Kαλύτερες κυκλοφορίες 2010 / ανασκόπηση της χρονιάς

εγώ δεν έχω ακούσει πάντως, όπως και πολλά άλλα φέτος. γενικά δεν άκουσα πάνω από 4-5 από μπάντες που δεν γνωρίζω… :confused:

Ρε συ Νάητ Σκάη, μιας και τελευταία έχεις αρχίσει να ακούς λίγο σοβαρή μουσική και μιας και μπόλνταρες το [B]Alcest [/B]δεν κάνεις τη χάρη στον εαυτό σου να ακούσεις και το [B]Burzum[/B]? Η θα πέσει βαρύ στο γκομενάκι? 8)

Ε, δεν είναι κι ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Όχι δεν συμφωνώ σε καμία απολύτως περίπτωση. Βασικά λες πράγματα που δεν ισχύουν. Λες δεν έχει κανένα σημείο κορύφωσης και ο τραγουδιστής δεν βγάζει κανένα συναίσθημα. Έχεις ακούσει το this Longitude of Sleep? Το Tide Shift? Κτλ? Κατά την γνώμη μου είναι ένα τεράστιο άλμπουμ. Και όχι και κάλα, παίζουν ατμοσφαιρκό gothic, φαίνεται από το ρυθμό στα κομμάτια. Αυτά. Και sorry για το off topic.

αν και δεν έχω ακούσει πολλές φετινές κυκλοφορίες ξεχωρίζω:

Alcest - Écailles de lune
Alter Bridge - AB III
Crippled Black Phoenix - I, Vigilante
Triptykon - Eparistera daimones
Pain Of Salvation - Road Salt One
Coheed & Cambria - Year Of The Black Rainbow
Agalloch - Marrow Of The Spirit

λόγο προσωπικών προβλημάτων, μικρο εύρος ακουσμάτων , βαρος σε παλιοτερες κυκλοφοριες και [I]ότι-μπορεί-να-πάθει-κανείς-μέσα-σε-ένα-χρόνο[/I] άκουσα πολύ λίγα πράγματα(τα βασικά) φέτος.
αλλά δεν πειράζει…εδώ είστε να με διορθώσετε…:stuck_out_tongue:

καλύτερα, χειρότερα μέτρια όλα μαζί…(όσα θυμάμαι.εδώ είμαστε πάλι)

[B]Cathedral-The Guessing Game[/B]
εγω λέω να γκρεμίσουμε οτι εκκλησία υπάρχει και να χτίσουμε απο πάνω τεράστια αγάλματα του [B]Lee Dorian[/B],εσείς τι λέτε??
πήρε φορά και χτύπησε δυνατά το κεφάλι του σε ένα 70’ς τοίχο και μετά έβγαλε αυτόν το διπλό δίσκο…(ναι διπλό…για διπλή ευχαρίστηση:p)…μπορεί ο δεύτερος δίσκος να διαφέρει λίγο , αλλά αυτό δεν εχει καμία σημασία…τεράστια κυκλοφορία από μια μπάντα/άνθρωπο που δεν σταματάει να χαρίζει στον κόσμο χαμόγελα.(ναι χαμόγελα λέω.!!)

[B]Iron Maiden - The Final Frontier[/B]
[B]-steve:[/B] εχω μια ιδέα για αυτό το τραγούδι.
[B]-Adrian:[/B] και έμενα μου ήρθε κάτι.
[B]-Dave:[/B] κοιτά να δεις…και έμενα το ίδιο…
[B]-“βρασιδας”:[/B] εδώ θα ταίριαζε γαμάτα αυτό. . .
[B]-Janick:[/B] και εγώ έχω κάτι, και εγώ έχω κάτι, και εγώ…

ωραία…ΑΣ ΤΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΟΛΑ.! #-o
και εγένετο [B][U]ψευτο progressive[/U][/B] αλά maiden 2010

