Kαλύτερες κυκλοφορίες 2010 / ανασκόπηση της χρονιάς

απο τα λιγα του 2010 που εχω ακουσει…

->anathema, παιζεται αν μπαινει στα καλυτερα της χρονιας. μπορει αργοτερα να το εκτιμισω, παντως μεχρι στιγμης πρεπει να το βαλω ‘‘στοχο’’ οτι θα το ακουσω, αντιθετα με αλλα πραγματα που ακουω αυτη την εποχη
->samsara blues experiment - ldt, ωραιο φαινεται αλλα δεν το εχω πολυακουσει
->a silver mount zion - (εχει παραξενο τιτλο:p), τρομερο, σιγουρα στα καλυτερα φετινα
->the dead weather - sea of cowards, σιγουρα στα καλυτερα του 2010. εχει αυτο τον ηχο του παλιου δισκου, ομως ειναι πολυ πιο ρυθμικο και δυνατο. μιλια μακρια απο το προγενεστερο κατα τη γνωμη μου
->scorpions - sting in the tail, οχι κατι τρομερο, αλλα ειμαι φανμποη
->iron maiden - the final frontier, και αυτο στα καλυτερα πριν ακομη βγει, εννοειται…

Δεν σε καταλαβαίνω, έχει βγει και απλά είναι από τα καλύτερα της δεκαετίας!

Δε σε καταλαβαίνω, έχει βγει ήδη σε 10 επανακυκλοφορίες και είναι από τα καλύτερα των τριών τελευταίων αιώνων.

Πάντως:

Το φετινό που έχω ακούσει περισσότερες φορές είναι το Cathedral το οποίο γενικά θα βάλει ισχυρή υποψηφιότητα για δίσκος της χρονιάς. Εκείνο όμως που πραγματικά έχω ερωτευτεί παράφορα με το πρώτο άκουσμα, πολύ σύντομα απ’ ότι φαίνεται θα γίνει το πιο πολυακουσμένο, και μάλλον είναι το πιο αγαπημένο μέχρι στιγμής (παρά το αθλιότατο εξώφυλλο), “και τί θα γίνει ρε μαλάκες άντε ακούστε το δηλαδή μόνο εγώ κι ο Ποτ;”, είναι αυτό εδώ.

Και άντε :bye:

Σιγουρα στα καλυτερα, αυτο!! Γαμησανε!!!

οντως φοβερό άλμπουμ. το εχω περασει και στα mp3 και το ακουω πολυ συχνα

αυτές είναι με τη σειρά οι 10 καλύτερες κυκλοφορίες για μένα μέχρι στιγμής.

1.[SIZE=“4”]SUMA[/SIZE] - ashes
2.[SIZE=“4”]SAMSARA BLUES EXPERIMENT[/SIZE] - long distance trip
3.[SIZE=“4”]TRIPTYKON[/SIZE] - eparistera daimones
4.[SIZE=“4”]STONEBRIDE[/SIZE] - summon the waves
5.[SIZE=“4”]MY SLEEPING KARMA[/SIZE] - tri
6.[SIZE=“4”]HIGH ON FIRE[/SIZE] - snakes for the divine
7.[SIZE=“4”]KAYO DOT[/SIZE] - coyote
8.[SIZE=“4”]DEMONIC DEATH JUDGE[/SIZE] - kneel
9.[SIZE=“4”]ROSETTA[/SIZE] - a determinism of morality
10.[SIZE=“4”]RATATAT[/SIZE] - lp4

Ανακεφαλαιώνοντας, για το πρώτο μισό της χρονιάς έχουμε:

Ladose - Η γενιά του prozac
Emancipator - Safe in the Steep Cliffs
The Knife - Tomorrow, In A Year
Eluvium - Similes
A Silver Mt. Zion - Kollaps Tradixionales
Resurrectionists - Resurrectionists
Jaguar Love - Hologram Jams
Twilight - Monument to Time End
Celeste - Morte(s) Nee(s)
Daughters - Daughters
Rinoa - An age among them
Khoma - A Final Storm
Circa Survive - Blue Sky Noise
Alcest - Écailles de lune
Kyte - Dead Waves
The Blood Of Heroes - The Blood of Heroes
65daysofstatic - We Were Exploding Anyway

