Kαλύτερες κυκλοφορίες 2010 / ανασκόπηση της χρονιάς

Πέρυσι από ότι βλέπω είχε ανοίξει αρχές Μαΐου. Ε, μια βδομάδα πριν, δεν είναι πολύ νωρίς. Έχουν βγει και καλοί δίσκοι μέχρι στιγμής, οπότε είναι ώριμες οι συνθήκες (sic) για μια συζήτηση πάνω στα καλύτερα της χρονιάς.

10+1 από αυτά που έχω ακούσει μέχρι τώρα και μου άρεσαν:

High on fire - Snakes for the divine \m/ \m/ \m/ \m/

Burzum - Belus

Triptykon - Eparistera daimones

Speedblow - Fields of DOOM thanx στην πρόταση του protofgold

Darkthrone - Circle the wagons :metal: :metal: :metal:

Ihsahn - After

Kiuas - Lustdriven

DEP - Option paralysis

Negura Bunget - Virstele Pamintului έστω και μισοί

Armored saint - La Raza εμένα μ άρεσε

Aspera - Ripples

Οι μόνοι φετινοί δίσκοι που βάζω αβίαστα μέχρι στιγμής στις τοπ κυκλοφορίες είναι το Circle The Wagons και το Belus. Ίσως και το Blasphemophagher.

Νωρίς είναι ακόμα…

Δεν το περιμενα απο σενα αυτο…

Φέτος σε αντίθεση με άλλες χρονιές αποφάσισα να ακούω κατά 90% φετινές κυκλοφορίες. Λόξα και αυτή, θα μου περάσει. Έχουμε και λέμε, φοβερή χρονιά κι εφέτο, να μερικές δισκάρες που ξεχωρίζουμε ανάμεσα στις 63 που ακούμε ημερισίως:


Angst Skvadron-Sweet Poison
Το σκουπίδι του τρου μπλακμεταλλά σε εμάς βρίσκει κάποιον να το αγαπάει. Αβανγκαρντίλες πολλές και κάποια έμπιεντ σημεία. Ε και όταν μπλακ μεταλ δίσκος έχει τραγούδι που η μελωδία του θυμίζει stairway to heaven, τότε γουστάρουμε.


Arryan Path-Terra Incognita
Καλές οι μουσικές που πάνε τη μουσική ένα βήμα παραπέρα, θέλουμε να μας εκπλήσσουνε οι μπάντες, αλλά με heavy/power μπήκαμε στη μουσική και οι Κύπριοι έβγαλαν τον καλύτερο τέτοιο δίσκο για φέτος. Πραγματικά αξίζει.


The Ocean-Heliocentric
Πάντα γουστάραμε τους The Ocean, τώρα που περιόδευσαν και με Όπεθ και δανείστηκαν κάμποσα στοιχεία και απ’ αυτούς, πως να μη γουστάρουμε ακόμα περισσότερο. Οι τρου ποστμεταλλερς, μη δυσανασχετείτε, δεν έγιναν μεταλχαμμερ μπάντα. Όπου να’ ναι θα βγει το άγριο δίδυμο αδερφάκι του.


John Zorn-In Search For The Miraculous
Όπως έχω πει σε γνωστό τριποντέρ του φόρουμ, όταν ο Τζον Ζορν έπαιζε γκραηντκορ, οι χαρντκοράδες τρώγαν βελανίδια. Πολλά πιάνα, σαουντρακικές μουσικές και η φοβερή κομματάρα The Book Of Shadows.


Johnny Cash-American VI-Ain’t No Grave
Ο Τζόννυκας απόθανε και κομματάρες όπως το ομώνυμο εξακολουθούν να είναι από τις καλύτερες της χρονιάς. Πόσο πιο μεγάλος μουσικός δηλαδή;


High On Fire-Snakes For The Divine
Η πιο πωρωτική μπάντα έβερ, πολλά αρχίδια, θεός Pike κτλ. O δίσκος που έχω ακούσει πιο πολύ φέτο. Και να φανταστείς στην αρχή δε με είχε κάνει εντύπωση. ΦΡΟΣΤ ΧΑΜΜΑ \m/


Motorpsycho-Heavy Metal Fruit
Προγκ-ροκ ψυχεδέλειες απ τη Νορβηγία, με ένα απίστευτα τέλειο τελευταίο 20λεπτο κομμάτι και στη μέση μια ρεηντιοχεντ μπαλάντα. Ε καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για γαμώ τους δίσκους, έτσι δεν είναι;


Lair Of The Minotaur-Evil Power
Σλατζ Πανκο Θρας ροκ ν ρολ δισκάρα από ένα απίστευτο τρίο. Παίζει στην πλευλιστ μαζί με το φετινό High On Fire και τα κάνουμε όλα πουτάνα.


