Judas Priest 15/7/2022 Release Festival

7 Likes

Ε ναι… Ψάχνουμε την άσπρη μύγα…

Άσε, μπορεί σε δέκα χρόνια να ξανάρθουν με καλύτερα σαπόρτ…

2 Likes

Δεν νομίζω ότι υφίσταται σώφρων μεταλάς ο οποίος να αμφισβητεί ότι αποτελεί θετικό γεγονός το ότι έρχονται οι Priest (πολλώ δε μάλλον σε επετειακό tour). Το κείμενο αυτό αφορά μία θλιβερή μειοψηφία κακομοίρηδων/γκρινιάρηδων, οι οποίοι έχουν έτοιμη την “καραμέλα” “Πάλι Priest/Maiden κ.λπ.”, για να δικαιολογήσουν το γεγονός ότι έχουν να παραβρεθούν σε συναυλία από τον περασμένο αιώνα. Θυμίζω, για την ιστορία, ότι το 2018 παίζαμε “μπάλα” στη Μαλακάσα την πρώτη ημέρα. ‘Ημασταν, δεν ήμασταν 12.000, σε ημέρα με support Accept, Saxon, Sabbaton κ.ά. Και μην ακούσω “Μα είχε Maiden την άλλη μέρα και δεν “σήκωνε” η τσέπη”. Αυτό θα το δεχτώ μόνο από κάποιον που καταθέτει τακτικά τον “οβολόν” του σε live της χειμερινής περιόδου και στην αγορά cd/δίσκων.

Ωστόσο, κρίνω ότι, αναπόφευκτα, τα support σχήματα του Release, θα μπουν στη "ζυγαριά" με τα αντίστοιχα του 2018, καθώς η τιμή είναι στα ίδια επίπεδα (εκτός και αν πια μιλάμε για κανένα “εξωπραγματικό” stage show των Priest στην επικείμενη περιοδεία). Προφανώς, όλος ο κόσμος γουστάρει ένα δυνατό billing, εφόσον πρόκειται για εμφάνιση σε festival. Αυτό σίγουρα δεν συνιστά γκρίνια, αλλά κριτική στάση του ελληνικού metal κοινού του 2020 (και όχι του 1990), αναφορικά με τις δύο διοργανώσεις. Αυτό το κοινό (του γράφοντος συμπεριλαμβανομένου), κατά πάσα πιθανότητα, θα πάει στους Priest, καθώς ενδέχεται να είναι και η τελευταία ευκαιρία του να τους δει στην Ελλάδα (ή οπουδήποτε).

Τσεκάρετε και λίγο τα σχόλια στην παρακάτω (μη ελληνική) συζήτηση. Εδώ, φυσικά, δεν αφορούν τόσο την τιμή, όσο “συναισθηματικούς” παράγοντες όπως το setlist και η παρουσία πρώην μελών (κυρίως του K.K.).

3 Likes

Τα εγραψες ολα. Απο τη στιγμή που η τιμη ειναι ουσιαστικά η ιδια, η ημέρα θα συγκριθεί με το rockwave του 2018, έτσι απλά χωρίς πολλα λόγια.

2 Likes

Ε ναι. Οποιος γουσταρει παει και βλεπει 50 χρονια πριστ με ριτσι και σνιπ στις κιθαρες.
Τι να κανουμε.

2 Likes

Νομίζω βλέπεις το ποτήρι μισοαδειο . Δεν ήταν κακή η προσέλευση

Ο κόσμος γενικά στην Ελλάδα δεν πάει σε λαηβ όσο παλιότερα, οπότε με θετική σκέψη μπορείς να πεις ότι για την δυναμική μας ως ελληνικό μέταλ κοινό , τα πήγαμε καλά . Όπως και συνολικά σαν RW 2018 πήγε πολύ καλά

Και σαν release 2019 καλά ήταν .

1 Like

Πάντως το ότι το Release κάνει το Live σε κλειστό σημαίνει για μένα ή ότι χάλασε η ντηλια με πλατεία νερού ή ότι έχει κάτι άλλο στην πλατεία νερού εκείνες τις 2-3 μέρες (τόσο όσο χρειαστεί για να στηθεί και να ξεστηθει ένα stage show). Τυχαίες σκέψεις χωρίς να γνωρίζω κάτι

Εγώ νομίζω ότι περιμένει πως θα πάει η προπώληση και αν πάει καλά θα το γυρίσει στην πλατεία νερού, όπως (μάλλον) έκανε με τους Disturbed

7 Likes

Ε το λογικο αυτο ειναι. Αλλα ασε να καπνιζουμε κανα κουπερακι στην πλατεια που είναι και ανοιχτός χώρος καλυτερα.

2 Likes

Μάλλον καλύτερα στον ανοιχτό χώρο, έχεις δίκιο. Σε διαφορετική περίπτωση μπορεί να βάλουν τα ΜΑΤ να εισβάλλουν στο κλειστό του Τάε Κβον Ντο και να συλλαμβάνουν εγκληματίες καπνιστές μεταλλάδες.

Για μεταλαδες χρειάζεται ΕΚΑΜ

3 Likes

Άντε με το καλό και αυτό.

1 Like

Για Korn πως και δεν ακούγεται τίποτα? Δεδομένου ότι το καλοκαίρι θα είναι Ευρώπη πιστεύω ότι είναι μια χαρά να είναι headliners σε μία από τις μέρες του release.