Ας ανακεφαλαιώσουμε κι εμείς λοιπόν:

1.Εγγονόπουλος-Πουλικάκος-Socos-Η Ύδρα Των Πουλιών
2.Midas Fall-Eleven. Return And Revert
3.Midlake-The Courage Of Others
4.Thee Silver Mt Zion Memorial Orchestra-Kollaps Tradixionales
5.Ηigh On Fire-Snakes For The Divine
6.TRICLOPS!-Helpers On The Other Side
7.Lair Of The Minotaur-Evil Power
8.Darkthrone-Circle The Wagons
9.Arryan Path-Terra Incognita
10.Motorpsycho-Heavy Metal Fruit

+το πανέμορφο EP των Cynic
+το Pain Of Salvation που προς το παρόν δεν το βάζω σε κάποια λίστα γιατί δεν είμαι αντικειμενικός

οπως παντα ακουω καθυστερημενα τις νεες κυκλοφοριες ΑΛΛΑ απο οτι εχω ακουσει αυτα τα δυο σπερνουν…

και

http://strangejournal.files.wordpress.com/2010/04/triptykon-cd.jpg

πέρα από αυτά τα Rolo Tomassi και A Forest of Stars χτυπούν πρωτιά.
και επίσης μου αρέσει πολύ και το Nachtmystium.

Μια πρόχειρη λίστα με τα αγαπημένα μου, κι εμένα, μέχρι στιγμής:

  1. Brant Bjork - Gods And Goddesses
  2. Asteroid - II
  3. Cathedral - The Guessing Game
  4. Samsara Blues Experiment - Long Distance Trip
  5. High On Fire - Snakes For The Divine
  6. Karma To Burn - Appalachian Incantation
  7. Fatso Jetson - Archaic Volumes
  8. My Sleeping Karma - Tri
  9. Audrey Horne - Audrey Horne
  10. Arc Of Ascent - Circle Of The Sun

Ακολουθούν άλμπουμ που, είτε είναι ωραία αλλά δεν τα έχω λιώσει αρκετά, είτε τα έχω λιώσει αλλά δεν πιάνουν τα παραπάνω (σε τυχαία σειρά):

Suma - Ashes
Alcest - Ecailles de Lune
Shearwater - The Golden Archipelago
65daysofstatic - We Were Exploding Anyway
Rosetta - A Determinism Of Morality
Mael Mordha - Manannan
The Ocean - Heliocentric
Demonic Death Judge - Kneel
Stonebride - Summon The Waves
Mount Carmel - Mount Carmel
Ufomammut - Eve
Pendulum - Immersion

Tυχαια σειρα

Ηeathen - evolution of cahos
Gama Bomb - tales from the grave in space
Darkthrone - Corcle the wagons
Dillinger Escape Plan - Option Paralysis
Triptykon - Eparistera Daimones
Lair of Minotaur - Evil Power
Disaffection - begin the revolution
Misery Index - Heirs to thievery
Children of Technology - It’s Time to Face the Doomsday
Pollution - Modern Warfare
Shock Troopers - Blades and rods
Master - THe human machine
Abuser - Threats of fate
Παρεισακτοι - Ragnarok
Integrity - the blackest curse
Korzus - Discipline of Hate
Violator - Annihilation Process

Μια που φτάσαμε ουσιαστικά στα μισά της χρονιάς, ας κάνω έναν υποτυπώδη απολογισμό. Νιώθω βέβαια κάπως μειονεκτικά απέναντι σε άλλους συμφορουμίτες, γιατί δεν κατάφερα να ακούσω ούτε το 1/20 αυτών που έχουν ακούσει εκείνοι, οπότε για την ώρα θα περιοριστώ σε 5άδα.