Shaolin Death Squad-Seven Deadly Venoms
Το προηγούμενό τους είναι ένας από τους αγαπημένους μου δίσκους για τα 00s, που τον έχω λιώσει απίστευτα πολλές ώρες. Οι συγκεκριμένοι τρελούτσικοι λάτρεις των Mr Bungle έβγαλαν ακόμα εναν γαμώ τους δίσκους. Δε φτάνει τον προκάτοχο, αλλά σιγά.


The Goner-Behold A New Traveller
Φοβερός δίσκος. Παίρνω το μπάντζο μου και ταξιδεύω σε άλλες εποχές. Ένα συναισθηματικό πόνημα που δημιουργεί ατμόσφαιρα άκρατου λυρισμού και μελαγχολίας που θα λεγε και ο cradleofmaiden. Ι traveled far away from you. Πόσο πιο τέλειο.


Thee Silver Mt Zion Memorial Orchestra-Kollaps Tradixionales
Ε κοτζάμ θρεντ έχω ανοίξει για να το εκθειάσω. Απλά να υπογραμμίσω για αυτούς που δεν το έχουν ακούσει ότι ΔΕΝ είναι ποστροκ δίσκος. Το There Is Light το ΑΓΑΠΑΜΕ.


These Monsters-Call Me Dragon
Ινστρουμένταλ μεταλλίζον ποστ-ροκ με σαξόφωνα και πολλά τζαζ/μαθροκ σημεία. Πάρα πολυ καλή κυκλοφορία, κάμποσοι εδώ μέσα πρέπει οπωσδήποτε να το ακούσουν.


TRICLOPS!-Helpers On The Other Side
Εντάξει, τι να πω γι αυτόν τον δίσκο. Πρόσφατα τον άκουσα και από τότε κάθε μέρα παίρνει τουλάχιστον 2 ακροάσεις. Τι παίζουν; Δεν ξέρω είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ιδιόμορφη η μουσική τους. Είναι Love them or hate them. Παντως το with SARS i’ll ride the wind είναι απιστευτη ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ. Αν δεν ξεφουσκώσει θα χτυπήσει τοπ5 στο τέλος της χρονιάς


Darkthrone-Circle The Wagons
Είμαι από τα τσουτσέκια που δεν είχαν ξανακούσει Darkthrone και απ’ όσα μου είπαν δεν έχει καν νόημα να κάτσω να ακούσω τα παλιότερα. Εδώ όμως έχουμε Manilla Road meets NWOBHM. Και με καβλερό, κατ’ εμέ, τρόπο. Δε με ενδιαφέρει ποιοί έβγαλαν αυτον το δίσκο. I am the graves of the 80s, destroy their modern metal χα. τρουμέτσαλ.

Καλύτερα μέχρι τώρα:

Emancipator - safe in the steep cliffs
The Knife - Tomorrow, In A Year
Eluvium - Similes
A Silver Mt. Zion - Kollaps Tradixionales
Resurrectionists - Resurrectionists
Jaguar Love - Hologram Jams
Twilight - Monument To Time End
Celeste - Morte(s) Nee(s)
Daughters - Daughters
Rinoa - An age among them
Khoma - A Final Storm
Circa Survive - Blue Sky Noise
Alcest - Écailles de lune
Kyte - Dead Waves

Θέλουν ακροάσεις:

Kaki King - Junior
Portugal. The Man - American Ghetto
High on Fire - Snakes For The Divine
Cloudkicker - ]]][[[
Living Sacrifice - The Infinite Order
The American Dollar - Atlas
Kayo Dot - Coyote
The Ocean - Heliocentric
Trap Them - Filth Rations
Xasthur - Portal of Sorrow
Ef - Mourning Golden Morning
Lair of the Minotaur - Evil Power

O γραφικός ρε!
Στο τέλος της χρονιάς πόσα θα βάλεις, 50 +10 μπόνους?

Έδιτ: Στο μάνο πάει.

:lol: edit: (βασικά σε μένα πήγαινε ή στον mano? :-k)

Στο τέλος της χρονιάς θα κάνω ένα top10 μόνο για σένα.

Πάντως σε σύγκριση με το 2008 που είχε το Deathconsciousness των Have A Nice Life και το 2009 που είχε την Fever Ray φέτος δεν μπορώ να αποφασίσω ακόμα για δίσκο της χρονιάς μιας και έχουμε Khoma,Eluvium,Celeste,Twilight,A Silver Mt. Zion (και αρκετούς ακόμα) οι οποίοι κονταροχτυπιούνται για την πρώτη θέση.