[B]
Pain of Salvation - Road Salt One[/B]
άλμπουμ κωλοτούμπα για έμενα…
στην πρώτη ακρόαση είχα στεναχωρηθεί…και πως να μην στεναχωρηθώ όταν μια απο τις αγαπημένες μου μπάντες δεν βγάζει ενα δεύτερο [B]The Perfect Element Part I[/B], ή ένα [B]Remedy Lane[/B], ή ακόμη και ένα δεύτερο [B]ΒΕ[/B](ναι είμαι βιτσιόζος)…
από την δεύτερη ακρόαση και μετά ο δίσκος ανέβηκε… και έφτασε στο θεο.!
ο [B]Daniel [/B]έκανε αυτό που ήθελε…και πέτυχε χωρίς καμιά αμφιβολία…
μετά το δεν-ξέρω-ακριβώς-τι-θέλω-να-κάνω [B]Scarsick[/B], δημιούργησε μια παιχνιδιάρικη, αλλοπρόσαλλη, 70’ς [B]ΔΙΣΚΑΡΑ[/B].! με μεγάλα γράμματα γιατί μιλάμε για μεγάλο δίσκο…
δεν ξέρω πόσους σαν και εμένα στεναχώρησε αρχικά ο Daniel αλλά θέλω να πιστεύω οτι κέρδισε περισσότερους.(κάτι άλλο θα ήταν απλά άδικο).
μακάρι και άλλοι να ακολουθήσουν την καρδιά τους και οχι ότι θέλουν οι οπαδοί…(που όπως και εγώ δεν ξέρουν τι θέλουν τελικά…)
περιμένω με αγωνία την [B]συνέχεια του δίσκου[/B] που θα κυκλοφορήσει σε λίγο καιρό (σε πόσο τελικά? ξέρει κανείς??)

[B]Arryan Path - Terra Incognita[/B]
αν για έναν δίσκο που θα μαζευτούν παλιές μορφές της power μουσικής και γράψουν 1,5 καλό κομμάτι το συζητάμε για κανένα εξάμηνο, αυτόν τον δίσκο πόσο πρέπει να τον συζητάμε.??
καλοπαιγμένο, φρέσκο, υπερβολικά ευχάριστο(με την πολύ καλή έννοια), Power metal από την κυπρο…
και δεν μιλάμε για 3-4 κομμάτια…μιλάμε [B]για το σύνολο[/B] του δίσκου…
*πολύ ωραία φωνητικά…
**δεν έχω ακούσει τον προηγούμενό τους…θα γίνει και αυτό…

[B]electric wizard-black masses[/B]
-δεν ειναι Dopethrone …
-χέστηκα.!!

*electric wizard λέει…δεν θέλει παρακάτω εξήγηση…! 8)

[B]Burzum - Belus
[/B]
ίσως ο [B]δίσκος της χρονιάς[/B] για εμένα…και το λέει κάποιος που είναι τουρίστας σε αυτή τη μουσική(το είδος )
είδα οτι στο θέμα του δίσκου όλοι έλεγαν τεράστιες κουβέντες …ε, λέω κάτι κάλο θα είναι…
τελικά δεν ήταν καλό…απλά…ήταν κάτι το πάρα πολύ δυνατό… απο το εισαγωγικό κομμάτι εως στο τέλος του δίσκου βρίσκεσαι μέσα σε στρόβιλο απο δυνατά συναισθήματα…όλα αληθινά και [B][U]όλα[/U][/B] όπως πρέπει…
επίσης: [SPOILER]
[B][U]Ο Ποταμός της Λησμονιάς[/U][/B]

Με τον ήλιο και το φεγγάρι να σβήνουν,
ταξίδι στη θάλασσα των σκιών ξεκινά.
Η άρκτος θα κοιτά τη νεκρική πυρά.
Το σώμα τοποθετείται σε πέτρινο τάφο.