  1. [SPOILER]

Για την προσωπική μου αισθητική κρατάει σθεναρά για την ώρα τη θέση του σπουδαιότερου δίσκου που άκουσα μέχρι στιγμής φέτος. Τα παλικάρια έκαναν τη σωστή κίνηση: μείωσαν ανεπαίσθητα αλλά στρατηγικά τα doom στοιχεία και ενίσχυσαν τα επικά/παγανιστικά - έγιναν δηλαδή πιο Primordial από ποτέ, καταφέρνοντας την ίδια ώρα να διατηρήσουν το δικό τους χαρακτήρα, και μάλλον βρήκαν οριστικά τον ήχο που τους ταιριάζει. Το παλικάρι στη φωνή τραγουδάει με το γνωστό -…σε όσους από μας είναι γνωστό τέλος πάντων :stuck_out_tongue: - του πάθος που σου βάζει φωτιά στην ψυχή και οι συνθέσεις, με προεξάρχουσες τις “The Doom of the Races of Eire”, “Through the Lungs of the Dead”, “Back to Eire” και “Α Nation in Ruins”, θριαμβεύουν σε οποιοδήποτε πεδίο μάχης, όπως ακριβώς πρέπει δηλαδή.[/SPOILER]

  1. [SPOILER]

Λογικά, δε μένει και κάτι άλλο να ειπωθεί, αλλά δεν μπορώ να μην πω ότι ο πρώτος από τους δύο δίσκους είναι πολύ άνετα μέσα στα καλύτερα πράγματα που έχουν γίνει μέσα σ’ αυτή τη χιλιετία. Και ο δεύτερος γαμάει, αλλά είναι σε κάπως πιο συμβατικά πλαίσια. Το θέμα είναι ότι οι Cathedral όντας μεσήλικες έκαναν φέτος την υπέρβαση και σημάδεψαν ήδη από τώρα αυτό που λέμε doom για πάρα πολλά χρόνια, πιθανότατα για όλη τη δεκαετία του 2010. [/SPOILER]

  1. [SPOILER]

Γι’ αυτό εδώ κι αν είναι περιττά τα πολλά-πολλά λόγια, ειδικά αυτή την εποχή που το λιώνει το μισό φόρουμ και βάλε. Τί να πει κανείς. Τα πιτσιρίκια κατάφεραν να ξεπεράσουν το επικό ντεμπούτο τους και έβγαλαν τον traditional metal δίσκο της χρονιάς (για να το ξεπεράσει άλλο σ’ αυτό το ύφος πρέπει να είναι υπερβολικά γαμηστερός δίσκος και σίγουρα θα είναι τεράστια έκπληξη αν γίνει κάτι τέτοιο). Katana, Katana![/SPOILER]

  1. [SPOILER]

To Sweet Poison των Angst Skvadron ήταν από τις ευπρόσδεκτες -ευχάριστες- εκπλήξεις για μένα μέχρι τώρα, ένας δίσκος που συνδυάζει όλα ανεξαιρέτως τα στοιχεία που αγαπάμε στη νορβηγική σκηνή και επιβεβαιώνει αυτούς που λένε ότι τα πλέον προοδευτικά πράγματα στην εποχή μας βγαίνουν ακριβώς απ’ αυτή τη χώρα. Kudos στο manos87 από ποστ του οποίου τους έμαθα. Δεν ξέρω αν θα μείνει τόσο ψηλά μέχρι το τέλος της χρονιάς, αλλά σίγουρα θα αποτελέσει σημείο αναφοράς για μένα σ’ αυτή τη σκηνή και σ’ αυτό το ύφος μουσικής. Είναι πιθανό να ξεπεραστεί από τους Virus, αλλά μπορεί και όχι. Τόσο καλό είναι![/SPOILER]

