Kαλύτερες κυκλοφορίες 2010 / ανασκόπηση της χρονιάς

εγω οπως καθε χρονια ακουω αυτα που εχω παραληψει απο τη δεκαετια των 00’ς, που εχει πολλα διαμαντια που σιγα-σιγα ανακαλυπτω…

Ακριβώς…να μην ξεχνάμε ότι οι μουσικές που έχουν βγεί εδώ και τόσα χρόνια και δεν τις έχουμε πάρει χαμπάρι ΥΠΕΡΚΑΛΥΠΤΟΥΝ τις τωρινές κυκλοφορίες κατα πολύ σε ποιότητα και ίσως σε ποσότητα…διαμάντια στην κυριολεξία που χάθηκαν αλλά μέσω των φόρουμ/συζητήσεων κλπ ένας να το αναφέρει αρκεί για να το επαναφέρει…στο προσκήνιο (ώπ και στιχάκι!!)

Μόλις είδα και το post του Μάνου οπότε να προσθέσω ότι και οι δυό τρείς προσωπικές παρατηρήσεις στον κάθε νέο δίσκο προσθέτουν μια μικρή λάμψη…ίσα ίσα να σου τραβήξει την προσοχή…μακάρι να το έκαναν όλοι όσοι προτείνουν κάτι…

Κανενα φετινο δισκο δεν εχω ακουσει,θελω να ακουσω τον Ocean αλλα γενικοτερα ξεσκονιζω κατι παλια και διαφορα των 00’s που πρεπει να ακουσω.

για αρχη, διοτι εχουμε μελλον. ποτε δεν ξερεις τι θα σκασει απο Γαλλια(χουχου). θα πω αυτα τα 3, που θα βρισκονται σιγουρα και στη τελικη λιστα:


να προσθέσω τα εξής:
[SIZE=“4”]NEGURA BUNGET[/SIZE] - virstele pamintului
[SIZE=“4”]65DAYSOFSTATIC[/SIZE] - we were exploding anyway
[SIZE=“4”]DARKTHRONE[/SIZE] - circle the wagons (δισκάρα!)

αν πρέπει να επιλέξω την αγαπημένη μου κυκλοφορία μέχρι στιγμής είμαι μεταξύ του twilight,του high on fire και του suma αλλά μάλλον κλίνω προς το τελευταίο.

Μια τριάδα μέχρι στιγμής:

  1. Suma - Ashes

  2. Cathedral - The Guessing Game

και λίγο πιο πίσω
3) Triptykon - Eparistera Daimones

Ψιλοσιγουράκια αυτά, αλλά έχουμε δρόμο πολύ ακόμα…

μια προσθηκη γιατι ξεχαστηκα, να ψηθει κι ο κρισπ ν’ ανοιξουμε θρεντ. ειναι το

Blood of the Black Owl - A Banishing Ritual

Κάτσε πρώτα να το ακροάσω όπως πρέπει και να αφεθώ στο πηχτό του ψύχος και μετά ανοίγουμε θρεντ.

Τα καινούργια των Alcest, Burzum και Cathderal είναι όντως πολύ καλά :thumbup: Άντε να παίρνουν σειρά και οι Agalloch και να κυκλοφορήσουν κανένα έπος φέτος :wink:

Μέχρι στιγμής έχουμε Fear Factory, Motion City Soundtrack, Avantasia και Bullet From My Valentine, αλλά λογικά θα έχουμε και συνέχεια.

να προσθέσω τα εξής:
[SIZE=“4”]ROSETTA[/SIZE] - a determinism of morality
[SIZE=“4”]MOUNT CARMEL[/SIZE] - mount carmel
[SIZE=“4”]HOWL[/SIZE] - full of hell
[SIZE=“4”]STONEBRIDE[/SIZE] - summon the waves
[SIZE=“4”]OMAR RODRIGUEZ LOPEZ & JOHN FRUSCIANTE[/SIZE] - self titled
[SIZE=“4”]KARMA TO BURN[/SIZE] - appalachian incantation
[SIZE=“4”]PONTIAK[/SIZE] - living
[SIZE=“4”]RATATAT[/SIZE] - lp4

μια πρωτη προχειρη λιστα:

Slash - Slash

The Dillinger Escape Plan - Option Paralysis

Darkthrone - Circle The Wagons

Nevermore - The Obsidian Conspiracy

High On Fire - Snakes For The DIvine

Rotting Christ - Aealo

μέχρι στιγμής τα 2 avantasia μου άρεσαν πάρα πολύ… και το the frozen tears of angels από rhapsody of fire πολύ καλή κυκλοφορία… γενικά δεν έχω ακούσει πολλές κυκλοφορίες, καθώς ό,τι περιμένω βγαίνει αυτό το μήνα και έπειτα…

παντα ακουω καπως πιο στρωτα πραγματα…
αλλα…

[B]Burzum - Belus

Burzum - Belus

Burzum - Belus

Burzum - Belus

Burzum - Belus[/B]

Reckless love - S/T
Glyder - Yesterday, today and tomorrow
Stormzone - Death Dealer
Y&T - Facemelter
Crashdiet - Generation Wild
Keel - Streets of Rnr
Wig Wam - Non Stop Rock n Roll
Darkology - Altered Reflections (UK & Ελλάδα ήταν 09) Στις άλλες Βγήκε Φλεβάρη.
Treat - Coup De Grace
Heat - Freedom Rock
άντε και το Slash, οριακά.

Tα Avantasia ok αλλά πολύ μεγάλα και ψιλομετριότητα πολύ στα τόσα κομμάτια.
Το Νevermore δεν με τρέλανε, δεν είναι κακό, αλλά το βρήκα λίγο . Θα το τσιμπήσω.

Αμα θυμηθώ και τπτ άλλο… ?!

Burzum - Belus ΤΕΛΟΣ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ

Και σαφώς πρέπει να βάλουμε στις καλύτερες κυκλοφορίες το “The Evolution Of Chaos” από τους Heathen. Φοβερή επιστροφή.

ναι…!!
εκτος απο την μπαλαντα αλλα manowar (:?) στη μεση του αλμπουμ ειναι πολυ καλος ο δισκος.!!

λίγα με τους μανογουωρ.