ακομα δεν εχω δωσει πολυ προσοχη

αλλα αυτα που εχω ξεχωρισει ειναι

τα

audrey horne
khoma
white wizzard
takind dawn
και
cancer bats

Πολύ άνετα το παρακάτω (και όχι μόνο για το 2010) :

με τυχαία σειρά

[SIZE=“4”]BURZUM[/SIZE] - belus
[SIZE=“4”]HIGH ON FIRE[/SIZE] - snakes for the divine
[SIZE=“4”]UNKLE[/SIZE] - where did the night fall
[SIZE=“4”]CRYSTAL CASTLES[/SIZE] - crystal castles
[SIZE=“4”]MY SLEEPING KARMA[/SIZE] - tri
[SIZE=“4”]TRIPTYKON[/SIZE] - eparistera daimones
[SIZE=“4”]TWILIGHT[/SIZE] - monument to time end
[SIZE=“4”]MASSIVE ATTACK[/SIZE] - heligoland
[SIZE=“4”]SUMA[/SIZE] - ashes
[SIZE=“4”]KAYO DOT[/SIZE] - coyote
[SIZE=“4”]LCD SOUNDSYSTEM[/SIZE] - this is happening
[SIZE=“4”]RED SPAROWES[/SIZE] - the fear is extruciating but therein lies the answer
[SIZE=“4”]VULTURES OF CULT[/SIZE] - cold hum
[SIZE=“4”]LAIR OF THE MINOTAUR[/SIZE] - evil power
[SIZE=“4”]WE LOST THE SEA[/SIZE] - crimea

Μέχρι στιγμής μακράν καλύτερα, για μένα, είναι τα:

Brant Bjork - Gods And Goddesses
High On Fire - Snakes For The Divine
Cathedral - The Guessing Game

Και ακολουθούν τα:

Audrey Horne - Audrey Horne
Alcest - Ecailles de Lune
Asteroid - II
The Ocean - Heliocentric
Slash - Slash
Ufomammut - Eve
Shearwater - The Golden Archipelago
My Sleeping Karma - Tri

Μέχρι στιγμής

Fear Factory - Mechanize
DEP - Option Paralysis
Triptykon - Eparistera daimones
The Ocean - Heliocentric
High on Fire - Snakes for the divine
Gonjasufi - A sufi and a killer

Τα bold είναι και τα καλύτερα εξ΄αυτών.

Γκλουπ και σμπαρακουάκ με λίστες μάνου, ριπ και χόρορ :-s:p

ωραιο θεματακι και χρησιμο

εχω ακουσει κ γουσταρω το tri των my sleeping karma

θελω να τσεκαρω και τον δισκο των ocean

εσεις που ποσταρατε 20 δισκους ,μονο μουσικη ακουτε ωρε :stuck_out_tongue: ???

Nα το τσεκάρεις, μαζί με την τελευταία δικιά μου πρόταση.

Σε παρακαλώ όμως, τα παιδιά έχουν αποστολή να ακούσουν όλους τους δίσκους της χρονιάς οπότε μη τους αποσπάς με τέτοια σχόλια που τους στερούν την προσοχή από ακροάση - για κάθε σχόλιο που ποστάρουμε εμείς χάνεται ένα νανοσεκόντ από κάθε δίσκο οπότε ας μαζευτούμε.

:stuck_out_tongue:

Χμ… πολύ νωρίς είναι ακόμα. Εγω ακόμα κάνω αλλαγές στην λίστα του 2009 :lol:

Θα αναφέρω μερικά που φαίνεται να ξεχωρίζουν για μένα ως τώρα και πιθανόν να είναι στην τελική λίστα.

χωρίς σειρά

Burzum - Βelus
Triptykon - Eparistera Daimones
Rotting Christ - Aealo
Heathen-Τhe Εvolution of Chaos
Crashdiet-Generation Wild
Convixion - Convixion
Dark Tranquillity-We Are The Void
In Mourning - Monolith

Στις απογοητεύσεις ως τώρα.

Ov Hell - The Underworld Regime

φαινεται καμμενο.αμα ειναι και μελωδικο με εχει κερδισει.το εβαλα ηδη να κατεβαινει.το ακουω και σχολιαζω

(μιλας με ατομο που σε προηγουμενη ζωη ηταν μελος αιρεσης στην ινδια :p)

μέχρι στιγμής έχω ακούσει ΚΑΛΑ μόνο το Fear Factory (καλό, αλλά όχι μνημειώδες), το Triptykon (μεγαλειώδες αλλά μόνο σε σημεία) το Dillinger Escape Plan (2 κομματάρες και μετά ύπνος) και το Rotting Christ (2 καλά κομμάτια και μετά γελάει ο κόσμος).

Έχουν πάρει σειρά για λιώσιμο τα Cathedral, Suma, High on Fire, Lair of the Minotaur, Rorcal, Unkle και ελπίζω να πετύχω καμια δισκάρα κει μέσα.

Ψιτ, Βλεεδιν…

Το Burzum, το Burzum! :wink:

Κανενα αριστουργημα αλλα μερικα πολυ καλα αλμπουμ…
Darkthrone
Triptykon
Gama Bomb
Dillinger Escape Plan
Heathen
Living Sacrifice
High On Fire
Lair Of Minotaur