Και πριν αρχίσετε τα όμορφα τύπου “ρε Γράκχε τί πρέζα παίρνεις, ξέχασες να συμπληρώσεις την πρώτη θέση!”, σας προλαβαίνω λέγοντας ότι δεν το ξέχασα καθόλου, απλά την κρατάω φυλαγμένη για αυτό που έρχεται σε λίγους μήνες, αν όλα πάνε καλά:

[SPOILER]

Και τί ωραία που θα ναι να βγάλουν καμία δισκάρα και οι Darkest Era φέτος, να είναι καταπράσινη η πρώτη τριάδα![/SPOILER]

Ωραιος ρε γκρακχε!Ετσι να γραφουμε και 2-3 λογια κατω απο καθε δισκο ειδικα εδω περα μπορει να φανει πολυ χρησιμο.:thumbup:

Εγώ πάντως εκνευρίζομαι να βλέπω να φιγουράρει στις λίστες σας (ναι εσείς, ξέρετε ποιοί είστε, οι 2 εκεί πίσω) το μέτριο My Sleeping Karma. Και επίσης εκνευρίζομαι να μην υπάρχει σε καμιά λίστα αυτη η epic stoner doom black metal δισκάρα για την οποία έχω σπαμάρει σε μερικά τοπιξ:

Τhe Flight Of Sleipnir

Όσοι γουστάρετε ΕΠΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ τσεκάρετε ωρέ.

Eγώ αναθεωρώ και το βάζω στη λίστα μου στη θέση του Lair Of The Minotaur.

Αλλά πρέπει να πούμε πόσο γαμεί και το Samsara Blues Experiment, το οποίο έχω ακούσει μόνο 2 φορές αλλά μοιάζει να είναι το Colour Haze του φέτος. Αχ βρε Γερμανία. Συγχαρητήρια σε όσους το προτείνατε.

Γενικά, όσο περνάει ο καιρός κάποια μπαίνουν στην άκρη και ξεχωρίζουν αυτά που ακόμα ταλαιπωρούν τα αυτάκια μας συχνά-πυκνά.

Mιας και κλείνει το πρώτο μισό, η ως τώρα λίστα μου δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα…

  1. Suma - Ashes

    Όχι απλά δεν ξεφτίζει, αλλά όσο πάει μ’αρέσει και περισσότερο. Και έχουν ήδη ξεπεράσει τη δισκάρα “let the churches burn”. Οι νέοι θεοί του sludge.

  2. Triptykon - Eparistera Daimones

    Aπό όσες κυκλοφορίες περίμενα, αυτή ηταν η μόνη που εντέλει μου άφησε θετικές εντυπώσεις. Ντάξει είμαι και φανμπόης βέβαια…

  3. Cathedral - The Guessing game

    Αυτό δεν το περίμενα με τίποτα να’ναι τόσο καλό. ο δίσκος όμως σπέρνει και μάλλον πάει καρφί για δεύτερο αγαπημένο μου cathedral μετά το carnival bizzare.

  4. Birushanah / drain the sky - split cd

    Nτάξει λίγο άκυρη επιλογή, μιας και οι DtS δεν υπάρχουν στο χάρτη σ’αυτή την κυκλοφορία και τα τζαπάνια δίνουν μόνο ένα κομμάτι, αλλά είναι τόσο γαμημένα τέλειο που δεν γίνεται να μείνει απ’έξω.

  5. Divine Element - Divine Element

    Eκπληξούλα αυτό, αλλά να, το βάζω που και που σε άκυρες φάσεις, και ακόμα λειτουργεί. Μακάρι να αντέξει. Το ελληνικό heavy/black metal που αγαπήσαμε, όπως μας αρέσει.

Από κει και πέρα, θέλω ΠΑΡΑ πολύ κάπου στις πρώτες θέσεις να πάει το καινούριο Unearthly Trance. Υπομονή.