Πίσω από το πέπλο ακούγεται ο λυγμός της Γης,
του θέρους το φως εξαφανίζεται,
σε βάρκα μπαίνει το πνεύμα της δρυός,
χειμώνας και φθινόπωρο νικούν ξανά.

Θα επιστρέψω.
Θα έρθω πίσω.
Όταν αδύναμα θα είναι τα πνεύματα του χειμώνα.
Θα γυρίσω σπίτι.

Κάτω απ? το χώμα, ο κρυφός κόσμος,
πίσω από τα σύννεφα προς τη δύση,
τελειώνει της βάρκας το μακρύ ταξίδι,
όπου χειμώνας και φθινόπωρο γλεντούν.

Κρύο και σκοτάδι έχει στα βαθιά,
μόνο οι σκιές μεγαλώνουν εκεί,
το σκοτεινό πλάσμα βρίσκεις εκεί,
τους σκοτεινότερους τρόμους.

Θα επιστρέψω.
Θα έρθω πίσω.
Όταν αδύναμα θα είναι τα πνεύματα του χειμώνα.
Θα γυρίσω σπίτι.

Οι νεκροί αναπαύονται σε ρούχα λευκά,
πίσω από βαριές κρύες πέτρινες πόρτες,
μα αν ακούσεις τη στρατιά των νεκρών,
καμιά φορά τους ακούς να τραγουδούν.

[B]Οι νεκροί αναπαύονται σε ρούχα λευκά,
πίσω από βαριές κρύες πέτρινες πόρτες,
μα αν ακούσεις τη στρατιά των νεκρών,
καμιά φορά τους ακούς να τραγουδούν.

Θα επιστρέψω.
Θα έρθω πίσω.
Όταν αδύναμα θα είναι τα πνεύματα του χειμώνα.
Θα γυρίσω σπίτι.[/B] [/SPOILER]

[B]Agalloch - Marrow Of The Spirit[/B]
πως μπορείς να [B]ταξιδεψεις [/B]χωρίς να να κουνηθείς χιλιοστό απο την καρέκλα σου?
βαζεις το από πάνω…άμα τελειώσει ο δίσκος και βρεθείς μακριά δεν φέρει ευθύνη κανείς. την πάτησες.!!
**μαζί με belus το έχωσα τις μέρες που έριξε το χιόνι στη λαρισα…απόλαυση.!!

[B]Accept - Blood Of The Nations[/B]
accept…2010…χωρίς udo…και δισκαρα…!!
θα τρελαθούμε καμιά ώρα…
o [B]Mark Tornillo[/B] δίνει ότι έχει και δεν έχει, η μπάντα γράφει κομματαρες και ο δίσκος είναι σκέτη απόλαυση …(ακόμη και τα Bonus κομμάτια-“Time Machine” είναι μπόμπα )
μεχρι και για καλύτερο δίσκο στην καριέρα τους ακούστηκε…δεν ξέρω για τόσο αλλά σίγουρα ένας δίσκος που είναι μεγάλος…που έγινε με δουλειά και σίγουρα οχι με το ζόρι…

[B]blind guardian - at the edge of time[/B]
ακόμη για (μικρή)τρέλα…
δεν περίμενα καθόλου το 2010 να ακούσω νέο δίσκο από b.g. και να θέλω να τον ξανακούσω, να ξεχωρίσω κομμάτια, να λέω τα καλύτερα…
το [B]A Voice in the Dark[/B] θα μπορούσε να είναι ένα κομμάτι απο την χρυσή εποχή της μπάντας…

[B]Therion - Sitra Ahra[/B]
όταν τα κομμάτια δημιουργούνται σε [B]διαφορετικές εποχές[/B] εύκολο είναι να βγει ένας δίσκος [B]κουλουβάχατα[/B]…και δυστυχώς είναι κοντά σε αυτό…δεν είναι οτι είναι κακός δίσκος(therion λέει)…έχει καλές ιδέες αλλά έχει “σβήσει” κομματάκι εύκολα…
επίσης ο [B]κάφρος [/B]μέσα μου φωνάζει [B]DIIIIIINNNN[/B] :smiley:

[B]Orphaned Land - The Never Ending Way Of ORwarriOR[/B]
σε έναντι θέση με το προηγούμενο, αυτός ο δίσκος είναι πιο στοχευμενος παρότι είναι πιο “πολυσυλλεκτικός”(σε ήχους) και πιο δύσκολος.
σε πολύ καλό επίπεδο και είμαι και χαρούμενος που δεν τον είχα πάρει στην κανονική εκδοσή και θα πάρω τώρα την νέα …πολύ καλή μπάντα…

[B]Enforcer- killers[/B].εεεε, λάθος…[B]Diamonds[/B](μα πως μπερδεύτηκα)
μερικοί είπαν για την αυθεντικότητά τους…
άλλοι για το τι θα κάνουν στο μέλλον…
το νοημα είναι οτι [B][U]τώρα[/U][/B] ακούμε τον δίσκο και χαιρόμαστε…(και τσεκάρουμε και τα ημερολόγια να δούμε αν λέει τίποτα 1980)
προσωπικά την πρώτη φορά που τον άκουσα ήμουν πάνω στην καινούρια καρέκλα που πήρα για τον υπολογιστή…στο τέλος της ακρόασης στο πάτωμα υπήρχε ο λεβιές που αλλάζει στάση η καρέκλα, και μια βίδα.:!: :lol:
τα υπόλοιπα είναι για τους κριτικούς

[B]Avenged Sevenfold-Nightmare[/B]
με την μπάντα δεν είχα επαφή…αλλά είπα να τον ακούσω καθώς στα τύμπανα ήταν ο [B]portnoy[/B]…
ακόμη και μετά από την πρώτη ακρόαση δεν με ενδιέφεραν τα τύμπανα και ο portnoy…
ο δίσκος έχει τραγουδαρες και σωστά βρέθηκε στη [B]λιστα των συντακτών[/B] στη δεύτερη θέση. το κάθε τραγούδι εχει την δικιά του δυναμική και κολλάει στο μυαλό σου σαν βδέλλα…
*σε μερικά κομμάτια πολύ θα ήθελα να αρπάξω ενα μικρόφωνο και να ανεβώ σε μια σκηνή να ουρλιαξω…

[B]Ozzy Osbourne - Scream[/B]
μετριότητα(ούτε καν χρυσή)
εκτός των 3 κομματιών που διέρρευσαν πρώτα(τυχαίο?) τα υπόλοιπα απλά υπάρχουν για να γεμίσουν τον δίσκο…αυτά παθαινεις αν σου γράφει κομμάτια ο κάθε ένας…
στο επόμενο(που ελπιζω να είναι σύντομα) βάλε τον gus να σου γράψει μερικά χιτακια του στυλ scream και όλα θα είναι μια χαρά…

[B]
Firewind-Days of Defiance[/B]
πιο βαρύς από τον προηγούμενο, λιγότερο πιασιαρικος, και λιγότερο πιο εύστοχος…
θα προτιμούσα να συνέχιζαν αυτό που κάναν με το [B]The Premonition[/B] όπου όλα τα κομμάτια σου έμεναν για πολύ καιρό στο κεφάλι…εδώ δεν συμβαινει αυτό…

[B]
Halford ? Made Of Metal[/B]
τον άκουγα ευχάριστα όταν βγήκε, τώρα βαριέμαι…next time…με τους judas

[B]
Motorhead-The World Is Yours[/B]
θα είναι μέσα στις τοπ κυκλοφορίες της μπάντας? σίγουρα όχι…
θα είναι μέσα στις καλές…ίσως…
αλλά όπου και να κάτσει η μπίλια είναι δίσκος Motorhead…
υπάρχει ενα [B]brotherhood of man[/B], υπάρχουν πολύ ωραίες κιθάρες, υπάρχουν τα αμέτρητα quotes…
δύσκολο να πω κατι κακό για motorhead :roll:

[B]Nevermore - Obsidian Conspiracy[/B]
μετριότητα…
έπαιξαν με την ένταση στα κομμάτια τους και έχασαν…
κομμάτια πιο άπλα αλλά και πιο μέτρια…έδωσαν χώρο στη φωνή με μέτρια αποτελέσματα…
τα (λίγα)καλά κομμάτια ακούγονται λες και ξεπετάχτηκαν απο τον προσωπικό δίσκο του [B]Warrel Dane [/B]αλλά χωρίς να τα φτάνουν.!!
οι κιθάρες έχουν λίγες καλές ιδέες, και σίγουρα λιγότερες από οτι στον προσωπικό δίσκο του [B]Jeff Loomis [/B]
δηλαδή…την πάτησαν…
*ναι…δεν περιμένουμε να αλλάξουν την μουσική οι Nevermore…αλλά περιμένουμε τα βασικά…που εδώ λείπουν…

[B]Rotting Christ ? AEALO[/B]
στην αρχή μου άρεσε αρκετά…
στη συνεχεία άρχισε να σβήνει ο δίσκος…
τώρα βαριέμαι να τον βάλω καν…
2-3 καλά κομμάτια και τίποτα παραπάνω…

[B]
the estranged - the subliminal man[/B]
ειμαι τουρίστας και εδώ…είδα 2 παλικάρια εδώ μέσα που τον είχαν σε μεγάλη εκτίμηση και είπα να ρίξω και εγώ μια “αυτιά”…
το πρώτο που “άκουσα” ήταν cure…και μου άρεσε τόσο που το ακούω κάθε μέρα δυο φορές…αλλά…
ο [B]worst enemy[/B] τα λεει καλύτερα απο εμένα…
[I]To post-punk των 00?s σε όλο του το μεγαλείο. Με επιρρόες απ? όλα τα μεγαθήρια του είδους (wipers, cure κλπ) και με απλές, αλλά απίστευτα εμπνευσμένες και όμορφες συνθέσεις καταφέρνουν να μετατρέψουν κάτι πολύπαιγμένο τόσα χρόνια, σε κάτι το πολύ ωραίο που χαίρεσαι να το ακούς. Η καλύτερη δυνατή επιστροφή μετά το εξίσου εξαιρετικό ντεμπούτο τους, static thoughts. Ίσως με λίγο κατεβασμένες ταχύτητες, και λίγο πιο μελαγχολικές τάσεις.[/I]

[B]
The Shadow Theory-Behind The Black Veil[/B]
o [B]Buddy Lackey[/B] ζει και βασιλεύει…
έχει δημιουργήσει με την μπάντα έναν ωραίο [B]concept [/B]δίσκο που δεν είναι εύκολος αλλά μετά απο λίγες ακροάσεις σου αποκαλύπτεται μια χαρά…
progressive, ατμόσφαιρες αλά king diamond(Ναι.!) και κομμάτια που σου μένουν με τον καιρό…
δεν ξέρω τι ρόλο θα παίξουν οι [B]PSYCHOTIC WALTZ[/B] στην συνέχεια της μπάντας και της κυκλοφορίας αλλά εδώ έχουμε έναν δίσκο αντάξιο της ιστορίας του lackey…
*βέβαια περιμένουμε και PSYCHOTIC WALTZ :roll:

[B]The Ocean - Heliocentric[/B]
τον άκουσα 2-3 φορές και δεν μου άρεσε…
μερικοί εδω μέσα επέμεναν και του έδωσα ακόμη μια ευκαιρία…
'τελικά δεν ειναι κακός δίσκος…
ίσως ήταν άτυχος που βρέθηκε να διαδέχεται το Precambrian, και στο μυαλο μου ήθελα μια συνέχεια…
μερικά φωνητικά εκατσαν κάπως περίεργα στα αυτιά μου αλλά αυτή την αλλαγή ήθελαν αυτή έκαναν…

