Juventus

Οχι με αμφισβητουμενο. Με πετσινο.

1 Like

Πανύβλακας είναι αφού επιχειρεί - επί ματαίω φυσικά - να αμαυρώσει την εκθαμβωτική παράσταση που προσέφερε προσωπικά ο Μαραντόνα και τον θρίαμβο της Αργεντινής σε ένα πολύ καλό Μουντιάλ, με εξαιρετικές ομάδες να λαμβάνουν μέρος και να ξεχωρίζουν.
Και φυσικά η σφαγή, η διαιτησία ντροπή δεν είχε να κάνει βέβαια με κανένα “χέρι του Θεού”, αλλά έλαβε χώρα στον αγώνα ΕΣΣΔ – Βέλγιο.

1 Like

Και ο Μαραντόνα κλέφτης ήταν στο “χέρι του Θεού”. Βέβαια και η Γερμανία το '90 και η Αργεντινή το '86 ήταν μάλλον οι καλύτερες ομάδες. Και ναι, ο Ντάνιελ Άλβες είναι και βλάκας.

Το Μουντιάλ του 1986 ήταν ίσως το καλύτερο από αυτά που έχω παρακολουθήσει – και δεν μιλάει ο δωδεκάχρονος εαυτός μου τώρα!
Ομάδες όπως η πρωταθλήτρια Ευρώπης Γαλλία, η ακαταμάχητη ΕΣΣΔ δομημένη πάνω στη νικήτρια του Κυπέλλου Κυπελλούχων Δυναμό Κιέβου συν τον ανίκητο τερματοφύλακα Ντασάεφ, η εντυπωσιακή Δανία των 80’s, οι “κόκκινοι διάβολοι” του Βελγίου, η πάντα δυνατή Βραζιλία (στη δύση όμως εκείνης της σπουδαίας φουρνιάς που δεν κατόρθωσε να σηκώσει ένα παγκόσμιο κύπελλο), η μονίμως απρόβλεπτη Ισπανία, σου έδιναν την αίσθηση ότι θα μπορούσαν υπό άλλες συνθήκες να διεκδικήσουν το τρόπαιο.

Όχι όμως στο Μεξικό εκείνο το καλοκαίρι. Όχι με τον Μαραντόνα παρόντα, ηγέτη ήδη στα 26 του, να παίρνει από το χέρι την Αργεντινή, μια ομάδα όπου μετά βίας μπορούσες να ξεχωρίσεις άλλα δύο, μικρότερης οπωσδήποτε εμβέλειας, αστέρια (τους Βαλντάνο και Μπουρουτσάγκα) και να την οδηγεί στην κορυφή. Από τις πιο προσωπικές επιτυχίες που έχουν σημειωθεί σε ομαδικό άθλημα. Όσοι εμμένουν στο “χέρι του Θεού”, ας συνεχίσουν να μοιρολογούν για τα επιμέρους, όντας ανίκανοι να δουν το σπουδαίο Σύνολο.

Το 1990 η Γερμανία “έπρεπε” να είναι η νικήτρια. Η πρόσφατα επανενωμένη Γερμανία, χρειαζόταν μια ένεση εθνικού φρονήματος, που θα ενεργούσε σαν άλλο 1954. Η καταπληκτική Εθνική Αγγλίας όμως, ήταν η καλύτερη ομάδα που αγωνίστηκε σε εκείνο το Μουντιάλ, άλλο αν αποκλείστηκε βλακωδώς στον ημιτελικό με τα Πάντσερ. Έκτοτε (με μικρή εξαίρεση το Euro του 1996) δεν έχω ξαναδεί Εθνική Αγγλίας που να αξίζει για ψηλά, και νομίζω ότι υπάρχει εξήγηση γι’ αυτό.

2 Likes

Δίκιο σε όλα έχεις. Και το '90 η Αγγλία ήταν πολύ καλή! Btw και στο Euro '96 από τους Γερμανούς αποκλείστηκε, με τη διαδικασία των πέναλτυ να περιλαμβάνει πραγματικά αριστοτεχνικές εκτελέσεις από παίχτες και των δύο ομάδων.