Πφφφφφ… και τώρα σκέφτομαι πόσα φετινά ΔΕΝ έχω ακούσει ακόμα…

1.Rolo Tomassi - cosmology


κάποιοι μπορεί να ξινίσουν με αυτό εδώ αλλά για μένα έχει όλα τα συστατικά ενός δίσκου ορόσημου για το 2010.καταρχάς να πω πως απεχθάνομαι όλες τις μπάντες που κοτσάρουν μια νοστιμούλα γκόμενα για τραγουδίστρια και η μουσική τους έρχεται σε δεύτερο ρόλο.η eva speance όμως καμία σχέση δεν έχει με όλες τις υπόλοιπες και εγώ τη συγκρίνω πλέον με τη laura pleasants και την kat.οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά στο δίσκο.ένα ξαφνικό κόψιμο του ρυθμού,μια μπασογραμμή από το πουθενά,μια αλλαγή δευτερολέπτων στα φωνητικά.το tongue in chic είναι απλά ο ύμνος του 2010.ξεκολλάτε και ακούστε τους.

2.Suma - ashes


οι suma είναι μια μπάντα που όλοι τους οι δίσκοι είναι κορυφή.αυτός είναι όμως ο δίσκος που τους φέρνει στον αφρό της slugde κοινότητας.πλησιάζει πολύ την ατμόσφαιρα των neurosis.άν κάνουν έχουν να δώσουν πολλά ακόμα.

3.Samsara Blues Experiment - long distance trip


και το double freedom να περιείχε μόνο πάλι θα το έβαζα στην πεντάδα…μοναδικός ψυχεδελικός stoner δίσκος όπως μόνο οι γερμανοί ξέρουν να παίζουν.επίσης ο δίσκος του καλοκαιριού του 2010.

4.A Forest of Stars - opportunistic thieves of spring


συγκλονιστικός δίσκος που ξεπερνάει το εξαιρετικό corpse of rebirth.τολμώ να πω ότι το βιολί πρώτη φορά χρησιμοποιείται τόσο ανατριχιαστικά στο μέταλ.ρομαντισμός (με την κλασική έννοια του όρου,έτσι?..)

5.Triptykon - eparistera daimones


βασικά ό,τι και να κάνει ο warrior δε γίνεται να μη μου αρέσει.έτσι και εδώ και ας μην είναι όλος ο δίσκος στα ίδια επίπεδα το τελικό αποτέλεσα με καλύπτει απόλυτα.σλάτζ…

Top 5 τις χρονιάς μέχρι στιγμής, αν και θα αλλάξει μετά από καλοκαιρινές βραδινές ακροάσεις στο μπαλκόνι

Rush - Clockwork angels (δεν το έχω ακούσει ακόμα 8))

Burzum - Belus

Cathedral - The guessing game (Όταν άλλοι παίρνουν σύνταξη)

Triptykon - Eparistera daimones

Enforcer - Diamonds (χαίβυ λέμε)

Bonus το Darkthrone και το High on fire

Τα περισσότερα από μουσικούς περασμένων δεκαετιών, εκτός enforcer που παίζουν μουσική περασμένων δεκαετιών

Burzum - Belus

Enforcer - diamonds

Τα 2 καλύτερα άλμπουμ της χρονιάς ως τώρα… το ενα σε παει στις αρχες της δεκαετιας του 90 και το άλλο στις αρχες της δεκαετιας του 80 :lol:

back to basics λοιπόν 8)

9 φετινές κυκλοφορίες

New zero God - Fun Is A Four letter word
Sleepin Pillow - Superman’s Blues
Living Sacrifice - The Infinite Order
Electric Litany - How to be a child and win the war
Παρείσακτοι - Ράγκναροκ
Brant Bjork - Gods and Goddesses
Diorama - Cubed
Whispers In The Shadow - The Eternal Arcane
Nitzer Ebb - Industrial Complex

+1 περσινή (που κυκλοφόρησε προς τέλος του προηγούμενου έτους οπότε δεν πρόλαβα να την πάρω πρέφα εγκαίρως).

Allison - People from outer space

προς το παρόν καλά πάμε.

(+1 dvd βασικά…)