Judas Priest - Firepower

Επίσης Royal Blood και Jess and the Ancient Ones

Μαζεύονται αρκετά τελικά…η ερώτηση του boston αδικεί το firepower,είναι αυτό που είναι εν έτει 2018 και είναι πολύ καλό. No surrender λέμε :smiling_imp:

Αλήθεια τώρα, στη φάση που ακουμπάει στην μηχανή και λέει “pain, pain, killer, killer” στεναχωρήθηκα. Και ψιλοτρόμαξα, δεν κατάλαβα αν είναι καλά στην υγεία του.

Νομίζω ότι είναι το συναίσθημα για την απώλεια του Glenn (τον οποίο χαιρετάει κάποια στιγμή στο videowall) ,το οποίο βιώνει σε όλο το τραγούδι.

Ακούγεται σαν στρουφακι όντως αλλά νταξει μεγαλώνουν λογικό είναι… Πάντως με μισή καρδιά το βλέπω ούτε Tipton ούτε Kk κρίμα…

Οσο το ακουω τοσο περισσοτερο μου αρεσει… Ειναι απλα δισκάρα, παρα πολυ ευχαριστη εκπληξη. Τωρα τελευταια πολλες “παλιες καραβανες” βγαζουν ανελπιστα καλες δουλειες, ανταξιες του ονοματος τους! Μια απο αυτες και οι Priest που απο το 1991 ειχαμε να κανουμε headbanging με νεα δουλεια τους!
Ανυπομονω να τους δω το καλοκαιρι !(δεν ξερω που βεβαια, αλλα θα τους δω…)

Τι να σου πω, ίσως είναι έτσι. Εγώ πάντως κοίταξα για παυσίπονα στο ντουλάπι του μπάνιου, να σιγουρευτώ ότι υπάρχουν πρόχειρα.

To painkiller δε θα το χεις στο μπάνιο. Το painkiller ΔΕΝ θα υπάρξει πρόχειρο ποτέ. Το painkiller. :laughing:

1 Like

Ας σταματήσουν να παίζουν το Painkiller, δεν έχω πρόβλημα. Ας μην παίζουν τραγούδια που είναι πολύ απαιτητικά για τον Rob.

1 Like

Ναι μωρέ, γιατί μουσικά μπορεί να το παίζουν γαμάτα αλλά φωνητικά είναι λίγο… αστείο με όλο τον σεβασμό

Fixxxed.

Mην χρησιμοποιείς πρώτο πληθυντικό :stuck_out_tongue:

Οι καλύτερες παραγωγές σε άλμπουμ Priest με Halford (πριν το τελευταίο) είναι για μένα:

  • Killing Machine (η πρώτη ολοκληρωμένα καλή παραγωγή με guess who παραγωγό - @pantelis79)
  • Screaming for Vengeance (πολύ in your face)
  • Defenders of the Faith
  • Painkiller (ιδιαίτερη με την έννοια ότι ήταν 100% “μεταλλική”)

Και ένα τοπ 10 χωρίς αυστηρή κατάταξη γιατί μπορώ (αν και νομίζω έχω ξανακάνει το πολύ πριν 10 μήνες):

  • Stained Class
  • Painkiller
  • Defenders of the Faith
  • Killing Machine
  • British Steel
  • Sin After Sin
  • Screaming for Vengeance
  • Sad Wings of Destiny
  • Point of Entry
  • Firepower ή Angel of Retribution (δέχομαι και Jugulator αλλά δεν το νοίωθω Priest)
1 Like

Έλα ρε, δεν το ήξερα αυτό, τώρα το τσέκαρα. Ψιλοεντυπωσιακό :stuck_out_tongue:!

1 Like

Και το άκουγα χθες το Killing Machine, μάλιστα το είχα αγοράσει σε μια έκδοση μαζί με το British Steel, έχει ξεκάθαρα καλύτερη παραγωγή από το δεύτερο. Βέβαια συνθετικά το British Steel είναι καλύτερο και προσωπικά από τους αγαπημένους μου δίσκους τους.

Sad Wings Of Destiny
Defenders of the Faith
British Steel
Painkiller
Screaming For Vengeance
Killing Machine
Stained Class
Sin After Sin
Jugulator
Firepower

σήμερα τα 10 αγαπημένα μου

Νομίζω έχω την ίδια έκδοση :smiley: Και για Rocka Rolla, Sad Wings of Destiny έχω ένα compilation που έχει ολόκληρο το πρώτο και 6 κομμάτια από το δεύτερο, το “Hero, hero”.

Πάντως διαφωνώ εν μέρει, το Killing Machine είναι φοβερό συνθετικά και είναι και πιο prog από το British Steel που ναι μεν όρισε τι είναι metal αλλά το έκανε (τέλεια) με τα ελάχιστα δυνατά μέσα.

1 Like

Εγώ φταίω που δουλεύω παράλληλα.

Δεν θα τα χαλάσουμε και τα 2 είναι σπουδαίοι δίσκοι αλλά όπως λες το Bristish Steel όρισε το heavy metal και για αυτό και μόνο έχει θέση στο πάνθεον.

Παίζει να είναι ο πρώτος δίσκος Judas Priest που μπορώ να ακούσω ευχάριστα.

2 Likes