[B]THE OCEAN-Anthropocentric[/B]
εδώ υπήρξε μια σαφής βελτίωση και μια μίξη του Heliocentric με στοιχειά του precambrian…
είναι ένα βήμα παραπάνω απο το προηγούμενο…
περισσοτερα καλα κομματια…(πολυ ωραιο το [B]The Grand Inquisitor II: Roots & Locusts[/B])

[B]
Anathema - We’re Here Because We’re Here[/B]
αν ξεπεράσεις το οτι βλέπεις φως στο τούνελ(!!) εδω εχουμε εναν καλο δισκο anathema…
οι παλιές μέρες έχουν περάσει(εδώ και αιώνες βέβαια), και υπάρχει μια [B]γλυκό[/B]πικρη γεύση στο δίσκο…
ας είναι τέτοιου επιπέδου και οι επόμενοι και ας κάνουν οτι θέλουν…

[B]
Heathen ? Evolution of Chaos[/B]
πολύ καλό thrash απο Heathen …
δίσκος με μικρές ατέλειες που δεν χαλάν καθόλου την ατμοσφαίρα και την δυναμική του δίσκου…(διάρκεια. κομμάτι αλά manowar, κομμάτι που μοιάζει σαν ένωση δυο διαφορετικών κομματιών.)
χίλια μπράβο…!!

precambrian λεει :stuck_out_tongue:

Σωστός ο dude.:stuck_out_tongue:

Ρε crimson_idol που να είχες και χρόνο δηλαδή. Ήδη έχεις φτάσει περίπου τους 30 δίσκους.

Ωραίος ο crimson :thumbup:

ο χρόνος είναι αυτός που έχω περισσότερο…
όλα τα άλλα δεν έχω.:?

είναι ακόμη 10-12 δίσκοι που θα παίξουν τις επόμενες μέρες για να δω πως μου κάθονται ακόμη.

Παραβλεποντας το γαυρικο χιουμορ σου, το ακουω και το Burzum απο τοτε που πρωτοβγηκε και μαλιστα αρκετες φορες, αλλα ειπα να μην τα μπολνταρω ολα του dude, αλλιως δεν θα ειχε νοημα. :wink:

Hi guys έριξα μια ματιά στις λίστες σας και παρατήρησα κάτι, δεν έχει κανείς μπάντες που πρεσβεύουν τον metalcore και harcore ήχο που είχε πολλές και αξιόλογες κυκλοφορίες μέσα στην χρονιά όπως heaven shall burn,as i lay dying,madball κλπ.Δεν ξέρω αν το κοινό του forum δεν έχει σχέση με αυτόν τον ήχο αλλά μου φαίνεται περίεργο να μην υπάρχει σε κανενός την λίστα κάτι από αυτόν τον ήχο όπως και η έλλειψη των disturbed που είναι η μεγαλύτερη μπάντα στον rock - metal ήχο της εποχής μας βάση των πωλήσεών τους.Μάλλον τα γούστα μου δεν είναι και τόσο εμπορικά στην Ελλάδα τελικά…Παιδιά δεν έχω σκοπό να προσβάλλω κανένα η τα γούστα του απλώς αναρωτήθηκα…

Nτάξει εξαρτάται τί hardcore έχεις στο μυαλό σου. Στη λίστα μου για πάραδειγμα οι μίσες επιλογές μου και βάλε (στις 20) είναι hardcore, ενώ σχεδόν όλες οι επιλογές έχουν τέτοια στοιχεία.