Ωπ, λαθος thread.

1 Like

Tέρμα γκρίνιες και μούτρα. Πάμε στα σοβαρά…

Η dream/fantasy setlist μου για την επερχόμενη περιοδεία (ναι, είναι εκτός το "Painkiller"). Αφήνω φαντασία και συναίσθημα να “οργιάσουν”, στηριζόμενος στις δηλώσεις του Rob ότι θα παιχτούν κομμάτια του καταλόγου που είτε δεν έχουν παιχτεί καθόλου live, είτε, αντίστοιχα, έχουν παιχτεί ελάχιστα.

Αγαπητέ Rob, εγώ, ο ταπεινότατος θαυμαστής σου The_Black_League, παίρνω την πρωτοβουλία να σε βγάλω από τη δύσκολη θέση. Επειδή είμαι large, θα αφήσω εσένα και τα υπόλοιπα παιδιά να καθορίσετε τη σειρά που θέλετε να την παίξετε (τη λίστα). Επίσης, διατίθεμαι να αναλάβω τα έξοδα ασθενοφόρου και οξυγόνου, που ενδέχεται να χρειαστείτε μετά το show.

Υποθέσεις για την κατάρτιση της λίστας: δεν θα ακουστεί τίποτα από την Ripper περίοδο, δεν θα παιχτεί κάτι από το “Nostradamus” και το κάθε live θα διαρκεί περί το δίωρο.

A/A Track Album
1 "Run of the Mill" "Rocka Rolla"
2 "Victim of Changes" "Sad Wings of Destiny"
3 "Starbreaker" "Sin After Sin"
4 "Dissident Aggressor" "Sin After Sin"
5 "Saints in Hell" "Stained Class"
6 "Beyond the Realms of Death" "Stained Class"
7 "Hell Bent for Leather" "Killing Machine"
8 "Running Wild" "Killing Machine"
9 "Rapid Fire" "British Steel"
10 "Breaking the Law" "British Steel"
11 "Desert Plains" "Point of Entry"
12 "The Hellion" & "Electric Eye" "Screaming for Vengeance"
13 "Riding on the Wind" "Screaming for Vengeance"
14 "Pain and Pleasure" "Screaming for Vengeance"
15 "The Sentinel" "Defenders of the Faith"
16 "Night Comes Down" "Defenders of the Faith"
17 "Turbo Lover" "Turbo"
18 "Blood Red Skies" "Ram It Down"
19 "Leather Rebel" "Painkiller"
20 "A Touch of Evil" "Painkiller"
21 "Judas Rising" "Angel of Retribution"
22 "Angel" "Angel of Retribution"
23 "Halls of Valhalla" "Redeemer of Souls"
24 "Guardians" & "Rising from Ruins" "Firepower"
2 Likes

Ανακοινώθηκαν και Βουλγαρία σήμερα. Οι βόρειοι δώστε προσοχή θα έρθουν σε 3ημερο φεστιβάλ και το πάσο 3 ημερών θα έχει λίγο πάνω από 50 ευρω. Αν το line up είναι καλό φυσικά και θα παμε εκεί

1 Like

Ναι θα ήταν τέλειο να έρθουν οι Kοrn το καλοκαίρι !! Headliners στην Πλατεία Νερού, wow!

Αν κρίνω από κάποια ονόματα που ήρθαν πέρσι, οι διοργανωτές του Release σίγουρα θα το σκεφτούν για Korn.

Ελπίζω να υπάρχει ευτυχής κατάληξη αλλιώς θα μιλάμε για χαμένη ευκαιρία. Ειδικά τώρα που ο φόρος για τις συναυλίες έχει πέσει μόλις στο 6%.

Όταν είχαν παίξει Korn Αθήνα πόσο κόσμο είχε? Θεσσαλονίκη δεν ήταν πολύ καλά

Τίποτα δεν είχε ρε κι εδώ απ’ όσο ξέρω.

2 Likes

Στην Αθήνα είχε 2.000 κόσμο. Στο Rock Hard που τους είχε Band of the Week τον Οκτώβριο του 2016, είχαν γράψει για τη συναυλία ότι δεν κατάφερε να μαζέψει πάνω από 2000 - 3000 κόσμο.

Στη Θεσσαλονίκη δεν ξέρω σε τι βαθμό γέμισε το Principal, πάντως από βιντεάκια που έχω δει είχε γίνει απίστευτος χαμός. Όλο το Principal είναι πάνω-κάτω !!

Θυμάμαι κι ένας φίλος εδώ στο φόρουμ που είχε γράψει πριν λίγο καιρό για Σαλόνικα ότι χαθήκανε με τον αδερφό του λόγω του πανικού που έγινε και βρέθηκαν μετά το τέλος του live. Δείτε και το βίντεο που είναι από το live της Θεσσαλονίκης!

Πάντως δεν μπορεί να αποτελεί κριτήριο προσέλευσης για το 2020 το πόσο κόσμο είχαν μαζέψει πριν 15 χρόνια.

Δύσκολα μαν. Οι Korn είναι σε μια κατηγορία μπαντων που περιοδεύουν σχετικά συχνά Ευρώπη και οι Έλληνες προμοτερς αγνοούν επιδεικτικά.

Δεν πιστεύω να γίνει καν πρόταση