2 Likes

Μεγάλη ΚΑΥΛΑ το σημερινό.
Διπλό της λατσιο μέσα σε γιούβε με ανατροπή, δυο γκόλ ιμόμπιλε(έχει αφηνιάσει λέμε) δοκάρια για γηπεδούχους, και πέναλτι υπερ της γιουβέντους μετά απο ριπλέι στο 96 λεπτό, που έπιασε ο στρακόσια απέναντι στον κύριο “οχι στα 165 εκατομμύρια” !!!
Δεύτερη νίκη του ιντζάκι με γιούβε μετά εκείνης στο σούπερ καπ.

*το έγραψα εδω γιατί δεν μπορούσα να βρώ θρεντ για το καμπιονάτο, και γιατί σιχαίνομαι τον γαύρο της ιταλίας. :grimacing:

1 Like

Παιχταρας ο Ιμομπιλε, του χρονου ισως πρεπει να παει στη Γιουβεντους να παιζει σε σοβαρη και μεγαλη ομαδα.
Απο περιεργεια, το πεναλτι μετα απο ριπλει το κανει δηλαδη πιο δικαιο ή πιο αδικο το σφυριγμα?

έχουμε ανατροπή και στο Πανιώνιος-Ολυμπιακός αλλά αυτά δεν τα λέτε

Κάτσε μην έχουμε και ανατροπή της ανατροπής

Ούτε ξέρω τι και πως…πήρα τον αδερφό μου να μιλήσουμε και -μεταξύ άλλων - μου είπε πως από 1-0 πήγε 1-3. Από fb θα μάθω πόσο πήγε

Πάρε τηλ τον αδερφό σου

1 Like

Ασε ρε ντιμπαλα να πουμε, βαλτο να πιασουμε το οβερ 3,5… αμπαλε

Το δες; Το 'παιξες…

Είναι πολύ νέα η φάση όλη με τα ριπλέι και το κάνει κάπως άνοστο και σε στιγμές εκνευριστικό. Ακόμη και στο γκολ της γιουβε, ενω έχουν παει στην σεντρα, εχει πανηγυρίσει το σύμπαν, περιμένουν να δούν τα ριπλει. ε χέσε μας. Και είναι και λίγο οφσάιντ :stuck_out_tongue:

Ωραίο μάτς πάντως. Η γιούβε έπρεπε να βάλει ακόμη ένα, και η λάτσιο στις αντεπιθέσεις το ίδιο. Χάθηκαν απίστευτες ευκαιρίες εκεί.

Στηριζω οσο περισσοτερη τεχνολογια γινεται, και αν γινεται να σφυριζουν 4 πεναλτι σε καθε ματς, μεχρι να σταματησουν τα μουνοπανα οι αμυντικοι να παιζουν βρωμικα και να τραβανε φανελες, χερια, ποδια, αρχιδια, οσο γινεται ωστε να εμποδισουν τον επιθετικο χωρις ομως να σφυριξει πεναλτι ο διαιτητης. Ευνοειται ο καθε βρωμοαμπαλος τσεκουρας και μετα τον βγαζουμε και μαγκα.

2-6 μεσα στο Ουντινε αντι για 2-10, και με παναδικη κοκκινη καρτα στον Ματζουκιτς στο πρωτο ημιχρονο.

Και χατ-τρικ απο διαστημικο Σαμι Κεντιρα. Ωραια ομαδα εχει φτιαξει η Μεγαλη Κυρια τα τελευταια χρονια, καπως βρισκει τον τροπο να παιζει πανεμορφο ποδοσφαιρο ακομα και με τις απωλειες πολυ καλων παικτων για τον εναν λογο ή τον αλλον (Μορατα δανεικος απο Ρεαλ, Ντανι Αλβες φετος, και διαφοροι αλλοι)

…Πογκμπά και Βιντάλ που πούλησε για έναν σωρό χαρτί

Κι αυτους ναι. Τον Πογκμπα καλα εκανε και τον πουλησε βεβαια, τον ειχαν υπερεκτιμησει παγκοσμιως, αφου τελικα δε νομιζω οτι προκειται και για κανεναν εξωπραγματικο παικτη. Μαλλον ενας πρωτοκλασατος μεσος ειναι, χαμηλα σχετικα στη λιστα των πρωτοκλασατων ομως. Ο Βινταλ πολυ καλος παικτης, αλλα και τεραστιος καγκουρας ταυτοχρονα. Στη Γιουβεντους ταιριαζε φοβερα βεβαια.

1 Like

Άθλος της Γιουβέντους και μάλιστα με σφαγή από τη διαιτησία.