Τώρα μπάντες σαν αυτές που αναφέρεις: (heaven shall burn,as i lay dying,madball ) όντως λείπουν από τις λίστες του φόρουμ (εμένα δε μ’ ενοχλεί:p)

Worst είδα την λίστα σου…OK σέβομαι τις μπάντες που έχεις επιλέξει αν και αυτόν τον ήχο δεν τον θεωρώ hxc θα μπορούσα να τον χαρακτηρίσω crust κάποιες μπάντες που έχεις μου αρέσουν και λογικά θα ήταν και στις δικές μου τοπ τις χρονιάς όπως integrity kvelertak αλλά δεν έχουν σχέση με τον hxc ήχο.Δεν ακούω μόνο hxc metalcore όπως κατάλαβες…

As I Lay Dying, Neaera και Comeback Kid χώθηκαν μέσα στη δική μου λίστα πάντως…:wink:

όχι ρε δεν υπενόησα κάτι τέτοιο.

Και πάλι επιστρέφω σε αυτό που σου’ πα. Εξαρτάται απ’ το τί hardcore θες. Ναι new york hardcore δεν είχε φέτος η λίστα μου (δυστυχώς). Είχε όμως Integrity, Deathbed, Ruined Families κλπ, που αν δε τα πείς hardcore ειλικρινά αναρωτιέμαι τί θα τα πεις (δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε σένα). Και οντως είχα πολλές crust κυκλοφορίες, αλλά αν θέλουμε να το πάμε και λίγο πιο πέρα (καλό είναι να μη το πάμε:p) εγώ κι αυτές τις θεωρώ hardcore. Tέσπα μη πάμε όμως εκεί.

Ισχύει πάντως (επαναλαμβάνω) ότι μπάντες σαν αυτές που αναφέρεις λειπουν από τις λίστες. Μπορεί να ήταν απλά κακή χρονιά γι’ αυτά τα στυλ αυτά ξερω γω. Το [B]sick of it all[/B] πάντως δε μ’ αρεσε καθόλου:p

A Forest of Stars - Opportunistic Thieves of Spring
Alcest - Ecailles De Lune
Blood of the Black Owl - A Banishing Ritual
Bohemian Grove - EP
Bongripper - Satan Worshipping Doom
Burzum - belus
Crippled Black Phoenix - I, Vigilante
Dødsengel - Mirium Occultum
Dordeduh - Valea Omului [EP]
Ekpyrosis - Ein Ewiges Bild
Menace Ruine - Union of Irreconcilables
Midlake - The Courage of Others
Nucleus Torn - Andromeda Awaiting
Urfaust - Der freiwillige Bettler
Εγγονόπουλος-Πουλικάκος-Socos - H Ύδρα Των Πουλιών

14αδα η φετινη. και με αρεσαν επισης τα: Ascension[EP], Solefald, Sabbath Assembly, Jumalhamara, Bardo Pond, Bonnie ‘Prince’ Billy, Plague Mass, τα φανταστικα δικα μας παιδια οι Burgundy Grapes, Dax Riggs, De Silence et d’Ombre, Furze, Kiss The Anus Of A Black Cat, Nidingr, Electric Wizard, Sahg, Von Goat, Dispirit[ΕΡ], Profanatica, Darkthrone και του Φοιβου Δεληβορια τα αλμουμς.

δεν ακουσα τα Clandestine Blaze (επειδη βγηκε αυτες τις μερες) και Inquisition, ζητω συγνωμη απ’το γνωστο μαυρομεταλο, γι’ αυτο μου το παραπτωμα, απλως δεν μου ημουν στο μουντ.

και του χρονου, πρωτα ο θεος.

:thumbup:

Δεν νομίζω να ταν κακή η χρονιά απλώς δεν υπάρχουν πολλοί στην Ελλάδα να υποστηρίζουν τον ήχο…Για soia θα συμφωνήσω εν μέρη μιας και το death to tyrants ήταν μπόμπα και το καινούργιο πολύ μέτριο αλλά κοίτα Terror,First Blood,Your Demise…

Kαλά όντως death to tyrants προσωπικά είναι απ’ τα αγαπημένα μου. Τουμπάνο!

