλλα και απο τους δημιουργους ‘φρασεων - σημα κατατεθεν’ ,στα πληκτρα , π.χ. seperate ways .
η φωνη του Perry ,ειναι μοναδικη,φαινομενο , βελουδινη , σπανια βγαινουν τετοιες φωνες ,εξωπραγματικη ωρες ωρες , αλλα και οι 2 αντικαταστατες του επισης πολλοι καλοι , αλλωστε αφου συνεχιζουν καποιος επρεπε να καλυψει το κενο . Valory ,Castronovo επισης σπουδαιοι .
Με απογοητευσε το τελευταιο τους αλλα σε τετοιο group , ολα επιτρεπονται . Στην προσωπικη μου rock ιεραρχια (δεν σημαινει κατι δηλαδη αυτο ) ειναι το νουμερο 2 ολως των εποχων .
Εχουν επηρεασει οποιονδηποτε ασχολειται με μελ. ροκ και επιβαλεται να τον εχουν επηρεασει .

Στην προσωπικη μου rock ιεραρχια (δεν σημαινει κατι δηλαδη αυτο ) ειναι το νουμερο 2 ολως των εποχων .

Που εισαι εσυ παιδι μου που χαθηκες; Υποθετω το νο1 ειναι οι toto η κανω λαθος;

πολυ σωστα, υποθετεις , παρακολουθω το site παντως

Don’t worry νεε μου εναν αστεισμο εκανα για το θεμα του Deen ο οποιος με εχει καταπληξει ως vocalist… Περιμενουμε οταν γυρισεις απο τη συναυλια ενα feedback Metal Laws :ok:

Kai emena me exei katapliksei kai san vocalist alla kai me tin mousikh tou polymorfia! Poly stivaro paiksimo, ayto to videaki sto youtube pou paizei/tragoudaei to mather,father einia entypwsiako. Apo thrash me tous cacophony sto melodiko rock! Alla opws panta lew enas kalos mousikos borei na paiksei ta panta! Pasta Colaiuta ena pragma! Egine chief, report sta sigoura kai an boresw kai fwtos!

H perasmenh Tetarth itan apla magikh. Syntoma review apo tin breath-taking synaulia tous sto Apollo Hammersmith…

Όταν ο τρισμέγιστος Brian May γράφει τα παρακάτω, τότε σημαίνει πως πραγματικά αξίζουν και live:

I was thrilled to see Journey tonight [14 March] last night at Hammersmith. My GOD … all new bands should see these guys just once … to see how it CAN be done if you have huge talent and work damn hard for 20 years … it truly was magnificent … You simply DO NOT see anything like this in the world today, except in such a night of rare privilege. Here they are in flight … with great sound … ! This picture hardly does them justice … Jeff Scott Soto, our old friend (who sang with us in Vegas a couple of years ago) delivered a performance which I sincerely don’t think any other singer I’ve ever seen could match - the catalogue of Journey’s hits includes songs which in the main require an endless succession of impossibly high notes … most of them originally sung by the great Steve Perry. Jeff sang about 25 of these monsters more or less back-to-back - and didn’t duck a single challenge … soared flawlessly above this gloriously heavy band sound … truly awesome. And Neal Schon is a truly wonderful player … one of the all-time greats in my book - outrageous technique, fabulous sound, melodic, creative … soulful … OK - you think I gush too much ? Well, check them out if you can. They are now travelling up to Newcastle to play tonight - Thursday night. If you are anywhere near … do not miss this !! Next week: Germany … including Cologne …

__Ελα ρε!! Αυτός ήταν?!! Μπρααααβο?!!

__Πάντως αναφέρατε τόσα τραγούδια, τόσες ΤΡΑΓΟΥΔΑΡΕΣ, και δεν αναφέρατε μία απο τις καλύτερες και ίσως την πιο αγαπημένη μου απο Journey… To Lovin’, Touchin’, Squeezin’ απο το Evolution!! Ξέρω, ακούγεται πιο εύκολο τραγουδάκι σε σχέση π.χ. με don’t stop ή seperate, ΑΛΛΑ: πλήκτρα ΥΠΕΡΟΧΑ, ντραμς, απλά, λειτουργικά και με απλά φοβερά μετρήματα (τύπου Porcaro), κιθάρα με ριφάρα που μένει ύπουλα στο μυαλό και στο τέλος σολάρει με ξεχωριστό τρόπο (classic) και φωνή? ΓΕΙΑ ΣΑΣ!

__Ακούγεται απλό, αλλά την πρώτη φορά που πήγα να το τραγουδήσω (έπεσαν στα χέρια μου οι στοίχοι, το άκουγα εκείνη την ώρα και πορωμένος απ’ το τραγούδι άρχισα να το τραγουδώ), έπεσα πάνω σε τεράστεια μπανανόφλουδα!! Χρονικά ήμουν τελείως εκτός! Αφήστε που μετά ο τύπος ανεβαίνει στα ουράνια! Ακούγεται απλό τραγουδάκι, αλλά εκτός απ’ το απίστευτο στιλάκι του (προσέξτε τι λενε οι στοίχοι και πως κλέινει κοροϊδεύοντας φυσικά) που γι’ μένα είναι πολύ έξυπνο και ωραίο, το τραγούδι, τουλάχιστον η φωνή έχει prog στοιχεία μέσα! Δεν είναι μάλλον τυχαίο που ο La Brie όταν τον πήραν στους Theater, είχε δώσει οντισιόν με ΑΥΤΟ το τραγούδι… :wink:

Lovin’, Touchin’, Squeezin’ -live

__Τώρα γενικά, τι να πεις γι’ αυτήν την μπαντάρα!! Αααχχ, λέτε να δούμε την άλλη μέρατου Rockwave Aerosmith και Journey!!! MAKAΡΙ ρε γμτ… Μπαντάρα απο τις πολύ λίγες που έχει κάνει και εμπορική επιτυχία…! Πρώτη φορά τους άκουσα με το Don’t Stop Believing. Το άκουσα τυχαία σε μία rock συλλογή… Υπάρχει τέτοιο συγκρότημα και δε το ξέρω, σκέφτηκα! Δευτέρα γυμνασίου τότε… Ε, μετά τους έμαθα! 8)

__Περιμένουμε την παρουσίαση αφιέρωμα με ανυπομονησία!! Και στα δικά μας τώρα, άντε και στα μέρη μας! [-o<

Εδω μερικα καλουδια… http://soundaboard.blogspot.com/search/label/Journey

Re Laws posa exeis anoiksei tin trela mou…

Parte re! Kai me asimous Philipinezous paizoume mpala…

Po po pos bombardizoun Neal - Deen http://www.youtube.com/watch?v=fewxL2AdxjU&feature=related

Edo zorizetai to Pineza giati mexri kai o Jorn egine romba se ayto kathoti Perry - Schon panta dinane resta
http://www.youtube.com/watch?v=YVXkfOtL42A&feature=related me to teleioma na gamaei panta 8O

Χαχα, οταν το ειχα ανοιξει το πρωτο, δεν υπηρχε η κατηγορια Groups and Artists οποτε καπου ειχε μεινει θαμμενο…:stuck_out_tongue:

Ξερει κανεις γιατι εφυγε ο Jeff Scott Soto?