Πάντως νομίζω ότι απλά στο φόρουμ δεν υπάρχει πολύς κόσμος που να τα υποστηρίζει αυτά (ή αν υπάρχουν, δε γράφουν πλέον πολύ: βλ. οutlawtorn, the underdog κλπ)

Γενικότερα στην Ελλάδα αυτό το hardcore θεωρώ ότι έχει μια κάποια απήχηση, αν κρίνω απ’ τον κόσμο που πηγαίνει στα λαιβ. Τουλάχιστον για πιο γνωστές μπάντες βλ. madball, terror, hatebreed, h2o κλπ

Your Demise μπαντάρα:thumbup:

Οι 10 δίσκοι που λογικά θα ακούω πολύ και τα επόμενα χρόνια:

Νο10.

[SPOILER][B]ELECTRIC WIZARD:Black Masses[/B]
O μόνος λόγος που μπαίνει στο 10 και όχι στο 1 είναι ότι είναι ακόμη νωρίς, μέχρι τον απρίλιο μπορεί να φτάσει στο 1 ;)[/SPOILER]

Νο.9

[SPOILER][B]AGALLOCH:Marrow Of The Spirit[/B]
Δε χιόνισε στην αθήνα, ζηλεύω τον crimsonidol που το άκουγε με ένα μέτρο χιόνι αλλά και πάλι δισκάρα[/SPOILER]

Νο.8

[SPOILER][B]PAIN OF SALVATION:Road Salt One[/B]
Γιατί είναι η μπάντα που όσο και αν βαριέμαι live τους λατρεύω στους δίσκους (ας ανοίξει κάποιος ένα thread)[/SPOILER]

Νο.7

[SPOILER][B]BLACK COUNTRY COMMUNION:Black Country[/B]
Και μόνο αυτοί που παίζουν εδώ (Bonamassa, Hughes, Sherinian, Bonham) δίνουν ένα extra credit αλλά ο δίσκος έχει και τραγούδια, καλά τραγούδια[/SPOILER]

Νο.6

[SPOILER][B]YOUN SUN NAH:Same Girl[/B]
ένα δισκάκι από το χώρο της vocal jazz, την τρομερή κορεάτισα που μετά το περσινό (εξίσου καλό) Voyager χτυπά και πάλι με λιγότερες δικές της συνθέσεις αλλά απίστευτη ερμηνεία[/SPOILER]

Νο.5

[SPOILER][B]GRACE POTTER & THE NOCTURNALS:Grace Potter & The Nocturnals[/B]
Ναι, 3ος καλός δίσκος στη σειρά, θέλω να την δω live όμως![/SPOILER]

Νο4.

[SPOILER][B]ARCADE FIRE:The Suburbs[/B]
Το πηγαινε-ελα στη δουλειά συνδέεται κάθε βδομάδα με συγκεκριμένους δίσκους, αυτός έμεινε εκεί αρκετές βδομάδες (και ενώ είχαν προηγηθεί πολλές στο πικάπ)[/SPOILER]

Νο3.

[SPOILER][B]SAHG:III [/B]
μια doom μπάντα που παίζει γρήγορα (!) χωρίς να πέφτει σε ατοπήματα τύπου Spiritual Beggars[/SPOILER]

Νο.2

[SPOILER][B]CATHEDRAL:The Guessing Game[/B]
Θα την πω την αμαρτία μου, στην αρχή δε μου άρεσε και έκλαιγα τα λεφτά του διπλού βινυλίου και μετά έπαιζε ξανά και ξανά και ξανά[/SPOILER]

Νο.1

[SPOILER][B]DANZIG: Deth Red Sabaoth[/B]
έτσι θέλω τον Glenn, να γράφει απλά, σκοτεινά ροκ, με ένα μπλουζ feeling κομμάτια και να κάνω τουρ σε νεκροταφείο της Νεας Ορλεάνης με αυτόν το δίσκο στο mp3[I](true story[/I])[/SPOILER]